Nadchodzi rewolucja w urlopach. Ministerstwo zdradziło konkrety: jest data
Dłuższy urlop? Dodatek stażowy? Nagroda jubileuszowa? Dla wielu Polaków to wszystko było do tej pory bardzo odległą perspektywą. Szefowa resortu Ministerstwa Pracy, Rodziny i Polityki Społecznej od kilku miesięcy zapowiada jednak zmiany w tym zakresie. Tym razem padła konkretna data. Kto zyska na nowych przepisach?
Prawie miesiąc urlopu w prezencie dla milionów Polaków
Zasady urlopów wypoczynkowych dla pracowników w Polsce są jasne i doskonale znane od lat. Osobom, które są zatrudnione od co najmniej 10 lat, przysługuje 26 dni na odpoczynek , w tym cztery dni tzw. urlopu na żądanie. Jeśli jednak jesteśmy zatrudnieni krócej, okres ten wynosi tylko 20 dni. Wiele osób uważa taki system za krzywdzący — do stażu pracy wlicza się bowiem jedynie okres zatrudnienia na umowie o pracę. Miliony Polaków nie mogą liczyć na dłuższy urlop, nawet jeśli pracowali jeszcze jako uczniowie lub studenci, i na rynku pracy są od ponad dekady. Teraz, zgodnie z zapowiedzią MRPiPS , ma się to jednak zmienić. Kiedy i w jaki sposób zyskamy więcej dni wolnych?
Zobacz też: Koniec z urlopem macierzyńskim. Zaskakujące słowa z ministerstwa
Nagrody za staż pracy, również na zleceniu
Dodatkowe 6 dni urlopu
to nie jedyny bonus, którym do tej pory mogliśmy cieszyć się dopiero po 10 latach pracy. Na liście benefitów znajduje się również
dodatek stażowy
oraz tzw.
nagroda jubileuszowa
, które pozwalają nam cieszyć się wyższą wypłatą lub specjalnym dodatkiem z okazji kolejnych 25, 30 czy 35 latach pracy. Zasady dotyczące tych bonusów nie ulegną zmianie; inaczej będziemy natomiast liczyć swój staż.
W pulę lat pracy wejdzie również okres zatrudnienia na umowach cywilnoprawnych
, np. umowie-zlecenie czy umowie o dzieło. Zdaniem Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej,
nowe przepisy wejdą w życie
1 stycznia 2026 roku.
Dłuższy staż pracy? Musisz spełnić warunki
Aktualne ”niesprawiedliwe” traktowanie pracowników nie jest bezpodstawne. Niestety, jedną z najważniejszych różnic między umową o pracę a umową cywilnoprawną, są odprowadzane od wynagrodzenia składki — na ubezpieczenie rentowe, emerytalne i wypadkowe. Dlatego na wszystkie ww. benefity będziemy mogli liczyć szybciej, jeśli:
- prowadziliśmy działalność gospodarczą , a dokument z ZUS potwierdza opłacanie składek emerytalnych, rentowych i wypadkowych za ten okres:
- pracowaliśmy na umowie cywilnoprawnej , a dokument z ZUS potwierdza opłacanie składek emerytalnych i rentowych za ten okres
- prowadziliśmy działalność gospodarczą niepodlegającą oskładkowaniu składką emerytalną, rentową i wypadkową, a dokument z ZUS potwierdza opłacanie składki zdrowotnej za ten okres.
Zobacz też: Klimatyzacja w domu to coraz większe zagrożenie. Polacy mają problem