Nadchodzi rewolucja w aptekach. ""Nie będzie gwarancji otwarcia"
Wraz z początkiem nowego roku dokona się istna rewolucja w aptekach. Zmieni się nie tylko funkcjonowanie placówek, ale również i sama sytuacja pracujących w nich farmaceutów. Wszystko jest spowodowane reformą prawa farmaceutycznego.
Zmiany w funkcjonowaniu aptek
Nowelizacja prawa farmaceutycznego ma wejść w życie z początkiem 2024 roku. Skala zmian, jakie niesie ze sobą reforma tego prawa, mogłaby się wydawać niewielka - w praktyce jednak jest bardzo duża . Niekiedy jest nawet mowa o rewolucji.
Jak wynika z informacji portalu biznes.interia.pl, zmiany dotkną tego, w jaki sposób działają apteki w całej Polsce . Dodatkowo nowościami objęci będą również farmaceuci, w przypadku których reformy były oczekiwane aż od 30 lat.
Sytuacja dyżurów aptek
Najważniejsza zmiana wprowadzona przez reformę dotyczy dyżurów aptek. Jak podaje biznes.interia.pl, pojawi się definicja dotycząca dyżuru apteki w dzień wolny od pracy . Termin ten będzie oznaczał 4-godzinny dyżur w przedziale między 10:00 a 18:00. Analogicznie zdefiniowany będzie dyżur nocny - będzie on trwał 2 godziny między 19:00 a 23:00. Wydanie leku w porze nocnej lub świątecznej nie będzie z kolei obciążone dodatkową opłatą.
W zmienionych zapisach ustawy ujęto również, kto ma odpowiadać za wyznaczenie apteki pełniącej dyżur. Według danych serwisu biznes.interia.pl, decyzję w tej sprawie będą podejmowały władze powiatu, tak samo jak przy wskazaniu apteki całodobowej. Za pracę takich placówek nadal będzie płacił NFZ, a znajdować się one będą w siedzibie powiatu.
Zmiany w aptekach
Farmaceuci pełniący dyżur w aptece bardzo oczekują wprowadzenia zmian - jak wynika ze słów cytowanego przez biznes.interia.pl rzecznika Naczelnej Izby Aptekarskiej Konrada Madejczyka, po 30 latach za bezpłatne dotąd dyżury w końcu będzie można otrzymać wynagrodzenie .
Ile konkretnie będą zarabiać farmaceuci pełniący dyżury w aptekach? Serwis biznes.interia.pl donosi, że NFZ będzie wypłacał wynagrodzenie ryczałtem. Będzie ono wynosiło 148,47 zł brutto , co jest równowartością 3,5 proc. minimalnego wynagrodzenia za pracę po przeliczeniu na godzinę dyżuru.