Polaków nie stać na wyprowadzkę od rodziców. Były premier: To nie jest problem
Były premier Marek Belka był gościem na Kongresie Deweloperskim, gdzie został zapytany o ostatnie dane GUS, według których ponad Połowa młodych Polaków wciąż mieszka z rodzicami. Jego przedmówca alarmował, że te dane mogą negatywnie wpływać na demografię. Co na to polityk? Jego odpowiedź mocno zaskakuje.
Mieszkanie z rodzicami, a słaba demografia
Wiele lat temu szerokim echem obiła się w mediach wypowiedź Bronisława Komorowskiego, który zapytany o to, jak przeżyć za 2 tys. zł, poradził młodemu człowiekowi, żeby zmienił pracę i wziął kredyt.
Teraz w podobny sposób “zabłysnął” profesor Marek Belka. Były premier, a z wykształcenia ekonomista był gościem Kongresu Deweloperskiego w Krakowie, podczas którego rozmawiano m.in. o problemach związanych z polityką mieszkaniową w Polsce.
Jednym z tematów była dostępność mieszkań dla młodych ludzi i problemy demograficzne. Jednym z mówców był Robert Chojnacki - założyciel REDNET Property Group oraz portalu Tabelaofert.pl. Panelista zwrócił uwagę, że w jego ocenie fakt zamieszkiwania przez młodych ludzi z rodzicami to główna przyczyna najniższej liczby urodzeń w Polsce od zakończenia II wojny światowej.
- Słaba demografia jest skutkiem braku dostępności mieszkań -
mówił Chojnacki. Przedstawił też rozwiązania mieszkaniowe, które ma do wyboru młody człowiek w Polsce wieku 25 lat.
Marek Belka odniósł się do wypowiedzi poprzednika dotyczących mieszkań
Robert Chojnacki podczas swojego wystąpienia zauważył również, że młodzi ludzie w większości nie mają do wyboru takich opcji jak kupno mieszkania za gotówkę lub otrzymanie go od rodziców. Jeżeli marzą o własnym mieszkaniu, zazwyczaj rozwiązanie dla nich stanowi kredyt hipoteczny na 30 lat lub wynajem.
Po tej prezentacji prowadzący Tomasz Stoga zwrócił się z pytaniami do prof. Marka Belki.
Na początku zauważył, że większość Polaków woli posiadanie własnego mieszkania zamiast najmu. Zapytał m.in. czy państwo powinno wspierać obywateli w procesie kupowania mieszkań, czy raczej pozostawić ich samym sobie.
Marek Belka zaczął odpowiedź od kwestii dotyczących popytu i podaży. Był też zdziwiony informacją, że 70 proc. mieszkań w Polsce kupowano za gotówkę, co jego zdaniem świadczyło o popycie inwestycyjnym.
GUS alarmuje. Ponad połowa Polaków mieszka z rodzicami. Co na to Marek Belka?
Kolejne pytanie prowadzącego panel Tomasza Stogi wywołało odpowiedź, która wprawia w osłupienie.
- Panie profesorze, pan zaczął swoją wypowiedź od zagadnień popyt-podaż. Ja powiem tak, że
ostatnie dane GUS-u, którymi ja byłem zaszokowany, podały, że prawie 53 proc. ludzi pomiędzy 24. a 35. rokiem życia mieszka z rodzicami
. To jest dla mnie prawdziwy problem - powiedział Tomasz Stoga cytowany przez portal Bankier.pl
- Nie, to nie jest problem. To jest w ogóle krzepiące. To znaczy, że macie po co żyć - odpowiedział Marek Belka.
Jak młodzi Polacy wypadają na tle Europy?
W przedstawionych na początku sierpnia 2024 r. badaniach dotyczących czasu zamieszkiwania obywateli UE z rodzicami GUS wprowadził tzw. współczynnik „gniazdownictwa” , który pokazuje odsetek młodych ludzi mieszkających z rodzicami. Kraje Unii Europejskiej podzielono pod tym względem na pięć kategorii.
Polska razem z Włochami, Portugalią, Grecją, Słowacją i Chorwacją trafiła do grupy krajów, w których odsetek młodych obywateli mieszkających z rodzicami jest najwyższy. Wynosi on od 50,0 do 64,3 proc.. Przed nami znalazła się Grecja, gdzie współczynnik „gniazdownictwa” wyniósł 54,4 proc. Polska osiągnęła wynik 52,9 proc., a na kolejnym miejscu znalazły się Włochy że współczynnikiem 50,8 proc.