Fundacja Wydziału Zarządzania Uniwersytetu Warszawskiego uruchomiła nowe szkolenia biznesowe dla osób podejmujących istotne decyzje związane z analizą danych finansowych. Akademia Rachunkowości Zarządczej pozwoli uczestnikom lepiej planować procesy, zarządzać kosztami np. produkcji, estymować przyszłe wydatki niezbędne jest wykorzystanie analitycznego myślenia, zestawiania danych, tworzenia budżetów.
W niedzielnym wywiadzie w Polsat News minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek zapowiedział, że po zakończeniu przetargu na sprzęt dla uczniów klas IV, laptopy otrzymają też nauczyciele. Ma do nich trafić nawet 400 tys. sztuk sprzętu.
Minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek zapowiedział, że matura w 2023 roku będzie łatwiejsza.
Premier Mateusz Morawiecki poinformował, że od września tego roku wszyscy uczniowie IV klas szkoły podstawowej dostaną laptopy. W skali kraju jest to 370 tys. dzieci. Otrzymany nieodpłatnie sprzęt ma im służyć przez kolejne lata edukacji.
Polska Agencja Prasowa zapytała Ministerstwo Edukacji i Nauki o przepisy dotyczące używania telefonów w szkołach. Szkoły mają własne zasady w tej sprawie.
Minister edukacji Przemysław Czarnek jest przekonany, że w perspektywie najbliższych kilku lat w Polsce będzie za dużo nauczycieli.
Andrzej Duda podjął decyzję ws. “lex Czarnek 2.0”. Prezydent przekazał, że nie podpisze tej ustawy. Projekt ten nie cieszył się powszechną akceptacją.
Przez wysoką inflację Polacy częściej ograniczają wydatki. Postanowiliśmy zatem spytać ekspertów, kiedy i w jaki sposób wtajemniczać dzieci w finanse.
Minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek zapowiedział, że resort planuje wprowadzenie nowego przedmiotu. Biznes i zarządzanie miałoby zastąpić podstawy przedsiębiorczości. Minister proponuje także pisanie matury w grupach.
Mało optymistyczne prognozy tuż przed zakończeniem roku szkolnego przedstawił w Radiu Zet szef Związku Nauczycielstwa Polskiego (ZNP) Sławomir Broniarz. Przewiduje on, że nawet 60 tys. nauczycieli może stracić pracę. Wszystko przez planowane zmiany dotyczące wymiaru pracy tej grupy zawodowej (tzw. pensum). Z tego artykułu dowiesz się:Jakie rząd planuje zmiany dot. pensumDlaczego krytykuje je ZNPJak szef ZNP ocenia Przemysława Czarnka
We wtorek we wszystkich województwach obowiązują ostrzeżenia drugiego stopnia przed upałem. Nowy szef MEN był pytany na konferencji prasowej o przygotowanie szkół do zmian klimatu i wysokich temperatur.„To jest pytanie do samorządów” – odpowiedział minister Dariusz Piontkowski. „Zgadzam się z tym, że jeżeli zmienia się klimat na naszych oczach, warto się zastanowić np. nad roletami, bo z tego co wiem, nie we wszystkich szkołach te rolety są” – powiedział nowy szef MEN. Jak zaznaczył, to jest najprostsze rozwiązanie i nie jest „aż tak kosztowne”. „Tam gdzie samorządy stać, być może warto pomyśleć także o klimatyzacji. Ale to już muszą samorządy indywidualnie o tym decydować. Na pewno bezpieczeństwo dzieci jest tutaj najistotniejsze” – podkreślił Piontkowski.Minister przypomniał, że przepisy nie wskazują granicznej temperatury, od której należałoby skracać lekcje czy zmykać szkoły. Jeśli dyrektor szkoły uzna, że ze względów zdrowotnych należy takie kroki podjąć, może taką decyzję w porozumieniu z organem prowadzącym podjąć.„Jest to decyzja, którą trudno w skali całego kraju podjąć, bo różnice pogody bywają dosyć duże. (…) Nie da się jednym zarządzeniem ministerstwa decydować, by w całym kraju z powodu upałów zamykać szkoły” - wskazywał.Zgodnie z przepisami organ prowadzący szkołę wraz z dyrektorem odpowiadają za warunki funkcjonowania szkoły czy placówki, zapewnienie bezpiecznych i higienicznych warunków nauki. W uzasadnionych przypadkach lekcję można skrócić do minimum 30 minut, ale zachowując ogólny tygodniowy czas trwania zajęć edukacyjnych ustalony w tygodniowym rozkładzie zajęć. Czas trwania poszczególnych zajęć edukacyjnych w klasach I-III szkoły podstawowej ustala nauczyciel prowadzący te zajęcia.aba/Źródło: PAP
Od czwartku 27 stycznia do 27 lutego br. wszyscy uczniowie klas 5-8 i szkół podstawowych oraz wszystkich klas szkół ponadpodstawowych będą mieli zajęcia w formie zdalnej. Przedszkolaki i uczniowie klas 1- 4 szkół podstawowych będą kontynuowali kształcenie w trybie stacjonarnym.Tekst rozporządzenia został opublikowany w środę 26 stycznia na stronie Rządowego Centrum Legislacji. – Obserwując dane epidemiologiczne musieliśmy podjąć decyzję o ograniczeniu nauki stacjonarnej w szkołach. Rośnie liczba chorych na koronawirusa. I to jest powód, dla którego musimy ograniczać naukę stacjonarną – powiedział Minister Edukacji i Nauki Przemysław Czarnek podczas konferencji prasowej w Sejmie. Minister podkreślił, że dyrektorzy szkół specjalnych będą sami decydowali o formie prowadzenia zajęć w placówkach. Utrzymana zostanie również praktyczna nauka zawodu. Będzie także możliwość konsultacji indywidualnych i grupowych dla uczniów zdających w tym roku egzaminy ósmoklasisty i maturalny. Bursy szkolne będą otwarte.Zgodnie z rozporządzeniem, zawieszone zostają zajęcia stacjonarne od 27 stycznia do 27 lutego 2022 r. Nauka zdalna dotyczy uczniów klas V-VIII szkół podstawowych oraz dla uczniów szkół ponadpodstawowych. W ich miejsce będzie wprowadzona nauka zdalna z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość. Ograniczenie stacjonarnego funkcjonowania będzie dotyczyło także placówek kształcenia ustawicznego i centrów kształcenia zawodowego, szkół artystycznych realizujących wyłącznie kształcenie artystyczne. Nauka zdalna zostaje wprowadzona też w placówkach artystycznych, a także szkołach artystycznych realizujących także kształcenie ogólne w zakresie szkoły podstawowej w zakresie klas V-VIII lub liceum ogólnokształcącego.
Minister edukacji narodowej Przemysław Czarnek ogłosił dzisiaj w Polskim Radiu 24, że uczniowie będą uczyć się nowego przedmiotu. "Historia i teraźniejszość" ma położyć nacisk na naukę o przemianach ustrojowych, jakie zaszły w Polsce na przełomie lat 80. i 90. Minister mówił, że młodzież uczy się za mało o historii drugiej połowy XX w. i początkach XXI w., co powinno ulec zmianie. Dzięki temu uczniowie mają mieć większą świadomość o tym, co ukształtowało obecny ustrój Polski. Historia i teraźniejszość miałaby być wprowadzona do programu nauczania w szkołach ponadpodstawowych i zachowywać chronologię wydarzeń. Przedmiot ma być wprowadzony jako rozszerzenie obecnego "Wiedza o społeczeństwie" i uzupełniać go programowo.
Coraz więcej szkół i placówek przechodzi na nauczanie w trybie zdalnym. ZUS przypomina, że niekoniecznie całe przedszkole musi być zamknięte, żeby rodzic mógł pobierać zasiłek opiekuńczy, a dziecko nie musi być objęte kwarantanną. Wniosków będzie przybywać.W związku z utrzymującą się wysoką liczbą nowych zakażeń oraz pojawieniem się nowej mutacji koronawirusa Ministerstwo Zdrowia w dniu 7 grudnia 2021 r. ogłosiło zawieszenie nauczania stacjonarnego w szkołach podstawowych i szkołach ponadpodstawowych na okres od 20 grudnia 2021 r. do 9 stycznia 2022 r. Przedszkola i żłobki pracują w trybie stacjonarnym. Według oficjalnych danych pochodzących z Ministerstwa Edukacji i Nauki pochodzące i od kuratorów wskazują, że 92,4 proc. przedszkoli i placówek wychowania przedszkolnego oraz 72,5 proc. szkół podstawowych funkcjonują w trybie stacjonarnym.
ZUS przypomina, że zostało już tylko kilka godzin, aby złożyć wniosek o "Dobry Start". Każdy, kto nie złożył wniosku, powinien się pospieszyć, jeśli tego nie zrobi, to pieniądze przepadną. Tylko do wtorku (30 listopada) można składać wnioski o wypłatę szkolnej wyprawki w ramach programu "Dobry Start" - przypomina Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Weryfikacja wniosków oraz wypłata świadczenia odbywa się niemal w 100 proc. automatycznie. – Przypominam zapominalskim, że tylko dziś do północy można wysłać do nas wniosek o 300 zł dla dziecka w ramach programu „Dobry start” – apeluje Iwona Kowalska-Matis regionalny rzecznik prasowy ZUS na Dolnym Śląsku. – To już nie tylko ostatni dzwonek, ale ostatnie godziny na wysłanie wniosku – dodaje.
Lekarze po zawodówkach jednak nie będą leczyć Polaków. Nauczanie na kierunku lekarskim będą mogły prowadzić tylko uczelnie akademickie. Rząd zrezygnował z projektu ustawy przewidującej kształcenie lekarzy w wyższych szkołach zawodowych.KO, Lewica, Polska 2050 poparły w środę (13.10) w Sejmie projekt nowelizacji ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce oraz niektórych innych ustaw, bez wcześniejszego zapisu o kształceniem lekarzy na uczelniach zawodowych.
Choć do roku szkolnego zostało jeszcze trochę czasu, już w przyszłym tygodniu ZUS zacznie wypłacać środki przeznaczone na wyprawkę szkolną w ramach programu "Dobry Start", znanym również pod nazwą 300 plus. Zainteresowanie świadczeniem jest ogromne.Z tego artykułu dowiesz się:1 lipca ruszyła kolejna odsłona 300 plusIle dotychczas złożono wniosków o świadczenieKiedy pojawią się pierwsze wypłaty
Powrót na studia w formule stacjonarnej zbliża się wielkimi krokami. Minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek zdradził, że studenci powrócą w mury uczelni już z początkiem października, pod warunkiem że sytuacja epidemiczna nie ulegnie pogorszeniu. Niektóre szkoły już przygotowują się do nowego roku akademickiego w ścisłym reżimie sanitarnym.Z tego artykułu dowiesz się:Od czego zależy powrót na studia w październikuCo Przemysław Czarnek rekomenduje uczelniomJakie plany względem przyszłego semestru mają uczelnie
Księgowa z woj. zachodniopomorskiego wykazała się wyjątkową kreatywnością. W wyniku jej rzekomo dobrych usług szkoła w Dobrowie straciła przez 15 lat prawie 3 mln zł. Sprawa trafiła już do prokuratury.Z tego artykułu dowiesz się:Jakiego przestępstwa dopuściła się księgowaNa jaki cel wykorzystała skradzione pieniądzeJakie spotkały ją konsekwencje
Nauczyciele, reprezentowani przez oświatowe związki zawodowe, już w przyszłym tygodniu rozpoczną rozmowy z Ministerstwem Edukacji i Nauki. Przedmiotem dyskusji ma być poprawa etosu pracy nauczycieli. Resort rozważa dwie alternatywy - zwiększenie pensum lub wynagrodzeń nauczycieli, choć zaznacza, że są to na razie wyłącznie propozycje.Z tego artykułu dowiesz się:O czym MEiN chce rozmawiać z przedstawicielami oświatyNa jakie zmiany mogliby liczyć nauczycieleCo na temat propozycji uważają związkowcy i samorządowcy
Tysiące dzieciaków mogą liczyć na wspaniałe rozwiązanie, które zapewni im darmową pomoc w nauce nowoczesnych technologii. 10 maja odbędzie się już trzecia edycja ogólnopolskiej akcji edukacyjnej "Szkoła z Gigantami". Adepci kursu będą mogli sprawdzić swoje możliwości w dziedzinie programowania.Uczniowie w wieku od 7 do 19 lat dostaną możliwość bezpłatnego zweryfikowania swojej wiedzy o programowaniu, jakże przydatnej dziedzinie we współczesnym świecie. Akcja "Szkoła z Gigantami - programowanie w czterech wymiarach gamingu" ma na swoim celu zapewnienie uczestnikom niezbędnych umiejętności, które w małym palcu ma każdy programista.
Nie żyje Mirosław Handke, były minister edukacji narodowej. To za jego czasów weszła w życie reforma edukacji zgodnie z którą wprowadzono gimnazja. Profesor Handke miał 75 lat.Z tego artykułu dowiesz się: Zmarł Mirosław Handke, były minister edukacji narodowejW jakim okresie Handke pełnił urząd ministraDlaczego Handke pożegnał się z resortem
Powrót do szkoły to kwestia priorytetowa dla polskiego rządu. Głos w tej sprawie po raz kolejny zabrał minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek. Jego zdaniem istnieje szansa, aby uczniowie z klas I-III wrócili do nauki w trybie stacjonarnym jeszcze w tym miesiącu. Decyzję w tym zakresie uzależnia od jednego, kluczowego warunku.Z tego artykułu dowiesz się:Kiedy dzieci mogłyby wrócić do nauki stacjonarnej w ocenie CzarnkaOd czego zależy powrót do szkołyCo na temat luzowania innych obostrzeń mówią przedstawiciele władzy
Być może jeszcze dziś zostanie ogłoszona decyzja w sprawie obostrzeń wprowadzonych w związku z pandemią. Luzowania restrykcji raczej nie należy się spodziewać, poza jednym wyjątkiem. Chodzi o ponowne otwarcie żłobków i przedszkoli dla wszystkich dzieci. Prawdopodobnie będą one mogły wrócić do placówek już w najbliższy poniedziałek.Przedszkola i żłobki być może wrócą do działalności w pełnym zakresie od poniedziałkuCzy od przyszłego tygodnia do tradycyjnej nauki wrócą uczniowie klas I-IIIKto obecnie może korzystać z przedszkoli i żłobków
Powrót do szkoły uczniów najmłodszych klas jeszcze w tym miesiącu? Według ministra edukacji i nauki Przemysława Czarnka to możliwy scenariusz. Polityk w „Porannej rozmowie RMF FM” podkreślił, że w przypadku tendencji spadkowej zakażeń przedszkola i żłobki będą mogły wznowić działalność w pełnym zakresie już od najbliższego poniedziałku.Kiedy według ministra edukacji uczniowie klas I-III wrócą do szkółKiedy naukę tradycyjną wznowią pozostałe klasyCo z tegorocznymi maturami
Z tego artykułu dowiesz się:Co minister zdrowia mówił o nauce w szkoleJak obecnie wygląda rzeczywistośćDo kiedy potrwają nowe obostrzenia
Z tego artykułu dowiesz się:Jak prezentuje się liczba cudzoziemców na polskich uczelniachZ których krajów gościmy najwięcej studentówJak poziom umiędzynarodowienia polskich uczelni prezentuje się na tle innych państw