Polski bank stawia nowe bankomaty. Duża zmiana, wkrótce wyrzucisz kartę
Kolejny polski bank oddaje do użytku klientów nowe bankomaty; tym razem inwestując w 11 maszyn. Tym samym rośnie liczba podmiotów dysponujących automatami z nową metodą wybierania pieniędzy; to już 6. bank działający w Polsce.
Bank Pekao uruchamia bankomaty zbliżeniowe. To kolejny bank w Polsce
Jeśli nie Polska bezgotówkowa, to zbliżeniowa - trend transakcji gotówkowych, ale bez użycia kart płatniczych zdaje się rozkwitać. Niedawno, na podstawie danych rocznego raportu NBP, informowaliśmy o postępującym odwrocie od gotówki. Już wtedy z raportu bił monopol kart płatniczych, oferujących jednocześnie płatności zbliżeniowe (obecnie stanowią one 98,1 proc. całego rynku i to rekord). Trend zauważyły polskie banki i kolejne decydują się na inwestycje w bankomaty obsługujące wypłaty przy użyciu cyfrowych portfeli: Google lub Apple Pay . Do podobnego ruchu właśnie przyznał się Bank Pekao.
Więcej o sprawie: Polacy odwracają się od gotówki. "Kartą, czyli telefonem", NBP nie ma złudzeń, co dalej
Banki stawiają bankomaty zbliżeniowe. Rośnie popularność. Niedługo wyrzucisz kartę
Z danych przekazanych przez serwis cashless wynika, że Bank Pekao zdecydował się, na razie, na 11 tego typu urządzeń . Wypłata pieniędzy jest przy ich użyciu możliwa bez plastikowego kartonika. Wystarczy telefon.
Uruchomiliśmy transakcje zbliżeniowe w naszych urządzeniach. Sukcesywnie udostępniamy tę funkcjonalność we wszystkich naszych bankomatach - przekazuje biuro prasowe.
Bank Pekao dołączył tym samym do mBanku, Euronetu, Planet Cashu, ING Banku Śląskiego czy Banku Spółdzielczego Daleszyce-Górno. A to najpewniej dopiero początek.
Raczkuje, ale pewnie rośnie. Trend zbliżeniowy się utrzyma
Eksperci z cashless.pl punktują, że trend najpewniej się utrzyma i kolejne banki będą dołączały do poszerzania pakietu bankomatów “zbliżeniowych”. Przede wszystkim - to wyjście naprzeciw klientów, za raportu NBP wynika wprost, że mowa o boomie - z danych dostawców bije polskie przywiązanie do płatności i transakcji zbliżeniowych. W I kw. 2024 r. stanowiły 97,2 proc. wszystkich transakcji bezgotówkowych. Liczba takich transakcji podwoiła się od 2020 r. Poza tym - są bezpieczniejsze. Choćby dlatego, że minimalizują ryzyko kradzieży podczas wkładania karty do bankomatu.
Obecnie na ok. 20,7 tys. urządzeń działających na polskim rynku, transakcje zbliżeniowe są możliwe w 12,1 tys. bankomatów.