Rok 2024 przejdzie w eksploracji do historii jako ten, w którym nasza cywilizacja zbliżyła się do Słońca najbliżej w całej swojej dotychczasowej historii. Za sprawą sondy Parker Solar Probe mamy zdobyć bezcenne informacje na temat procesów zachodzących w gwieździe, co później może być wykorzystywane w naukach o wpływie aktywności słonecznej na Ziemię.
Rok 2023 zakończył się na Słońcu wielkim rozbłyskiem słonecznym. Ilość wydzielonej energii wywołała tzw. słoneczne tsunami i pozwala sklasyfikować go jako X5. Skutki możemy odczuć wkrótce także na Ziemi.
Rok zaczął się przed kilkunastoma godzinami, a miłośnicy obserwacji nieba już mają na czym zawiesić oko. Rozpoczął się pierwszy w 2024 r. deszcz meteorów i choć pierwsze zjawiska można obserwować już teraz, to na maksimum musimy jeszcze chwilę zaczekać.
Rok 2024 zmierza ku końcowi, ale zanim do niego dojdzie będziemy mieli jeszcze dwie okazje do obserwacji tzw. deszczu meteorytów. Pierwszy z nic rozpocznie się już jutro!
Dzisiejszego wieczoru zapowiada się na nie lada ucztę dla każdego, kto lubi oglądać nocne niebo. Zwiększona aktywność słoneczna może sprawić, że z niemal całego terytorium Polski będzie można obserwować zorzę polarną. Kiedy i gdzie będzie można ją zobaczyć?
W liczącym ponad 3 tys. mieszkańców miasteczku Delta w Utah w USA można obejrzeć m.in. Muzeum Topazu czy miejsce upamiętnienia masakry wyprawy Johna Gunnsiona. Teraz wiemy już w Delta można też zaobserwować drugi najbardziej naładowany energią promień kosmiczny, z jakim naukowcy mieli w całej historii obserwacji.
Zapowiada się ekscytujący weekend dla miłośników spoglądania w niebo. Będzie można zaobserwować maksimum roju Leonidów. Obserwacjom będzie sprzyjać faza, w której znajduje się Księżyc. Kiedy i gdzie będzie można oglądać „spadające gwiazdy”?
Narodowa Agencja Aeronautyki i Przestrzeni Kosmicznej poinformowała o smutnym wydarzeniu. Zmarł uznany astronauta, który brał udział w wielu manewrach NASA. W swoim dorobku miał między innymi lądowanie na Księżycu podczas jednej z misji Apollo.
Choć Księżyc to najbliższe Ziemi ciało niebieskie i jedyne inne od Ziemi, na którym człowiek kiedykolwiek postawił stopę, to często przekonujemy się, że wiemy o nim niewiele. Potwierdzają to najnowsze ustalenia, według których nasz jedyny naturalny satelita jest znacznie starszy, niż wcześniej szacowano.
Powszechnie znane są największe teleskopy naziemne, wielu z uwagą śledzi pracę zawieszonych na orbicie czy w przestrzeni kosmicznej teleskopów Hubble’a i Webba. Ale często zapominamy, że teleskopy mogą być także… podwodne. Największą inwestycję tego rodzaju zapoczątkowano właśnie w Chinach.
Eksperci informują o obserwacji złowrogo wyglądającego obiektu kosmicznego. Jedni mówią, że wygląda jak Sokół Millennium z Gwiezdnych Wojen, inni, że jak szatan. Tak czy owak, gigantyczna rogata kometa zbliża się do Ziemi.
Październik w tym roku obfituje w różne astronomiczne wydarzenia. Co jakiś czas pojawiają się na przykład satelity Starlink, które lecąc tworzą widowiskowe zjawisko zwane “kosmiczny pociąg”. Już niedługo miłośników obserwowania nocnego nieba czeka ponadto inny fascynujący spektakl. Tym razem popis dadzą Orionidy. Czym są, kiedy dokładnie ich oczekiwać i w którym kierunku patrzeć?
Jedni jesień kochają, inni nienawidzą, ale jedno trzeba przyznać - na nocnym niebie o tej porze roku dzieje się bardzo wiele i jest co oglądać. Kolejne spektakle z udziałem różnych obiektów kosmicznych są tuż-tuż. Jeden z pokazów już dziś, w czwartek 12 października, a następne całkiem niedługo.