BiznesINFO.pl Wojna w Ukrainie Nerwowo na wschodzie Polski. Wyjdą na ulice: "Putin osiąga cel, osłabia nas"
Fot. Ministerstwo Obrony Narodowej

Nerwowo na wschodzie Polski. Wyjdą na ulice: "Putin osiąga cel, osłabia nas"

28 marca 2025
Autor tekstu: Michał Górecki

Dzień po tym, jak prezydent ostatecznie przyjął ustawę azylową, ograniczającą prawa cudzoziemców do międzynarodowej ochrony w Polsce, i na krótko po tym, jak niemieckie media ostrzegły Polskę przed rosyjsko-białoruskimi ćwiczeniami wojskowymi, które w 2021 r. dały początek wojny w Ukrainie, a które ponownie odbędą się tuż przy naszej granicy już we wrześniu br., mieszkańcy województwa podlaskiego podnoszą głośny sprzeciw. Zapowiadają protest, żądając otwarcia, zamkniętych od 2021 r., granic.

Podlasie będzie protestować. Chcą otwarcia granic z Białorusią

Delegaci Zjednoczonego Wschodu - porozumienia polskich przedsiębiorców z rubieży kraju przywołują słowa premiera Donalda Tuska z 24 maja 2024 r. Przed objęciem urzędu deklarował w Białymstoku “ przeanalizowanie możliwości otwarcia przejścia granicznego z Białorusią ” - przede wszystkim tego w Bobrownikach, zamkniętego w lutym 2023 r. Dziś Podlasie jest na ruch transgraniczny z Białorusią zamknięte , funkcjonuje ruch kolejowy, torami, jak słyszymy w rozmowie z przedstawicielką ZW, “jedzie wszystko”. Przeciwintuicyjnie sytuacja wygląda z Królewcem, czyli europejską eksklawa Rosji, graniczącą z Polską.

Z Obwodem Królewieckim mamy otwarte wszystkie przejścia graniczne. To ta sama granica, przy tym samym zagrożeniu hybrydowym. Mamy otwarte wszystkie przejścia graniczne w woj. lubelskim […] - mówi w rozmowie z BiznesINFO przedstawicielka przedsiębiorców z Podlasia.

Dzień po tym, jak prezydent podpisał przyjętą przez Radę Ministrów ustawę azylową , ograniczającą prawo do azylu na polsko-białoruskiej granicy, przedsiębiorcy publikują petycję, wnioskując o otwarcie granic, i zapowiadają protest .

"To jest nie do zwalczenia". Polskie miasta się poddały, Kościół bezradny – na emerytów nie działa nawet papież

Wschodnia Polska na wojnie traci pierwsza? "Zostaliśmy już bez pomocy"

Lokalny oddział GUS w badaniach z lutego br. raportuje o “pesymistycznych nastrojach” wśród przedsiębiorców z trzech głównych segmentów: handlu detalicznego, hurtowego i przetwórstwa przemysłowego. Sam sektor handlu odpowiada za stratę 4,8 proc. mdm. Ekstrapolując dane do dynamiki rocznej przedsiębiorcy, piszą o stratach bliskich 1 mld zł. – Oznacza to, że w porównaniu z 2024 rokiem podlascy przedsiębiorcy sprzedali mniej towarów o 972 mln złotych – opiniują podlascy przedsiębiorcy w petycji opublikowanej w czwartkowy wieczór 27 marca.

Apelują przede wszystkim o przywrócenie ruchu transgranicznego z Białorusią: “ sytuacja jest bardzo trudna i chcielibyśmy zmusić rząd przynajmniej do rozpoczęcia dialogu z nami ” – czytamy. Nasza rozmówczyni podnosi zakończone rządowe transze pomocowe, które wygasły w lutym. – Na stałe wpisano pomoc dla przedsiębiorców (w ustawie o ochronie granicy państwowej - red.) w punktach 16a i 16b, które gwarantują przedsiębiorcom przyznanie obligatoryjnej pomocy, ale tylko tym, którzy znajdują się bezpośrednio w gminach, w których znajduje się przejście graniczne. Jeśli chodzi o powiat, to przyznawanie pomocy jest uznaniowe - rekapituluje. W ustawie czytamy:


[wymienionym podmiotom gospodarczym - red.], którzy prowadzą działalność gospodarczą w tym zakresie lub świadczą te usługi hotelarskie na obszarze gminy, w której położone jest to przejście graniczne, i którzy spełniają warunki określone w ust. 3 i 4, przysługuje rekompensata z budżetu państwa, zwana dalej "rekompensatą".

Rekompensata zostaje wypłacana w sytuacji, gdy przychód wygenerowany przez danego przedsiębiorcę spadł o co najmniej 25 proc. względem przychodu z jednego z dwóch miesięcy poprzedzających zawieszenie ruchu transgranicznego. Co do zasady przeciętnie wynosi 65 proc. średniego miesięcznego przychodu .

Przedsiębiorcy zapowiedzieli “Protest – Pogrzeb podlaskiej gospodarki” na sobotę 28 marca. Zaangażowani zgrupują się na Rynku Kościuszki w Białymstoku o 16.00.

W województwie spada konsumpcja

Województwo podlaskie w danych GUS nie w każdym segmencie wygląda alarmująco. Większość makrowskaźników pozostaje w granicy sezonowych odchyleń, tak w skali miesięcznej, jak rocznej. Największe straty notuje sektor handlu detalicznego , co oddaje spadek konsumpcji w granicach województwa. Sprzedaż detaliczna spadła w styczniu 5,3 proc., hurtowa odnotowała wzrost 2,0 proc. rdr. Z kolei w odniesieniu do grudnia 2024 r. wartość sprzedaży detalicznej zmniejszyła się o 18,7 proc.

Największe spadku dotyczą podmiotów handlowych zgrupowanych w kategoriach "pozostałe" (-36,0 proc.), “żywność", "napoje i wyroby tytoniowe (-3,4 proc.). Wzrostem cechowały się, przynajmniej w styczniu, podmioty handlujące samochodami, motocyklami i częściami motoryzacyjnymi (+11,7 proc.), także sektor farmaceutyczny i kosmetyczny notuje ożywienie (+7 proc.). – Przedsiębiorstwa handlowe w styczniu 2025 r. zrealizowały sprzedaż hurtową (w cenach bieżących) o 6,5% niższą od za notowanej w poprzednim miesiącu, ale o 2,0% wyższą niż w styczniu 2024 r. - podaje GUS.

We wrześniu rosyjskie ćwiczenia Zapad. "To nic nadzwyczajnego"

Przypomnijmy, że jednym z kontekstów zamkniętej granicy z Białorusią pozostają, poza ciągłymi, według min. Tomasza Siemoniaka , eskalującymi prowokacjami, zbliżające się rosyjsko-białoruskie ćwiczenia Zapad 2025. O ich potencjalnie agresywnym wydźwięku przestrzegają m.in. niemieckie media. Rosjanie prowadzą ćwiczenia z serii “Zapad” (PL: Zachód) regularnie, w 2021 r. stanowiły jeden z pierwszych gestów prowadzących do otwartej wojny w Ukrainie. Nasza rozmówczyni zapytana o niebezpieczeństwo związane z manewrami ocenia, że nie są “niczym nadzwyczajnym”.

[…] Celem Putina, prowadząc wojnę hybrydową przeciwko nam, jest po prostu osłabienie nas, i oni ten cel osiągają - puentuje.

Donald Tusk był na Podlasiu 22 marca, biorąc udział m.in. w odprawie straży granicznej. Obecnie otwarte sa wyłącznie dwa przejścia graniczne: oba w województwie lubelskim: Terespol i Koroszczyn-kukuryki. Na przejściu Terespol szacowany czas oczekiwania na odprawę wynosi 3 godziny i jest stale nadzorowany i aktualizowany, także online, przez administracje rządową.

Rzadki moment na rynku nieruchomości. Ekspert: "Widać to w ofertach". Ale nie potrwa długo
Obserwuj nas w
autor
Michał Górecki

Dziennikarz portalu BiznesINFO, gościnnie piszę dla Goniec.pl. Opisywałem relacje sektora samorządowego z NGO w trakcie i po kampanii wyborczej w 2018 r. Przez 3 lata pisałem o najciekawszych procesach karnych i cywilnych z południowej Polski. Zanim Justin Welby koronował Karola III, rozmawiałem z Brytyjczykami na Westminster, a po koronacji – z tymi skandującymi „Not my King”. Opisywałem drogę synodalną w Kościele Powszechnym i jej lokalne ścieżki w polskich parafiach. Współpracowałem z reprezentantami firm dealerskich, żeby opisać przemiany gospodarcze i społeczne z przełomu wieków i zrelacjonować najbardziej efektywne praktyki marketingowe. Jeśli nie odbieram, to znaczy, że jestem z psem w lesie.
[michal.gorecki@biznesinfo.pl]

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: Dariusz.dziduch@iberion.pl
biznes finanse technologie praca handel Eko Energetyka polska i świat