Pracodawcy unikają tego jak ognia. Teraz mogą wpaść w kłopoty
Polski Fundusz Rozwoju pisze pisma do 86 tys. firm zatrudniających pracowników z żądaniem wyjaśnień. Przedstawiciele rządowej instytucji chcą wiedzieć dlaczego pracodawcy unikają wprowadzenia programu, który przynosi pracownikom ogromne korzyści. Pracodawcy nie chcą jednak ponosić dodatkowych kosztów.
Każdy pracownik może dodatkowo oszczędzić
Niemal zatrudniona osoba w Polsce ma szansę skorzystać z programu oszczędnościowego na przyszłość lub na emeryturę. W tym programie do naszych oszczędności dokłada się pracodawca, a także budżet państwa, z którego na konto zatrudnionego trafia kwota powitalna w wysokości 250 zł. Pracownik dokłada do tego od 2 do 4 proc. wynagrodzenia brutto, a pracodawca 1,5 proc. wynagrodzenia brutto. Tej opłaty wiele firm nie chce ponosić. Chodzi oczywiście o Pracownicze Plany Kapitałowe . Dlaczego część pracodawców tak się przed nimi wzbrania?
Kto unika tego obowiązku?
Jak informuje “Rzeczpospolita”, pracownicze plany kapitałowe do tej pory wdrożyło w Polsce ok. 326 tys. firm, czyli 32 proc. pracodawców. Wśród podmiotów, które nie korzystają z tego programu są głównie mniejsze spółki. Pozostałe firmy Polski Fundusz Rozwoju będzie prosił o wyjaśnienia w tej sprawie, ponieważ wyjątków od wdrożenia tych planów oszczędnościowych jest niewiele. Co do zasady pracodawcy nie powinni więc ich unikać.
Pracodawcom grożą wysokie kary
Choć w tym roku sytuacja jest nie najlepsza, z danych wynika, że w poprzednich latach było gorzej. "W najbliższym czasie wezwania do złożenia wyjaśnień otrzyma prawie 86 tys. firm. To dużo, ale wyraźnie mniej niż w poprzednich latach. W 2021 r. dostało je np. ponad 680 tys. spółek . Z danych, które otrzymaliśmy z PFR, wynika, że w 2023 r. wezwań było ok. 129 tys., przy czym 105 tys. firm dostało je po raz pierwszy, a ok. 24 tys. po raz kolejny" — informuje dziennik "Rzeczpospolita".
Okazuje się, że niewdrożenie PPK w firmie może słono kosztować pracodawcę. "Rzeczpospolita" informuje, że firmy, które mają obowiązek udostępnienia pracownikom PPK , a tego nie robią, mogą zostać ukarane finansowo. Kara nie może przekroczyć 1,5 proc. wartości rocznego funduszu wynagrodzeń.