BiznesINFO.pl Finanse Nowe zasady emerytur od 1 stycznia. Wyczekiwana reforma zaraz wejdzie w życie
BiznesINFO/Obraz Alexander Kliem z Pixabay

Nowe zasady emerytur od 1 stycznia. Wyczekiwana reforma zaraz wejdzie w życie

28 grudnia 2023
Autor tekstu: Paweł Makowiec

Wraz z początkiem nowego roku, w życie wejdą zmiany dotyczące emerytur pomostowych. W efekcie wdrażanej właśnie reformy, pieniądze będzie mogło otrzymać aż 7,3 tys. osób.

Realizacja zapowiedzi

Kwestia emerytur pomostowych pojawiła się kilka miesięcy temu w kampanii wyborczej. Rządzące wówczas Prawo i Sprawiedliwość uczyniło reformę jednym z punktów swojego programu wyborczego.

Jak przypomina portal gazetaprawna.pl, w czerwcu tego roku odpowiednie porozumienie ws. emerytur pomostowych podpisali przedstawiciele rządu oraz “Solidarności”. Efektem jest likwidacja “wygasającego” charakteru programu.

ZUS może wezwać osobę na przesłuchanie. A od nowego roku zyska nowe uprawnienia

Zmiany w emeryturach pomostowych

Co jednak konkretnie zmieni się w emeryturach pomostowych? Przede wszystkim, z tego świadczenia będzie mogło skorzystać znacznie więcej osób niż wcześniej . Do tej pory bowiem w celu uzyskania emerytury pomostowej, należało rozpocząć pracę o szczególnym charakterze bądź szczególnych warunkach przed 31 grudnia 1998 roku.

Jak wynika z informacji Zakładu Ubezpieczeń Społecznych cytowanych przez portal gazetaprawna.pl, zmienia się tylko element dotyczący terminu rozpoczęcia wykonywania pracy . Wszystkie inne warunki potrzebne do uzyskania emerytury pomostowej nadal będą obowiązywały bez zmian.

Warunki do emerytury pomostowej

Jako pracę o szczególnym charakterze bądź w szczególnych warunkach ustawodawca rozumie taki zawód, który wymaga wysokiej sprawności psychicznej oraz fizycznej . Chodzi tu nie tylko o pracę w trudnych warunkach, jak np. przy wielkich piecach, w górnictwie czy przy wycince drzew.

Emerytury pomostowe mogą otrzymać również m.in. nauczyciele, piloci czy kierowcy autobusów . W każdym z zawodów trzeba przepracować min. 15 lat oraz osiągnąć odpowiedni wiek i staż ubezpieczeniowy - dla kobiet odpowiednio są to wiek 55 lat i 20 lat stażu, zaś dla mężczyzn wiek 60 lat oraz 25 lat stażu.

W celu uzyskania świadczenia należy złożyć wniosek do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych . Do wypełnionego formularza należy dołączyć wszystkie dokumenty, które potwierdzają zatrudnienie w szczególnych warunkach bądź o szczególnym charakterze, takie jak zaświadczenie.

źródło: gazetaprawna.pl

Ksiądz wskazał wprost, ile włożyć do koperty na kolędzie. Wielu nie kryje zdumienia
Szykuje się rewolucja dla właścicieli aut? Zaskakujące plany nowego ministra
Obserwuj nas w
autor
Paweł Makowiec

Paweł Makowiec

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: Dariusz.dziduch@iberion.pl
biznes finanse technologie praca handel Eko Energetyka polska i świat