BiznesINFO.pl Finanse Od nowego roku drożyzna uderzy w Polaków. Tak zmienią się opłaty za gaz
Fot. Photo by KWON JUNHO on Unsplash

Od nowego roku drożyzna uderzy w Polaków. Tak zmienią się opłaty za gaz

20 grudnia 2024
Autor tekstu: Piotr Szczurowski

Od 1 stycznia 2025 roku zacznie obowiązywać nowa taryfa dystrybucyjna Polskiej Spółki Gazownictwa, która przewiduje wzrost stawek. Decyzja Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki wpłynie na wysokość rachunków milionów odbiorców w Polsce.

Znaczący wzrost taryf dystrybucyjnych

Nowa taryfa dystrybucyjna dla Polskiej Spółki Gazownictwa (PSG) została zatwierdzona na 2025 rok przez Prezesa URE. PSG, jako operator systemu dystrybucji gazu w Polsce, obsługuje 7,5 mln klientów, dostarczając gaz za pośrednictwem sieci gazociągów o łącznej długości ponad 210 tys. km.

Nowa taryfa przewiduje wzrost stawek opłat dystrybucyjnych średnio o ok. 24,7 proc. w stosunku do stawek zatwierdzonych w taryfie nr 12, co oznacza wzrost rachunków dla najpopularniejszych grup taryfowych o kwoty od około 2,60 zł do niespełna 30 zł miesięcznie. Wzrost opłat dystrybucyjnych wpłynie na całościowy koszt gazu , który od 2025 roku będzie obejmował wyższy udział kosztów dystrybucji w rachunkach - od 25 do 36 proc.

Polaków nie stać na święta, ale "oszczędzać nie wypada". Dane są jednoznaczne
Wielkie zmiany w korzystaniu z elektroniki. Po świętach nie kupisz już tego urządzenia

Wzrost opłat w grupach taryfowych

URE wskazał, że od 1 stycznia 2025 roku średni wzrost opłat za gaz dla odbiorców objętych taryfą PSG i PGNiG Obrót Detaliczny wyniesie:

  • 7,84 proc. dla grupy W-1.1 (odbiorcy używający gazu do gotowania)
  • 5,36 proc. dla grupy W-2.1 (odbiorcy wykorzystujący gaz do gotowania i podgrzewania wody)
  • 5,25 proc. dla grupy W-3.6 (odbiorcy zużywający największe ilości gazu, np. do ogrzewania domów)

Wysokość opłat dystrybucyjnych zależy od lokalizacji odbiorcy oraz składa się z opłat stałych i zmiennych. Jednocześnie URE przypomniał, że taryfa na sprzedaż gazu zatwierdzona dla PGNiG OD w czerwcu 2024 roku obowiązuje do końca pierwszej połowy 2025 roku.

Co dalej z zatwierdzaniem taryf?

Prezes URE zatwierdza taryfy dystrybucyjne dla wszystkich grup odbiorców, natomiast taryfy na sprzedaż gazu ziemnego są zatwierdzane jedynie dla gospodarstw domowych i wybranych jednostek użyteczności publicznej. Warto zaznaczyć, że taryfy sprzedaży gazu będą zatwierdzane po raz ostatni na 2027 rok.

W przyszłości regulowane pozostaną jedynie taryfy związane z korzystaniem z infrastruktury gazowej, w tym przesyłowej, magazynowej oraz infrastruktury związanej ze skraplaniem i regazyfikacją gazu.

W tym miesiącu najlepiej przejść na emeryturę. Można zyskać nawet 400 zł
PKO BP wydał pilny komunikat. Jeśli dostałeś takiego e-maila, lepiej uważaj
Obserwuj nas w
autor
Piotr Szczurowski

Od najmłodszych lat zainteresowany głównie motoryzacją. Od kilkunastu lat codziennie sprawdzam co nowego w branży - od lat na bieżąco.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: Dariusz.dziduch@iberion.pl
biznes finanse technologie praca handel Eko Energetyka polska i świat