BiznesINFO.pl Polska i Świat Przełomowy pomysł lewicy na zdrowie publiczne. Podatek zamiast składek i zmiany w CIT
Fot. East News/Wojciech Olkusnik

Przełomowy pomysł lewicy na zdrowie publiczne. Podatek zamiast składek i zmiany w CIT

2 lipca 2024
Autor tekstu: Maciej Olanicki

Lewica przygotowuje odpowiedź na postulowane przez Trzecią Drogę zmiany w finansowaniu publicznej opieki zdrowotnej. Zamiast obniżania składki przedsiębiorcom, co jeszcze bardziej uszczupliłoby i tak niskie w skali UE nakłady Polski na zdrowie, Lewica proponuje niemałą, złożoną z trzech elementów rewolucję.

Zamiast składki - podatki

Do informacji o planach lewicy dotarł serwis money.pl. Punktem wyjścia dla gruntownych zmian w modelu finansowania publicznej opieki zdrowotnej ma być zastąpienie składek odprowadzanych do ZUS-u podatkiem .

W ten sposób lewica chce zwalczać ogromne rozbieżności w bezwzględnych wysokościach składek w zależności od formy rozliczania podatków. Sprawiają one, że składki na zdrowie są dziś w Polsce de facto degresywne - najbogatsi płacą relatywnie najmniej. Siłą rzeczy pieniędzy na zdrowie publiczne byłoby więcej, co stoi w opozycji do propozycji PSL i Polski 2050.

Zobacz też: Lekarze oburzeni na podwyżki kolegów. Młodzi zarabiają za dużo, starsi chcą rezygnować

Płaca minimalna idzie w górę. O tym musisz wiedzieć wcześniej

Podatek na zdrowie mają zapłacić też CIT-owcy

Kolejną ważną zmianą, jaką ma zaproponować lewica, jest objęcie składkami zdrowotnymi przedsiębiorstw . Aktualnie składki są odprowadzane na rzecz ubezpieczenia pracowników, jednak to może się zmienić i podmiotami zobowiązanymi do odprowadzania nowego podatku zdrowotnego byłyby także podmioty płacące CIT.

Wstępnie wysokość podatku zdrowotnego dla przedsiębiorstw miałaby wynieść 9 proc., choć lewica ma być otwarta na negocjacje w tej kwestii. Niezależnie od stawki podatku środki na zdrowie wzrosłyby po objęciu CIT-owców podatkiem zdrowotnym dramatycznie - źródła z kręgów rządowych podają, że już nawet 1-procentowy podatek dla przedsiębiorstw to wpływy rzędu 3,4 mld zł.

Prawdziwie powszechna opieka zdrowotna

Lewica chce także, by porzucić instytucję tytułu do ubezpieczenia . Opieka zdrowotna w Polsce miałaby według nowej koncepcji być faktycznie powszechna. Ma to być odpowiedź na problem zbiegu tytułów ubezpieczeń , który według Łukasza Kozłowskiego z Federacji Przedsiębiorców Polski urasta niekiedy do takich rozmiarów, że tytułów ubezpieczeń jest w systemie opieki zdrowotnej więcej niż Polaków.

Słowem wyjaśnienia; tytuły ubezpieczeń to termin, którym operują urzędnicy ZUS. Tzw. zbieg tytułów zachodzi w momencie, kiedy dany płatnik spełnia warunki do objęcia ubezpieczeniami w ramach ZUS z dwóch lub więcej tytułów - czyli kiedy ma podpisaną np. umowę o pracę i jednocześnie prowadzi też działalność gospodarczą. Te dwie instytucje uprawniają go do tego samego świadczenia - ubezpieczenia - stąd też “ tytułów ubezpieczeń jest w systemie więcej, niż Polaków ”.

Zobacz: ZUS daje czas do końca lipca. Szansa na wybór dla wielu Polaków

Likwidacja tytułów i objęcie opieką wszystkich miałoby więc uporządkować sytuację i de facto zagwarantować to, co de iure stanowi ustawa zasadnicza. Czy pomysł lewicy ma szansę powodzenia? Biorąc pod uwagę w zasadzie dokładnie odwrotne plany koalicjanta, Trzeciej Drogi, oraz znaczne zwiększenie opodatkowania przedsiębiorstw, walka o rewolucję w opiece zdrowotnej będzie bardzo trudna.

Ważny komunikat ZUS. Przedsiębiorcy mają czas do 1 lipca
Nowe ceny prądu od 1 lipca. Rachunki będą jeszcze wyższe niż zapowiadało ministerstwo
Obserwuj nas w
autor
Maciej Olanicki

Tech.BiznesINFO/BiznesINFO/Goniec. W przeszłości redaktor prowadzący dobreprogramy.pl, miesięcznika „IT Professional”, współpracownik Wirtualnej Polski. Adres dla sygnalistów: olanicki@protonmail.com.
 

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie