BiznesINFO.pl Eko "Ogromne wyzwanie dla Polski". Ekspert o transformacji energetycznej
Fot. materiały własne

"Ogromne wyzwanie dla Polski". Ekspert o transformacji energetycznej

13 maja 2024
Autor tekstu: Bartosz Onuczyński

Dla Polski to jest niewątpliwie ogromne wyzwanie ze względu na nasz miks energetyczny - ocenił wyzwania naszej transformacji energetycznej Adam Wawrzynowicz z kancelarii Wawrzynowicz&Wspólnicy. Na ten moment oceniane przez ekspertów (te wyzwania - przyp. red.) jako w czasie wyznaczonym nie do spełnienia w polskich warunkach - komentował powagę sytuacji nasz gość podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego.

Transformacja energii w Polsce

Transformacja energetyczna staje się nieodzownością dla Polski, która nadal opiera się głównie na energetyce z paliw kopalnych, zwłaszcza węgla kamiennego. Wdrażane regulacje , takie jak dyrektywa RED III , nakazują pilne działanie. Jednakże, obecne wymogi, zwłaszcza dotyczące wykorzystania wodoru odnawialnego, mogą być trudne do spełnienia w polskich realiach do 2030 roku. W tym celu konieczne staje się szybkie wprowadzanie nowych regulacji, aby Polska zachowała konkurencyjność na globalnych rynkach .

Przez ten błąd tracimy pieniądze. "Popełnia go 90 proc. Polaków"
Awantura o śmieci w polskim mieście. Prezydent: mieszkańcy zapłacą 500 zł

Priorytetowe źródła energii w transformacji

Podczas rozmowy padło pytanie o najważniejsze źródła w tej transformacji energii. Ekspert Adam Wawrzynowicz odpowiedział, że priorytetem w transformacji energetycznej są odnawialne źródła energii . Choć projekt atomowy pozostaje ważny, konieczne jest skupienie się na energii wiatrowej, fotowoltaice oraz dekarbonizacji segmentu gazownictwa.

Tam, gdzie elektryfikacja nie jest możliwa lub zbyt kosztowna, odnawialne gazy, takie jak biometan czy zielony wodór , będą niezbędne. Pomimo rozwijającego się instrumentarium regulacyjnego, Polska w dalszym ciągu stoi przed takimi wyzwaniami jak brak biometanowni podłączonych do sieci gazowej.

ZOBACZ TAKŻE: Przed Polską ambitne cele. Transport zmienia się na naszych oczach

Bezpieczeństwo energetyczne w Polsce i Europie

Bezpieczeństwo energetyczne Polski jest ściśle powiązane z bezpieczeństwem Europy. Dzięki unijnym regulacjom, Polska korzysta z mechanizmów zapewniających stabilność dostaw, takich jak obowiązkowe magazynowanie gazu czy wspólne zakupy. Współpraca międzynarodowa , zwłaszcza w zakresie połączeń międzysystemowych, umożliwia skuteczne radzenie sobie z kryzysami związanymi z niedoborem surowców energetycznych . Dzięki temu, zarówno Polska, jak i Europa, mogą patrzeć w przyszłość z większym optymizmem co do bezpieczeństwa energetycznego.

Rozwój dla przyszłych pokoleń

W obliczu narastających wyzwań i rosnącej presji ze strony Zielonego Ładu , Polska musi szybko działać, aby osiągnąć zrównoważoną transformację energetyczną. Priorytetem jest wykorzystanie odnawialnych źródeł energii, zapewnienie bezpieczeństwa energetycznego oraz skuteczne wdrażanie unijnych regulacji. Tylko poprzez współpracę i determinację Polska może przekształcić wyzwania w możliwości i zapewnić zrównoważony rozwój dla przyszłych pokoleń.

Polacy łamią te przepisy na potęgę. Można zapłacić surowy mandat
Inwestycje liderów. EEC wyłoniło najlepsze realizacje Polski 2024
Obserwuj nas w
autor
Bartosz Onuczyński
Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie