Policja zatrzymała 16-latkę, która w całej Polsce wypłacała pieniądze z bankomatów. Podczas gdy ona cieszyła się z nowej i dobrze płatnej „pracy”, złodzieje liczyli pieniądze, które za jej pośrednictwem wyciągali z kont swoich ofiar. Policjanci ostrzegają, że takich oszustw jest coraz więcej.
W 2024 roku, podobnie jak w latach poprzednich, polskie banki utrzymują różnorodne limity wypłat gotówki z bankomatów. Te ograniczenia mogą mieć duże znaczenie dla osób, które planują wypłacać większe kwoty gotówki lub często korzystają z bankomatów. Ile wynoszą? Postanowiliśmy to sprawdzić.
Liczba bankomatów w Polsce spada, jednak nie należy dopatrywać się w tym ukartowanego planu likwidacji gotówki, co jest zyskującą na popularności teorią spiskową. Bankomatów faktycznie w Polsce ubyło i będzie ubywać, jednak ważniejsza niż wzrost zainteresowania transakcjami bezgotówkowymi jest… metodologia NBP i koszty operatorów.
Trwa protest operatora bankomatów. W całej Polsce zmniejszony został limit wypłat gotówki. Polacy nie wypłacą więcej niż 200 zł. Mamy oświadczenie Euronetu. Trudności, jakie czekają wszystkich przy bankomatach we wtorek 28 czerwca, to próba zwrócenia uwagi na sytuację finansową i koszty ponoszone przez operatorów.
Wielu z nas z gotówki korzysta coraz rzadziej. Często potrzebujemy jej w wyjątkowych sytuacjach. Wówczas konieczny może okazać się bankomat, a ten ma swoje ograniczenia. Ile pieniędzy możemy wypłacić? Wiele zależy również od banku.
Limity wypłat obowiązują zarówno we wszystkich bankomatach, jak i wszystkich bankach. Służą one zapewnieniu bezpieczeństwa przed kradzieżą oraz ciągłości pracy urządzenia. Jakie limity obowiązują w bankomatach poszczególnych firm?
W ostatnich tygodniach coraz więcej banków ma dla swoich klientów niemiłą niespodziankę. Rosną koszty, a wraz z nimi w górę idą ceny usług bankowych. Za co tym razem zapłacimy więcej?
Dodatkowa opłata wprowadzona przez jednego z operatorów bankomatów wywołała wielkie kontrowersje. Sprawa bulwersuje tym bardziej, że została dodana do urządzeń “po cichu”. Jest sposób, aby ją ominąć, jednak trzeba bardzo uważać przy wypłacie pieniędzy.
Większość klientów banków pamięta o zapisach w umowach o prowadzeniu konta, które dotyczą zwolnienia z opłat za korzystanie z określonych bankomatów. Okazuje się jednak, że operatorzy urządzeń uciekają się do bardzo nieciekawych praktyk, aby zdobyć od osób wypłacających pieniądze dodatkowe prowizje.
Klienci korzystający z bankomatów Euronetu odkryli nietypową funkcję urządzeń. Niedokładne czytanie komunikatów wyświetlających się na ekranie może się bowiem skończyć zapłaceniem dodatkowych pieniędzy za całkowicie niepotrzebną usługę.
W naszym kraju działa obecnie ponad 21 tys. bankomatów. W sobotę 23 września zaczęło obowiązywać rozporządzenie MSWiA w sprawie ochrony gotówki. Zgodnie z nim 40 proc. bankomatów w Polsce będzie musiało posiadać system IBNS (intelligent banknote neutralisation system). Chodzi zatem o ok. 8,4 tys. urządzeń. Cały proces wiąże się z wysokimi kosztami, a klienci powinni przygotować się na sytuację, w której być może będą musieli wymienić gotówkę.
Już w tę sobotę wejdą w życie spore zmiany związane z banknotami. Przy każdym ich odbiorze lepiej zwracać na nie uwagę, ponieważ jeden drobny szczegół może wpędzić klientów w kłopoty.
Bankomaty znikną z polskich miast? Od 23 września obowiązują nowe przepisy, które mogą doprowadzić do usunięcia części maszyn z pieniędzmi z ulic mniejszych miejscowości. Wszystko przez rozporządzenie MSWiA i wymaganie specjalnego systemu IBNS.
Świecie – miasto położone w woj. kujawsko-pomorskim, w 2017 roku zamieszkiwane przez ok. 25 tys. ludzi. To właśnie tu, w jednym z bankomatów, 43-latek zostawił 6 tys. zł. Do urządzenia podszedł później inny mężczyzna i szybko zdecydował, co zrobić ze znalezioną gotówką.
"Cały czas optymalizujemy naszą sieć i już na tym etapie zdecydowaliśmy się na deinstalacje niektórych bankomatów" - informuje jeden z operatorów bankomatów.
Już pod koniec września zaczną obowiązywać zmienione przepisy dotyczące bezpieczeństwa w bankowości i zapobiegania kradzieżom pieniędzy. Zgodnie z nimi, bankomaty zyskają tzw. system IBNS, który zabarwi banknoty w momencie wykrycia próby kradzieży. Pomysł już budzi kontrowersje wśród ekspertów, zwracających uwagę na wielkie koszty przedsięwzięcia. Nie brak także krytycznych głosów, podnoszących kwestie zagrożeń.
Bankomat może zatrzymać kartę z różnych powodów: utraty jej ważności, błędnego odczytu danych, awarii samej maszyny, zgłoszenia karty jako skradzionej lub zagubionej, kilkukrotnego wpisania błędnego kodu PIN czy też zagapienia się i nieodebrania karty w ciągu 30 sekund od jej wysunięcia. Interia Biznes wskazuje, co w takiej sytuacji powinniśmy zrobić.
Jeżeli podczas próby wypłacenia pieniędzy z bankomatu zatrzymał on naszą kartę płatniczą, niekoniecznie oznacza to jego awarię. Wręcz przeciwnie - to najnowszy i niezwykle niebezpieczny sposób oszustów na uzyskanie dostępu do naszych pieniędzy.
Banki wprowadziły niedawno nowe limity wypłat pieniędzy z bankomatu. Polacy często wybierają płatności elektroniczne.
Sieć Euronet – właściciel największej niezależnej sieci bankomatów i wpłatomatów w Polsce – zmienia logo i swoją koncepcję wizualną. Stopniowo z 7 tys. maszyn znikną charakterystyczne żółto-niebieskie barwy. Kolor niebieski będzie znacznie jaśniejszy i zestawiony z zielenią.
Euronet zmienia logo. Do firmy Euronet należy największa sieć bankomatów w Polsce. Zmiany będą widocznie w kolorach oraz czcionce logotypu.
Wiele osób chętnie korzysta z wpłatomatów. Zyskały popularność, bo są dostępne przez całą dobę, a korzystanie z nich z reguły nie wymaga ponoszenia dodatkowych kosztów. Jak się okazuje, taki sposób wpłacania pieniędzy może mieć przykre konsekwencje, o czym przekonała się mieszkanka Sosnowca.
Weekend to czas, kiedy banki wprowadzają prace serwisowe w celu zaktualizowania ofert lub naprawienia nagłych problemów technicznych. W najbliższe dni niektóre z nich zapowiadają przerwy w dostępie do pewnych usług, które uniemożliwią korzystanie z bankowości elektronicznej, mobilnej czy płatności Blikiem, informuje portal „Bankier.pl".
Wzrost cen usług następuje w coraz to kolejnych branżach. Nie inaczej jest z instytucjami finansowymi. W ostatnim czasie kilka banków działających na polskim rynku zapowiedziało podniesienie opłat związanych z prowadzeniem kont, operacjami gotówkowymi, a nawet z wypłatami gotówki z bankomatów.Zmiany w PKO BP mają dotyczyć zasad prowadzenia niektórych kont, część z nich będzie usuwana lub przekształcana. Zmienią się także ceny dokonywania operacji bankowych, podaje „Bankier.pl".
W dobie szalejącej inflacji wzrost cen odczuwalny jest praktycznie w każdej dziedzinie życia. Niemal codziennie dowiadujemy się o drożejących produktach i usługach. Większe wydatki nie ominą także klientów banków, które od wielu lat działają na naszym rynku.
Przerwy techniczne zapowiedziały na ten weekend następujące banki: Santander, BNP Paribas, Bank BPS, Bank Pocztowy oraz Velo Bank. W wyniku tych utrudnień klienci mogą czasowo stracić dostęp do bankowych aplikacji mobilnych, przelewów internetowych lub płatności Blikiem — informuje portal Bankier.pl. Poniżej wyjaśniamy, z jakimi konkretnie problemami będą się zmagać klienci powyższych placówek.
W Hiszpanii będzie coraz trudniej o bankomat. W całym kraju od początku roku zniknęło już 1,1 tys. urządzeń do wybierania pieniędzy, głównie w małych miejscowościach w odległych częściach kraju. Pieniądze klientom banków ma dostarczać poczta. Powrót do koncepcji listonosza przynoszącego pieniądze do domu jest w Hiszpanii efektem masowej likwidacji bankomatów, która trwa od tego roku. Według hiszpańskiego dziennika "El Independiente" w największym kraju Półwyspu Iberyjskiego z bankowości elektronicznej nie korzysta aż 700 tys. Hiszpanów, głównie z małych miejscowości w centrum kraju, powtarza za Hiszpanami PAP.
Klienci największych banków będą mieli problemy z dostępem do bankowości. Wśród banków, które zapowiedziały utrudnienia w najbliższy weekend, są m.in.: Bank Millennium, Getin Bank i Citi Handlowy. Tradycyjnie przed weekendem przygotowaliśmy dla Was zestawienie banków, które zapowiedziały przerwy w dostępie do swoich usług.