Procedowanie ustawy o wolnej wigilii ogniskuje w sobie niemal cały koloryt polskiej legislacji: od pytań o zasadność, przez oburzenie na motywacje - jak rola społeczna kobiet - goniące terminy i obawa o to, czy nowe prawo zdąży obowiązywać jeszcze w tym roku, aż po inny dzień wolny, na który mielibyśmy w rzeczywistości “wymienić” wigilię. Ministra funduszy Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz wskazuje nawet, który.
W poprzednim tygodniu podczas głosowania w Sejmie ustawę wprowadzającą dzień ustawowo wolny od pracy 24 grudnia skierowano do prac w komisjach. Projekt zakładał, że wolną Wigilię moglibyśmy mieć już w tym roku, jednak głosami KO i Konfederacji najpewniej stanie się inaczej. Głos w tej sprawie zajął marszałek Sejmu Szymon Hołownia.
Projekt Lewicy dotyczący ustanowienia Wigilii dniem wolnym od pracy wzbudził gorące emocje w Sejmie. Posłowie musieli jednak zagłosować i pokazać swoje poparcie lub dezaprobatę dla tego rozwiązania. Oto wyniki głosowania. Podział między parlamentarzystami był bardzo wyraźny.
Pomysł Lewicy, by Wigilia stała się dniem wolnym od pracy, wzbudził niemałe kontrowersje. Ryszard Petru, który sprzeciwia się tej propozycji, podkreśla jej wpływ na gospodarkę, zaś ministra pracy Agnieszka Dziemianowicz-Bąk stanowczo odpowiada, że nie planuje odbierać innych dni wolnych. Jakie są argumenty obu stron i co może oznaczać ta zmiana dla pracowników?
Choć w Polsce lista dni wolnych jest już długa, Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej pracuje nad wprowadzeniem kolejnego dnia wolnego. Tym razem chodzi nie tylko o Wigilię Bożego Narodzenia, lecz także o 4 czerwca – datę o głębokim znaczeniu dla współczesnej historii Polski.
Wigilia jako dzień wolny od pracy i nowe przepisy w tym zakresie jeszcze w tym roku? “Zdecydowanie tak.” “Na pewno się na to nie zgodzę”. Takie odpowiedzi w ostatnim czasie mogliśmy usłyszeć od dwóch polityków Polskiego Stronnictwa Ludowego. Przyszłość dodatkowego dnia wolnego znów wisi na włosku? Wygląda na to, że zdania są podzielone.
Czwartek (15 sierpnia) to dzień ustawowo wolny od pracy. Okazuje się, że w związku z tym wielu pracowników czeka długi weekend. To dlatego, że burmistrzowie i prezydenci miast zdecydowali, że piątek (16 sierpnia) również będzie dniem wolnym dla określonej grupy pracowników. Kto skorzysta z dłuższego odpoczynku? Wyjaśniamy.
Od 2024 roku pracownicy w Polsce mogą korzystać z pakietu nawet 35 dni urlopu oraz specjalnych zwolnień z pracy. Dodatkowe wolne dni, które nam przysługują wprowadziła nowelizacja Kodeksu pracy podczas wdrażania unijnej dyrektywy work-life balance. Wciąż jednak nie wszyscy wiedzą, że należy im się więcej wolnego, a takie wiedza w niektórych sytuacjach może być bardzo pomocna. Z tego tekstu dowiesz się: Ile dni urlopu można mieć w ciągu roku | Ile dni wolnych przysługuje ci poza urlopem wypoczynkowym | Kiedy i dlaczego można mieć wolne od pracy | Kiedy poinformować pracodawcę, że bierze się wolne | Za jakie dni urlopu przysługuje ci wynagrodzenie | Więcej podobnych informacji znajdziesz na biznesinfo.pl
Wielu Polakom pomysł ten może wydać się zaskakujący. Faktem jest jednak, że jeśli ustawa wejdzie w życie, pracownicy zyskają dodatkowy dzień wolny od pracy. To ważna inicjatywa również z innego powodu. Kiedy i dlaczego ma wypadać nowe święto? ”Twierdził, że walczy z feminizmem.”
Dodatkowe 5 dni urlopu przysługuje wszystkim pracownikom. Wielu z nich wciąż nie ma pojęcia o istnieniu takiej możliwości. To efekt wprowadzonej w ubiegłym roku dyrektywy unijnej dotyczącej work-life-balance oraz warunków pracy.
Pracownicy mogą skorzystać z dodatkowych dwóch dni płatnego urlopu. Okazuje się, że wciąż niewiele osób wie o takiej możliwości i Polacy rzadko z niej korzystają. Komu konkretnie przysługuje urlop z powodu siły wyższej? Wyjaśniamy.
Dłuższy urlop wypoczynkowy to marzenie niejednego pracownika. Zdecydowana większość Polaków ucieszyłaby się z powodu takiej zmiany. Jak się okazuje, związkowcy “Solidarności” przedstawili rewolucyjną propozycję. Dokumenty w tej sprawie trafiły już na biurko ministry rodziny, pracy i polityki społecznej.
Rozpoczął się długi weekend majowy. Choć 2 maja nie jest dniem ustawowo wolnym od pracy, to wiele firm wtedy nie pracuje. A jak będzie działał tego dnia Zakład Ubezpieczeń Społecznych? Na stronie internetowej instytucji pojawił się komunikat w tej sprawie.
Większość Polaków nie ma pojęcia, że przysługuje im dodatkowy urlop. Mogą z niego skorzystać w momencie, gdy będą poszukiwać nowego zatrudnienia. Nadprogramowe wolne nie należy się jednak wszystkim. Kto konkretnie może wziąć dodatkowy urlop?
Zakład Ubezpieczeń Społecznych wydał pilny komunikat. Tuż przed Wielkanocą Polacy nie będą mogli załatwić swoich spraw w żadnej placówce. Wszyscy, którzy planują wybrać się na dniach do ZUS-u, powinni o tym wiedzieć. Przedstawiamy szczegóły.
Wielkanoc zbliża się wielkimi krokami. Przed Niedzielą Wielkanocną obchodzona jest również Wielka Sobota i Wielki Piątek, kiedy to w kościołach odprawiana jest Liturgia Męki Pańskiej. Dla wiernych z pewnością jest to ważny dzień, ale czy również jest on wolny od pracy?
Chociaż czterodniowy tydzień pracy to na razie tylko niewyraźna sugestia, niektóre firmy wprowadzają ją w życie już teraz. Prace nad skróceniem tygodnia pracy ruszą w Herbapol Poznań już w tym roku.
Wielu Polaków może być wręcz wniebowziętych. Ministerstwo Finansów oraz Prezes Rady Ministrów wydali zarządzenia, które czynią dzień 2 stycznia dniem wolnym od pracy. Kto może skorzystać z dodatkowego wolnego po sylwestrowych zabawach?
Układ dni ustawowo wolnych od pracy w przyszłym roku kształtuje się niezwykle sprzyjająco. Potrzeba bowiem jedynie 12 dni, aby łączna długość wolnego przekroczyła aż 30 dni.
Narodowe Święto Niepodległości w tym roku wypada w sobotę, czyli w dzień wolny od pracy. W związku z tym pracownicy mogą liczyć na dodatkowy dzień urlopu. Komu będzie przysługiwał?
Za tydzień w Polsce przypada święto Wszystkich Świętych. Wielu mieszkańców ruszy na groby bliskich, bardzo często przemierzając co najmniej połowę kraju. Ustawowo jest to dzień wolny od pracy, co ułatwi sprawę. Jak jednak wygląda kwestia Dnia Zadusznego? Czy 2 listopada będzie w tym roku wolny od pracy?
Do Kancelarii Prezydenta RP wpłynęła ciekawa petycja. Jej autorzy chcą, aby w kalendarzu pojawiły się dodatkowe dni wolne od pracy. Powodem ma być interes publiczny.