Wśród aplikacji kierowanych do kierowców znajdziemy wszelkiej maści mapy, nawigacje, programy ułatwiające parkowanie i wiele innych. Tymczasem nieco w ich cieniu jest program TaPo24, który stanowi prawdziwe kompendium wiedzy o ruchu drogowym, które z pewnością przyda się nie tylko mniej doświadczonym uczestnikom ruchu. Korzysta z niej nawet polska policja.
Parlament Europejski podjął decyzję w sprawie gruntownych zmian, jakie pojawią się w krajach członkowskich w kwestii prawa jazdy. Przegłosowana nowelizacja wprowadza regulacje w wielu obszarach, jak kwestia badań obowiązkowych, wiek uprawnionych do prowadzenia pojazdami czy cyfrowe prawa jazdy.
Mapy Google dla wielu użytkowników są już stałym zamiennikiem nawigacji GPS. Także tych preinstalowanych na samochodowych systemach infotainment, gdyż wymagają one często płatnych aktualizacji. Do aplikacji trafiły właśnie ważne nowości, z których skorzystają właśnie polscy kierowcy.
Kontrowersje wywoływane przez abonament RTV nie słabną. Choć w planach są gruntowne zmiany w systemie finansowania mediów publicznych, to Poczta Polska zatrudnia kolejnych kontrolerów, co zapowiada zintensyfikowane kontrole. Często zapominamy, że można ich dokonać także w samochodach.
Już w lipcu tego roku w niektórych miastach zaczną obowiązywać strefy, do których bez dodatkowych opłat nie będą mogły wjeżdżać starsze samochody spalinowe. Ale to dopiero początek – wkrótce posiadacze wszystkich samochodów spalinowych zostaną zobowiązani do płacenia dwóch dodatkowych opłat.
W ciągu ostatnich miesięcy kilka dużych koncernów motoryzacyjnych, m.in. Volkswagen czy Toyota, ogłosiły postępy w pracach nad bateriami ze stałym elektrolitem, które docelowo mogą całkowicie zastąpić ciekłe ogniwa litowo-jonowe. Według ekspertów takie założenia mogą być jednak zbyt optymistyczne.
W świecie motoryzacji zbliża się rewolucja, która może zmienić obraz polskich dróg. Już niedługo pojawić się mogą żółte tablice z czerwonym numerem rejestracyjnym, oznaczające samochody sportowe. Zmiany te mają wejść w życie 1 czerwca 2024 roku. Sprawdźmy, jakie nowości niesie ze sobą ten projekt i jak wpisuje się w szerszy kontekst prawa drogowego.
Zakończyły się negocjacje pomiędzy związkami zawodowymi działającymi w bielskiej fabryce FCA Powertrain a przedstawicielstwem jej właściciela, konglomeratu Stellantis. Oznacza to, że spełnione zostały już wszystkie warunki niezbędnie do zakończenia produkcji i zamknięcia zakładu w Bielsku-Białej.
Przez lusterko wsteczne miga nieznane BMW - czy to radiowóz? W Polsce nieoznakowane policyjne auta to rzeczywistość. Wkraczamy w świat ich subtelnych oznaczeń i tajemniczych detali. Jak je rozpoznać?
W nowym roku, liczni nabywcy samochodów zdecydowali się ozdobić karoserię charakterystycznym symbolem ryby. To nieprzypadkowe działanie, a raczej przemyślana decyzja kierowców, którzy pragną przekazać istotne przesłanie na drodze. W tym artykule przybliżamy, co symbolika ryby na aucie faktycznie reprezentuje.
Jeżdżące komputery - tak właśnie moglibyśmy określić współczesne samochody. Ich kabiny są pełne przycisków, których przeznaczenie często ciężko odgadnąć. Postrachem niektórych kierowców jest przycisk z gwiazdką. Czy naprawdę jest się czego bać?
Czerwony, żółty i zielony - z takich kolorów składa się obecnie sygnalizacja świetlna. Naukowcy ze Stanów Zjednoczonych twierdzą, że w przypadku rozwoju pojazdów autonomicznych konieczne jest wprowadzenie zmian w obecnym systemem sygnalizacji. Rozwiązaniem ma być czwarte, białe światło do standardowych sygnalizatorów.
Ubezpieczenie OC jest znane wszystkim kierowcom. Nie dla wszystkich polisa będzie niska, jednak koszty ubezpieczenia zawsze pozostaną znacznie niższe od tych, z którymi będzie trzeba się liczyć w razie wypadku. A mimo to wielu kierowców wciąż unika tego ,,przykrego obowiązku”.
Fundacja EV Klub Polska, największa w Polsce organizacja zrzeszająca posiadaczy samochodów elektrycznych opublikowała pierwsze informacje z nadchodzącego raportu EV 1000. Dzięki temu znamy wyimki z badań nad faktycznymi kosztami eksploatacji samochodów z napędem elektrycznych w polskich warunkach.
Codziennie docierają do nas informacje na temat spektakularnych awarii samochodów z napędem elektrycznych. Nie sposób przynajmniej częściowo nie upatrywać się w tym działalności sprzedawców samochodów z silnikami benzynowymi lub diesla. Jak jednak pokazują badania, elektryki faktycznie są bardziej awaryjne niż samochody z „tradycyjnym” napędem i to w znacznym stopniu.
W niemal całym kraju odnotowano pierwsze przymrozki i lada moment ujemne temperatury staną się codziennością, przysparzając problemów między innymi kierowcom. Często napotykanymi utrudnieniami są te związane z szybami i wycieraczkami. Na szczęście są sposoby na to, by zapobiec im zawczasu.
Dobre wieści dla wszystkich, którzy podróżują samochodem także poza granicami Polski. Ministerstwo Cyfryzacji rozpoczęło nabór do pilotażowego programu, który ma wyeliminować konieczność posiadania przy sobie fizycznego prawa jazdy także na dłuższych dystansach.
Sąd Apelacyjny w Oslo uniewinnił Polaka, który w 2016 roku ze skutkiem śmiertelnym potrącił w Norwegii pieszego. Choć pierwszy instancja skazała go na pobyt w więzieniu, utratę prawa jazdy i zasądziła odszkodowanie, stwierdzono, że mężczyzna nie mógł dostrzec ofiary wypadku. Było to spowodowane zjawiskiem Purkiniego.
Największą przeszkodą w popularyzacji pojazdów napędzanych nieodnawialnymi źródłami energii są w wielu przypadkach braki infrastrukturalne. Nie chodzi jedynie o niewystarczającą liczbę odpowiednio zlokalizowanych ładowarek, ale tez o ich moc przekładającą się na czas, jaki wymagany jest do naładowania akumulatorów. Ambitny plan rozprawienia się z tym problemem zaprezentował niemiecki kanclerz Olaf Sholz.
Za sprawą rozbudowanych systemów infotainment, integracji z usługami producenta, który ma niekiedy ogromne możliwości zdalnej kontroli nad pojazdem czy systemy sterowane z poziomu aplikacji mobilnych, współczesne samochody mają niewiele mniejszą powierzchnię ataku niż komputery osobiste. Światło na oferowany przez nie poziom bezpieczeństwa rzucają nowe badania Mozilli. Wnioski nie napawają optymizmem.
Podczas konwencji PiS Jacek Sasin i Daniel Obajtek wspominali o fuzji Orlenu z Lotosem. Sasin: „Mamy w Polsce jedno z najtańszych paliw na stacjach w Europie”. Sprawdzamy dane Komisji Europejskiej na ten temat i porównujemy ceny w polskich województwach.
Prezes PKN Orlen Daniel Obajtek zapowiedział podczas konwencji PiS, że na początku przyszłego roku w Polsce na stacjach Orlenu pojawi się nowe paliwo. Chodzi o ekologiczne E10. Nie każdy kierowca może z niego korzystać.
Organizacja FairCharge porównała rachunki za ładowanie elektryków w Wielkiej Brytanii w domu i poza nim. Okazało się, że różnice są znaczne, a średni roczny koszt korzystania z publicznych stacji ładowania sięga obecnie 1838 funtów, czyli ok. 7800 zł.
Prognozy analityków pokazują, że w najbliższym czasie nie należy się spodziewać gwałtownych zwyżek. Ponadto podobnie jak w zeszłym roku, sieci stacji paliw mogą zdecydować się na wakacyjne promocje.
Najczęściej kradzione są najnowsze samochody. Złodzieje samochodów nie mają większych problemów z pokonaniem nowoczesnych systemów zabezpieczeń.
Od wielu lat słyszymy o różnych projektach, które miałyby zapowiadać wielki powrót polskiej motoryzacji. Ostatnio jest głośno przede wszystkim o Izerze. Jak się okazuje, od kilku lat we Wrocławiu opracowywany jest inny projekt, informuje auto-swiat.pl.
Dokładnie 50 lat temu zakończono produkcję kultowego samochodu Warszawa. Robert Brykała, kolekcjoner, założyciel Muzeum Skarb Narodu, powiedział w rozmowie z PAP, że do lat 70. auto było stałym elementem krajobrazu naszych ulic.
Włoska firma najbardziej znana jest z projektowania samochodów, choć w swoim portfolio ma też wiele innych środków transportu. Ku zaskoczeniu wielu osób, to właśnie Pininfarina została zaangażowana w prace nad samochodem Izera. Włosi zaprojektują trzy wersje produkcyjne polskiej marki samochodów elektrycznych, czytamy na stronie money.pl.