Google zdecydowało o wprowadzeniu jeszcze większej liczby reklam na platformę YouTube. Trafią one nawet do krótkich filmików.
Kilka aplikacji w sklepie Google zostało zaklasyfikowanych jako niebezpieczne. Dwie udają gry, a jedna podszywa się pod asystenta Amazon Alexa. Aplikacje są zainfekowane wirusami.
- To nie jest przypadek, że Polska jest wymieniana przez ekspertów na równi z Ukrainą, jeśli chodzi o zagrożenie w cyberprzestrzeni — powiedział Janusz Cieszyński, minister cyfryzacji. Odniósł się w ten sposób do dzisiejszych zmasowanych ataków na strony polskich mediów.
Kultowy polski komunikator ze słoneczkiem powrócił w nowej odsłonie i wciąż się rozwija. Właśnie ruszyły beta testy GGwallet — wirtualnego portfela w Gadu-Gadu.
Maciej Świrski, przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji twierdzi, że rada powinna móc nadzorować treści publikowane w internecie. W ten sposób miałaby walczyć z „fake newsami”, ale nie cenzurować.
Firma Google wystosowała oświadczenie o zmianie polityki dotyczącej nieaktywnych kont. Właściciele nieużywanej dwa lata poczty Gmail, kanału YouTube czy Zdjęć Google muszą liczyć się z ich usunięciem.
CSIRT KNF ostrzega klientów sieci InPost, aby zwracali uwagę na niepokojące SMS-y. Cyberprzestępcy atakują osoby, które zamówiły paczki.
Nietypowa usterka na popularnym portalu społecznościowym nieźle namieszała. Za jej sprawą użytkownicy, którzy przeglądali profile osób spoza listy znajomych, automatycznie wysyłali im zaproszenia.
Dolnośląska policja donosi o wzmożonej aktywności cyberprzestępców. Za cel ponownie obrali sobie sprzedawców z internetowych platform sprzedażowych, takich jak OLX czy Vinted.
Skimming to forma oszustwa, która polega na kradzieży danych karty. Coraz więcej transakcji odbywa się bezgotówkowo, przez co próby okradania kont przynoszą złodziejom coraz większe dochody. Tylko pod koniec grudnia 2022 r. do stołecznej policji zgłosiły się dziesiątki osób, które padły ofiarą skimmerów i straciły pieniądze.
W Polsce doszło do awarii numeru alarmowego 112. Trwają prace nad rozwiązaniem problemu. Na numer ciężko się dodzwonić, a czasy podjęcia zgłoszeń są wydłużone.
Z końcem kwietnia 2023 r. popularny operator telefonii komórkowej w Polsce, T-Mobile, wyłączył sieć 3G. Niektórzy klienci ze starszymi urządzeniami nie dostosowali się do nowych wytycznych i nie mogą korzystać z telefonów. T-Mobile Polska: Nadal trafiają do nas zgłoszenia.
Użytkownicy, którzy korzystają z aplikacji Messenger na zegarkach Apple Watch, otrzymują powiadomienia, że oprogramowanie przestanie być wspierane od 31 maja br.
Na całym świecie jest kilka milionów tanich telefonów z Androidem oraz innych urządzeń, które zostały zainfekowane złośliwym oprogramowaniem układowym jeszcze przed opuszczeniem fabryk, twierdzą analitycy Trend Micro.
Kraków nie jest zadowolony z firmy Rewizor zatrudniającej kontrolerów biletów w dwunastu miastach całej Polski, również w krakowskim MPK. Z badań, jakie zlecił miejski Zarząd Transportu Publicznego, wynikło niedopełnianie obowiązków.
Policjanci z Białegostoku stracili drona wartego 200 tysięcy złotych. Urządzenie nie miało zainstalowanego lokalizatora GPS. Na Mazowszu trwa akcja poszukiwawcza w trudnym terenie.
Akcje amerykańskiego banku PacWest Bancorp straciły w czwartek o połowę na wartości. Inwestorzy ostrzegają, że wydolność finansowa instytucji jest w złym stanie. PacWest Bancorp może podzielić los Getin Noble Banku.
Amerykańska Federalna Komisja Handlu chce odciąć produkty Mety od możliwości monetyzacji danych pozyskanych od niepełnoletnich użytkowników.
Służby wywiadowcze NATO ostrzegają, że Moskwa mapuje systemy infrastruktury krytycznej UE i USA. Może wziąć na cel podmorskie połączenia energetyczne i gazowe Zachodu.
Łotewska agencja bezpieczeństwa cybernetycznego (Cert.lv) przekazała niepokojące wieści o atakach ze strony „krajów na wschód od Łotwy”. Raport obejmuje państwa Unii Europejskiej.
Śląska policja ujęła mężczyznę, który nielegalnie pobierał prąd do zasilania koparki kryptowalut. Teraz grozi mu nawet 5 lat więzienia.
Magistrat poinformował o uzyskaniu przez cyberprzestępców dostępu do numerów telefonów oraz treści przekazywanych w komunikatach SMS.
Znany dostawca usług telefonii komórkowej wysyła do klientów sieci SMS-y z informacją o planowanej opłacie dodatkowej.
Według danych Komendy Głównej Policji liczba osób wchodzących na przejścia dla pieszych z telefonem w ręku drastycznie wzrosła.
SMS-y od naciągaczy, którzy udają różne instytucje oraz połączenia telefoniczne z syntezatorami mowy lub podszywającymi się pod firmy oszustami to bardzo powszechny problem. Ten spam naraża odbiorcę na utratę danych poufnych, a co za tym zwykle idzie, także dużych kwot. Codziennie można się natknąć na doniesienia o tym, że ktoś w Polsce nabrał się na fałszywego przedstawiciela banku, firmy kurierskiej czy policji.
Oszuści najwidoczniej osłabili swoją aktywność dzwoniąc i podszywając się pod wnuczków lub innych krewnych. Zamiast tego, rozsyłają rzekome wezwania z Policji. I to szczerze mówiąc, serdecznie.
Sekretarz stanu w KPRM ds. cyfryzacji Janusz Cieszyński wraz z prezesem Urzędu Komunikacji Elektronicznej Jackiem Oko zaprezentowali w środę projekt rozwiązania, którego celem jest ochrona abonentów polskich sieci komórkowych przed phishingiem. W spotkaniu uczestniczyli także przedstawiciele największych operatorów telekomunikacyjnych. – Z phishingiem mamy do czynienia od dawna, jednak w ostatnich miesiącach widzimy zdecydowane wzmożenie cyberataków. W grudniu ubiegłego roku, w oparciu o propozycje zespołu reagowania na incydenty NASK, Prezes UKE i przedstawiciele największych operatorów telekomunikacyjnych rozpoczęli prace nad przygotowaniem technicznych i prawnych rozwiązań, które mają lepiej chronić polskich obywateli przed tego rodzaju cyberatakami – powiedział podczas konferencji minister Janusz Cieszyński.Phishing to atak, polegający na podszyciu się pod inną osobę, firmę lub instytucję w celu wyłudzenia poufnych informacji, takich jak dane logowania, dane kart kredytowych czy płatniczych, zainfekowania sprzętu informatycznego złośliwym oprogramowaniem albo nakłonienia ofiary do podjęcia konkretnych działań. Bardzo powszechnym rodzajem phishingu jest smishing – atak skierowany na telefony komórkowe, poprzez wiadomości tekstowe / SMS.
Przestępcy internetowi nie próżnują i atakują klientów banków. Bank PKO BP ostrzega przed oszustami, którzy w wysyłanych masowo mailach podszywają się pod tę instytucję. Jak czytamy na stronie banku teść maila sugeruje, że zawiera on „Potwierdzenie operacji” i nakłania do otwarcia załącznika „Potwierdzenie transakcji.xls”. Jego uruchomienie powoduje instalację złośliwego oprogramowania. Warto zauważyć, że adres nadawcy został zmieniony na [email protected], żeby uwiarygodnić korespondencję.PKO Bank Polski alarmuje, że jeśli otrzymamy maila, którego treść wzbudza podejrzenia, zachowajmy ostrożność. Nie uruchamiajmy zawartych w wiadomości linków, załączników i nie przesyłajmy podejrzanej wiadomości innym osobom. W przypadku otrzymania podejrzanej wiadomości niezwłocznie należy powiadomić bankowy HelpDesk (tel. 022 355 59 99).