Prawie 1800 zł dla matek. ZUS wypłaci świadczenie na wniosek
Ile powinna zarabiać matka? Najwyraźniej ZUS rzeczywiście potrafi to wycenić. Rodzicielskie świadczenie uzupełniające wypłacane jest co miesiąc od momentu złożenia wniosku. Najpierw jednak trzeba spełnić kilka warunków. Komu przysługuje tzw. emerytura dla matek i czy pieniądze mogą otrzymać również ojcowie?
Świadczenie ”Mama 4 plus”. Ile wynosi i kto je dostanie?
Na liście dodatków rodzinnych ZUS beneficjenci znajdą również rodzinne świadczenie uzupełniające . Jest to forma wsparcia finansowego dla rodziców — zwłaszcza matek, ale nie tylko — którzy z powodu opieki nad dziećmi nie uzyskali prawa do emerytury wyższej niż minimalna. Z tego też względu świadczenie wynosi właśnie tyle, co najniższa emerytura . Obecnie jest to 1780,96 złotych brutto. Co jednak bardzo ważne, na dodatek nie mogą liczyć wszyscy rodzice. Kto może złożyć wniosek o przyznanie świadczenia?
Zobacz też: Coś dziwnego dzieje się na polskich ulicach. Jest projekt nowego prawa
Emerytura (nie tylko) dla matek
Podstawowym warunkiem otrzymania wsparcia finansowego z ZUS jest wychowanie co najmniej czwórki dzieci . Dotyczy to zarówno roli biologicznego rodzica, jak i spełnienia funkcji rodzicielskiej poprzez przysposobienie. O przyznanie świadczenia starać mogą się również ojcowie, jeśli samodzielnie wychowywali co najmniej czwórkę dzieci. Warto jednak pamiętać, że dodatek może zostać wypłacony dopiero po osiągnięciu wieku emerytalnego, a więc dla kobiet będzie to 60. rok życia, natomiast dla mężczyzn: 65.
Jeśli spełnimy wszystkie określone warunki, powinniśmy złożyć wniosek do
Zakładu Ubezpieczeń Społecznych
. Możemy wybierać między drogą tradycyjną (osobiście lub za pośrednictwem poczty) a elektroniczną (z wykorzystaniem PUE ZUS). Poza wnioskiem
powinniśmy dostarczyć również dokumenty potwierdzające liczbę wychowywanych dzieci
.
Uwaga! Możesz stracić prawo do świadczenia
Niestety, ZUS nie wszystkim wypłaci emeryturę. Dotyczy to przede wszystkim sytuacji, kiedy władza rodzicielska została ograniczona lub jeśli rodzic długo przebywał w zakładzie karnym. Wypłata świadczenia może również zostać wstrzymana, jeśli wnioskodawca nabędzie prawo do innego świadczenia emerytalno-rentowego lub podejmie się pracy zarobkowej .
Co więcej, świadczenie ”Mama 4 plus” przysługuje jedynie osobom, które przebywają w Polsce od co najmniej 10 lat, są obywatelami Polski lub posiadają prawo pobytu i są obywatelami państwa członkowskiego Unii Europejskiej lub Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu (EFTA).
Zobacz też: Młodzi Polacy ciągle mieszkają z rodzicami. Jeszcze bardziej niepokoi coś innego