BiznesINFO.pl Technologie Powstała nowa elektrownia słoneczna. Produkuje prąd nawet… w nocy
fot. Pxhere/screen, Interesting Engineering, X

Powstała nowa elektrownia słoneczna. Produkuje prąd nawet… w nocy

18 lipca 2024
Autor tekstu: Marcin Śliwa

Pierwsza na świecie dwuwieżowa elektrownia słoneczna powstała w Chinach. Rocznie obiekt może wytwarzać do 1,8 mld kWh energii elektrycznej. Najbardziej interesujący jest jednak fakt, że ta wyjątkowa elektrownia słoneczna może produkować prąd… nocą.

Dwie Wieże

Zaprezentowaną nową elektrownią słoneczną, która powstała w Chinach , zarządza firma China Three Gorges Corporation. Konstrukcja obiektu wyróżnia się na tle wszelkich innych elektrowni słonecznych tym, że zamiast jednej, posiada dwie wieże. Łączy je generator turbiny wiatrowej, a wokół rozmieszczono 30 000 luster, które układają się w nachodzące na siebie koła.

Ładowanie samochodu w 20 minut i 50 lat jazdy. Oto nowy chiński akumulator

Nietypowe wypełnienie

Cała powierzchnia elektrowni zajmuje 800 000 m2. Współczynnik odbijania promieni przez zastosowane zwierciadła wynosi aż 94 proc. Ciepło uzyskiwane jest poprzez skierowanie luster pod odpowiednim kątem, by odbijane światło skierować na dwie wieże. W wyniku procesu podgrzewane jest ich nietypowe wypełnienie.

Niby słoneczna, a działa w nocy

Wewnątrz obu wierz znajduje się stopiona sól. Okazuje się, ze materiał wyjątkowo dobrze sprawdza się w przechowywaniu ciepła. Nagrzana sól w ciągu dnia zbiera i kumuluje energię cieplną, w nocy natomiast ją uwalnia napędzając generatory. To sprawia, że elektrownia będzie generować prąd przez całą dobę. Elektrownia ma rozpocząć pracę jeszcze w tym roku i każdego roku będzie produkować do 1,8 mld kWh energii elektrycznej .

Przymocowali żywą skórę do robota. ”Rezultat, choć upiorny, jest ważnym krokiem”
Korzystasz z Paczkomatów? Już niedługo możesz przestać
Obserwuj nas w
autor
Marcin Śliwa
Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: Dariusz.dziduch@iberion.pl
biznes finanse technologie praca handel Eko Energetyka polska i świat