Młodzi Polacy wciąż mieszkają z rodzicami. Nie są w stanie realizować swoich marzeń
Większość Polaków zgodnie twierdzi, że posiadanie mieszkania na własność jest rozwiązaniem dogodniejszym, niż wynajem. Niestety, wciąż wielu młodych nie jest w stanie realizować marzeń o własnym lokum i mieszka z rodzicami. Trudności powodują, że coraz trudniej jest rozpocząć samodzielne życie.
Polacy preferują kupować mieszkania na własność
Według wyników badania ARC Rynek, przeprowadzonego wśród obywateli, aż 91 procent respondentów uważa posiadanie własnego mieszkania za lepsze rozwiązanie długoterminowe niż wynajem. Własność postrzegana jest szczególnie jako gwarancja bezpieczeństwa (80 proc. badanych) oraz inwestycja na przyszłość (72 proc. badanych).
Dla młodych Polaków największym problemem w drodze do usamodzielnienia się są wysokie ceny nieruchomości. Dane wskazują, że wciąż wielu z nich mieszka z rodzicami.
Tylu młodych wciąż mieszka ze swoimi rodzicami
Badanie wskazuje, że 28 proc. Polaków wciąż mieszka z rodziną. Dokładnie tyle samo Polaków posiada już własne mieszkanie bez kredytu. Największym wyzwaniem, jakie stoi przed młodymi, jest wysokość cen nieruchomości — wskazuje na to 68 proc. badanych. Szczególnie niestabilnie czują się osoby w wieku 25–45 lat. Tylko 9 proc. z nich uważa, że ma wysokie szanse na zakup własnego lokum, a 28 proc. planuje kupić mieszkanie w ciągu 5 lat.
Zaporowe ceny nie są jedyną przyczyną, dla której młodzi dorośli czują się zagrożeni. Ekspert wskazuje kolejne wyzwania, jakie pojawiają się przed Polakami, którzy próbują się usamodzielnić.
Zobacz też: Waloryzacja emerytur niższa, niż zapowiadano. GUS przekazał kluczowe informacje
Pojawia się coraz więcej wyzwań przed młodymi, którzy chcą się usamodzielnić
Głównymi przeszkodami, jakie pojawiają się przed młodymi dorosłymi, są trudności w zbudowaniu „poduszki finansowej”, a więc brak oszczędności na wkład własny, a także trudności w uzyskaniu kredytu hipotecznego.
"Fakt, że 28 proc. Polaków wciąż mieszka z rodziną, obrazuje skalę wyzwań na rynku nieruchomości. Wysokie ceny i trudności z kredytami sprawiają, że młodym trudno rozpocząć samodzielne życie. Wynajem, choć dostępniejszy, wciąż nie jest atrakcyjną alternatywą. Potrzebne są systemowe reformy, powodujące zwiększenie podaży mieszkań, by umożliwić młodym realizację marzeń o własnym kącie" – podkreśla Aleksandra Pańczyszyn z Business Growth Review.
Badanie zostało przeprowadzone przez Business Growth Review we współpracy z ARC Rynek i Opinie, na reprezentatywnej grupie 1042 Polek i Polaków w wieku 25–45 lat.