Nie odłączaj tych urządzeń od prądu. Zrobisz sobie więcej szkody, niż pożytku
Odruchowe odłączenie od prądu nieużywanych urządzeń elektrycznych może nas sporo kosztować. Choć w większości przypadków taki gest, motywowany oszczędnością lub ekologią, może mieć sens - w tych kilku nie ma.
Odłączanie nieużywanych ładowarek z prądu
Odłączanie nieużywanych akumulatorów od źródła prądu może być odruchowym przyzwyczajeniem motywowanym oszczędnością lub ekologią i w większości przypadków - faktycznie przekładać się na te dwie zmienne. Istotną zmianą z perspektywy lat jest unijna regulacja, która dostosowała zasilacze do normy, w myśl której te dopuszczone do obrotu na terenie UE pozostawione w gniazdku (czyli w stanie tzw. spoczynku) nie mogą pobierać więcej, niż 0,5 W. Na jakie koszty przekłada się taki wolumen? Takie wyliczenia w 2022 r. przeprowadził serwis SpidersWeb, według nich roczny koszt pozostawienia ładowarki telefonicznej na stałe nie przekroczy kilku złotych. Ale ta zasada nie przekłada się na każdy sprzęt elektroniczny. Są bowiem wyjątki.
Zobacz też: Miliony aplikacji znikną już za 6 tygodni. Wielkie czystki na smartfonach z Androidem
Tych ładowarek nie odłączaj od prądu - tylko sobie zaszkodzisz
Listę rzeczy, których nie warto odłączać od prądu opublikował niedawno niemiecki serwis focus.de i futurezone. W tym kontekście zwraca uwagę na trzy urządzenia elektryczne. Po pierwsze: drukarka atramentowa. Jak czytamy, w przypadku drukarki wiąże się to z głowicą. Drukarka atramentowa odłączona od prądu bez uprzedniego wyłączenia (np. przyciskiem) pozostanie z głowicą drukującą w stanie gotowości. To oznacza, że po ponownym uruchomieniu rozpocznie czyszczenie elementu, a to - zużyje więcej tuszu. Odłączanie takiej drukarki od prądu - zwłaszcza bez uprzedniego poprawnego jej wyłączenia - narazi nas na koszty.
Po drugie: telewizor OLED. Niemiecki serwis twierdzi, że współczesne telewizory OLED odłączane od prądu mogą ulec awarii.
Dzieje się tak dlatego, że piksele są automatycznie aktualizowane w tle. Regularne odłączanie od sieci nieprawidłowo przerwałoby ten proces i mogłoby doprowadzić do uszkodzenia lub pogorszenia jakości obrazu - czytamy.
Trzecim urządzeniem, które wymienia serwis focus.de jest router - w tym przypadku serwis zwraca uwagę na funkcjonalność, tzn., że obecnie do routerów WLAN często podłączone są pozostałe urządzenia w naszych domach. Wyłączenie z prądu routera spowoduje rozłączenie z nimi wszystkimi.
Obciążenie fantomowe
Niemieckie serwisy wspominają jeszcze o zjawisku tzw. obciążenia fantomowego - czyli sytuacji, w których urządzenia np. takie jak choćby router, nieodłączone od prądu, a wyłączone przyciskiem fizycznym wciąż pobierają energię. Chodzi tu o obsługę wszelkich diod, sygnalizujących gotowość do działania, czy wewnętrzne systemy bezpieczeństwa. Te natomiast, z oczywistych przyczyn, musza pozostać włączone.