W ostatnim czasie Polacy są na celowniku oszustw telefonicznych - popularna jest kampania, w której nakłaniani jesteśmy do kontaktu na WhatsAppie z numerem, z którego dzwoni oszust. Warto w takich sytuacjach od razu blokować numery telefonu. Warto też całkowicie zablokować numery zastrzeżone.
Trafił do nas groźny SMS, który może być elementem większej kampanii phishingowej. Jego nadawca podszywa się pod popularny serwis i zachęca do współpracy. Za realizację bardzo prostych zadań można otrzymać od 50 do 500 euro dziennie. Już to powinno wszystkim oznajmiać, że mamy do czynienia z oszustwem.
Rośnie popularność oszustw internetowych polegających na dystrybucji fałszywych ofert pracy. Napastnicy kontaktują się z ofiarami za pośrednictwem komunikatorów internetowych lub SMS-ów i obiecując krocie za prostą, dorywczą pracę zdalną. Zachęceni łatwym zyskiem internauci w rzeczywistości są okradani.
Czerpanie informacji o bieżących wydarzeniach z mediów społecznościowych jest wykorzystywane przez cyberprzestępców. CERT Polska wydał ostrzeżenie przed żerującą na niskich instynktach kampanią, w której oszuści przekonują nas o tym, że w kraju porwana została dziewczynka. Przekonują nawet, że zobaczyć można nagranie z incydentu.
Telefoniczne oszustwa mnożą metody, ale, na szczęście dla nas, powtarzają schematy, przez co łatwiej jest wyciągnąć zbiorcze wnioski i ostrzec przed jednym, konkretnym zachowaniem. Specjaliści cyberrynku alarmują: automatyczne połączenia, z wygenerowanym, syntetycznym głosem, znowu nękają polskie numery. Tym razem może chodzić o aplikację WhatsApp. Usłyszysz to słowo - od razu się rozłącz.
Powraca znane oszustwo wykorzystujące markę firmy kurierskiej InPost. Fala fałszywych wiadomości jest na tyle zintensyfikowana, że CERT zdecydował o wydaniu pilnego ostrzeżenia. Stracić można dane osobowe i pieniądze.
System BLIK to świetne narzędzie, ale może być również wykorzystane w działalności cyberprzestępczej. Zwłaszcza jeden wariant oszustwa jest na tyle powszechny i stanowi tak duże zagrożenie, że ostrzeżenie przed nim wydało ministerstwo spraw wewnętrznych i administracji.
Komenda Powiatowa Policji w Ostrowcu Świętokrzyskim ostrzega przed nową metodą oszustów. Tym razem nie dość, że okradają oni internautów z pieniędzy, to także z czasu. Ich działalność powiązana jest z procederem wystawiania fałszywych internetowych recenzji.
Organizacja niedlascamu.pl oskarża PKO Bank Polski o ignorowanie zgłoszeń dotyczących podejrzanych kont bankowych używanych przez oszustów. Bank zaprzecza, twierdząc, że podejmuje niezbędne działania, lecz nie informuje o nich publicznie.
Na Twoim koncie nagle pojawiła się dodatkowa kwota? Nieważne, czy to dziesięć, sto złotych czy kilka tysięcy. Musisz zachować czujność — to może być oszustwo. Zdradzamy, co zrobić w takiej sytuacji. Każdy powinien to wiedzieć.
Na Facebooku wykupione zostały reklamy, których kliknięcie grozi kradzieżą danych i pieniędzy - napastnicy nakłaniają ofiary do przekazania danych kart płatniczych. Wszystko to pod przykrywką fikcyjnego konkursu organizowanego rzekomo przez firmę Milka.
Banki dwoją się i troją, by zapobiegać naruszaniu cyberbezpieczeństwa swoich klientów, czego przykładem są opublikowane właśnie przez Santander Bank zalecenia. Do użytkowników skierowane zostały łatwe do zapamiętania instrukcje, dzięki którym mogą uniknąć poważnych tarapatów.
Metody, jakimi oszuści usiłują wyłudzić pieniądze od Polaków, potrafią być naprawdę kreatywne. Wiele osób, zwłaszcza seniorów, wciąż nie wie, jak bronić się przed taką formą kradzieży. Z pomocą przychodzą banki i policja.
Trwa zmasowana kampania oszustw telefonicznych. Napastnicy wykorzystują spoofing, przez co nie ma możliwości zablokowania wykorzystywanych do procederu numerów telefonicznych. Zagrożenie jest poważne - celem ataku jest wyłudzenie danych, które następnie służą do kradzieży pieniędzy.
W Turcji doszło do nietypowego incydentu podczas egzaminu kończącego szkołę średnią. Uczeń postanowił wykorzystać zaawansowaną technologię AI, aby uzyskać przewagę na egzaminie. Dzięki multimodalnemu modelowi GPT-4o, w połączeniu z ukrytymi kamerami i urządzeniami Wi-Fi, próbował oszukać system edukacyjny.
Wiele osób mogło w ostatnim czasie otrzymać wiadomość o tym, że ich konto finansowe zostało otwarte, w związku z czym mają do odebrania sporo środków. Niektórzy mogli się nawet nabrać na kuszącą ofertę. W rzeczywistości za wszystkim stoją cyberprzestępcy, którzy chcą wyłudzić w ten sposób od nas pieniądze.
Oszuści znajdują coraz to nowsze sposoby na wyłudzanie naszych danych, a co za tym idzie, okradnięcie nas z pieniędzy. Niektórzy mogli już zaufać wiadomościom SMS, w których nadawca zwraca się do nas z imienia i nazwiska. Nie można dać się zmylić – to nowa metoda na oszustwo.
Vishing, czyli oszustwa telefoniczne, w których napastnicy przyjmują obcą tożsamość, to jedno z najpoważniejszych zagrożeń czekających na Polaków. Można się jednak przed nim chronić i to jeszcze zanim odbierzemy połączenie. Jak rozpoznawać groźne numery i unikać niebezpieczeństw?
Na stronach Ministerstwa Cyfryzacji opublikowano raport dotyczący zagrożeń zidentyfikowanych przez CSIRT KNF. Duże liczby robią wrażenie, zwłaszcza że pojawiło się wiele wcześniej nieklasyfikowanych incydentów. Kluczowy okres wyborów przeszliśmy jednak w dużej mierze suchą nogą.
Internetowe oszustwa inwestycyjne to rodzaj działalności cyberprzestępczej, w którym napastnicy mogą wyłudzić szczególnie duże kwoty od swoich ofiar. Przekonali się o tym mieszkańcy województwa lubelskiego - tam tylko w ostatnich dniach ukradziono w ten sposób blisko milion złotych.
PKO BP po raz kolejny ostrzega swoich klientów przed oszustami. Z komunikatem warto jednak zapoznać się nawet w sytuacji, gdy na co dzień korzystamy z usług innego banku. Chodzi o kod BLIK.
Zbliżają się wakacje, co może być zachętą do udziału w konkursach umożliwiających wygranie wyjazdu w atrakcyjne miejsce. Dostrzegli to cyberprzestępcy. W mediach społecznościowych publikowane są reklamy, które przekonują, że wygrać można bilety do Energylandii. Niestety jest to próba oszustwa.
Polskę zalała kolejna fala podejrzanych SMS-ów. Tym razem do swoich celów oszuści wykorzystują popularny serwis VOD. Klienci powinni mieć się na baczności.
Został już tylko niecały miesiąc do zapowiadanych podwyżek cen prądu, gazu i ciepła. Nic więc dziwnego, że Polacy rozglądają się okazjami do oszczędzania i, przede wszystkim, obniżenia rachunków. Ministerstwo jednak przestrzega. Można paść ofiarą oszustwa.
Komenda Powiatowa Policji w Bartoszycach w województwie warmińsko-mazurskim poinformowała o kolejnym skutecznym ataku łączącym włamanie na konta w mediach społecznościowych z wyłudzeniami pieniędzy z użyciem systemu BLIK. Popularny scenariusz nadal pozostaje skuteczny.
Wydano nowe ostrzeżenie przed oszustwem, którego ofiarą mogą paść przede wszystkim klienci Alior Banku. Dystrybuowane są dopracowane, fałszywe strony umożliwiające cyberprzestępcom najpierw kradzież danych uwierzytelniania do bankowości elektronicznej, a następnie pieniędzy.
Cyberprzestępcy prześcigają się w pomysłach na oszustwa. W mediach społecznościowych emitują reklamy rzekomego kalkulatora pozwalającego obliczyć wysokość świadczeń. Jest to jednak oszustwo inwestycyjne.
Zepsuty bankomat nie wydaje gotówki? Lepiej uważaj, to może być oszustwo! Na tą metodę bardzo łatwo się nabrać i stracić pieniądze. Wypłacając gotówkę w bankomacie, lepiej zachowaj czujność.