Przełom w poszukiwaniach życia pozaziemskiego. Niesamowite odkrycie NASA
Dane zebrane przez Cassini ujawniły wysokie stężenie kluczowego budulca potrzebnego do powstania życia na jednym z księżyców Saturna. To pierwsze tego typu odkrycie w kosmosie.
Ważne odkrycie poza Ziemią
Analiza informacji dostarczonych naukowcom przez sondę Cassini NASA, która prowadziła obserwacje księżyców Saturna, przyniosła niesamowite rezultaty . Dzięki sprawdzeniu wyników pomiarów z analizatora pyłu, w który została wyposażona sonda, specjaliści wykryli zbiór różnych elementów. Wśród wyselekcjonowanych minerałów i związków organicznych eksperci dotarli do prawdziwie przełomowego elementu — kluczowego budulca życia na Ziemi . To pierwsze takie odkrycie składnika niezbędnego do rozwoju organizmów poza Ziemią w historii.
Wyjątkowy pierwiastek odkryty na księżycu Saturna
Jak podaje NASA, sonda Cassini dostarczyła naukowcom niezwykłych danych dotyczących jednego z księżyców Saturna. Wyjątkowy element, niezbędny do powstania życia na Ziemi, został odnaleziony na Enceladusie. Na tym księżycu Saturna znajduje się ukryty pod grubą warstwą lodu ocean . Sonda wiele razy przelatywała przez obecne w nim gejzery. Tym sposobem udało się zebrać dane o obecnych wewnątrz składnikach i odnaleźć coś wyjątkowego — fosfor.
- Enceladus, lodowy księżyc Saturna, znany jest z gejzerów, które wybuchają wodą z podpowierzchniowego oceanu. Naukowcy właśnie wykryli fosfor, rzadki pierwiastek, który jest kluczowym budulcem życia. Znajdował się w pióropuszach, które te gejzery rozpylają — poinformowała NASA.
Zdjęcie wyrzutów z gejzerów, z których zebrano dane o pierwiastkach, można zobaczyć poniżej.
Fot. Cienkie pióropusze w odcieniach czerni i bieli rozpryskują się w górę z powierzchni nierównego księżyca Saturna. Enceladus jest widziany z kosmosu, zakrzywiając się lekko w dół od prawej do lewe w poprzek obrazu. Jego pierwszy plan jest w większości w cieniu. Źródło: NASA
Kosmiczny ocean zawiera wszystkie składniki potrzebne do życia
Bez fosforu nie ma DNA, podkreśla NASA. Jest to według naszej obecnej wiedzy składnik niezbędny do powstawania wszelkiego życia na Ziemi. W kosmosie dokonywano już odkryć różnych istotnych pierwiastków, które są potrzebne do życia, jednak nigdy nie natrafiono na element kluczowy , czyli właśnie fosfor.
- Fosfor stanowi podstawową część cząsteczek przenoszących energię, obecnych we wszystkich formach życia na Ziemi — podaje NASA.
Badacze zgodnie twierdzą, że istnienie życia na Enceladusie jest kwestią otwartą, jednak wszystkie składniki potrzebne do jego ukształtowania są tam obecne . Naukowcy podkreślają, że istnienie tych elementów to nie wszystko.
- Istnienie tych składników jest konieczne, ale mogą one nie wystarczyć do tego, aby w środowisku pozaziemskim mogły powstać żywe organizmy. To, czy w oceanie Enceladusa istnieje więc życie, jest kwestią otwartą — informują.
Dokładniejsze zbadanie oceanu na Enceladusie i uzyskanie pewnych informacji, czy pod skutą lodem powierzchnią tętni życie, będzie możliwe dopiero po wysłaniu misji, która wyląduje na księżycu Saturna.