Wyszukaj w serwisie
biznes finanse technologie praca handel Eko Energetyka polska i świat
BiznesINFO.pl Polska i Świat Nie trzeba kaszleć, by dostać L4. "Zwolnieniomaty" rajem dla symulantów
Fot. Jelena Stanojkovic/Getty Images/CanvaPro

Nie trzeba kaszleć, by dostać L4. "Zwolnieniomaty" rajem dla symulantów

8 kwietnia 2025
Autor tekstu: Julia Bogucka

Zwolnienia lekarskie od zawsze kusiły Polaków nawet w sytuacjach, w których nie powinny im przysługiwać. Teraz ich otrzymanie jest prostsze niż kiedykolwiek. Naczelna Izba Lekarska bije na alarm i mówi o “zwolnieniomatach”, znacząco rośnie liczba L4 w związku z jednym schorzeniem. Te dane wzbudzają zainteresowanie, czy pojawią się kroki prawne?

Wzrost wystawionych zwolnień lekarskich

Z roku na rok liczba wystawianych zwolnień lekarskich, znanych szerzej jako L4, stale rośnie. Na szczególną uwagę zasługują te, które medycy wydają z powodu zaburzeń psychicznych oraz nadużywania alkoholu . Jeśli chodzi o ten pierwszy przypadek, w 2023 roku liczba zwolnień lekarskich wzrosła o 8.7 proc. względem 2022. Do tej grupy chorobowej zaliczane są między innymi depresja, schizofrenia, nerwica, zaburzenia osobowości, a także reakcje na ciężki stres .

Nie brakuje również osób, które decydują się na wzięcie L4 ze względu na nadużywanie alkoholu. W tym przypadku w ciągu pierwszych dziesięciu miesięcy roku 2024 lekarze wystawili ponad 8 tys. takich zaświadczeń , to więcej niż w całym 2023 - wówczas odnotowano 6,6 tys. takich przypadków.

zdrowie.jpg
Fot. Gustavo Fring/Pexels/CanvaPro

Na podstawie ogólnych danych można zauważyć, że w okresie od stycznia do października 2024 roku liczba dni absencji chorobowej wzrosła o 2,3 proc. , natomiast w 2023 roku liczba zaświadczeń lekarskich wzrosła o 0,6% w porównaniu z rokiem 2022. Widać więc wyraźną tendencję rosnącą, jednak powyższe przykłady to tylko niektóre, a przyczyn wielu absencji próżno szukać w prawdziwych schorzeniach .

Chińczycy zamykają biznes w Polsce. Nieoficjalnie: to zemsta za decyzję rządu
Policja rozpoczęła wielką akcję kontrolną. Kulminacyjny moment nastąpi 9 kwietnia

Takie zwolnienia lekarskie to teraz codzienność

Coraz bardziej powszechnym zwolnieniem lekarskim, które wystawia się w Polsce, jest to ze względu na ból pleców. Jak przekazuje Dziennik Gazeta Prawna, ich liczba przekroczyła w 2024 r. 1 mln , co stanowi ponad dwukrotny wzrost w ciągu dekady. Z jednej strony może to wynikać ze zmiany stylu życia Polaków , widoczny jest bowiem rosnący odsetek osób cierpiących na przewlekłe bóle pleców . Przyczyn można szukać między innymi w okresie pandemii, kiedy ze względu na obostrzenia sanitarne siedzący tryb życia stał się codziennością dużej części społeczeństwa.

Ból kręgosłupa odczuwa już 86 procent społeczeństwa, z czego u 13 procent ankietowanych dolegliwości te dodatkowo nasiliły się w czasie pandemii — wynika z badania przeprowadzonego pod koniec marca 2021 roku na panelu Ariadna dla Benefit Systems.

ból pleców.jpg
Fot. Africa Images/CanvaPro

Choć Naczelna Izba Lekarska wskazuje na nieco inny problem, który może powodować wzrastającą liczbę wystawianych L4, on również wynika wprost z minionej pandemii COVID-19 . To wtedy powszechnością stały się konsultacje lekarskie na odległość, powstało również wiele platform oferujących szybki kontakt z medykiem. Reklamują się one niskimi cenami, zniżkami na kolejne konsultacje, szybkimi terminami realizacji oraz prostymi procedurami. To jednak sprawia, że problem zaczyna znacząco się uwypuklać, o czym alarmuje Naczelna Izba Lekarska .

Zobacz: Potentat chemiczny zagrożony falą masowych zwolnień. To jedyny taki zakład w całej Polsce

Naczelna Izba Lekarska bije na alarm

W ciągu ostatniej dekady liczba jednodniowych zwolnień lekarskich wzrosła czterokrotnie, podczas gdy ogólna liczba zwolnień chorobowych zwiększyła się o ponad 30 proc . W 2014 roku było to jeszcze 17 mln, dziesięć lat później mówimy o 22,2 mln zaświadczeń. Co więcej, od 30 do 50 procent Polaków albo skorzystało z fikcyjnego zwolnienia lekarskiego , albo zna kogoś, kto tak zrobił – tak wynika z ubiegłorocznych ustaleń ekspertów w programie „Punkt Widzenia” emitowanym w Polsat News.

Zwrócono wówczas uwagę na skalę problemu, nazywając go wręcz plagą „lewych L4”. Zdaniem specjalistów sytuację pogorszyło również wprowadzenie teleporad – dziś nie trzeba już nawet udawać kaszlu, bo zwolnienie można uzyskać, rozmawiając z botem na czacie.

Często zdarza się, że takie konsultacje to wyłącznie wypełnienie krótkiego formularza lub wymiana wiadomości z lekarzem. Cały proces może potrwać nawet tylko kilkanaście minut , a to sprawia, że symulanci dostrzegli otwartą furtkę do dodatkowego urlopu. Choć prawdziwej potrzeby medycznej umotywowanej zdrowiem nie ma, zwolnienie jest na wyciągnięcie ręki . Ten problem zwraca uwagę Naczelnej Izby Lekarskiej.

O ile teleporada i uzyskane na niej ZLA nie budzi specjalnych kontrowersji, o tyle ZLA uzyskane na zasadzie wypełnienia formularza, opłacenia i otrzymania zwolnienia są bezdyskusyjną patologią - wskazał rzecznik NIL Jakub Kosikowski.

Zdalnie wystawiane zwolnienia lekarskie stały się plagą, nad którą trudno zapanować. Firmy oferujące szybką poradę od medyka są określane “zwolnieniomatami” , wiele wskazuje na to, że wkrótce może to przykuć uwagę prawodawców. Jest ryzyko, że ten proceder może zostać przerwany. Warto przypomnieć, że sierpniu 2023 roku w Polsce weszło w życie prawo zakazujące wystawiania e-recept na leki o charakterze narkotycznym i psychotropowym bez uprzedniego zbadania pacjenta .

Szczęśliwiec nie mógł uwierzyć, gdy zobaczył kupon. W tym mieście padła "szóstka" w Lotto
Ten banknot o nominale 50 zł może być wart krocie. Sprawdź, czy masz go w swojej kolekcji
Obserwuj nas w
autor
Julia Bogucka

Redaktorka Biznes Info. Absolwentka dziennikarstwa i komunikacji społecznej na Uniwersytecie Marii Curie Skłodowskiej w Lublinie. Żywo zainteresowana polską polityką oraz mechanizmami zarządzającymi mediami społecznościowymi. Fanka gier komputerowych i malarstwa amatorskiego.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: Dariusz.dziduch@iberion.pl
biznes finanse technologie praca handel Eko Energetyka polska i świat