Od lat poszukuje się wygodnych metod współdzielenia adresów prowadzących do konkretnych treści, dzięki którym można byłoby wyeliminować konieczność wprowadzania całych linków. Jedną z realizacji takiej koncepcji są kody QR. Niestety, mogą one być równie użyteczne, co niebezpieczne, o czym ostrzega Ministerstwo Cyfryzacji.
Google Play nigdy nie słynęło z tego, że jest bezpiecznym sklepem. Choć jest to jedyny oficjalny kanał dystrybucji oprogramowania na Androidzie, to często donosimy o kolejnych złośliwych aplikacjach, które przeniknęły do Play. Policzono, że w samym 2023 roku zainstalowano je setki milionów razy.
Mija rok, odkąd CERT Polska uruchomił specjalny numer służący do gromadzenia informacji na temat zagrożeń dla cyberbezpieczeństwa. To okazja do posumowania – przytoczone przez CERT liczby potwierdzają, że przedsięwzięcie spotkało się z bardzo dużym zainteresowaniem i stanowi ważny element ochrony polskich internautów.
Serwisy społecznościowe rodzą się i umierają i tylko najwięksi gracze są zdolni do długotrwałego trwania na rynku. A ten właśnie się zmniejszył – po 14 latach podjęto decyzje o zamknięciu jednego z popularnych portali, który słynął z nietypowej i budzącej kontrowersje formuły.
Przyzwyczailiśmy się już do tego, że niemal codziennie odnotowywane są kolejne działania phishingowe wykorzystujące instytucje czy wizerunek osób cieszących się popularnością. Rzadziej dochodzi do prób podszywania się pod płatne usługi internetowe, jednak i ta metoda zdobywa popularność. Potwierdza to trwająca właśnie kampania.
Działający przy Komisji Nadzoru Finansowego CSIRT opublikował analizę stanowiącą poważne ostrzeżenie przed globalną kampanią wycelowaną w cyberbezpieczeństwo, w które napastnicy poszywają się pod usługi pocztowe i kurierskie. Jednym z celów są internauci z Polski.
Zwiększa się liczba oszustw, w których napastnicy podszywają się pod rozpoznawalne osoby, organizacje i instytucje, próbując wyłudzić dane w celach kradzieży. W Polsce właśnie zidentyfikowano kolejną kampanię. Tym razem oszuści podszywają się pod Straż Graniczną.
Wystartował projekt, który ma na celu poprawę bezpieczeństwa seniorów i edukowanie ich oraz ich rodzin na temat zagrożeń ze strony cyberprzestępców. Twarzami kampanii są bohaterowie serialu “Lombard. Życie pod zastaw”. Kampanię realizuje Komenda Główna Policji we współpracy z Telewizją Puls oraz Fundacją “Pod Dębem”. Do działań dołączyła się też Poczta Polska.
Masz konto na Facebooku? Możliwe, że nie znasz wszystkich możliwości tej platformy społecznościowej. Oto kilka trików, o których warto mieć pojęcie. Te ukryte funkcje są bardzo przydatne, pomagają np. zadbać o bezpieczeństwo.
Mieszkankę powiatu kolbuszowskiego dotknęło prawdziwe nieszczęście. Wystarczył jeden telefon, aby poniosła ogromną szkodę i musiała jak najszybciej udać się na policję. Mundurowi przestrzegają Polaków.
Choć od lat trwają prace nad tym, by całkowicie wyeliminować konieczność korzystania z haseł do uwierzytelniania, to będziemy musieli zaczekać, by metody bezhasłowe zdobyły szerszą popularność. Do tego czasu warto dowiedzieć się, jakich haseł należy się bezwzględnie wystrzegać.
Na naszych oczach powstaje nowa wariacja zagrożeń w cyberprzestrzeni – oszustwa dokonywane z użyciem mechanizmów deepfake. O ile od dawna już wiadomo, że stanowią one ogromne zagrożenie, to teraz mamy do czynienia z pierwszymi faktycznymi kampaniami. W Polsce do ich realizacji wykorzystano głos Aleksandra Kwaśniewskiego.
Miliony klientów już za chwilę będą miały problem z korzystaniem z usług swoich banków. Warto zawsze być czujnym i upewnić się, że dokładnie rozumie się procedury i komunikaty bankowe, aby uniknąć problemów z wypłaceniem pieniędzy czy wykonaniem przelewu. W razie wątpliwości zawsze zaleca się konsultację z pracownikami banku, którzy mogą pomóc w rozwiązaniu problemu.
Specjaliści z Kaspersky Lab odnaleźli nowy wariant złośliwego oprogramowania dystrybuowany na urządzeniach z Androidem. Szczególnie zagrożeni są użytkownicy popularnego komunikatora, a konsekwencje mogą być bardzo dotkliwe.
Wielkimi krokami zbliża się Boże Narodzenie, a wraz z nim zakupowy szał. W czasach, gdy z roku na rok coraz chętniej kupujemy prezenty w Sieci, swoje święta mają także oszuści i hakerzy. Wartościowe rekomendacje dotyczące bezpiecznych zakupów w internecie wydało właśnie Orange.
Wielu użytkowników nie wyobraża sobie korzystania z komputerów czy urządzeń mobilnych bez oprogramowania, które „odśmieca” system. Problemy pojawiają się wtedy, gdy programy mające chronić i usprawniać pracę urządzeń same stają się problemem. Tak właśnie stało się z CCleanerem.
Cyberprzestępcy zastawiają pułapki w każdym miejscu sieci. 56-letni mieszkaniec powiatu bydgoskiego na własnej skórze przekonał się, jak sprytnie potrafią działać przestępcy internetowi i jak bardzo trzeba uważać, komu się wierzy. Policja przestrzega przed zagrożeniem.
W dzisiejszych czasach znaczna większość z nas posiada jedne z najnowocześniejszych telefonów komórkowych. Zdarza się jednak wciąż, że niektórzy korzystają z modeli ze starszymi wersjami Androida. CERT Orange Polska ostrzega, że w niektórych przypadkach takie telefony mogą… same wykonywać połączenia na zagraniczne numery. To wiąże się ze słonymi opłatami naliczanymi na nasz rachunek. Zdradzamy, o jakich modelach mowa.
Właściciele telefonów z Androidem mogą mieć problem. Urządzenia same dzwonią za granicę i nabijają wysokie rachunki. Można w ten sposób stracić ogrom pieniędzy, ale to nie wszystko. Dzieje się tak przez nowy sposób postępowania oszustów. Oto co trzeba wiedzieć - lista urządzeń i jak się chronić.
mBank poinformował swoich klientów o nowych scenariuszach oszustw skutkujących kradzieżą pieniędzy. Sprawa jest na tyle poważna, że zdecydowano nawet, aby rozesłać smartfonowe powiadomienie. Mowa w nim o trzech metodach kradzieży środków, które są aktualnie wykorzystywane przez oszustów.
Dziś nie trzeba być hakerem o zaawansowanych umiejętnościach technicznych, by przeprowadzić skuteczny atak i okraść ofiarę. Jeden z polskich banków ostrzega, że trwa kampania wykorzystująca tzw. spoofing, przez który połączenia przychodzące wyglądają tak, jakby dzwonił do nas bank.
Zidentyfikowano nową kampanię dystrybucji złośliwego oprogramowania, która objęła także Polskę. Zagrożeni są przede wszystkim użytkownicy starszych smartfonów z Androidem. Skutki zainfekowania mogą być bardzo dotkliwe – szkodniki potajemnie wykonują połączenia, „nabijając” przy tym ogromne rachunki.
Została tylko chwila na to, aby przedłużyć profil zaufany. Osoby, które otrzymały SMS o konieczności takiego działania, mają czas wyłącznie do 31 października br. Później usługa zostanie anulowana. Jak przedłużyć ważność profilu zaufanego?
W całej Polsce trwa akcja wymiany liczników, w wyniku której docelowo do milionów gospodarstw trafią nowe urządzenia pozwalające na zdalny odczyt danych. Właściciele domów i mieszkań mają pytania co do przebiegu akcji oraz jedno zasadnicze pytanie – kto zapłaci za wymianę?
Internetowe imperium Marka Zuckerberga znów ma kłopoty z prawem. W Stanach Zjednoczonych korporację Meta pozwano w 33 stanach za naruszanie tzw. aktu COPPA, który reguluje w USA standardy prawne ochrony dzieci w przestrzeni internetowej. Skala i zaangażowanie prokuratury może być dla Facebooka nie lada problemem.
Użytkownicy smartfonów Huawei zgłaszają problemy z działaniem ich urządzeń, a konkretniej z działającymi na ich urządzeniach aplikacjami pochodzącymi od Google. System ostrzega ich, że smartfon został zainfekowany trojanem. Występują one także w Polsce. Wyjaśniamy, czy zagrożenie jest realne oraz jak rozwiązać problem.
Ciesząca się popularnością przeglądarka, która zajmuje 10. miejsce w rankingu “Top najbezpieczniejszych przeglądarek dbających o Twoją prywatność w 2023 r.” stworzonym przez NordVPN, okazała się potajemnie instalować niechciane oprogramowanie na komputerach użytkowników. To nie pierwsza wpadka z tą przeglądarką.
Ochrona kont użytkowników to kluczowy element ochrony budowania cyberbezpieczeństwa – zarówno w przypadku usług wykorzystywanych na co dzień w życiu prywatnym, jak i w życiu zawodowym. W sferze utwardzenia ochrony tych obszarów dzieje się dziś wiele, jednak nadal – przynajmniej częściowo – musimy polegać na PIN-ach.