Wiele osób zastanawia się, jakie świadczenie z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych otrzyma po przejściu na emeryturę. Wysokość wypłat zależy od kilku kluczowych czynników, a jednym z nich są wynagrodzenia. Ile trzeba zarabiać, żeby móc liczyć na 4000 złotych emerytury? Znamy wyliczenia. Kwota może być zaskoczeniem dla wielu osób.
Od 1 września 2024 roku w życie wchodzą zmiany dotyczące limitów dorabiania dla osób pobierających wcześniejsze emerytury i renty. Zmiany te są kluczowe dla tych, którzy nie osiągnęli jeszcze powszechnego wieku emerytalnego, ale już pobierają świadczenia z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (ZUS). O czym należy pamiętać?
Zakład Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) daje możliwość zwiększenia wysokości emerytury poprzez przeliczenie świadczeń. To szczególnie istotna opcja dla osób, które pracowały przed 1999 rokiem, kiedy to nie prowadzono indywidualnych kont ubezpieczeniowych. Jeśli masz nowe dokumenty potwierdzające twoje zatrudnienie lub wynagrodzenie sprzed 1999 roku, warto złożyć wniosek o ponowne przeliczenie emerytury - można wiele zyskać.
Emeryci mogą ubiegać się o specjalny dodatek do emerytury. Muszą jednak pamiętać, że dodatkowe pieniądze należą się tylko dwóm grupom seniorów. Trzeba również spełnić kluczowe warunki. Jest jednak o co się starać, można naprawdę sporo zyskać. Lepiej sprawdź, czy to świadczenie Ci się należy.
Kiedy sportowcy Igrzysk Olimpijskich przechodzą na emeryturę? Ile wynosi świadczenie? Niewiele rzeczy budzi tyle pytań, co polski system emerytalny. Dodatkowe wątpliwości wzbudzają przepisy dotyczące świadczeń wypłacanych medalistom olimpijskim. Aby otrzymać pieniądze, muszą spełnić cały szereg warunków.
Popularnie nazywane ”500 plus dla seniora” świadczenie uzupełniające, to pomoc państwa dla osób niezdolnych do samodzielnego funkcjonowania. Dodatek może wynieść maksymalnie 500 zł i przeznaczony jest na zaspokojenie potrzeb życiowych oraz tych związanych z pielęgnacją. Według najnowszych prognoz, już wkrótce świadczenie może się nieco zmienić.
Część emerytów może otrzymać dodatkowe pieniądze do swojego świadczenia z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Trzeba jednak mieć na uwadze, że dodatek nie należy się wszystkim, tylko dwóm wybranym rocznikom. Okazuje się, że trwają prace nad zmianami w tym świadczeniu. Co to będzie oznaczało dla beneficjentów? Przedstawiamy szczegóły.
Wysokość emerytury zależy od różnych czynników. Wiele osób otrzymuje “głodowe” świadczenia, ale nie brakuje też osób, których wypłaty są naprawdę potężne. Kwota emerytury mężczyzny, który przepracował w swoim życiu aż 62 lata, może być wielkim zaskoczeniem. Przedstawiamy szczegóły.
Zakład Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) ujawnił dane dotyczące przeciętnej wysokości emerytur wypłacanych w Polsce w pierwszym kwartale 2024 roku. Z pewnością informacja ta może być zaskakująca dla wielu emerytów. Jak wygląda średnia emerytura w porównaniu z ubiegłymi latami? Jedna rzecz może niepokoić.
Kwestia zbyt niskich emerytur dotyka wielu Polaków. Mogłoby się wydawać, że olimpijczycy za reprezentowanie naszego kraju otrzymują pokaźne świadczenia. Nic bardziej mylnego - wielu z nich może liczyć tylko na minimum. Sprawa dotycząca emerytury jednego z olimpijczyków trafiła przed Sąd Najwyższy.
Emerytura w Polsce jest przyznawana po złożeniu odpowiedniego wniosku do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Warto pamiętać, że należy pamiętać również o kilku niezbędnych dokumentach. To bardzo istotna kwestia, która wpłynie na wysokość naszego świadczenia.
Stare dokumenty w szufladzie to dla nas zazwyczaj przejaw sentymentu. Znalezione papiery możemy też uznać za śmieci i po prostu wyrzucić. Nie rób tego pod żadnym pozorem! Stare dokumenty mogą być przepustką od niemałych pieniędzy. Jakim sposobem? Sprawdzamy, jak możemy dzięki nim zyskać.
W sierpniu 2024 roku Zakład Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) wprowadza znaczące zmiany w swojej platformie internetowej, znanej dotychczas jako Platforma Usług Elektronicznych (PUE ZUS). Proces ten ma na celu przekształcenie istniejącego systemu w nowoczesny i bardziej efektywny eZUS. Przemiany te obejmują zarówno zmiany w wyglądzie strony logowania, jak i w samym sposobie korzystania z platformy.
Coroczna publikacja tablic średniej długości trwania życia, które opracowuje Główny Urząd Statystyczny, wprost przekładają się na wysokość emerytur, które po uwzględnieniu tego czynnika, wylicza Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Im dłuższe życie, tym większy dzielnik, przez który ZUS podzieli zgromadzoną przez nas kwotę na koncie emerytalnym. We wtorek 30 lipca GUS opublikował nowe tablice średniego trwania życia w ramach corocznego raportu trwania życia.
Zakład Ubezpieczeń Społecznych zapowiada dużą zmianę, którą już wkrótce, od początku sierpnia br., odczują wszyscy klienci urzędu. Jeden z kluczowym projektów ZUS się zmienia, a precyzyjniej - przestaje istnieć w obowiązującej formie.
Emerytura zanika? Poszczególne oddziały ZUS raportują od kilku dni o trendzie, utrzymujących i powtarzających się decyzjach uprawnionych do świadczenia Polaków, którzy mimo wszystko decydują się na kontynuowanie pracy. Emeryci wracają do pracy a tendencja, choć różnicowana na województwa, daje się zauważyć w całej Polsce. Emerytury, jakie znamy, przestają istnieć.
Polacy mają już tylko kilka dni. Jeszcze tylko przez chwilę możemy podjąć ważną decyzję w sprawie swojej emerytury. Jak skorzystać z okienka transferowego ZUS-OFE? To ostatnia szansa na podniesienie swojego świadczenia, powinniśmy jednak pamiętać o podejmowanym ryzyku.
Długo wyczekiwana przez Polaków renta wdowia wreszcie doczekała się uchwalenia przez sejm. Wiemy już, kiedy będzie można składać wnioski i kiedy rząd planuje pierwsze wypłaty. Pojawiło się też jednak kilka haczyków. Kiedy stracimy prawo do renty? Sprawdzamy szczegóły.
Trzy emerytury w jednym miesiącu? Część seniorów naprawdę może się tego spodziewać. Wiemy, kto dokładnie dostanie dodatkowy przelew z ZUS, zdradzamy też, ile w tym roku wyniesie czternasta emerytura. Niezależnie od tego, na ile przelewów i na jaką kwotę czekamy, musimy pamiętać o kluczowych warunkach.
W ostatnich tygodniach na czołówki mediów trafiły informacje o korzystnych zmianach dotyczących emerytur. Zakład Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) zachęca seniorów do składania wniosków emerytalnych w lipcu, podkreślając, że taki krok może przynieść znaczące korzyści finansowe. Dlaczego?
W Polsce nauczyciele, którzy w czasach okupacji niemieckiej prowadzili tajne nauczanie lub nauczali w języku polskim w szkołach znajdujących się na terenach III Rzeszy Niemieckiej i byłego Wolnego Miasta Gdańska, mają prawo do specjalnego dodatku emerytalnego. Okazuje się jednak, że prawdopodobnie w Polsce niewielu seniorów może liczyć na wspomniane wsparcie...
Zasiłek przedemerytalny to świadczenie finansowe przyznawane przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) osobom, które utraciły pracę z przyczyn od siebie niezależnych i nie osiągnęły jeszcze ustawowego wieku emerytalnego. Celem tego zasiłku jest zapewnienie podstawowego dochodu do czasu uzyskania prawa do emerytury. Jakie warunki należy spełnić, aby skorzystać ze wsparcia?
Świadczenie uzupełniające, potocznie zwane "500 plus dla seniorów", ma stanowić istotną pomoc finansową dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji. Wraz z początkiem 2024 roku zmieniły się kryteria uprawniające do tego wsparcia, co sprawia, że większa liczba seniorów będzie mogła skorzystać z dodatkowych środków. Co się zmieniło?
Historia przyspieszyła; od czasu zamachu na Trumpa urzędujący prezydent USA Joe Biden zaraził się koronawirusem, ogłosił wycofanie z wyborów prezydenckich, nie zdążył jeszcze nominować swojej następczyni, a sondaże szacują już szanse Kamali Harris na pokonanie Trumpa, a analitycy wyliczają wartość jego emerytury. To wszystko w zaledwie tydzień. Jaką emeryturę po swojej rezygnacji otrzyma Joe Biden i dlaczego większą od regularnych zarobków?
Zakład Ubezpieczeń Społecznych już za kilka dni zamknie tzw. okienko transferowe ZUS-OFE, umożliwiające przeniesienie środków z części składki emerytalnej do otwartych funduszy. W tym celu należy złożyć oświadczenie - wyjaśniamy, jak to zrobić.
Seniorzy mogą korzystać z różnych ulg, które zapewnia im legitymacja emeryta. Jak się jednak okazuje, jest jeszcze jeden dokument, dzięki któremu emeryci mają dostęp do kolejnych zniżek. Chodzi o Ogólnopolską Kartę Seniora. Podpowiadamy, jak ją wyrobić.
Aby przejść na emeryturę w Polsce należy ukończyć powszechny wiek emerytalny. Okazuje się jednak, że spore grono osób może zacząć pobierać swoje świadczenie wcześniej. Taki przywilej należy się jednak tylko tym, którzy spełniają konkretne warunki. Przedstawiamy szczegóły.
Nietrudno zrozumieć, że w czasie osobistej tragedii, lub rodzinnego dramatu nie myśli się o pieniądzach. Kiedy traci się bliską osobę, głowę zaprząta wiele emocji i spraw, które nierzadko należy pilnie załatwić. Zakład Ubezpieczeń Społecznych przypomina jednak, że środki osoby zmarłej zgromadzone na subkoncie ZUS mogą być dziedziczone. By je uzyskać, wystarczy złożyć wniosek do urzędu, a jednak na odbiór wciąż czekają zapomniane miliony złotych.