Wyszukaj w serwisie
biznes finanse technologie praca handel Eko Energetyka polska i świat
BiznesINFO.pl > Gastronomia

Gastronomia

Książeczka sanepidowska
13.08.2020 02:00 Książeczka sanepidowska. Jak wyrobić dokument i ile to kosztuje? Praktyczne porady

Książeczka sanepidowska została w 2008 roku zastąpiona badaniami do celów sanitarno-epidemiologicznych. W zasadzie poza zmianą nomenklatury nie zmieniło się absolutnie nic. Stara nazwa dokumentu tak mocno zakorzeniła się w Polsce, że jest nadal używana. My także w naszym artykule będziemy się nią posługiwać.Poza zmianą nazwy, sam proces badania od lat wygląda tak samo, a dokument jest wymagany przy aplikacji na te same stanowiska. Jedyna różnica jest taka, że zamiast wpisu do zielonkawej książeczki, otrzymujemy zaświadczenie wydrukowane na kartce papieru. Wiąże się to z faktem, że nie musimy się dodatkowo martwić o zakup książeczki, nośnika danych – złotówka, bo tyle mniej więcej kosztowały książeczki w sklepach papierniczych i księgarniach – zostaje w kieszeni.

Carrefour z innowacyjna usługą
14.07.2020 02:00 Ciepłe posiłki w znanej sieci handlowej. Nowa usługa dla klientów

Carrefour z innowacyjną usługą. Póki co testowo i wyłącznie w Warszawie. Usługa ma być sprawdzana pod względem zainteresowania, preferencji korzystających i wygody użytkowania. Francuska sieć sklepów szczyci się w komunikacie, że jest to zupełnie nowe podejście do sposobu podawania posiłków.

Restauracje oszukują na masową skalę
09.07.2020 02:00 Skandaliczne wyniki kontroli. Większość restauracji oszukuje klientów

Restauracje znalazły się pod lupą Inspekcji Handlowej. Ta weryfikowała, czy to co otrzymujemy na talerzach jest zgodne z obietnicami składanymi w menu. Wyniki są zatrważające, a skala wykrytych nieprawidłowości przechodzi wszelakie oczekiwania. Nikt nie spodziewał się, że jest aż tak źle. Rezultaty badań urzędników zatrważają.

Fot. Piotr Molecki/East News. Warszawa, 05.05.2020. Epidemia koronawirusa. Zamkniety ogrodek restauracyjny przy pl Konstytucji.
15.05.2020 02:00 Wizytę w restauracji może skończyć interwencja kelnera. Personel ma nowe prawo, spokojne mogą być tylko małżeństwa

Otwarcie restauracji 18 maja doprowadziło do szeregu pytań, które zaczęli sobie zadawać Polacy. Czy do restauracji będzie trzeba nosić własne sztućce? Trzeba będzie siedzieć w maseczkach przy stoliku? Zjemy tylko w ogródku restauracji? To tylko niektóre z nich. Ciągłe zmiany przepisów jak i ich olbrzymia ilość może doprowadzić do chaosu. Postanawiamy więc odpowiedzieć na najbardziej nurtujące.

biznes-info-640x433
28.07.2019 02:00 "Ryba prosto z kutra" czyli jak oszukują nas w smażalniach nad Bałtykiem

Jedną z najpopularniejszych ryb jakie możemy zjeść w bałtyckiej smażalni jest dorsz. I właśnie w przypadku dorsza możemy mieć pewność, że ryba nie przypłynęła z samego rana rybackim kutrem. Powodem jest ścisły i kategoryczny zakaz połowów dorsza nad Morzem Bałtyckiem, który utrzyma się dekretem Komisji Europejskiej na pewno do 31 grudnia bieżącego roku. Powodem jest chęć odbudowy populacji dorsza w Morzu Bałtyckim, który ostatnimi laty mocno zmniejszył swoją liczebność. Jak pisze onet.pl właściciele smażalni często nadal brną w "bajkę" o złowionym razno dorszu zasłaniając się limitami powołowymi, które rzekomo niewykorzystane umożliwjają połów. Jest to kłamstwo, bo dorsza nie można łowić kategorycznie i nie ma ustępstw od tej decyzji.W momencie gdy zdecydujemy się zjeść inną od dorsza rybę, sprawa wygląda równie nieprzejrzysto. Jeśli wybierzemy pangę, mintaja, morszczuka czy łososia, to ryby te na pewno nie pływały przed chwilą w Bałtyku, bowiem nie jest on ich naturalnym środowiskiem. Najczęściej przywozi się je więc zamrożone z terenów łowisk mniej lub bardziej odległych od naszego morza. W takim przypadku ryby te będą tak samo "świeże" we Wrocławiu, Krakowie czy Warszawie jak w Gdańsku. Fakt smaczniejszego rybnego posiłku jedzonego w nadmorskim kurorcie jest w tym przypadku jedynie efektem placebo.Gdy chcemy więc zagustować w prawidziwe bałtyckiej rybie, to powinniśmy zdecydować się na zakup śledzia, flądry lub szprota. To ryby które żyją w Morzu Bałtyckim i mogą być odławiane w polksiej strefie przybrzeżnej i ekonomicznej. Jeśli chcemy jednak mieć pewność, że kupujemy dzisiejszą rybę powinniśmy dokonać zakupu bezpośrednio od rybaka. W niektórych samażalniach zdarza się bowiem podawać również te ryby odmrażane. Pomijając już fakt, że będziemy mieli więcej pewności co do jakości tłuszczu na jakim przygotujemy danie.

biznes-info-640x433
08.05.2019 02:00 Fiskus ma coraz większy apetyt. Gdy zamawiasz na wynos, to będziesz płacił wyższy podatek

Cały temat nagłośnila Rzeczpospolita. Gazeta pisze, że chociaż rząd uzasadnia pomysł chęcią opodatkowania przede wszystkim wielkich sieci restauracyjnych, takich jak np. McDonald's, to podatek uderzy jednak w polskich przedsiębiorców, bowiem tego typu restauracje działają z reguły w systemie franczyzowym.