Prymus, specjalnie przygotowany model językowy AI, zdał maturę z języka polskiego w zaledwie pół godziny. Fundacja Zwolnieni z Teorii zorganizowała ten innowacyjny eksperyment, który uwidacznia potrzebę zmian w systemie edukacji.
CERT, organizacja monitorująca ruch w internecie, zespół specjalistów reagujących na zdarzenia naruszające bezpieczeństwo, publikuje raport zbiorczy za 2023 r. W minionym roku w Polsce odnotowano rekordową liczbę fałszywych stron internetowych. W linki oszustów kliknęło ponad 5 milionów Polaków.
Polscy naukowcy alarmują świat, publikując w topowym czasopiśmie “Food Chemistry” zbiorową pracę badawczą. Akademicy z Gdańska udowodnili, że popularne “jedzenie dla niemowląt” zawiera mikroplastik. Co właściwie podajemy dzieciom i co to oznacza?
W polskim krajobrazie telewizyjnym szykuje się nowy dodatek, który przybliży widzom sekrety podróży i kulinarnych odkryć. Ta intrygująca propozycja, która niedługo zagości wśród dostępnych kanałów, obiecuje bogactwo treści dla miłośników zarówno podróży po Polsce, jak i eksploracji kulinarnych specjałów.
Do upływu terminu na składanie rocznych rozliczeń podatkowych pozostał tylko tydzień. A jednak dopiero teraz ukazało się rozporządzenie w sprawie zapłaty podatku PIT komputerów i bonów na zakup komputerów w ramach programów realizowanych przez poprzednią władzę. Urządzenia będą zwolnione z PIT.
Projekt nowelizacji tzw. specustawy ukraińskiej zmienia zasady wypłacania świadczenia 800 plus. Prawo do niego będą miały tylko te rodziny, których dzieci uczą się stacjonarnie w polskich szkołach. Pozbawi to prawa doświadczenia rodziców uczniów, którzy uczą się online w szkołach ukraińskich.
W życie weszła rozporządzenie wprowadzające nową legitymację służbową nauczyciela. Odtąd dokument będzie miał format zbliżony do karty kredytowej oraz zyska nowe funkcje. Nowy wzór ma także utrudnić fałszerstwa.
W lutym minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski zawiesił program „Laptop dla ucznia” i zawiadomił prokuraturę w sprawie ewentualnych naruszeń prawa podczas jego realizacji. Również rodzice uczniów, którzy otrzymali w zeszłym roku laptopy borykają się z problemami - nie jest jasne, czy nie powinni zapłacić podatku od darowizny.
Pod koniec lutego z inicjatywy Instytutu Spraw Obywatelskich do rządu wpłynął list otwarty, którego sygnatariusze chcą wprowadzenia zakazu korzystania ze smartfonów w polskich szkołach. Powodem ma być negatywny wpływ na zdrowie uczniów i ich zdolności do uczenia się. Dziś wiemy już, jak na tę propozycję zapatruje się ministra edukacji Barbara Nowak.
Negatywny wpływ internetu, zwłaszcza mediów społecznościowych, na młodszych sprawia, że rozważa się takie pomysły, jak wprowadzenie całkowitego zakazu korzystania ze smartfonów w szkołach. Według wielu ekspertów jest to jednak chybiony pomysł, który nie rozwiązuje problemu. Nowy pomysł ma szwedzka partia Liberalerna, która proponuje cyfrową godzinę policyjną.
Robiąc standardowy przelew bankowy, zazwyczaj nie zastanawiamy się zbyt długo nad jego tytułem. Zwłaszcza gdy wysyłamy pieniądze bliskiej nam osobie. Niekiedy może to być błąd. Nieodpowiedni tytuł może zwrócić uwagę banku i doprowadzić do poważnych konsekwencji.
Pod koniec lutego do Ministerstwa Edukacji i Ministerstwa Cyfryzacji wpłynął list Instytutu Spraw Obywatelskich, w którym zaproponowano wprowadzenie całkowitego zakazu korzystania ze smartfonów już od 1 września br. Pomysł nie wszystkim się spodobał i jest żywo krytykowany. Nie tylko przez uczniów.
Do ministerstwa edukacji oraz ministerstwa cyfryzacji trafił list, który może znacząco wpłynąć to, jakie prawa będą mieli uczniowie w placówkach oświatowych. Zawarto w nim apel, aby już od 1 września 2024 r. wprowadzony został całkowity zakaz używania w szkołach smartfonów i innych indywidualnych urządzeń elektronicznych.
Od października zeszłego roku nauczyciele w całym kraju mogli skorzystać z rządowego dofinansowania zakupu laptopa w ramach programu „Laptop dla nauczyciela”. Równolegle realizowany był program „Laptop dla ucznia”, który – jak już wiemy – nie będzie kontynuowany. Na dalszych losach „Laptopa dla nauczyciela” może zaważyć jego popularność.
W mediach społecznościowych ukazał się krótki wywiad z korepetytorką języka angielskiego. Wiele osób jest zaskoczonych tym, ile konkretnie zarabia na prowadzeniu dodatkowych zajęć. Nie dziwi jednak to, że postanowiła wybrać drogę zawodową, która nie prowadzi przez szkołę.
Minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski poinformował podczas dzisiejszej konferencji prasowej, że program „Laptop dla ucznia” w obecnym kształcie zostaje zawieszony. Już wcześniej sygnalizowano wątpliwości co do jego finansowania, ale teraz pojawiły się zastrzeżenia co do uczciwości procesów przetargowych. Resort chce przestawić nową propozycję – program „Cyfrowy uczeń”.
Jeden z programów rządowych rozpoczętych za poprzedniej kadencji Sejmu jest w poważnych tarapatach. Okazuje się bowiem, że brakuje na niego pieniędzy. Dodatkowo, kwestie finansowe są tylko jednym z kilku problemów, jakie trapią wspomniane przedsięwzięcie.
Gdy jedenastoletni Kuba zaczął przeszukiwać strych swojego domu, mało spodziewał się, że jego odkrycie zaprowadzi go w podróż przez czas i historię. Za belką podtrzymującą pokrycie dachowe, natrafił na sterty starych dokumentów, które okazały się być kluczem do zapomnianej historii bohatera wojennego. Dzięki jego wrażliwości historycznej i determinacji, światło dzienne ujrzały dokumenty majora Michała Kłosowskiego, które od lat skrywały się na strychu.
Przyszłość programu „Laptop dla ucznia” stanęła pod znakiem zapytania. Negatywnie opinie ekspertów to jedno, jednak teraz rząd musi zmierzyć się ze znacznie poważniejszym problemem – Komisja Europejska po zmianie władzy w Polsce podtrzymuje swoje zastrzeżenia co do finansowania programu.
Thinktank Forum Prawo dla Rozwoju #Law4Growth opublikował dokument „Polityka cyfryzacji. Raport otwarcia”, gdzie sporządzono analizę stanu polskiej cyfryzacji oraz wydano rekomendacje, które maja przyczynić się do jej rozwoju. Eksperci chwalą część rzadowych inicjatyw, jednak inne uznają jednoznacznie za błędy. Wśród nich znalazł się program „Laptop dla ucznia”.
Jest oficjalne potwierdzenie - rusza kolejny etap rządowego programu przeznaczonego dla szkolnych stołówek. Szkoły mogą otrzymać do 80 tysięcy złotych w celu unowocześnienia jadalni znajdującej się w placówce. Na złożenie wniosku czas jest do końca kwietnia.
Krzysztof Gawkowski, wicepremier i minister cyfryzacji, chce wprowadzić do polskich szkół lekcję cyfrową. Przedmiot ma przygotować uczniów do aktywnego i świadomego uczestnictwa w cyfrowym społeczeństwie. Czego się nauczą?
Gdy w Polsce realizowany jest program zapewniający laptopy czwartoklasistom, niektóre państwa zachodnie stopniowo ograniczają cyfryzację edukacji, zwłaszcza wczesnej. Wyniki badań m.in. ze Szwecji wskazują, że stosowania cyfrowych materiałów edukacyjnych może spowalniać niektóre procesy uczenia.
Papież Franciszek idzie z duchem czasu i dostrzegł potrzebę zachęcania młodych do nauki programowania. W ramach inicjatywy „Code with Pope” zapoczątkowanej przez polskiego programistę i przedsiębiorcę, Mirona Mironiuka, biskup Rzymu chce, by jak najwięcej młodych osób zainteresowało się tworzeniem oprogramowania.
Trzeciego października na platformie Youtube pojawił się film, który wywołał lawinę komentarzy i deklaracji ze strony polityków, dziennikarzy, właścicieli firm i samych influencerów. Mowa o materiale pt. „MROCZNA TAJEMNICA STUU I YOUTUBERÓW: PANDORA GATE (Boxdel, Dubiel, Fagata)”, w którym Sylwester Wardęga wskazuje na zaistnienie procederu pedofilskiego z udziałem celebrytów polskiego środowiska internetowego. Niezwłocznie podjęto śledztwo w tej sprawie, a Stuart K.-B., czyli youtuber znany jako Stuu, został zatrzymany na podstawie listu gończego w Wielkiej Brytanii. To jednak nie znaczy, że problemu już nie ma, a cała ta sprawa powinna zapalić czerwoną lampkę u wszystkich rodziców. Jakie autorytety mają najmłodsi? Na co powinni zwrócić uwagę reklamodawcy? Czy istnieje szansa, że internet będzie bezpieczniejszym środowiskiem? Ne te oraz inne pytania odpowiedziała nam Marta Rodzik – ekspert ds. PR (wizerunku), właścicielka Rodzik Agency PR.
Położony w województwie śląskim Sosnowiec to największe pod względem ludności miasto Zagłębia Dąbrowskiego, zamieszkiwane jeszcze dwa lata temu przez ponad 190 tys. osób. Miasto zielone, z ciekawą architekturą i rozwiniętym przemysłem niektórym może być znane z kąśliwych żartów wypowiadanych właśnie pod adresem Sosnowca. Tymczasem to właśnie tu powstanie coś, czego nie znajdziemy w żadnym innym miejscu w naszym kraju.
Według założeń rządowego programu, laptopy dla uczniów miały być niezbywalne przez pierwsze pięć lat. Jak to jednak zwykle bywa, Polacy znaleźli sposób na obejście zasad zawartych w umowie ze szkołą.
W jednej ze szkół podstawowych na Pomorzu doszło do tragedii. Ewakuowano setki osób, wiele dzieci jest poszkodowanych. Na miejsce przybyły straż pożarna i ratownictwo medyczne. Wszystko przez jedną rzecz, którą uczeń miał w plecaku.