Mimo że Microsoft chce, by jak najwięcej użytkowników korzystało z subskrypcji Microsoft 365, to wciąż dużą popularnością cieszą się dożywotnie licencje Office’a. Microsoft przypomina jednak, że dożywotność w tym przypadku nie oznacza dożywotniego wsparcia.
Microsoft znalazł się pod obstrzałem ze strony byłych pracowników. Doświadczeni programiści, którzy przez lata współtworzyli system operacyjny Windows, zwracają uwagę, jak ociężała jest najnowsza wersja Windowsa 11. Nawet na najlepszym sprzęcie najpopularniejszy system operacyjny na pecetach ma duże problemy z wydajnością.
Wraz z premierą Windowsa 10 Microsoft zaczął otwarcie umieszczać w swoim systemie operacyjnym treści reklamowe. Właśnie zapowiedziano, że w Windowsie 11 będzie ich jeszcze więcej, niż dotychczas. Na szczęście jest sposób, aby ograniczyć ich wyświetlanie. Wystarczy kilka kliknięć.
Pod koniec zeszłego roku Microsoft ogłosił, że wszyscy użytkownicy, którzy nie zechcą migrować na najnowszą wersję Windowsa, będą mogli pozostać przy Windowsie 10 i otrzymywać aktualizacje w ramach specjalnego programu rozszerzonego wsparcia, za który przyjdzie jednak płacić. Właśnie poznaliśmy ceny.
Microsoft rozpoczął testy nowej funkcji domyślnej przeglądarki systemu Windows, Edge’a. Tym razem przygotowano coś specjalnego dla tych, którzy lubią pograć na pecetach. W ręce graczy zostanie oddana kontrola nad zasobami, które może zużywać przeglądarka.
Nie jest tajemnicą, że Microsoft od dawna chce pozbawić Windowsa starego Panelu Sterowania i przenieść tamtejsze funkcje do nowego modułu ustawień zaprezentowanego wraz z premierą Windowsa 10. Zabiegi te idą bardzo mozolnie i po niektóre ustawienia nadal musimy sięgać do Panelu. To się ma zmienić już jesienią.
7 marca w życie weszła kolejna partia regulacji stanowionych przez europejski akt o rynku cyfrowym. Zmusiło to producentów oprogramowania i administratorów usług internetowych to wprowadzenia daleko idących modyfikacji w swoich produktach. Wprowadził je już także Microsoft, przez co Windows zyskał nowe możliwości.
Microsoft w ostatnich latach robił wiele, by przenieść swoje oprogramowanie na model usługowy. Zamiast jednorazowego zakupu, mielibyśmy opłacać co miesiąc lub rok subskrypcję za wciąż aktualizowany produkt. Nie przyjęło się to w Windowsie, jednak pewnym sukcesem okazał się subskrypcyjny Office.
W ostatnich latach Microsoft wprowadził wiele zmian w harmonogramie wydawania nowych wersji Windowsa. Najpierw Windows 10 miał być usługą, potem zaczęto wydawać duże nowe wersje raz na pół roku, dziś nowe wersje Windowsa 10 i 11 trafiają do nas co rok. Wiąże się z tym kończenie wsparcia dla starszych wersji systemu.
O jakości aktualizacji systemu Windows można pisać wiele i zapewne byłoby w tym mało pochwał. W zasadzie co miesiąc w toku dystrybucji kolejnych wtorkowych biuletynów bezpieczeństwa dochodzi do problemów czy to z samą instalacją aktualizacji, czy to z działaniem oprogramowania po jej instalacji. Tym razem zepsuto Edge’a.
Do Windowsa zmierza świetna funkcja, z której będą mogli skorzystać wszyscy, którzy za pomocą swoich komputerów biorą udział w wideokonferencjach. Chodzi o wykorzystanie w komputerach możliwości dzisiejszych smartfonów, które często dysponują bardziej zaawansowanymi kamerami czy mikrofonami niż nie takie już stare komputery.
Mistral to w tej chwili najbardziej zaawansowany duży model językowy rozwijany w Europie. Co ważne, jest on w dużej mierze udostępniany na licencjach open source. To się może jednak szybko zmienić – Mistral nawiązał współpracę z Microsoftem, a to rodzi pewne obawy co do przyszłości europejskiego projektu.
Wygląda na to, że zeszłoroczne zwolnienia w branży gamedev były niewielkie w stosunku do tego, co dotyka branżę w roku 2024 r. Do końca kwartału daleko, a pracę straciły już tysiące pracowników, często zatrudnianych przez największych graczy. Niestety, dziś wiemy już o kolejnych masowych zwolnieniach.
Sposób działania Windows Update jest daleki od ideału. Konieczność częstego ponownego uruchamiania komputera, błędy powodowane przez aktualizacje to codzienność użytkowników Windowsa. W przypadku lutowego biuletynu bezpieczeństwa mowa jednak o nowym rodzaju niepowodzenia.
System operacyjny Windows ma wiele wad, ale jedna z nich szczególnie dotyka nawet przeciętnych użytkowników – jest to uciążliwy system aktualizacji. Nie dość, że poprawki często sam w sobie coś psują w oprogramowaniu, to jeszcze wymuszają przerwę w pracy. Na szczęście Microsoft pracuje nad usprawnieniami w tym zakresie.
Rok 2024 ma być niezwykle ważny dla rynku pecetów. Wielokrotnie już przedstawiciele producentów sprzętu wyrażali nadzieję na powrót do wyników sprzedaży pecetów sprzed pandemii. Motorem napędowym wzrostów ma być nowa wersja Windowsa. Microsoft w końcu oficjalnie wyjaśnił, jaka przyszłość czeka system w ciągu nadchodzących miesięcy.
Microsoft udostępnił nowy program, który ma szansę znaczne zmniejszenie popularnych narzędzi w rodzaju CCleanera. Można dzięki niemu oczyścić pamięć, uporządkować pliki oraz pozbyć się tych już niepotrzebnych i poprawić ogólną kondycję maszyny. Program początkowo dostępny tylko w Chinach teraz może zostać pobrany przez niemal każdego.
W drugiej połowie zeszłego roku za sprawa wypowiedzi kilku wypowiedzi wysoko postawionych dyrektorów zapadło przekonanie, że w roku 2024 zostanie wydany Windows 12. Takie głosy płynęły między innymi ze strony CTO Intela, który w premierze kolejnej wersji systemu upatrywał szansę na wywindowanie sprzedaży pecetów z układami Niebieskich. Te nadzieje mogą się jednak okazać przedwczesne.
Wchodzą w życie zapowiedziane jeszcze w połowie zeszłego roku zmiany w pakiecie Microsoft 365 (dawniej Office). Wykorzystywaną od 16 lat czcionkę Calibri zastępuje coś zupełnie nowego. Zmian mogą doświadczyć już pierwsi użytkownicy indywidualni i biznesowi także w Polsce.
Microsoft podjął decyzję o zwolnieniu 1,9 tys. pracowników. Duża część z nich pracowała w oddziałach odpowiedzialnych za produkcję gier, na czele z osobami, które trafiły do Microsoftu po przejęciu Activision/Blizzard. Z korporacją żegna się także część kierownictwa, a prace nad niektórymi przedsięwzięciami całkowicie porzucono.
Być może afera kojarzona z frazą „poufna rozmowa” nie będzie największym blamażem pod kątem dbania o bezpieczeństwo korespondencji elektronicznej ostatnich miesięcy. Microsoft poinformował, że doszło do włamania na skrzynki wyższej kadry menedżerskiej korporacji.
Wygląda na to, że pierwsze prezentacje funkcji Copilot w Windowsie nie mają wiele wspólnego z tym, co finalnie do nas trafi. A przynajmniej z tym, co trafi do nas bez konieczności ponoszenia dodatkowych opłat. Microsoft ogłosił, że oprócz zwykłego Copilota klientom indywidualnym będzie jeszcze oferowany Copilot Pro.
Po wielu latach zaniedbań i stagnacji Microsoft w końcu zabrał się za stopniową aktualizację podstawowych programów systemowych. Najpierw Paint wzbogacił się obsługę warstw i elementy integracji z SI, a teraz mała rewolucja czeka Notatnik.
Już wiemy, jak wygląda nowa przenośna konsola. Jej mocną stroną są najnowsze procesory Intela. Trzeba przyznać, że prezentuje się wspaniale, ale czy oprócz atrakcyjnego wyglądu oferuje coś jeszcze? Jak wypadł CLAW?
Jesteście entuzjastami starszych produkcji? Chcielibyście pograć w dobrze Wam znane z dzieciństwa gry? Mamy dla Was dobrą wiadomość.
Przepychanki na pozycji lidera rankingu najwyżej wycenianych korporacji na świecie w ostatnich latach jakby nieco ustały. Pierwszą pozycję okupuje Apple, jednak już w tym roku może się zmienić. Po spektakularnym roku 2023 korporacja prowadzona przez Tima Cooka może zostać wyprzedzona, co może stanowić jedynie zapowiedź dalszych zmian.
Nie mamy dobrych wieści dla fanów WordPada. To już ostatnia okazja, by skorzystać z popularnego edytora tekstu. Niedługo zniknie na dobre i nie będzie go można ponownie zainstalować. Dlaczego Microsoft podjął taką decyzję?
Rok 2024 zapowiadany jest jako nowe otwarcie dla rynku komputerów osobistych. Nowe urządzenia mają na większą skalę wykorzystywać dobrodziejstwa dużych modeli językowych i mamy już okazje obserwować pierwsze zmiany. Te zawitają nawet na klawiatury.