Większość z nas, gdy zapoznaje się z doniesieniami o oszustwach, w których ofiara straciła niekiedy nawet setki tysięcy złotych, myśli: “to nie mógłbym być ja”. Przekonanie o przenikliwości własnego umysłu często jednak okazuje się przesadzone, gdy do czynienia mamy z faktycznym vishingiem - oszustwami dokonywanymi przez telefon. Jak się przed nim chronić?
Zespół CSIRT KNF właśnie wydał pilne ostrzeżenie, które dotyczy wszystkich Polaków. Okazuje się, że cyberprzestępcy znaleźli nową metodę i tym razem podszywają się pod Polską Grupę Energetyczną. Oferują fałszywe inwestycje i tym samym chcą wyłudzić pieniądze. Wszyscy powinni zachować szczególną ostrożność i pod żadnym pozorem nie klikać w podejrzane linki. Na co konkretnie trzeba uważać, by nie dać się oszukać? Wyjaśniamy.
W tym roku wrześniowy powrót do szkoły może okazać się prawdziwym wyzwaniem. Wszyscy czekają na niespodzianki, jakie niesie za sobą reforma podstawy programowej, ale to nie wszystko. Ministerstwo Edukacji Narodowej ostrzega rodziców — muszą uważać na oszustów! Resort wydał komunikat w tej sprawie.
Próby podszywania się pod duże banki to ścisła czołówka najpopularniejszych w Polsce scenariuszy oszustw internetowych. Cyberprzestępcy starają się podejść ofiary na różne sposoby, a w ostatnim czasie szczególnie częste są próby przekonywania o rychłym wygaśnięciu ważność konta. Alior Bank wydał komunikat, w którym przestrzega przed tego typu atakami - smishingiem, czyli phishingiem realizowanym, przynajmniej początkowo, za pośrednictwem SMS-ów. Sprawa jest poważna i nie należy jej bagatelizować, bo stawką może się okazać całość środków zgromadzonych na rachunek w Alior Banku.
Komenda Powiatowa Policji w Jarocinie opublikowała komunikat o ujęciu kobiety, którą oskarżono o dokonanie 19 oszustw. Według funkcjonariuszy mowa o “niemal doskonale zaplanowanym” sposobie działania. Zespół specjalizujący się w walce z przestępczością gospodarczą odniósł jednak sukces i 35-letnia mieszkanka gmina Żerków odpowie za wyłudzenie łącznie ok. 8 tys. zł. Grozi jej za to do 5 lat więzienia. Uwagę zwraca jednak to, w jaki sposób wpadła kobieta oskarżana o regularne wyłudzenia pieniędzy ze skarbu państwa. Udział w tym miał bowiem bank, którego była klientką.
Choć w ostatnich latach zostało w Polsce wprowadzonych co najmniej kilka narzędzi, które ograniczają liczbę oszustw i wyłudzeń dokonywanych za pośrednictwem połączeń telefonicznych, to problem nadal jest palący. Różne formy vishingu nagminnie skutkują wyłudzeniami niekiedy setek tysięcy złotych. Nie oznacza to jednak, że w przypadku pozostałej części vishingu, które nie udało się dotąd wyeliminować, nie mamy już środków ochrony. Czasem najprostsze rozwiązania są najlepsze. Wystarczy zachować szczególną ostrożność wobec konkretnych numerów oraz ich grup i najlepiej ignorować lub odrzucać przychodzące z nich połączenia.
Za sprawą smartfonów grono użytkowników mediów społecznościowych powiększyło się o osoby wcześniej wykluczone cyfrowe, które nie korzystają z komputerów. Chodzi zwłaszcza osoby starsze, które nie miały okazji pracować na komputerach w trakcie pracy zawodowej, a tym samym są często bardziej podatne na działania cyberprzestępców. Problem dostrzegają banki, które regularnie publikują biuletyny mające stanowić ostrzeżenie i zestaw dobrych praktyk dla każdego klienta, niezależnie od wieku i doświadczenia. Wydany właśnie komunikat pozwoli na przynajmniej częściową ochronę przed jednym najpopularniejszych zagrożeń czyhających m.in. na Facebooku.
Dostałeś taką wiadomość od swojego banku? Lepiej uważnie ją przeczytaj. Ta metoda oszustwa może nas zaskoczyć. Wiemy jednak, na co warto zwrócić uwagę, by nie stracić pieniędzy i danych. Nie tylko SMS-y i maile powinny nas zaniepokoić. Bank ujawnił długą listę.
Polacy muszą być czujni. Komunikat skierowany jest do klientów, jednak dotyczy również osób, które konta bankowe posiadają w innych spółkach. Stracić możesz nie tylko środki, ale również wrażliwe dane. Na co warto zwrócić uwagę? W ten sposób ochronisz swoje konto.
Dostęp do bankowości elektronicznej w rękach osób starszych to proszenie się o problemy, jednak nawet wykluczenie cyfrowe nie chroni przed niebezpieczeństwami. Cyberprzestępcy płynnie modyfikują modus operandi w zależności od profilu ofiary i nic nie stoi im na przeszkodzie, aby vishing, oszustwo telefoniczne, szybko modyfikować tak, aby okraść osoby, które nie mogą w kilka minut przelać im pieniędzy. Przekonała się o tym mieszkanka Krakowa, która nie dość, że już po raz drugi padła ofiarą oszustów, to tym razem na znacznie wyższą kwotę.
Bank ostrzega Polaków przed kolejną próbą wyłudzenia. Jak zwykle oszuści mają dla klientów ”atrakcyjną ofertę”. W rzeczywistości jednak skutki będą opłakane. Na co powinniśmy uważać? Który bank tym razem służy oszustom jako przykrywka? W komunikacie czytamy, o czym trzeba pamiętać.
Mogłoby się wydawać, że nie ma nic mniej ryzykownego niż obiad w restauracji. Kreatywność oszustów jest jednak najwyraźniej nieograniczona. Nawet płacąc rachunek za pizzę powinniśmy zachować czujność. Działalność nieuczciwych kelnerów dotyka również pracodawców. W tym sezonie wakacyjnym również możemy stracić pieniądze.
Państwowa instytucja ostrzega przed materiałami publikowanymi na TikToku i oszustami podającymi się za bardzo znaną firmę. Cyberprzestępcy obiecują, że w ramach współpracy z producentem samochodów można zarobić nawet 900 euro dziennie. W rzeczywistości, zamiast dodatkowych zer na koncie, można skończyć z zerem na koncie.
Komenda Powiatowa Policji w Biłgoraju apeluje o ostrożność i zachowanie zdrowego rozsądku w kontakcie z nieznajomymi. Jest to skutek oszustwa, którego ofiarą padła 49-letnia mieszkanka regionu. W popularnym serwisie społecznościowym dała się ona przekonać mężczyźnie podającemu się za niemieckiego lekarza do wykonania serii przelewów. Kosztowało to ją łącznie blisko 40 tys. zł.
CERT Polska odpowiedzialny za reagowanie na zagrożenia dla cyberbezpieczeństwa wydał komunikat w sprawie szczególnie popularnych w wakacje oszustw biletowych. Zidentyfikowano trwającą kampanię, która wykorzystuje motyw popularnego festiwalu muzycznego.
W opublikowanym przez siebie komunikacie CBZP ostrzega przed wiadomościami, w których cyberprzestępcy podszywają się pod funkcjonariuszy i kierownictwo Centralnego Biura Śledczego Policji. W treści piszą o pornografii i grożą zajęciem komputera.
Zidentyfikowane zostało nowe zagrożenie czyhające na polskich internautów. W sieci można znaleźć informacje o fałszywych konkursach. Wzięcie w nich udziału naraża nas na członkostwo w usłudze subskrypcyjnej, która co miesiąc może nas pozbawić blisko 60 euro.
Bank Pekao opublikował na swojej stronie internetowej ostrzeżenie przed trwającą kampanią phishingową. Oszuści przygotowali dopracowaną kopię prawdziwych witryn banku służącą do wyłudzenia danych uwierzytelniających. Po ich przechwyceniu dochodzi do włamań na konta bankowe.
Vishing, czyli oszustwa dokonywane przez telefon, w których napastnicy wykorzystują cudzą tożsamość, znów zbiera żniwo. Policja poinformowała o przypadku mieszkanki Białegostoku, która przekonana, że ma do czynienia z organami ścigania straciła setki tysięcy złotych.
Trwa atak phishingowy na klientów dwóch polskich banków, choć szczególną czujność i ostrożność powinni zachować wszyscy. Cyberprzestępcy używają bowiem przekonującego argumentu i kontekstu ostatnich wydarzenia, by przejąć dane, które wykorzystują do włamań na konta bankowe.
Komenda Powiatowa Policji w Zduńskiej Woli przestrzega przed oszustwem, którego ofiarą mogą paść wszyscy planujący wakacje. Cyberprzestępcy realizują scenariusz “na kwaterę” i publikują w internecie fałszywe ogłoszenia miejsc, w których można się zatrzymać. Można w ten sposób stracić przeznaczoną na wypoczynek kwotę.
Cyberprzestępcy kontynuują falę oszustw finansowych, w których przekonują do oceniania hoteli. Dzięki jednej z potencjalnych ofiar wiemy więcej o ich przebiegu, co może pomóc uchronić się przed zagrożeniem innym w przyszłości. Zwłaszcza że dotychczasowe ofiary traciły nawet dziesiątki tysięcy złotych.
Oszustwa inwestycyjne na dobre rozgościły się w mediach społecznościowych, a te nie dość, że nic z tym nie robią, to jeszcze zarabiają na emitowanych reklamach. CSIRT KNF poinformował, że tylko w czerwcu zidentyfikowano 1,3 tys. fałszywych reklam. Wiemy, jakie scenariusze cyberprzestępcy kreślili najczęściej.
Wczoraj informowaliśmy o konieczności odświeżenia ważności mDowodu w aplikacji mObywatel u części użytkowników. Dziś pojawiły się informacje, że jest to już wykorzystywane przez cyberprzestępców. Jak odróżnić prawdziwe powiadomienie od fałszywego, które może stanowić poważne zagrożenie?
Powraca znane oszustwo, które w okresie wakacyjnym może się szczególnie skuteczne. Policja ostrzega przed kampanią wykorzystującą SMS-y i popularność komunikatora WhatsApp. Jej celem są wyłudzenia pieniędzy, niekiedy znacznych kwot. Jest jednak prosty sposób, by uniknąć problemów.
W sieci pojawia się coraz więcej zapytań o numer, który nęka Polaków. Dzwoniący z numeru +48 732 202 060 wciąga w rozmowę i obiecuje pieniądze. W rzeczywistości to kolejne oszustwo.
Powraca znane oszustwo - napastnicy podszywają się pod Pocztę Polską, wykorzystują liczne elementy identyfikacji wizualnej spółki w celu sfałszowania witryn i za ich pośrednictwem wyłudzają dane i pieniądze ofiar. To rodzi pytania - czy nadal wielu internautów się na to nabiera, a jeśli tak - to jak z tym walczyć?
Nowe zagrożenie czyha na klientów polskich banków. Kolejny raz oszuści podszywają się pod służby lub pracowników banków, jednak tym razem wykorzystują nowy mechanizm wyłudzania danych. Uwagę należy zwracać zwłaszcza na to, czy podczas kontaktu pada informacja o “koncie technicznym”.