BiznesINFO.pl Technologie Rząd chce opleść Polskę siecią. Przeznaczy na to nawet 10 mld zł
Ministerstwo Cyfryzacji

Rząd chce opleść Polskę siecią. Przeznaczy na to nawet 10 mld zł

2 czerwca 2023
Autor tekstu: Paula Drechsler

Podczas wspólnej konferencji prasowej minister cyfryzacji Janusz Piechociński oraz minister funduszy i polityki regionalnej Grzegorz Puda poinformowali o zamiarze rozszerzenia zasięgu sieci internetowej na całą Polskę.

Szybki internet we wszystkich domach i przedsiębiorstwach

Dzisiaj tj. 2 czerwca odbyła się konferencja, podczas której wypowiadali się minister cyfryzacji i minister funduszy i polityki regionalnej. Ogłosili oni konkursy na budowę szybkiej sieci internetowej . Na Twitterze Ministerstwa Cyfryzacji możemy przeczytać o planowanych wydatkach w postaci 10 mld zł na inwestycje , a także o tym, że w planach jest budowa infrastruktury na terenach, które dotychczas nie miały dostępu do szybkiej sieci.

Rząd zamierza zapewnić dostęp do szybkiego internetu o prędkości min. 300 Mb/s wszystkim domom i przedsiębiorstwom w Polsce, podaje Telepolis.

Ponad 1,7 mln nowych gospodarstw w zasięgu sieci

Jak informuje serwis, rząd zakłada, że do 2026 r. w zasięgu szybkiej sieci internetowej ma się znaleźć ponad 1,7 mln nowych gospodarstw domowych . Ambicje sięgają zapewnienia dostępu do światłowodu wszystkim, którzy dotychczas nie mieli możliwości skorzystanie z takiej sieci.

Plan zakłada budowę infrastruktury w miejscach, gdzie do tej pory nie było zasięgu szybkiej sieci internetowej. Dzięki takim założeniom za trzy lata szybka sieć ma objąć swym zasięgiem 100 proc. gospodarstw domowych z każdego województwa. Konkursy dotyczą też objęcia zasięgiem szkół, placówek zdrowia i urzędów, które do tej pory go nie miały.

Skąd rząd weźmie na to pieniądze?

Aby móc zrealizować te plany, rząd pozyskuje środki z dwóch źródeł finansowania . Są to Program Fundusze Europejskie na Rozwój Cyfrowy 2021 - 2027 ( FERC ) oraz Krajowy Plan Odbudowy i Zwiększania Odporności ( KPO ), podaje Telepolis. Kwoty, które mają zostać przeznaczone na konkursy, to ok. 10 mld złotych, pozyskane dofinansowanie zamknie się między 7 a 10 mld .

152 obszary Polski zostały wydzielone jako finansowane w ramach FERC. Tutaj dostęp do szybkiej sieci ma zyskać prawie 700 tys. gospodarstw . Natomiast 250 obszarów kraju zostanie objętych finansowaniem KPO. Na tym terenie dostęp do szybkiego internetu ma zyskać 1050 tys. gospodarstw domowych.

W konkursach na dofinansowanie budowy sieci światłowodowych mogą wziąć udział tak wielkie korporacje, jak i mali operatorzy . Dla tych drugich przygotowane zostały preferencyjne warunki.

Ogrom aplikacji ze zjadliwym wirusem, mamy listę. Sprawdź i natychmiast je odinstaluj
Obserwuj nas w
autor
Paula Drechsler

Redaktor Biznesinfo.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie