W 2022 roku doszło do włamania na serwery producenta gier Rockstar Games i kradzieży ogromnej ilości danych, co poskutkowało ujawnieniem filmów i zrzutów ekranu z wczesnych faz prac nad GTA VI. W ostatnim czasie zapadł wyrok w tej sprawie, co jednak pociągnęło za sobą kolejne skutki – opublikowany został kod źródłowy GTA V.
Czy wiesz, że aparat w smartfonie może cię podglądać? Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że niektóre aplikacje i strony internetowe mogą wykorzystywać kamerę w telefonie, by śledzić aktywność użytkowników. Można to łatwo sprawdzić.
Europol poinformował o zatrzymaniu grupy, która na ogromną skalę kradła dane kart płatniczych w sieci. Dane przechwytywane były w sklepach internetowych, których administracja w ogóle nie zdawała sobie sprawy z procederu. Informacje trafiały później na sprzedaż w darknecie.
W ciągu ostatnich tygodni, kiedy w sieci kupujemy znacznie więcej niż zazwyczaj, mogliśmy oglądać tysiące podejrzanych banerów i innych form reklamowych zachęcających do kupna produktów w obniżonych cenach. Teraz okazuje się, że za niektórymi z nich stała policja.
Polski krajobraz cyberzagrożeń właśnie „wzbogacił” się o nowego, groźnego szkodnika. Pikabot to rozbudowane złośliwe oprogramowanie tworzące w komputerze ofiary tylną furtkę, dzięki której nawiązywana jest łączność z serwerami napastników. Zagrożeni są zarówno zwykli użytkownicy, jak i przedsiębiorstwa i instytucje.
GTA VI to w tej chwili jedna z najbardziej wyczekiwanych growych premier. Twórcy gry z firmy Rockstar znani są walki z wszelkimi przedpremierowymi przeciekami, co jednak nie zawsze im zapobiega. Dziś wyrok w sprawie włamania do infrastruktury Rockstara i publikacji skradzionych stamtąd materiałów usłyszał odpowiedzialny za to haker.
Pod koniec listopada poinformowano, że doszło do włamania na serwery ALAB laboratoria. Aby tego dowieść, napastnicy opublikowali dane 54 tys. pacjentów i zapowiedzieli kolejne działania, jeśli ALAB nie zgodzi się opłacić okupu. Niestety, do sieci trafiła kolejna paczka skradzionych informacji.
Czas przed świętami Bożego Narodzenia to istny raj dla cyberprzestępców. Oszuści chętnie korzystają z faktu, że nasza czujność zostaje uśpiona natłokiem obowiązków i bezczelnie polują wówczas na nasz dobytek. Czynią to m.in. poprzez rozsyłanie fałszywych SMS-ów z podejrzanymi linkami. Każdą taką wiadomość należy zgłosić pod specjalny numer, o czym przypomina Ministerstwo Cyfryzacji.
Okres przedświąteczny to czas, kiedy liczni usługodawcy internetowi rozsyłają użytkownikom „prezenty” w postaci np. rabatów. Oczywiście nie umyka to uwadze napastników czyhających na cyberbezpieczeństwo internautów. O kolejnej akcji wycelowanej w mieszkańców Warszawy informuje CERT.
Uruchomienie możliwości zastrzegania numeru PESEL spotkało się z dużym zainteresowaniem obywateli, co widać było choćby na zdjęciach długich kolejek w urzędach. Choć regulacje, które nakładać będą na podmioty konkretne obowiązki wejdą w życie dopiero w czerwcu, to znamy już dane, które potwierdzają popularność tej usługi.
Czytelnicy jednego z biznesowych serwisów otrzymali w ostatnim czasie maile, które okazały się próbą oszustwa. Sytuacja jest tym poważniejsza, że użyto do niego prawdziwe domeny wykorzystywane do dystrybucji newsletterów. Jak zidentyfikować niebezpieczne maile i jakie działania podjąć?
Wydana została już grudniowa aktualizacja systemów Windows. Jest ona oznaczona jako KB5033375 i jest dostępna dla wszystkich, nie tylko dla kanałów wczesnego dostępu. Niestety i tym razem Microsoft nie ustrzegł się błędów – część użytkowników zgłasza, że po jej instalacji napotykają poważne problemy z działaniem systemu.
Posiadacze iPhone’ów w całym kraju zgłaszali w ciągu ostatnich tygodni problemem z działaniem ich urządzeń, zwłaszcza w miejscach publicznych. iPhone’y zawieszały się szczególnie często w warszawskim metrze. Apple przyjrzało się problemowi i znalazło rozwiązanie.
Ubiquiti to producent sprzętu sieciowego, ale także systemów kamer przemysłowych, urządzeń automatyki domowej czy talerzy satelitarnych. Niezwykle popularna także w Polsce firma nie zaliczy ostatnich dni do udanych – w wyniku błędu prywatność użytkowników urządzeń Ubiqiti mogła zostać znacząco naruszona.
Do Świąt zostały nam już niecałe dwa tygodnie. To szczególnie ważny czas także dla cyberprzestępców, dla których okres przedświąteczny jest okazją do intensyfikacji działań. Przed trwającą kampanią phishingową przestrzegamy tym razem klientów PKO BP.
Przejęcia łańcuchów dostaw oprogramowania to jedne z najtrudniejszych do identyfikacji i zatrzymania ataków na cyberbezpieczeństwo. Niejednokrotnie już mogliśmy się przekonać, że w ich przypadku skala naruszeń może być katastrofalna. Polski CERT oraz SKW ogłosiły, że udało się zatrzymać taki atak zorganizowany przez grupę działającą na zlecenie rosyjskiej Służby Wywiadu Zagranicznego.
Gdy nowy rząd Donalda Tuska uzyska wotum zaufania, powołany zostanie nowy minister cyfryzacji. Stanowisko to piastował będzie Krzysztof Gawkowski z Nowej Lewicy, który będzie równolegle pełnił obowiązki wicepremiera.
Oszustwa internetowe każdego dnia zbierają ogromne żniwo, szczególnie wśród osób starszych i posiadających niewielką wiedzę na temat sposobów działania cyberprzestępców. Przestępcy nierzadko podszywają się pod znajomych ofiary, czym usypiają jej czujność. Jak chronić się przed wyłudzeniami i innymi niebezpieczeństwami? Podpowiadamy.
Kolejny bank wzbogacił swoją aplikację mobilną o niezwykle ważną funkcję związaną z bezpieczeństwem. Gdy rośnie liczba prób oszustw, w których napastnicy podszywają się pod pracowników banków, nie do przecenienia jest możliwość weryfikacji, czy rozmówca należy do jego przedstawicieli.
Wchodzą w życie zapowiadane wcześniej zmiany w jednym z największych polskich banków. Jego klienci powinni zwracać szczególną uwagę na korzystanie z bankowości elektronicznej, gdyż odtąd jest ona dostępna pod innym adresem.
Wiadomo więcej o dalszych krokach, jakie zostaną podjęte w sprawie kradzieży danych klientów ALAB laboratoria. Ze względu na wrażliwość wyciekłych informacji incydent jest jednym z najgłośniejszych, jakie miały miejsce w Polsce w mijającym roku. Niestety, wygląda na to, że jeszcze w tym miesiącu w internecie zostaną opublikowane kolejne dane należące do nawet 200 tys. pacjentów.
Nie cichnie sprawa oskarżeń, jakie padły pod adresem producenta pociągów Newag. Miał on umyślnie unieruchamiać swoje pociągi z użyciem modyfikacji w oprogramowaniu. Newag opublikował właśnie obszerne oświadczenie w tej sprawie.
Nie jest potrzebne oprogramowanie klasy niesławnego Pegasusa, by służby mogły śledzić obywateli – wystarczą do tego funkcje mobilnych systemów operacyjnych, Androida i iOS-a. Zapytanie jednego z amerykańskich senatorów poskutkowało ujawnieniem nowych informacji o śledzeniu obywateli z użyciem powiadomień push.
W przypadku nowości w komunikatorach internetowych zazwyczaj mówi się o różnych kolorowych dodatkach i wodotryskach, rzadziej o elementarnej kwestii bezpieczeństwa. Inaczej jest z najnowszą aktualizacją Messengera – zamiast kolejnych animacji, naklejek czy relacji dodano ważną funkcję związaną z ochroną niejawności komunikacji.
Informacja o tym, że firma Newag umyślnie unieruchamiała swoje pociągi Impuls znajduje kolejne potwierdzenia. W sprawie wypowiedział się Janusz Cieszyński, były minister cyfryzacji, który przyznał, że sprawa jest mu znana od maja.
Okres przedświąteczny to czas zwiększonej liczby ataków na cyberbezpieczeństwo, w których napastnicy podszywają się pod firmy kurierskie. Zwiększone zainteresowanie zakupami w Sieci może zmniejszać czujność użytkowników. Właśnie zidentyfikowano kolejną kampanię, tym razem napastnicy podszywają się pod firmę kurierską InPost.
Choć za sprawą bezprzewodowego dostępu do internetu świadczonego przez operatorów telekomunikacyjnych publiczne sieci Wi-Fi nie odgrywają już tak ważnej roli niż jeszcze kilka lat temu, to nadal w pewnych sytuacjach dostęp do nich może być kluczowy. Niestety, publiczne Wi-Fi może okazać się źródłem wielu zagrożeń.
Ujawniono być może najważniejszy incydent w polskim cyberbepzieczeństwie mijającego roku. Wyjaśnione zostało źródło awarii pociągów Impuls, z jakimi borykały się spółki kolejowe z całego kraju. Wygląda na to, że w ich oprogramowaniu umyślnie umieszczono kod, który unieruchamiał pojazdy.