Nie tylko Niemcy i Włosi mają powód do dumy. W tej branży Polacy są w europejskiej czołówce
Choć w tej branży w Europie prym wiodą Niemcy, w pierwszej piątce krajów produkujących przysmaki doceniane na całym świecie znajduje się także Polska, która razem z naszymi sąsiadami zza Odry, a także Francją, Włochami i Holandią odpowiada za 72 proc. produkcji. Tylko w tym roku wyprodukowaliśmy o 50 tys. więcej tych produktów niż w ubiegłym.
Te sery cieszą się największym uznaniem w Europie
Allgäu Emmental, Gouda, Limburger czy Bruder Basil, to najpopularniejsze w Europie niemieckie sery. Nasi sąsiedzi zza Odry są pierwszym w Europie i drugim na świecie producentem tego rodzaju żywności. Jak się okazuje wśród klientów z UE uznanie znajdują także typowo polskie sery takie jak oscypek, bryndza podhalańska, bundz, ser koryciński, sery, kaszubskie łomnickie i twaróg. Jak wzrosła produkcja serów Polsce w ostatnich latach?
Zobacz także: Jeśli kupiłeś ten produkt, uważaj. Producent zapomniał o jednym składniku. Wydano ostrzeżenie
Polacy mają powód do zadowolenia
Jak wynika z danych Eurostatu Polska jest piątym największym producentem serów w Unii Europejskiej. Ilość produkowanego w Polsce sera rośnie co roku od ponad dziesięciu lat. Polskie sery trafiają m.in. do Czech, Niemiec, Włoch i Arabii Saudyjskiej.
Liderami europejskiego rankingu pozostają Niemcy, za nimi są Francja (z serami takimi jak camembert, brie, roquefort, comté, munster), Włochy (z tego kraju wywodzą się producenci serów takich jak: parmezan, gorgonzola, ricotta, pecorino, mascarpone, czy burrata) oraz Holandia, która słynie z twardszych serów takich jak gouda, edam, czy masdaam.
Tak wzrosła produkcja serów w Polsce w ciągu 10 lat.
Według Eurostatu pięć pierwszych krajów wspomnianych w rankingu— Niemcy, Francja, Włochy, Holandia i Polska — odpowiada za blisko 72 proc. całej unijnej produkcji. Oznacza to, że z wyprodukowanych w 2023 r. w UE 10,6 mln ton sera, aż 7,6 mln ton pochodziło tylko z tych pięciu państw.
Jak podaje Europejski Urząd Statystyczny w 2023 r. w Polsce wyprodukowane zostało 976 tys. ton sera, co oznacza wzrost o 50 tys. ton w stosunku do 2022 r. Produkcja serów w naszym kraju rośnie z roku na rok od ponad dziesięciu lat. Dla porównania w 2012 r. mogliśmy pochwalić się wyprodukowaniem 721 tys. ton sera.
Zobacz także:
Czy kredytobiorcy mają powód do obaw? Co oznacza pożegnanie z wskaźnikiem WIBOR?