BiznesINFO.pl Polska i Świat Polskie Radio w stanie likwidacji. Sąd podjął ostateczną decyzję
Fot. East News/Piotr Molecki

Polskie Radio w stanie likwidacji. Sąd podjął ostateczną decyzję

9 kwietnia 2024
Autor tekstu: Zuzanna Kłosek

Polskie Radio oficjalnie zostało postawione w stan likwidacji. To efekt decyzji Sądu Rejonowego dla miasta stołecznego Warszawy. Decyzja znalazła się już w Krajowym Rejestrze Sądowym, wraz z nazwiskiem likwidatora.

Zwrot w sprawie likwidacji Polskiego Radia

Spór o likwidację spółki Polskie Radio toczy się już od grudnia ubiegłego roku. Po złowróżbnej decyzji ministra kultury, Bartłomieja Sienkiewicza, otwarcie likwidacji mediów państwowych zostało zablokowane przez referendarza sądowego . Powód? Decyzja miała nie być oparta na KRRiT, a właśnie taki obowiązek zakłada konstytucja.

Skarga Bartłomieja Sienkiewicza oraz wpis na platformie X, w którym podkreślił, iż decyzja nie jest prawomocna, dopóki nie zostanie rozpatrzona przez sądy wszystkich instancji, dały jasno do zrozumienia, że to nie koniec działań w kierunku likwidacji Polskiego Radia. Wygląda na to, że minister właśnie dopiął swego.

Wyjątkowa oferta w Aldi, klienci będą zachwyceni. Zacznie się już jutro

Wybrano już likwidatora

Decyzją Sądu Rejonowego dla miasta stołecznego Warszawy, spółka Polskie Radio została postawiona w stan likwidacji. Zgodnie z tym postanowieniem w rejestrze KRS znajdziemy ją obecnie pod nazwą "Polskie Radio — Spółka Akcyjna w Likwidacji". N a likwidatora, jak poinformował serwis Press, wybrano Pawła Majchra, w ubiegłym roku powołanego na prezesa spółki. W latach  2009 r. — 2012 r. pełnił również funkcję wiceprezesa.

Do KRS wpisany został również Daniel Gorgosz jako likwidator Telewizji Polskiej .

Media państwowe do likwidacji

Przypominamy, że decyzja o likwidacji mediów państwowych została podjęta przez ministra kultury po tym, jak 23 grudnia Andrzej Duda zawetował ustawę okołobudżetową , która zakładała przekazanie na media publiczne 3 mld złotych. Prezydent  określił to "rażącym łamaniem konstytucji i zasad demokratycznego państwa prawa" w mediach publicznych. Odpowiedzią Bartłomieja Sienkiewicza była decyzja o postawieniu TVP, Polskiego Radia i PAP w stan likwidacji, z dnia 27 grudnia. Wyrok ten obejmował również 17 regionalnych rozgłośni Polskiego Radia.

Jak zaznaczono w komunikacie MKiDN, stan likwidacji wciąż może zostać cofnięty, w dowolnym momencie, przez właściciela spółki.

źródło: business insider

Program NaStart z zaskakującym limitem. Znamy szczegóły projektu
Niezwykła inicjatywa Grey Group Poland i Fundacji Hospicjum Onkologiczne im. św. Krzysztofa
Obserwuj nas w
autor
Zuzanna Kłosek

Redaktorka portalu BiznesINFO. Jestem studentką Twórczego Pisania i Marketingu Wydawniczego na Uniwersytecie Śląskim. Poprzednie studia ukończyłam z wyróżnieniem na kierunku Kultury Mediów. Kocham książki, którymi interesuję się zarówno od strony czynnej, jak i biernej, co wykorzystuję pisząc powieści, ale również tworząc dla czasopisma ArtPapieru i miesięcznika Kreatywni. Wolne chwile spędzam przy serialach i grach komputerowych.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: Dariusz.dziduch@iberion.pl
biznes finanse technologie praca handel Eko Energetyka polska i świat