Wyszukaj w serwisie
biznes finanse technologie praca handel Eko Energetyka polska i świat
BiznesINFO.pl > Andrzej Duda

Andrzej Duda

limity-gotówka-Andrzej-Duda
21.07.2023 19:40 Płatności gotówkowe. Prezydent Andrzej Duda zdecydował w sprawie limitów

W połowie czerwca br. Sejm uchwalił nowelizację ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw. Zakłada ona wykreślenie przepisów wprowadzonych w ramach Polskiego Ładu w zakresie ograniczeń w płatnościach gotówkowych, które miały zacząć obowiązywać w 2024 roku. W piątek 21 lipca prezydent Duda podpisał ustawę uchylającą te ograniczenia. Co to oznacza dla Polaków?

Kalendarz
08.07.2023 18:08 Prezydent otrzymał petycję. Możliwe kolejne dni wolne od pracy

Do Kancelarii Prezydenta RP wpłynęła ciekawa petycja. Jej autorzy chcą, aby w kalendarzu pojawiły się dodatkowe dni wolne od pracy. Powodem ma być interes publiczny.

Andrzej Duda
22.04.2023 20:17 Prezydent o obniżce stóp procentowych. Podał przyczynę inflacji

Na spotkaniu z mieszkańcami Pajęczna w woj. łódzkim, prezydent Andrzej Duda wypowiedział się na temat przyszłego obniżania stóp procentowych przez Radę Polityki Pieniężnej. Odniósł się także do tego, co spowodowało tak wysoką inflację.

Morawiecki i Duda
08.03.2023 20:10 Duda: Polska jest gotowa przekazać Ukrainie swoje myśliwce MiG-29

Podczas wywiadu dla CNN International prezydent Andrzej Duda powiedział, że Polska jest gotowa przekazać Ukrainie swoje myśliwce MiG-29 w ramach międzynarodowej koalicji.

None
17.02.2023 20:21 Biden ściągnie do Polski nie tylko ochroniarzy. Ich obecność zaskoczy wielu

Już we wtorek, 21 lutego, z wizytą do Polski przyleci Prezydent Stanów Zjednoczonych. Przyjazd Joe Bidena musi być perfekcyjny pod każdym względem, dlatego Intensywne przygotowania do tego dnia już trwają. 

Andrzej Duda bohaterem duńskich "Milionerów". Uczestniczka się go nie spodziewała
16.02.2023 20:14 Duda: ”Chciałbym, aby polskie firmy uczestniczyły w odbudowie Ukrainy”

- Chciałbym, żeby w przyszłości to było z korzyścią dla naszych relacji z Ukrainą, żeby polskie firmy uczestniczyły w tym odbudowywaniu Ukrainy – mówił w czwartek, podczas swojej wizyty Londynie prezydent Andrzej Duda.

EN 01536282 0039
24.01.2023 09:48 Prezydent Andrzej Duda ułaskawił dilera dopalaczy

Prezydent Andrzej Duda skorzystał z prawa łaski. Jak podaje “Rzeczpospolita” ułaskawienie dotyczy osoby skazanej za ciężkie przestępstwa narkotykowe.

Andrzej Duda
21.12.2022 08:47 Prezydent podpisał ustawę o zamrożeniu cen gazu

W poniedziałek 19 grudnia prezydent podpisał ustawę, zgodnie z którą ceny gazu w przyszłym roku zostaną zamrożone na poziomie tegorocznym. W ten sposób rząd chce chronić obywateli przed kryzysem energetycznym. Sprzedawcy gazu będą zobowiązani, by w rozliczeniach z odbiorcami końcowymi stosować maksymalną cenę w wys. 200,17 zł za MWh.

 Fot. Piotr Molecki/East News, Warszawa
03.12.2022 09:15 Nowelizacja Kodeksu karnego. Bezwzględne kary dla pijanych kierowców

W piątek 2 grudnia prezydent podpisał reformę Kodeksu karnego. Nowelizacja zakłada m.in. zdefiniowanie nowych typów przestępstw, wprowadzenie kary bezwzględnego dożywocia i konfiskatę auta pijanego kierowcy. Będzie to grozić zarówno wtedy, gdy kierujący nie spowoduje wypadku, ale będzie miał 1,5 promila alkoholu w organizmie, jak i gdy do niego doprowadzi, mając 0,5 promila alkoholu.

andrzej duda ustawa
14.10.2022 14:55 Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o ochronie odbiorców energii elektrycznej

14 października 2022 roku prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o ochronie odbiorców energii elektrycznej. Nowe przepisy obejmują zamrożenie do pewnych poziomów cen energii dla gospodarstw domowych.

flaga USA
09.10.2022 16:58 Broń jądrowa w Polsce. Jest odpowiedź USA

Kilka dni temu prezydent Andrzej Duda wypowiadał się na temat ewentualnego rozmieszczenia broni atomowej w Polsce. Amerykanie odnieśli się do tej kwestii podczas briefingu prasowego.

Antoni Macierewicz
23.09.2022 14:37 Antoni Macierewicz, Piotr Naimski i Mirosław Chojecki odznaczeni Orderem Orła Białego

Prezydent Andrzej Duda wręczy 23 września 2022 roku najwyższe odznaczenia państwowe- Ordery Orła Białego. Wśród wyróżnionych są Antonii Macierewicz, Mirosław Chojecki i Piotr Naimski.

Andrzej Duda
07.09.2022 08:41 Polska zacieśnia relacje z Nigerią. Podpisano memorandum o współpracy w rolnictwie

Prezydenci Polski i Nigerii, Andrzej Duda i Muhammadu Buhari, podpisali memorandum o współpracy w rolnictwie. Rozmawiali również o bezpieczeństwie energetycznym.

Święto Wojska Polskiego. Andrzej Duda ostrzega: "Nasz kraj znalazł się w zagrożeniu"
29.08.2022 14:18 14 emerytura rozdana. Prezydent Duda o 15 emeryturze

Zaledwie kilka dni temu rozpoczęły się wypłaty 14 emerytury. Otrzyma ją 8 milionów Polaków. Prezydent Duda w Radiu Zet odpowiedział na pytania dotyczące 15 emerytury.

EN 01517428 0024
14.07.2022 15:30 Wakacje kredytowe już pewne. Jest podpis prezydenta

Po podwyżkach stóp procentowych osoby, które zaciągnęły kredyt, znalazły się w trudnej sytuacji. Rządowa pomoc w postaci wakacji kredytowych ma pomóc kredytobiorcom w spłacie zadłużenia.

EN 01301975 0033
13.07.2022 14:34 Prezydent podpisał odpowiedni dokument. Tańszy węgiel stanie się faktem

Będą dopłaty do cen węgla w 2022 roku. 11 lipca prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o szczególnych rozwiązaniach chroniących odbiorców niektórych paliw stałych. Oznacza to, że gospodarstwa domowe kupią węgiel taniej, natomiast sprzedawcy węgla otrzymają rekompensatę.

EN 01522897 0103
11.05.2022 18:40 Duda zapowiada nowy interkonektor gazowy. Bezpieczeństwo energetyczne Polski wzrośnie

Andrzej Duda odbył dzisiaj wizytę na Słowacji. Prezydent Polski rozmawiał ze swoją słowacką odpowiedniczką Zuzaną Czaputovą w Bratysławie, a głównym tematem spotkania było wzajemne zapewnienie sobie większego bezpieczeństwa energetycznego między Polską i Słowacją.

Prezydent Polski i Niemiec
12.04.2022 19:05 Prezydent Niemiec Steinmeier spotkał się z Andrzejem Dudą. Ustaleń nie za wiele

Prezydent Niemiec Frank – Walter Steinmeier odwiedził we wtorek Polskę i podziękował Polakom za ich postawę wobec Ukraińców. Andrzej Duda przypomina prezydentowi Niemiec„Bylibyśmy wdzięczni, gdybyśmy mogli liczyć na pozytywny głos ze strony RFN, wspierający ustanowienie w ramach UE, specjalnych funduszy, które pomogłyby od strony finansowej, rozwiązać wiele kwestii, które dzisiaj są i w przyszłości, prawdopodobnie będą, naszymi wspólnymi z gośćmi z Ukrainy, problemami” mówił Andrzej Duda.Steinmeier obiecuje Polakom, że „Niemcy będą uczestniczyć w przyjmowaniu uchodźców. Polska nie zostanie z tym sama”. Rządy obu krajów współpracują ze sobą, i będą dalej wspierać Ukrainę.Steinmeier podkreślał, że wspólnym mianownikiem UE jest wolność, demokracja, solidarność, które to wartości są podstawą codziennego życia w UE.Podkreślił, że „Niemcy będą uczestniczyć w przyjmowaniu i udzielaniu pomocy uchodźcom” Steinmeier dopytany o konkretną pomoc Polsce podkreślił, że Niemcy również przyjmują uchodźców „w Niemczech mamy około 360 tys. uchodźców zarejestrowanych z Ukrainy oraz dodatkowo ewentualnie 100 tys. niezarejestrowanych uchodźców" - podkreślił prezydent Niemiec.”

EN 01373502 0001
22.03.2022 09:30 Prezydent podpisał ustawę powołującą Centralne Biuro Zwalczania Cyberprzestępczości

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o policji i niektórych innych ustaw powołującą w policji Centralne Biuro Zwalczania Cyberprzestępczości – poinformowała w środę Kancelaria Prezydenta. Centralne Biuro Zwalczania Cyberprzestępczości będzie odpowiadać za realizację zadań w zakresie rozpoznawania i zwalczania przestępstw popełnionych przy użyciu systemu informatycznego, systemu teleinformatycznego lub sieci teleinformatycznej oraz zapobiegania tym przestępstwom, a także wykrywania i ścigania sprawców. Jak czytamy w informacji na stronie kancelarii prezydenta celem ustawy, jest ustanowienie jednolitej w skali kraju jednostki organizacyjnej Policji – Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości (CBZC) i powołanie w tym celu w ramach Policji nowej służby odpowiedzialnej za rozpoznawanie, zapobieganie i zwalczanie cyberprzestępczości oraz wykrywanie i ściganie sprawców cyberprzestępstw. Ustawa przewiduje przeznaczenie z budżetu państwa, w okresie 10 lat, środków na utworzenie służby zwalczania cyberprzestępczości w łącznej kwocie 4 mld 430 mln zł, co zapewni unowocześnienie wyposażenia i sprzętu, możliwość budowy siedziby nowej jednostki organizacyjnej Policji oraz umożliwi wzmocnienie motywacyjnego systemu uposażeń funkcjonariuszy zapobiegających i zwalczających cyberprzestępczość. Kierowanie nowotworzoną jednostką policji powierzono Komendantowi CBZC, jako organowi podległemu Komendantowi Głównemu policji, który jednocześnie staje się bezpośrednim przełożonym policjantów CBZC. Komendanta CBZC będzie powoływał, spośród oficerów Policji, i odwoływał minister właściwy do spraw wewnętrznych na wniosek Komendanta Głównego Policji, natomiast Zastępców Komendanta CBZC będzie powoływał, spośród oficerów Policji, i odwoływał Komendant Główny Policji na wniosek Komendanta CBZC. Komendant CBZC będzie posiadał również pełne kompetencje kadrowo-szkoleniowe w stosunku do policjantów CBZC.

EN 01402696 0099
22.03.2022 09:29 Prezydent podpisał ustawę o utworzeniu Funduszu Cyberbezpieczeństwa. Będą podwyżki

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę, która podwyższa zarobki ekspertów ds. cyberbezpieczeństwa, pracujących w sektorze publicznym. Dostaną oni specjalny dodatek do pensji poinformowała Kancelaria Prezydenta.W ostatni czasie było głośno o podpisach, które Andrzej Duda złożył pod ustawami związanymi z energią i jej cenami. Jednak znacznie ciszej było o ustawie dotyczącej ekspertów ds. cyberbezpieczeństwa. Jej celem jest zwiększenie atrakcyjności pracy w instytucjach publicznych, które odpowiedzialne są za cyberbezpieczeństwo państwa. Ma temu służyć utworzenie Funduszu Cyberbezpieczeństwa, z którego finansowane będą dodatki do wynagrodzeń osób pracujących na stanowiskach związanych z zapewnianiem szeroko rozumianego bezpieczeństwa w sieciach teleinformatycznych sektora publicznego, zwane świadczeniem teleinformatycznym.

biznes-info-640x433
22.03.2022 09:15 Obchody 4 czerwca. Kwaśniewski bardzo ostro napomina Dudę

W Gdańsku trwają uroczystości związane z 30-leciem wyborów z ‘89. Były prezydent Polski Aleksander Kwaśniewski wykorzystał okazję, aby skomentować obecną sytuację polityczną w Polsce i subtelnie pouczyć rządzących polityków.Jestem tu, aby powiedzieć, iż nie możemy rozdzielać tych wszystkich wydarzeń, które miały miejsce w historii. Historia to jednak nie puzzle, historia to bardziej rzeka, która płynie w różnym tempie, meandruje, ale tworzy pewną ciągłość, wspólną drogę, wspólny los. To jest wielce symboliczne i ważne, że spotykamy się w tym historycznym miejscu, bo przecież zaczęło się to ‘80 roku tu, w Gdańsku - podkreślił wagę dzisiejszych obchodów.

EN 01514839 0265
03.03.2022 01:00 Andrzej Duda skomentował rosyjskie ataki na obiekty cywilne. Nie przebierał w słowach

Andrzej Duda w przemówieniu wideo do Polaków określił działania rosyjskiego wioska jako noszące znamiona ludobójstwa. Przemówienie zostało zauważone także przez media ukraińskie. Zaledwie tydzień temu byłem w pięknym, dumny Kijowie i rozmawiałem z Prezydentem Wołodymyrem Zełenskim. Kilka godzin później rosyjskie wojska zaatakowały niepodległą Ukrainę. Rozpętały okrutną wojnę przeciwko naszemu sąsiadowi - od tych słów zaczął swoje opublikowane w środę orędzie do Polaków prezydent Andrzej Duda.

EN 01402696 0099 (1)
19.02.2022 01:00 Prezydent podpisał ustawę o rekompensatach dla branż energochłonnych

Prezydent Andrzej Duda podpisał: ustawę z dnia 9 lutego 2022 r. o zmianie ustawy o systemie rekompensat dla sektorów i podsektorów energochłonnych – poinformowano w piątek na stronie prezydenta. W latach 2022-2030 całkowity budżet na rekompensaty ma wynieść 45,6 mld zł.Celem ustawy jest wdrożenie nowych wytycznych Unii Europejskiej w sprawie niektórych środków pomocy państwa w kontekście systemu handlu uprawnieniami do emisji gazów cieplarnianych. W uproszczeniu chodzi o przeznaczanie części wpływów pochodzących z handlu uprawnieniami do emisji w ramach systemu ETS na wsparcie tych sektorów przemysłu, które podwyżki cen energii dotykają najbardziej.Podpisana przez prezydenta ustawa przewiduje podniesienie limitu wypłat na rekompensaty finansowane z Funduszu Rekompensat Pośrednich Kosztów Emisji w związku z prognozowanymi zwiększonymi wpływami tego Funduszu. Trafia na niego 25 proc. przychodów z wpływów ze sprzedaży uprawnień do emisji CO2, pomniejszonych o wydatki na dodatki osłonowe. W latach 2022-2030 całkowity budżet na rekompensaty ma wynieść 45,6 mld zł. Zakładane w projekcie roczne limity wydatków to w 2022 r. niecałe 1,77 mld zł, w 2023 r. niespełna 4,19 mld zł. Najwyższe wydatki prognozuje się w latach 2029 i 2030 - po ponad 5,6 mld zł. Regulacja zakłada zmianę formuły obliczeń maksymalnej kwoty rekompensaty. Zamiast wartości referencyjnych będą do nich użyte dane rzeczywiste z roku kalendarzowego, za który są przyznawane rekompensaty. Wprowadza możliwość zwiększenia pomocy w przypadku przedsiębiorstw, w których intensywność pomocy w wysokości 75 proc. jest niewystarczająca do zapewnienia odpowiedniej ochrony przed ryzykiem ucieczki emisji. Intensywność pomocy względem kosztów kwalifikowanych nie może przekroczyć 100 proc. Zmianie ulega lista sektorów i podsektorów energochłonnych uprawnionych do otrzymania rekompensat zgodnie z nowymi wytycznymi KE z września 2020 r. Na ich mocy część sektorów utraci prawo do ubiegania się rekompensaty, natomiast wsparciem objęta zostanie całość zużycia energii elektrycznej, niezależnie od źródła jej pochodzenia. Zgodnie z poprzednimi wytycznymi z możliwości wliczania do rekompensat wyłączona była autoprodukcja.

EN 01507131 0038 1
18.02.2022 01:00 Prezydent powołał nowych członków RPP

Prezydent Andrzej Duda postanowieniem z dnia 18 lutego 2022 r. powołał z dniem 21 lutego br. Ireneusza Dąbrowskiego oraz Henryka Wnorowskiego w skład Rady Polityki Pieniężnej – poinformowała Kancelaria Prezydenta. Prezydent wręczył w piątek 18 lutego akt powołania do Rady Polityki Pieniężnej Ireneuszowi Dąbrowskiemu oraz Henrykowi Wnorowskiemu. Zastąpią oni Łukasza Hardta i Kamila Zubelewicza, których kadencja upływa 20 lutego. W skład RPP wchodzi jej Przewodniczący - prezes NBP - oraz 9 członków powoływanych w równej liczbie przez prezydenta, Sejm oraz Senat spośród specjalistów z zakresu finansów. Kadencja członka RPP trwa 6 lat, bez możliwości powtórnego sprawowania urzędu. Prezydent @AndrzejDuda powołał Ireneusza Dąbrowskiego oraz Henryka Wnorowskiego w skład Rady Polityki Pieniężnej. pic.twitter.com/ahIGdDtM2p— Kancelaria Prezydenta (@prezydentpl) February 18, 2022

EN 01512092 0009
14.02.2022 01:00 Prezydent zwołał posiedzenie Rady Gabinetowej. Chodzi o sytuację na Ukrainie

Prezydent Andrzej Duda zwołał na wtorek na godz. 13 posiedzenie Rady Gabinetowej; tematem posiedzenia będzie sytuacja na Ukrainie – zapowiedziała Minister Grażyna Ignaczak–Bandych, Szef Kancelarii Prezydenta RP. Minister przekazała, że posiedzenie Rady odbędzie się w Pałacu Prezydenckim i będzie miało charakter niejawny. Zapowiedziała również, że po posiedzeniu Rady odbędzie się briefing Prezydenta Andrzeja Dudy.Zgodnie z art. 141. Konstytucji w sprawach szczególnej wagi Prezydent RP może zwołać Radę Gabinetową. Radę Gabinetową tworzy Rada Ministrów obradująca pod przewodnictwem prezydenta. Radzie Gabinetowej nie przysługują kompetencje Rady Ministrów. Jak czytamy na stronie KPRP, Rada stanowi forum współpracy władzy wykonawczej umożliwiające uzgodnienie wspólnego stanowiska.

EN 01435691 0034
10.02.2022 01:00 Prezydent podpisał ustawę dotyczącą egzekucji z majątku rolnika

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację Kodeksu postępowania cywilnego, zgodnie z którą należące do rolnika zwierzęta nie będą wyłączane z egzekucji komornika w przypadku skierowania egzekucji do wszystkich nieruchomości gospodarstwa rolnego – poinformowała w czwartek kancelaria prezydenta.Celem ustawy z dnia 27 stycznia 2022 r. o zmianie ustawy – Kodeks postępowania cywilnego jest usunięcie barier prawnych związanych z ustanowieniem zabezpieczeń środków finansowych udzielanych przez instytucje finansowe podmiotom prowadzącym gospodarstwa rolne – informuje kancelaria prezydenta.Ustawa wprowadza zmianę w Kodeksie postępowania cywilnego, która polega na dodaniu przepisu art. 8295, zgodnie z którym, w przypadku równoczesnego skierowania egzekucji do wszystkich nieruchomości wchodzących w skład gospodarstwa rolnego prowadzanego przez dłużnika, nie będą miały zastosowania wyłączenia spod egzekucji określone w art. 8291– 8294 k.p.c., jeżeli dłużnikiem jest rolnik prowadzący gospodarstwo rolne.Nowela została zgłoszona przez Senat, uzupełnia ustawę z grudnia ub. r., która wyłączyła spod egzekucji zwierzęta i rzeczy ruchome potrzebne do prowadzenia gospodarstwa rolnego przez zadłużonego rolnika. Ustawa wejdzie w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

EN 01510642 0043
05.02.2022 01:00 Niemieckie media: Projekt Dudy próbą odwrócenia uwagi

Projekt zmiany ustawy o Sądzie Najwyższym prezydenta Andrzeja Dudy to próba odwrócenia uwagi – ocenia komentatorka „Sueddeutsche Zeitung”. Polskim władzom chodzi tylko o pieniądze z Brukseli – czytamy. Według Viktorii Grossmann z „Sueddeutsche Zeitung” polski prezydent ma rację. Powiedział, że Polska potrzebuje spokoju, spokoju i pokoju z Unią Europejską, ponieważ w czasie międzynarodowego kryzysu trzeba wspólnie stać jako 'jedna siła. Chodzi o złożony przez Andrzeja Dudę projekt o likwidację Izby Dyscyplinarnej. Andrzej Duda podkreślił, że w jego ocenie ustawa może pozwolić zamknąć zasadnicze dla Polski sprawy. Według Grossmann działanie prezydenta Dudy to dowód na to, że UE użyła właściwego środka nacisku. „Prezydent Polski zdaje się jednak nie doceniać Unii. Jego projekt nie uspokoi Komisji (Europejskiej)” – zauważa niemiecka dziennikarka.– Jeśli Duda pragnie pokoju z Brukselą, musi wydać walkę własnemu rządowi – podsumowuje Viktoria Grossmann w weekendowym wydaniu „Sueddeutsche Zeitung”.

EN 01402696 0099
03.02.2022 01:00 Nowela ustawy o przetwarzaniu danych pasażera podpisana przez prezydenta

Według rządu celem nowelizacji jest "rozłożenie w czasie procedury nakładania kar na linie lotnicze za naruszenie obowiązku przekazywania tych danych do Straży Granicznej."Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o przetwarzaniu danych dotyczących przelotu pasażera – informację przekazała w czwartek 3 lutego Kancelaria Prezydenta. Z uzasadnienia do projektu ustawy wynika, że celem nowelizacji ustawy z dnia 9 maja 2018 r. o przetwarzaniu danych dotyczących przelotu pasażera jest: „wprowadzenie uregulowań zmierzających do ograniczenia negatywnych skutków finansowych dla przewoźników lotniczych wynikających z grożących im kar za naruszenie obowiązków związanych z przekazywaniem danych PNR przez stworzenie prawnych uwarunkowań umożliwiających rozłożenie w dłuższym czasie możliwości nakładania przedmiotowych kar oraz ograniczenie obowiązków administracyjnych – czytamy w komunikacie.