Przedsiębiorcy z określonych branż, którzy ucierpieli z powodu pandemii Covid-19 będą mogli wystąpić o zwolnienie z opłacania składek za grudzień 2021 r. a także skorzystać ze świadczenia postojowego maksymalnie sześć razy. Wnioski mogą złożyć tylko elektronicznie przez Platformę Usług Elektronicznych (PUE) ZUS. – Od początku pandemii koronawirusa ZUS pozostaje jedną z najważniejszych instytucji, która realizuje program wsparcia dla przedsiębiorców – mówi Iwona Kowalska-Matis regionalny rzecznik prasowy ZUS na Dolnym Śląsku. Przepisy dotyczące świadczenia postojowego i zwolnienia ze składek wejdą w życie 17 stycznia 2022 r. Te rozwiązania znalazły się w najnowszej odsłonie tarczy antykryzysowej wprowadzonej rozporządzeniem Rady Ministrów. – Aby skorzystać z pomocy, należy spełnić określone warunki, które są dokładnie wyszczególnione na naszej stronie internetowej zus.pl – wyjaśnia.
Adam Niedzielski pytany o twardy lockdown zaznaczył, że niczego nie można wykluczyć. W Radiu ZET minister zdrowia został zapytany także o zapowiadane obowiązkowe szczepienia służb mundurowych i nauczycieli. – To nie jest tak, że możemy sobie działać w konwencji, że mamy pomysł i natychmiast go wdrażamy – powiedział minister o obowiązku szczepień. Minister podał i skomentował najnowsze dane epidemiczne z kraju. – Dzisiejsze statystyki to z jednej strony kontynuacja spadkowego trendu, jeśli chodzi o liczbę zakażeń. Mamy tych zakażeń 14 350. To mniej więcej 15,16 procent mniej niż tydzień temu. Z drugiej strony liczba zgonów jest cały czas bardzo wysoka. Dziś to 709 (zgonów), ale tutaj chcę powiedzieć, że my dokładnie analizujemy strukturę zgonów i te proporcje są coraz bardziej stabilne: cały czas widzimy, że mniej więcej 75 procent to osoby niezaszczepione, a wśród zaszczepionych ponad 70 procent to osoby obciążone wielochorobowością – podał w Radiu ZET szef resortu zdrowia.
Podwładny nie będzie mógł odmówić wykonania testu zleconego przez pracodawcę – poinformował w czwartek 30 grudnia minister zdrowia Adam Niedzielski. Dodał, że w przypadku testu zleconego przez pracodawcę pracownik nie będzie udawał się na kwarantannę. Jak podkreślił minister zdrowia w rozmowie w Radiu Zet projekt, który da pracodawcy możliwość testowania pracowników "jest rozwiązaniem kompromisowym". Zgodnie z ustawą przełożony będzie mógł zażądać od swoich pracowników okazania aktualnych negatywnych wyników testów covidowych. Dostęp do nich ma być bezpłatny. Minister Niedzielski podkreślił, że w przypadku testu na obecność wirusa SARS-CoV-2, który zostanie zlecony przez pracodawcę – nie będzie obowiązywać kwarantanna. Co istotne, szef resortu zdrowia zaznaczył, iż odmowa wykonania testu zleconego przez pracodawcę nie będzie możliwa, gdyż powstanie prawo na poziomie ustawowym. – Podwładny nie będzie mógł odmówić wykonania testu zleconego przez pracodawcę – powiedział w Radiu Zet minister zdrowia Adam Niedzielski. – To będzie prawo, które na poziomie ustawowym będzie dawało prawo pracodawcy. To pracodawca może z tego nie skorzystać, ale jeżeli już skorzysta, to potem może wyciągać konsekwencje służbowe, tak jak to jest opisane w kodeksie pracy – poinformował.
Obowiązkowe szczepienia pracowników medycznych są już przesądzone. Niektórzy twierdzą, że więcej grup powinno zostać objętych tym obowiązkiem. Rozmawiamy o obowiązku szczepień przeciw COVID-19 także innych grup, poza medykami m.in. służb mundurowych i nauczycieli – powiedział w środę wiceminister zdrowia Waldemar Kraska. – Przesądzona została już sprawa obowiązkowego szczepienia medyków – przypomniał Waldemar Kraska, wiceszef resortu zdrowia. Dodał, że trwają rozmowy o obowiązku szczepień przeciw COVID-19 także innych grup, poza medykami m.in. służb mundurowych i nauczycieli. Wiceszef MZ był pytany w Polsat News o prognozy dotyczące piątej fali. – Spotykamy się z ekspertami, którzy zajmują się prognozowaniem tej piątej fali. Powiem szczerze, przy żadnej fali nie było aż tak dużych rozbieżności, jeśli chodzi o te prognozy – powiedział wiceminister. Piąta fala niezależnie od scenariuszy dotyczących dobowych nowych zakażeń i zgonów – spodziewana jest albo w drugiej połowie stycznia, albo na koniec stycznia – dodał Kraska. Wiceminister zaapelował również o to, aby szczepić się dawką przypominającą. – Dawka trzecia zdecydowanie chroni nas przed nowym wariantem. To informacja, której powinniśmy się trzymać - osoby, które są zaszczepione dwoma dawkami, powinny jak najszybciej przyjąć dawkę przypominającą, by uchronić się przed skutkami piątej fali – podkreślił.
Rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz zapowiedział, że resort przymierza się do wprowadzenia obowiązku szczepień dla służb mundurowych. Byłaby to kolejna grupa zawodowa po medykach. Ministerstwo nie planuje jeszcze wprowadzić obowiązku szczepień dla wszystkich, ale bardzo prawdopodobne, że zdecyduje się na wprowadzenie obowiązku szczepień dla służb mundurowych - wynika z wypowiedzi rzecznika Ministerstwa Zdrowia Wojciecha Andrusiewicza. Rzecznik informuje, że trwają już rozmowy z szefami resortów MSWiA i MON w kwestii szczepień służb mundurowych.
Rząd planuje wprowadzenie obowiązkowych szczepień przeciwko COVID-19 dla medyków. Minister Zdrowia zapowiedział w środę 22 grudnia, że w tym lub w nadchodzącym tygodniu będzie rozporządzenie.Wojciech Andrusiewicz doprecyzował, że będzie to nowelizacja rozporządzenia, które wprowadzało stan epidemii w Polsce. Minister zdrowia pytany o ewentualne szczepienia dla nauczycieli i służb mundurowych przekazał, że prowadzi na ten temat rozmowy z ministrem edukacji i nauki oraz szefami MSWiA i MON. Rzecznik poinformował również, jakie będą konsekwencje dla pracowników służby zdrowia, którzy się nie zaszczepią.– Mówimy tu o obowiązkowym szczepieniu zarówno stricte zawodów medycznych, jak i wszystkich pracowników podmiotów medycznych w kraju wraz z aptekami – podkreślił rzecznik Ministerstwa Zdrowia.– Zgodnie z Kodeksem pracy. Pracodawca będzie podejmował indywidualnie decyzję wobec pracownika, który nie wykona obowiązku szczepień, tak jak obecnie nie wykona obowiązku szczepień na WZW typu B. Jeżeli jest obowiązek szczepień, a pracownik go nie wykona, nie może zostać dopuszczony do wykonywania swoich obowiązków w miejscu pracy – powiedział rzecznik resortu zdrowia.– W tym lub następnym tygodniu będę chciał wydać rozporządzenie dotyczące obowiązku szczepień przeciw COVID-19 dla personelu medycznego – powiedział minister zdrowia Adam Niedzielski. Podkreślił, że samorządy lekarskie i pielęgniarskie opowiadają się za takim obowiązkiem.
Paszport covidowy, będzie ważny przez 9 miesięcy (270 dni), a nie jak obecnie przez rok. Do przedłużenia ważności dokumentu będzie wymagana dawka przypominająca. Taką decyzję podjęła we wtorek 21 grudnia Komisja Europejska. Do tej pory w Unii Europejskiej wydano 807 milionów certyfikatów.Nowe przepisy dotyczą 27 krajów UE od 1 lutego 2022 roku. Do tego czasu w całej UE mają zostać dostosowane aplikacje mobilne używane do weryfikacji cyfrowych certyfikatów COVID. – Komisja przyjęła dziś przepisy dotyczące unijnego cyfrowego certyfikatu covidowego, ustanawiając wiążący okres akceptacji 9 miesięcy (dokładnie 270 dni) świadectw szczepień do celów podróży wewnątrzunijnych – poinformowała Komisja Europejska.Komisja tłumaczy, że okres ważności uwzględnia wytyczne Europejskiego Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób, zgodnie z którymi dawki przypominające są zalecane najpóźniej sześć miesięcy po zakończeniu pierwszego cyklu szczepień.Po zastrzyku przypominającym ważność certyfikatu COVID zostanie przedłużona bez ustalonego limitu, ponieważ — jak podała Komisja — obecnie nie ma wystarczających informacji na temat czasu trwania ochrony przed COVID-19 po dawce wzmacniającej. Nowe zasady dotyczące paszportów covidowych dotyczą tylko podróżowania pomiędzy krajami członkowskimi, ale Komisja zachęca rządy do tego, by ważność tych certyfikatów na użytek wewnętrzny została ujednolicona w imię przejrzystości zasad z punktu widzenia obywateli. Jak podaje KE, przepisy wejdą w życie pod warunkiem, że w UE nie znajdzie się większość blokująca wśród państw członkowskich. Komisja podkreśliła jednak, że wejście nowej zasady w życie to formalność, bo prace legislacyjne koordynowała ze wszystkimi krajami UE.
Premier ogłosił w piątek zmiany w obostrzeniach, które już zostały opublikowane w Dzienniku Ustaw. Niektórzy nie będą musieli okazywać negatywnego wyniku testu na COVID-19, żeby wjechać do Polski. W piątek 17 grudnia rząd zdecydował się na publikacje zmian, jakie planuje wprowadzić w związku z występowaniem stanau epidemii. Ogólnie przepisy mają na celu zmniejszanie ryzyka zachorowań w Polsce.
Coraz częściej zdarza się, że do Polaków dzwonią oszuści, podając się za pracowników sanepidu. Korzystając z pandemii, próbują wyłudzić wiele informacji, które mogą później wykorzystać choćby do zaciągania pożyczek w naszym imieniu. Z racji rządowych komunikatów ostrzegających, że może kontaktować się z nami sanepid w celu sprawdzenia, czy nie mieliśmy kontaktu z osobami zarażonymi koronawirusem, sprawę starają się wykorzystać także oszuści.
Pandemia bardzo niekorzystnie wpłynęła na zdrowie psychiczne Polaków. Tak wynika z raportu firmy zajmującej się badaniami zasobów ludzkich Adecco Group Institute. Słabo wypadło też zdrowie psychiczne Hiszpanów.Polskie społeczeństwo jest najbardziej dotknięte przez syndrom wypalenia - od początku pandemii w marcu 2020 r. zdrowie psychiczne pogorszyło się u 55 proc. Polaków.
Czwarta fala pandemii koronawirusa uderza w europejskie kraje. Coraz więcej miejsc wprowadza obostrzenia. Certyfikat szczepienia nie zawsze wystarczy, aby swobodnie podróżować. Wybierając się do Niemiec, warto wiedzieć, że ten kraj klasyfikuje Polskę jako obszar wysokiego ryzyka. Każda osoba wjeżdżająca z Polski do Niemiec, która nie jest w pełni zaszczepiona lub wyleczona, musi przejść dziesięciodniową kwarantannę, z której może zostać zwolniona po uzyskaniu negatywnego wyniku testu nie wcześniej niż pięć dni po wjeździe. Na stokach narciarskich obowiązuje zasada 3G (geimfpt, genesen, getestet, czyli zaszczepieni, ozdrowieńcy, przebadani) oraz wymóg zakrywania twarzy w kolejkach linowych.
Sejm zagłosował za przyjęciem nowych przepisów, na mocy których zostanie utworzony Fundusz Kompensacyjny Szczepień Ochronnych. Pieniądze mają być wypłacane nie tylko w związku z NOP-ami po wszystkich szczepieniach. Teraz ustawa trafi do Senatu.Fundusz Kompensacyjny Szczepień Ochronnych, ma pozwolić osobom zaszczepionym, hospitalizowanym z powodu niepożądanych odczynów poszczepiennych ubiegać się o świadczenie kompensacyjne "bez konieczności odwoływania się do długotrwałej procedury postępowania przed sądami powszechnymi". W sejmie głosowało 439 posłów, za przyjęciem ustawy było 428, przeciw – 7, wstrzymało się 4 posłów.
Współzałożyciel Microsoftu i były dyrektor generalny Bill Gates uważa, że „ostra faza” pandemii zakończy się w 2022 roku. Według niego rok 2021 nie przyniósł takiego przełomu w kwestii wygaszenia pandemii na jaki miał nadzieję.– Może być głupotą dokonywać kolejnej prognozy, ale myślę, że ostra faza pandemii dobiegnie końca w 2022 roku – napisał Gates w przeglądzie roku opublikowanym na swoim blogu GatesNotes.Miliarder powiedział, że koniec pandemii nie jest tak bliski, jak się spodziewał, z powodu wariantu Delta i trudności z zaszczepieniem ludzi.Gates uważa, że świat jest lepiej przygotowany do radzenia sobie z nowymi wariantami niż w jakimkolwiek innym momencie pandemii.Powiedział, że jest znacznie więcej informacji na temat wariantu Omicron, a naukowcy, w tym ci wspierani przez Fundację Billa i Melindy Gatesów, pracują, aby dowiedzieć się więcej na ten temat. Uważa też, że jesteśmy w znacznie lepszej sytuacji, aby tworzyć zaktualizowane szczepionki, jeśli będą potrzebne.
Adam Niedzielski dzisiaj o 13.00 zwołał konferencję prasową, na której zaprezentował nowe obostrzenia przed Świętami Bożego Narodzenia. Z zapowiedzi rządu wynika, że osoby zaszczepione mają być wyłączone z kolejnych ograniczeń. Rząd nie popiera propozycji Lewicy, która chce wprowadzić szczepienia obowiązkowe w Polsce. Obowiązek będzie dotyczył jedynie 3 grup społecznych: medyków, nauczycieli, służb mundurowych.
Z powodu wzrostu liczby zakażonych koronawirusem, Niemcy zdecydowały się w niedzielę (05.12.21) uznać Polskę i Szwajcarię za kraje wysokiego ryzyka.
W Polsce zgłoszono dotąd 16 320 niepożądanych odczynów poszczepiennych, w większości łagodnych. Właśnie składamy poselski projekt dotyczący Funduszu Kompensacyjnego Szczepień Ochronnych – poinformował w Sejmie poseł Tomasz Latos (PiS). Odszkodowanie przysługiwałoby, gdy wystąpią działania niepożądane, które spowodowały konieczność hospitalizacji przez co najmniej 14 dni, albo wystąpi wstrząs anafilaktyczny. Według wiceministra zdrowia Waldemara Kraski Sejm 8 grudnia zajmie się tym projektem.– Wiele propozycji jest wspólnych. Myślę, że dzisiaj wypracujemy przynajmniej kilka punktów, które będą do uzgodnienia między wszystkimi siłami politycznymi, bo taki jest sens tego spotkania, aby pewne rzeczy wspólne ustalić. Mam nadzieję, że z tego spotkania wyjdziemy już z konkretnymi propozycjami – dodał Kraska.Zapytany o to czego dotyczą propozycje i co jest wspólne z propozycjami resortu, wiceszef MZ odpowiedział: – Myślę, że takim wspólnym tematem, który przewija się w propozycjach poszczególnych klubów, ale także w propozycjach Prawa i Sprawiedliwości, jest fundusz kompensacyjny. Być może to jest ta rzecz, od której dzisiaj zaczniemy – dodał.
Główny Inspektorat Sanitarny w roku 2020, uruchomił specjalny numer, z którego dzwoni do osób objętych kwarantanną lub izolacją. Jeśli zobaczysz, że na ekranie telefonu wyświetli się numer telefonu 22 25 71 145, lepiej odbierz. Coraz więcej osób odbiera połączenia od GIS. Konsekwencje zignorowania go mogą być bardzo poważne.Połączenie od numeru 22 25 71 145 należy bezwzględnie odebrać. Jeśli zignorujemy ten kontakt, możemy się spodziewać wizyty policji w domu. Numer należy do Głównego Inspektoratu Sanitarnego, a wykonywane z niego połączenia są efektem aktualnej sytuacji pandemicznej. – Uwaga! +48 22 25 71 145 to nowy numer, z którego nadawany jest komunikat o objęciu kwarantanną osób, które znajdując się w bazie EWP i mają nałożoną kwarantannę. W przypadku pytań o COVID-19 albo wyjaśnienia statusu kwarantanny prosimy dzwonić pod numer +48 22 25 00 115 – czytamy w informacji z GIS.Z numeru 22 25 71 14 dzwoni automat. Wygłoszony zostaje komunikat o objęciu kwarantanną osób, które znajdują się w bazie EWP (Ewidencja Wjazdu do Polski) i mają nałożoną kwarantannę.
Rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz potwierdził, że od środy czekają nas wzmożone kontrole inspekcji sanitarnej. Urzędnicy będą pukać do sklepów, hoteli i lokali gastronomicznych. Wojewódzki inspektoraty sanitarne zostały poinformowane przez resort zdrowia o potrzebie przeprowadzania wzmożonych kontroli na terenie całego kraju, w związku z większym zagrożeniem zarażeniem nowym wariantem koronawirusa.
Wraz z coraz większą liczbą zakażeń, z półek w Lidlu zaczęły znikać testy na COVID. Dyskont poinformował, że klienci mogą mieć problem z zakupem testu również przez stronę internetową. –Od kilku tygodni zauważamy wzrost sprzedaży obu oferowanych przez nas testów, co jest wynikiem rosnącej liczby zakażeń – poinformowała w rozmowie z next.gazeta.pl Aleksandra Robaszkiewicz z sieci Lidl Polska. Poinformowała też, że klienci mogą mieć niekiedy przejściowe trudności w zdobyciu testu na koronawirusa w sklepie internetowym. W ofercie Lidla można znaleźć testy antygenowe w kierunku SARS-COV-2 (64,99 zł/ 5 sztuk/ 1 opak.) oraz testy serologiczne Primacovid (19,99 zł/ 1 szt./ 1 opak.) na przeciwciała COVID-19. Testy na COVID-19 można kupić także w innych supermarketach m.in. Biedronce, Netto, Aldi, Intermarche czy Kauflandzie.Jak informuje portal next.gazeta.pl sprzedaż testów na koronawirusa wzrosła również w aptekach. Testów w ciągu ostatniego miesiąca sprzedało się ponad dziesięciokrotnie więcej.Lidl zapewnia, że testy wrócą do sprzedaży.
O 11.00 odbyło się zebranie sztabu kryzysowego, który zapowiedział minister zdrowia Adam Niedzielski. Tematem przewodnim będzie nowa mutacja koronawirusa o nazwie Omikron. Nowy wariant koronawirusa zmutował w południowej Afryce, gdzie liczba zaszczepionych jest wciąż znikoma. Wirus jest lepiej przystosowany do funkcjonowania w ludzkim organizmie, wynika z doniesień naukowców. Więcej o nowym wariancie wirusa przeczytasz pod tym linkiem.
Ministerstwo Zdrowia wyśle SMS do osób niezaszczepionych przeciw Covid-19, które mają aktywowane Internetowe Konto Pacjenta. Wiadomość od resortu ma ich zachęcić do zaszczepienia się. Wiadomość tekstowa będzie brzmiała: "UWAGA: Zapisz się już dziś na szczepienie przeciw COVID. W swoim IKP znajdziesz eskierowanie. Na osoby zaszczepione nie jest nakładana kwarantanna". Takiego SMSa może spodziewać się 900 tysięcy właścicieli Internetowego Konta Pacjenta, którzy nie zaszczepili się przeciw COVID-19. – Czwarta fala epidemii jest falą niezaszczepionych, dlatego podejmujemy kolejne działania by dotrzeć z informacją o szczepieniach do jak najszerszej grupy osób. Chcemy wykorzystać wszystkie możliwości, stąd dzisiejsza akcja nie będzie ostatnią – ostrzegł minister zdrowia dr Adam Niedzielski. – Przymierzamy się również do wysyłki wiadomości tekstowych zachęcających do szczepień do osób kończących kwarantannę – dodał. Ministerstwo Zdrowia już wcześniej wysyłało wiadomości, poprzednio SMS dostały osoby zaszczepione. MZ wysłało 15,5 mln smsów z informacją o szczepieniach dawką przypominającą po sześciu miesiącach od pełnego wyszczepienia oraz 5 mln wiadomości do osób 50 plus, które mogą zaszczepić się po pięciu miesiącach. Na tę chwilę w pełni zaszczepione są 20 398 724 osoby. Oznacza to, że wciąż niezaszczepionych jest około 17 milionów Polek i Polaków.
Coraz więcej szkół przechodzi na system nauki zdalnej. Wielu rodziców wróci ze swoimi dziećmi do pracy w domu. Tym opiekunom, którzy nie mogą pracować zdalnie, przysługuje zasiłek opiekuńczy wypłacany przez ZUS.Na podstawie danych przekazanych 26 listopada przez Ministerstwo Edukacji i Nauki w trybie zdalnym naucza 127 podstawówek, 116 szkół ponadpodstawowych i 79 przedszkoli.
Omikron, czyli nowa mutacja koronawirusa zaczyna rozprzestrzeniać się po świecie. Pochodzący z południa Afryki wariant zmusza coraz więcej państw do wprowadzania nowych restrykcji. PAP informuje, że pierwszym europejskim krajem, do którego omikron dotarł, jest Belgia. Afrykański wariant koronawirusa jest już też na pewno w Wielkiej Brytanii i Włoszech, a najprawdopodobniej także w Niemczech, Holandii, Czechach i Danii. Poza Europą wariant został wykryty w Izraelu i Australii. USA także informują, że omikron raczej już dotarł do kraju.
Rosyjskie władze zapowiedziały zdecydowaną walkę z antyszczepionkowcami i dezinformacją na temat koronawirusa w internecie. Jak poinformował wprost biznes służby będą sprawdzać media społecznościowe w poszukiwaniu osób i grup odpowiedzialnych za dezinformację – Ministerstwo zdrowia Rosji poinstruowało regionalne oddziały oraz lekarzy, aby zgłaszali osoby, które celowo szerzą dezinformację dotyczące zagrożenia związanego ze szczepieniami – poinformowało ministerstwo w oświadczeniu przekazanemu agencji Reuters. – Dodano, że zgłosiło już ponad trzydzieści osób, które mogą dostać karę 5 lat więzienia za szerzenie antyszczepionkowych teorii. Z informacji podanych przez wprost poziom wszczepienia społeczeństwa w Rosji wynosi zaledwie 38 proc. Według rosyjskich władz procent społeczeństwa, który jest odporny na COVID-19 wynosi 50 proc. Są to osoby, które otrzymały szczepionkę lub przechorowały zakażenie koronawirusem SARS-CoV-2.Rosja zmaga się z największą falą zakażeń i zgonów spowodowanych COVID-19. Na początku listopada średnia tygodniowa liczba zakażeń wyniosła około 40 tys. przypadków dziennie. W listopadzie 2021 umiera w Rosji ok.1200 osób dziennie, rok wcześniej było to ok. 540 osób dziennie.
Szczepionka Pfizer/BioNTech ma być podawana dzieciom w dwóch, 10-mikrogramowych dawkach - druga dawka będzie podawana trzy tygodnie po podaniu pierwszej w formie zastrzyku w górną część ramienia - zarekomendowała EMA. Dawka podawana dzieciom w wieku 5-11 lat będzie trzy razy mniejsza niż dawka podawana dorosłym.Pfizer informował, że w testach klinicznych szczepionka Comirnaty przeznaczona dla dzieci wykazała się 90,7-procentową skutecznością. Od maja w UE dopuszczono do użycia szczepionkę Pfizer/BioNTech w grupie dzieci w wieku 12-17 lat. Szczepienia przeciw COVID-19 dzieci w wieku od 5 do 11 lat ruszą w Polsce w grudniu – poinformował rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz. Do tej pory w Europie nie dopuszczono do użycia w grupie dzieci w wieku 5-11 lat żadnej szczepionki przeciw COVID-19.
Szef PSL Władysław Kosiniak-Kamysz chce finansowych zachęt do szczepień. Zaproponował kilka pomysłów, a wśród nich m.in.: ulgi podatkowe i bonus pieniężny w wysokości 600 zł. – Proponujemy zachętę w postaci wypłacenia 600 złotych za zaszczepienie się przeciw COVID-19 - powiedział lider PSL Władysław Kosiniak-Kamysz przed spotkaniem z marszałek Elżbietą Witek. W środę 24 listopada w Sejmie rozpoczęło się spotkanie marszałek Elżbiety Witek z przedstawicielami klubów i kół parlamentarnych. Poruszono temat wypracowania projektu ws. weryfikacji szczepień. Poza posłami i senatorami w spotkaniu biorą udział m.in. wiceminister zdrowia Waldemar Kraska oraz przedstawiciele Rady Medycznej.
Jeśli zobaczysz, że na ekranie telefonu wyświetli się ten numer telefonu 22 25 71 145 lepiej odbierz. Numer został uruchomiony przez Główny Inspektorat Sanitarny w roku 2020, coraz więcej osób odbiera z niego połączenia. Konsekwencje zignorowania go mogą być poważne. Połączenie od numeru 22 25 71 145 należy koniecznie odebrać. Jeśli zignorujemy ten kontakt, możemy się spodziewać wizyty policji w domu. Numer należy do Głównego Inspektoratu Sanitarnego, a wykonywane z niego połączenia są efektem aktualnej sytuacji pandemicznej.Sytuacja w kraju znów staje się poważna i przypadków zakażenia COVID-19 jest coraz więcej. W związku z tym, Główny Inspektorat Sanitarny podjął decyzję o powróceniu do numeru 22 25 71 145. GIS informuje za jego pomocą o objęciu kwarantanną w związku z COVID-19. Z numeru 22 25 71 14 dzwoni automat. Wygłoszony zostaje komunikat o objęciu kwarantanną osób, które znajdują się w bazie EWP (skrót od Ewidencja Wjazdu do Polski) i mają nałożoną kwarantannę.
Czwarta fala pandemii będzie miała wydłużony charakter, ale i mniejszą liczbę zgonów – powiedział w poniedziałek na konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki. Premier mówił też, że rząd chce wypracować z opozycją rozwiązanie weryfikujące zaszczepienie pracowników. Szef rządu został zapytany podczas poniedziałkowej konferencji prasowej o strategię na czwartą falę pandemii i dlaczego nie zostały wprowadzone restrykcje dla osób niezaszczepionych. Morawiecki odpowiedział, że fala zachorowań będzie miała "charakter wydłużony, ale mniej gwałtowny". Premier odniósł się do weryfikacji szczepień przez pracodawcę.– Chcemy przedyskutować z opozycją model dla osób niezaszczepionych, żeby mieć jasność, czy projekt ustawy będzie miał wystarczającą większość, aby go wprowadzić – powiedział premier Mateusz Morawiecki, odnosząc się do projektu posłów PiS dotyczącego weryfikacji zaszczepienia pracowników. Premier zaznaczył, że szczepienia są dobrodziejstwem nauki i zmieniły historię ludzkości. Podkreślił również, że powinniśmy zadbać o siebie i nasze otoczenie, a pomóc w tym mogą szczepienia. Już w ubiegłym tygodniu zapowiadano wprowadzenie możliwości sprawdzenia, czy pracownik został zaszczepiony.– Co do wypracowania wspólnego modelu dla osób niezaszczepionych to chcemy z partiami opozycyjnymi ten problem wkrótce przedyskutować tak, żeby mieć jasność, czy projekt, który zaproponowaliśmy będzie miał większość, aby go wprowadzić. W tym projekcie m.in. jest to, aby można było weryfikować to, czy pracownik jest zaszczepiony – podkreślił premier.