Agencja Reutera donosi, że Tesla porzuciła plany produkcji tanich elektrycznych samochodów. Choć miał to być jeden najważniejszych dalekosiężnych celów spółki Elona Muska, to szczytna idea nie wytrzymała konfrontacji z coraz bardziej konkurencyjnym rynkiem. A mówiąc mniej oględnie - z Chinami.
Aplikacja mObywatel to jedna z najszybciej rozwijających się gałęzi publicznych usług cyfrowych. Regularnie pojawiają się w niej nowe funkcje, zwłaszcza obsługa kolejnych cyfrowych dokumentów, a resort cyfryzacji już zapowiada kolejne. Wkrótce do mObywatela zawita moduł Stłuczka.
Ważne informacje dla kierowców. W związku z ujednolicenie formatu prawa jazdy w Unii Europejskiej część z nich musi pamiętać o wymianie dokumentu na nowy. Program wymiany dokumentów rozłożonych jest na wiele etapów, jednak z zaniedbania grożą poważne konsekwencje.
Współczesne samochody zbierają ogromne ilości danych, co było już potwierdzone w niezależnych badaniach przeprowadzonych przez Fundację Mozilla. Często są one w postaci zanonimizowanej sprzedawane dalej. Dostęp do nich skupować mają firmy ubezpieczeniowe, które na ich podstawie mogą podejmować decyzje o pokryciu kosztów.
Ministerstwo cyfryzacji pracuje nad ustawą, która będzie określać zasady kontroli samochodów pod kątem funkcji dostępnych w nich radioodbiorników. Nowe zasady wejdą w życie lada moment, a osoby, które nie spełnią wymogów, będzie czekać wysoka kara pieniężna.
Samochody elektryczne cieszą się mniejszym zainteresowaniem, niż zakładali to ich producenci, a jedną z przeszkód do ich popularyzacji są braki w infrastrukturze. Zwłaszcza we wschodniej i południowej części Europy ładowarek jest zwyczajnie zbyt mało. Pomysłem na rozwiązanie tego problemu ma być szpiegowanie kierowców.
Wraz z rosnącą popularnością samochodów elektrycznych, darmowe ładowarki pod marketami Lidl przechodzą do historii. Decyzja o wprowadzeniu opłat za korzystanie z tych usług wywołuje dyskusję na temat przyszłości elektromobilności w Polsce. Jakie konsekwencje ma ta zmiana dla kierowców i dla samego rynku?
Coraz częściej twierdzi się, że przyszłością motoryzacji nie są napędy elektryczne, lecz wodorowe. Wykorzystanie tego pierwiastka ma eliminować problemy, z jakimi będziemy się musieli mierzyć w związku z popularyzacją samochodów elektrycznych. Orlen właśnie otrzymał akredytację, która pozwoli wykorzystać wodór w branży automotive.
Choć dzisiejsza liczba kradzieży samochodów nijak ma się do skali tego zjawiska jeszcze na przełomie wieków, to i tak co roku kradzionych są tysiące aut. Dobre wieści są jednak takie, że liczba kradzież systematycznie spada. Ponadto można wskazać marki tych pojazdów, które padają łupem złodziei najczęściej.
Wśród aplikacji kierowanych do kierowców znajdziemy wszelkiej maści mapy, nawigacje, programy ułatwiające parkowanie i wiele innych. Tymczasem nieco w ich cieniu jest program TaPo24, który stanowi prawdziwe kompendium wiedzy o ruchu drogowym, które z pewnością przyda się nie tylko mniej doświadczonym uczestnikom ruchu. Korzysta z niej nawet polska policja.
Parlament Europejski podjął decyzję w sprawie gruntownych zmian, jakie pojawią się w krajach członkowskich w kwestii prawa jazdy. Przegłosowana nowelizacja wprowadza regulacje w wielu obszarach, jak kwestia badań obowiązkowych, wiek uprawnionych do prowadzenia pojazdami czy cyfrowe prawa jazdy.
Mapy Google dla wielu użytkowników są już stałym zamiennikiem nawigacji GPS. Także tych preinstalowanych na samochodowych systemach infotainment, gdyż wymagają one często płatnych aktualizacji. Do aplikacji trafiły właśnie ważne nowości, z których skorzystają właśnie polscy kierowcy.
Kontrowersje wywoływane przez abonament RTV nie słabną. Choć w planach są gruntowne zmiany w systemie finansowania mediów publicznych, to Poczta Polska zatrudnia kolejnych kontrolerów, co zapowiada zintensyfikowane kontrole. Często zapominamy, że można ich dokonać także w samochodach.
Już w lipcu tego roku w niektórych miastach zaczną obowiązywać strefy, do których bez dodatkowych opłat nie będą mogły wjeżdżać starsze samochody spalinowe. Ale to dopiero początek – wkrótce posiadacze wszystkich samochodów spalinowych zostaną zobowiązani do płacenia dwóch dodatkowych opłat.
W ciągu ostatnich miesięcy kilka dużych koncernów motoryzacyjnych, m.in. Volkswagen czy Toyota, ogłosiły postępy w pracach nad bateriami ze stałym elektrolitem, które docelowo mogą całkowicie zastąpić ciekłe ogniwa litowo-jonowe. Według ekspertów takie założenia mogą być jednak zbyt optymistyczne.
W świecie motoryzacji zbliża się rewolucja, która może zmienić obraz polskich dróg. Już niedługo pojawić się mogą żółte tablice z czerwonym numerem rejestracyjnym, oznaczające samochody sportowe. Zmiany te mają wejść w życie 1 czerwca 2024 roku. Sprawdźmy, jakie nowości niesie ze sobą ten projekt i jak wpisuje się w szerszy kontekst prawa drogowego.
Zakończyły się negocjacje pomiędzy związkami zawodowymi działającymi w bielskiej fabryce FCA Powertrain a przedstawicielstwem jej właściciela, konglomeratu Stellantis. Oznacza to, że spełnione zostały już wszystkie warunki niezbędnie do zakończenia produkcji i zamknięcia zakładu w Bielsku-Białej.
Przez lusterko wsteczne miga nieznane BMW - czy to radiowóz? W Polsce nieoznakowane policyjne auta to rzeczywistość. Wkraczamy w świat ich subtelnych oznaczeń i tajemniczych detali. Jak je rozpoznać?
W nowym roku, liczni nabywcy samochodów zdecydowali się ozdobić karoserię charakterystycznym symbolem ryby. To nieprzypadkowe działanie, a raczej przemyślana decyzja kierowców, którzy pragną przekazać istotne przesłanie na drodze. W tym artykule przybliżamy, co symbolika ryby na aucie faktycznie reprezentuje.
Jeżdżące komputery - tak właśnie moglibyśmy określić współczesne samochody. Ich kabiny są pełne przycisków, których przeznaczenie często ciężko odgadnąć. Postrachem niektórych kierowców jest przycisk z gwiazdką. Czy naprawdę jest się czego bać?
Czerwony, żółty i zielony - z takich kolorów składa się obecnie sygnalizacja świetlna. Naukowcy ze Stanów Zjednoczonych twierdzą, że w przypadku rozwoju pojazdów autonomicznych konieczne jest wprowadzenie zmian w obecnym systemem sygnalizacji. Rozwiązaniem ma być czwarte, białe światło do standardowych sygnalizatorów.
Ubezpieczenie OC jest znane wszystkim kierowcom. Nie dla wszystkich polisa będzie niska, jednak koszty ubezpieczenia zawsze pozostaną znacznie niższe od tych, z którymi będzie trzeba się liczyć w razie wypadku. A mimo to wielu kierowców wciąż unika tego ,,przykrego obowiązku”.
Fundacja EV Klub Polska, największa w Polsce organizacja zrzeszająca posiadaczy samochodów elektrycznych opublikowała pierwsze informacje z nadchodzącego raportu EV 1000. Dzięki temu znamy wyimki z badań nad faktycznymi kosztami eksploatacji samochodów z napędem elektrycznych w polskich warunkach.
Codziennie docierają do nas informacje na temat spektakularnych awarii samochodów z napędem elektrycznych. Nie sposób przynajmniej częściowo nie upatrywać się w tym działalności sprzedawców samochodów z silnikami benzynowymi lub diesla. Jak jednak pokazują badania, elektryki faktycznie są bardziej awaryjne niż samochody z „tradycyjnym” napędem i to w znacznym stopniu.
W niemal całym kraju odnotowano pierwsze przymrozki i lada moment ujemne temperatury staną się codziennością, przysparzając problemów między innymi kierowcom. Często napotykanymi utrudnieniami są te związane z szybami i wycieraczkami. Na szczęście są sposoby na to, by zapobiec im zawczasu.
Dobre wieści dla wszystkich, którzy podróżują samochodem także poza granicami Polski. Ministerstwo Cyfryzacji rozpoczęło nabór do pilotażowego programu, który ma wyeliminować konieczność posiadania przy sobie fizycznego prawa jazdy także na dłuższych dystansach.
Sąd Apelacyjny w Oslo uniewinnił Polaka, który w 2016 roku ze skutkiem śmiertelnym potrącił w Norwegii pieszego. Choć pierwszy instancja skazała go na pobyt w więzieniu, utratę prawa jazdy i zasądziła odszkodowanie, stwierdzono, że mężczyzna nie mógł dostrzec ofiary wypadku. Było to spowodowane zjawiskiem Purkiniego.
Największą przeszkodą w popularyzacji pojazdów napędzanych nieodnawialnymi źródłami energii są w wielu przypadkach braki infrastrukturalne. Nie chodzi jedynie o niewystarczającą liczbę odpowiednio zlokalizowanych ładowarek, ale tez o ich moc przekładającą się na czas, jaki wymagany jest do naładowania akumulatorów. Ambitny plan rozprawienia się z tym problemem zaprezentował niemiecki kanclerz Olaf Sholz.