Żeby otrzymać zwrot podatku z urzędu skarbowego, trzeba czekać nawet trzy miesiące (zakładając, że dokonujemy rozliczenia z wykorzystaniem formy drukowanej). Może to być uciążliwe dla podatnika, który potrzebuje szybkiego zastrzyku gotówki. Tymczasem doradca podatkowy zapytany przez Puls Biznesu wyjaśnia, że aby skrócić czas oczekiwania na zwrot nadpłaty, warto do 15 lutego złożyć elektroniczną deklarację podatkową.
W ubiegłym roku urzędnicy skarbówki w ciągu jednego dnia „odwiedzili” nawet 150 przedsiębiorców — właścicieli sklepów, restauracji, zakładów fryzjerskich i kosmetycznych. Możliwość przeprowadzania nabycia sprawdzającego, czyli tytułowych zakupów kontrolowanych, jest efektem Polskiego Ładu — informuje Business Insider. Co dokładnie sprawdzają urzędnicy i jakie są konsekwencje ich kontroli?
Prezenty świąteczne dzieli się w sposób podstawowy na dwie grupy — prywatne i służbowe. Te pierwsze otrzymujemy od rodziny i przyjaciół, a te drugie — np. od szefa. W obu przypadkach mogą zdarzyć się sytuacje, w których będzie trzeba zapłacić odpowiedni podatek.
Choć darowizna od najbliższych jest zwolniona z podatku (do określonej kwoty, po jej przekroczeniu należy ją zgłosić), to problem pojawia się wtedy, gdy zamiast przelewu bankowego otrzymujemy pieniądze w gotówce. Fiskus nie dopuszcza bowiem darowizny w takiej formie. Innego zdania są niektóre sądy administracyjne, które z kolei zezwalają na transfer bezgotówkowy. Celem rozwiania wątpliwości zapytanie w tej sprawie skierował do Naczelnego Sądu Administracyjnego Rzecznik Praw Obywatelskich.
Skarbówka będzie miała wgląd do kont wszystkich Polaków. Do tej pory takie prawo przysługiwało Krajowej Administracji Skarbowej tylko w przypadku osób podejrzanych. O zmianach, które zaczną obwiązywać od 1 lipca, poinformowała dzisiejsza "Rzeczpospolita". Od 1 lipca 2022 r. banki będą zobowiązane do przekazywania urzędom skarbowym informacji dotyczących posiadanej liczby kont, środkach na nich zgromadzonych i dokonywanych transakcjach. Przepis budzi wątpliwości Rzecznika Praw Obywatelskich. W myśl przepisów obecnie obowiązujących skarbówka może żądać dostępu do informacji o środkach zgromadzonych na kontach w przypadku "osób podejrzanych", gdzie zachodzą wątpliwości co do pochodzenia pieniędzy. Po 1 lipca urzędy skarbowe będą mogły już prosić o dostęp do każdego konta należącego do dowolnej "osoby fizycznej". Ponadto o zgodę na prześwietlenie konta będzie mogło wystąpić znacznie więcej osób. Obecnie o wgląd w konto może wystąpić szef Krajowej Administracji Skarbowej i naczelnik urzędu celno-skarbowego. Po zmianach takie prośby będą mogli zgłosić również naczelnicy urzędów skarbowych.
Od początku 2022 r. aż 328 tys. przedsiębiorców zdecydowało się zmienić formę opodatkowania, co umożliwiły im zmiany związane z wprowadzeniem Polskiego Ładu. Ministerstwo Finansów przedstawiło pierwsze dane.
Krajowa Informacja Skarbowa zmienia podejście do posiłków finansowanych pracownikom. Z najnowszej interpretacji wynika, że od firmowego obiadu trzeba zapłacić podatek, bo pracownik - czy pracuje, czy nie - i tak jeść musi. Poinformował portal prawo.pl.Do tej pory skarbówka uważała, że tego typu świadczenia nie podlegają PIT. Zwłaszcza, że o zwolnieniu mówi nawet Trybunał Konstytucyjny.Fiskus po raz kolejny zmienia zdanie i uznaje, że koszt zakupionych przez pracodawcę dla pracowników posiłków, w części sfinansowanej przez pracodawcę, stanowi dla tych pracowników przychód z tytułu nieodpłatnego świadczenia, podlegający opodatkowaniu.Jak podaje prawo.pl dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdził, że koszty wyżywienia pracownik musi ponosić niezależnie od tego, czy jest w pracy, czy w domu. Wartość dofinansowania posiłku jest wydatkiem ponoszonym przez pracodawcę w interesie pracownika i w ten sposób stanowi dla pracownika korzyść, ponieważ nie musi on w czasie pracy ponosić całkowitych wydatków na wyżywienie.
Przedsiębiorcy, którzy będą korzystali z terminala, nie współpracującego z kasą online, od przyszłego roku zapłacą maksymalną karę, czyli 5 tys. zł. Wszyscy będą karani w ten sam sposób. Ministerstwo Finansów odpowiedziało, na wątpliwości podatkowe dotyczące momentu, w którym przedsiębiorca powinien dokonać ewidencji na kasie fiskalnej. Od 1 lipca 2022 r. kasy fiskalne online będą musiały być zintegrowane z terminalem płatniczym – wynika z Polskiego Ładu. O ile pierwsze są przystosowane do połączenia z drugimi, o tyle w drugą stronę nie jest to już takie oczywiste.
Głosowania nad zmianami w ramach Polskiego Ładu odbyły się w piątek w Sejmie. Jednym z przegłosowanych rozwiązań jest integracja kas online z terminalami płatniczymi. W praktyce oznacza to, że olbrzymia część naszych zakupów będzie pod stałym nadzorem. Hanna Gill-Piątek, szefowa koła Polska 2050 ostrzega, że rozwiązanie wprowadzone w ramach Polskiego Ładu pozwoli na obserwacje zakupów dokonywanych kartą w czasie rzeczywistym. Skarbówka dostanie numery kart, którymi dokonywane są transakcje, a to prosta droga do zyskania danych osobowych kupujących.
Fiskus rozpoczyna masowe kontrole w związku z przewinieniami w dobie pandemii koronawirusa. Nowe przepisy umożliwiają dłuższe ściganie przestępców skarbowych.
W aktualnych czasach praktycznie każdy przedsiębiorca korzysta w firmie z telefonów. Osoby, prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą również. Czasem specyfika działalności takiej firmy wymaga posiadania więcej niż jednego telefonu. Czy zatem przedsiębiorca prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą może posiadać dwa telefony? Jeżeli są one wykorzystywane wyłącznie na potrzeby prowadzonej przez przedsiębiorcę jednoosobowej działalności gospodarczej - to jest to dozwolone. Jak wygląda natomiast kwestia kosztów uzyskania przychodu w takiej sytuacji?Z artykułu dowiesz się:Czy można posiadać dwa telefony prowadząc jednoosobową działalność gospodarczą?Jakie są koszty uzyskania przychodu w kontekście posiadania telefonu w firmie?
Z tego artykułu dowiesz się:W 2020 roku przeprowadzono najmniej w historii kontroli celno-skarbowychJaki był powód tego stanu rzeczyCzego najczęściej dotyczyły wykryte nieprawidłowości
Z tego artykułu dowiesz się:W jaki sposób fiskus przeprowadza kontroleCzy kontrole dają pozytywne rezultatyCzemu liczba przestępstw na tle finansowym wciąż rośnie
Z tego artykułu dowiesz się:Czym jest mandat karny skarbowyJak wyglądają procedury z nim związaneJakie zmiany planuje rząd w związku z mandatami
Z tego artykułu dowiesz się:Czy urząd skarbowy może zająć wynagrodzenieW jaki sposób urząd skarbowy może ściągać należnościJaka część wynagrodzenia może zostać zajęta
Z tego artykułu dowiesz się:Jaką część wynagrodzenia może zająć urząd skarbowyCzego urząd skarbowy nie może zająćJak osoby pracujące na zleceniu mogą uchronić się przed stratą dochodu
Z tego artykułu dowiesz się:Ile zarabiają kapelani KASNa jakiej podstawie prawnej są zatrudniani w urzędzieJakie są ich obowiązki
Z tego artykułu dowiesz się:Czym jest umowa o współdziałanieCo zyskuje przedsiębiorca podpisując umowęJakie zdanie na ten temat ma Ministerstwo Finansów
Faktury, dokumenty, paragony, umowy. Sterty papierów zalegają w twoich szufladach, a na kolejne segregatory brakuje już miejsca na półkach? Sprawdzamy jak długo należy przechowywać dokumentację, aby uniknąć kłopotów. Niestety, nie jest to takie oczywiste.
Opłaty za przejazdy autostradami będą pod kontrolą Krajowej Administracji Skarbowej. Szykowany jest nowy system poboru opłat, jego premiery spodziewać się można w lipcu 2021 r. Na czym będzie polegał? Wielu kierowców odetchnie z ulgą, okazuje się że zmiany są korzystne.
Naczelny Sąd Administracyjny wskazał, że praktyka wszczynania postępowań karno-skarbowych tylko po to by kontrolować przedsiębiorców i nie dopuścić do przedawnienia sprawy jest bezzasadna. Sąd mówi wprost: urzędy skarbowe nadużywają prawa.
Już od pierwszego stycznia podtaki PIT, CIT i VAT będziemy płacić, nie jak dotychczas, na konta urzędów skarbowych lecz na specjalne mikrorachunki, które musimy wygenerować sami.