Najważniejsza aplikacja rządowa, mObywatel, właśnie wzbogaciła się o nową funkcję. Dzięki niej łatwiej będzie zorientować się w zmianach, jakie zachodzą w programie. To tym bardziej przydatne, że jej rozwój w ostatnich miesiącach nabrał dużego tempa, a poszczególne, mniej przydatne funkcje, zaczynają z niej znikać.
Polacy niecierpliwie czekają na kolejne wieści w sprawie czterodniowego tygodnia pracy lub skrócenia czasu pracy do 35 godzin. Eksperci nie mają jednak dobrych wieści. "To byłby strzał w oba kolana", ostrzega Rafał Benecki, główny ekonomista ING Banku Śląskiego. Z krótszego czasu pracy nici?
W ostatnich latach ogromną popularność cieszyła się termomodernizacja z użyciem pomp ciepła, często połączona z montażem fotowoltaiki. Była to także często instalowana konfiguracja w nowo powstałych budynkach. Niestety trend się odmienił się w całej Europie, także w Polsce – pomp ciepła montuje się coraz mniej.
Już za około miesiąc Polki i Polacy pójdą do urn, by wybrać władze samorządowe. Nie byłoby to jednak możliwe, gdyby nie odpowiadające za przygotowanie wyborów i czuwające nad ich przebiegiem komisje. Nabór do tych arcyważnych zespołów kończy się lada dzień, a dokładniej w piątek 8 marca. Chętni powinni się więc spieszyć, a z pewnością nie pożałują. Na członków czekają bowiem wysokie diety, wynoszące nawet 1500 zł.
Choć dzisiejsza liczba kradzieży samochodów nijak ma się do skali tego zjawiska jeszcze na przełomie wieków, to i tak co roku kradzionych są tysiące aut. Dobre wieści są jednak takie, że liczba kradzież systematycznie spada. Ponadto można wskazać marki tych pojazdów, które padają łupem złodziei najczęściej.
Zmiany w sytuacji pracowników branży IT, nie tylko programistów, ale też m.in. administratorów czy testerów, na dobre rozgościły się także nad Wisłą. Choć od początku roku szczególnie jest to widoczne szczególnie w gamedevie, to minorowe nastroje pojawiły się także w innych gałęziach.
Przywykliśmy do tego, że aplikacja mObywatel jest prężnie rozwijana i regularnie pojawiają się w niej przydatne nowości. Oznacza to jednak, że niekiedy trzeba weryfikować potrzebę dalszego rozwijania niektórych jej gałęzi. Tak się właśnie dzieje – z aplikacji właśnie usunięto funkcję, która jeszcze przed kilkunastoma miesiącami była kluczowa.
Polski system płatności mobilnych BLIK podsumował rok 2023 r. Od lat przyzwyczajeni jesteśmy do tego, że BLIK to ważne i unikatowe narzędzie, bez którego niekiedy ciężko się obejść, niemniej liczby i statystyki z minionego roku robią kolosalne wrażenie. Bez wątpienia BLIK to coś, z czego możemy być w Polsce dumni.
Na wielu skrzynkach pocztowych widnieje naklejka w kształcie białego kwadratu z literą "R" w samym środku. Niektórzy zachodzą w głowę, co oznacza ten znak. Okazuje się, że to wiadomość do listonosza, dzięki której możemy uniknąć sporo zachodu. O tym warto wiedzieć.
Stan obrony cywilnej w Polsce jest na ogół zgodnie oceniany jako zły. Brakuje nie tylko przeszklenia, ale też infrastruktury. Przynajmniej tym drugim obszarem ma się zamiar w najbliższym czasie zająć rząd. Dzięki temu ułatwiona będzie budowa schronów i oraz ukryć przydomowych.
Świadczenie wspierające przyznawane jest osobom z niepełnosprawnościami. Kwota ma przede wszystkim pomagać w trudach życia codziennego wszystkim pobierającym to świadczenie. Ile dokładnie wynosi i kto może się o nie ubiegać? Od 1 marca 2024 roku, w związku z waloryzacją kwota wzrośnie.
Nadchodzą duże zmiany w warszawskiej komunikacji zbiorowej. Z pojazdów znikną dotychczas wykorzystywane urządzenia i zastąpią je nowe. To spowoduje, że zostaną wprowadzone nowe metody kupowania biletów, ale korzyści odczują także pasażerowie. System sam zaproponuje optymalny model płatności za przejazdy.
Zawirowania wokół programu Mój Prąd i Czyste Powietrze zachęcają Polaków do tego, by opóźniać termomodernizację w kierunku OZE. Dla wielu bieżące metody rozliczeń bazujące na net-billingu są do tego, by pozostawać przy uzależnieniu od paliw kopalnych i instalacji kotłów gazowych. Może to być jednak wybór krótkowzroczny.
21 lutego Polskę obiegła informacja o śmierci Tomasza Komendy. Niesłusznie skazany w 2004 roku mężczyzna spędził 18 lat w więzieniu; na wolność wyszedł w 2018 roku. Co się stanie po jego śmierci z pieniędzmi, jakie otrzymał od Skarbu Państwa w ramach zadośćuczynienia i odszkodowania?
Nie żyje Tomasz Komenda. Informację o śmierci mężczyzny podał Grzegorz Głuszak, dziennikarz programu “Uwaga” TVN. Niesłusznie skazany za morderstwo Komenda wyszedł na wolność po 18 latach za kratami, otrzymał również gigantyczne zadośćuczynienie. Miał 46 lat.
Dobre wieści z frontu walki o cyberbezpieczeństwo – krajobraz najpoważniejszych zagrożeń właśnie się uszczuplił. Doszło do rozbicia grupy odpowiedzialnej za infekcję LockBitem, złośliwym oprogramowaniem klasy ransomware. Wśród zatrzymanych hakerów jest Polak.
Popularność pomp ciepła za sprawą dofinansowań uzyskiwanych w ramach programów Czyste Powietrze czy Mój Prąd w ostatnich latach znacząca przyczyniła się wzrostu liczby termomodernizacji gospodarstw domowych. Nie każdy wie jednak, że zaniedbanie części obowiązków związanych z instalacją OZE może nas narazić na konsekwencje prawne.
Ostatnia nowelizacja prawa planistycznego może się okazać gwoździem do trumny setek ogródków działkowych w Polsce. Właściciele są bardzo zaniepokojeni, że nowe przepisy mogą zadziałać w inny sposób niż planowano. Spodziewają się bowiem fali likwidacji Rodzinnych Ogródków Działkowych.
Podczas dzisiejszego pierwszego zgromadzenia sejmowej komisji śledczej ds. Pegasusa ujawniono częściowo listę osób, które inwigilowano. Choć o wykorzystaniu narzędzia przez polskie służby zrobiło się głośno już w 2018 r., kiedy w raporcie Citizen Lab zawarto informacje o przez władze inwigilowaniu Krzysztofa Brejzy, wówczas polityka opozycji, to dopiero dziś możemy liczyć na wyjaśnienie okoliczności zakupu i wykorzystania izraelskiego spyware.
Wypożyczalnie rowerów obsługiwane przez aplikacje mobilne na stałe wpisały się w krajobrazy polskich miast. Jedną z działających w Polsce spółek jest Nextbike, która właśnie została surowo ukarana przez UOKiK dotkliwą karą.
Poczta Polska stoi na progu przełomu. Po latach kłopotów finansowych i upolitycznienia, nadchodzi nowe przywództwo, gotowe wprowadzić spółkę w erę XXI wieku. Pod wodzą Sebastiana Mikosza, który już odniósł sukces w restrukturyzacji LOT-u, Poczta Polska szykuje się do rewolucji, która ma wstrząsnąć rynkiem usług kurierskich i express. Czy konkurencja powinna się bać?
Dokonano zatrzymania kolejnej groźnej grupy cyberprzestępców. Tym razem nie chodzi jednak o drobnych oszustów czy zorganizowaną grupę pałającą się phishingiem, lecz o sprawców bardziej zaawansowanych ataków DDoS wycelowanych w jedną z firm hostingowych.
Gdy weźmie się pod uwagę częstotliwość pojawiania się informacji o nowych cyberzagrożeniach, można odnieść wrażenie, że sytuacja pogarsza się z miesiąca na miesiąc, a skuteczność cyberprzestępców rośnie. A jednak o czym innym świadczą policyjne dane – o ile liczba oszustw internetowych stabilizuje się, tak incydenty związane z phishingiem mają być coraz rzadsze.
17 lutego 2024 r. przejdzie do historii jako dzień, w którym na terenie Unii Europejskiej wszedł w życie akt o usługach cyfrowych. O jego wadze niech świadczy to, że jest on także nazywany europejską konstytucją internetu. DSA (Digital Services Act) nakłada na dostawców usług internetowych szereg nowych obowiązków oraz stanowi nowe prawa i przywileje dla przeciętnych internautów.
Raport opublikowany przez Fundację Forum Energii nie pozostawia złudzeń – polskie gospodarstwa domowe mogły znaleźć się w pułapce gazowej. Spowalniają inwestycje w odnawialne źródła energii, do popularności wracają technologie bazujące na gazie. Taka migracja może się jednak okazać krótkowzroczna.
Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumenta wszczął postępowanie w sprawie praktyk polskich banków, łącznie z największym PKO BP. Głównym zarzutem są zaniedbania w kwestii terminów zwrotów nieautoryzowanych transakcji. Procedura ta jest bezpośrednio związana z cyberbezpieczeństwem klientów polskich banków.
Niepłacenie alimentów to problem, który dotyka nie tylko finansowo, ale również emocjonalnie tysiące rodzin w Polsce. W obliczu tego wyzwania, legislatorzy poszukują skutecznych metod, aby zmotywować dłużników do uregulowania swoich zobowiązań. Jedną z takich dróg jest możliwość zatrzymania prawa jazdy. Jakie są przesłanki tego działania i czy może ono rzeczywiście stanowić kluczową zachętę do zmiany postępowania?
Podczas wyborów parlamentarnych odbywających się 15 października 2023 roku członkowie komisji wyborczych mogli korzystać z aplikacji Mąż Zaufania opracowanej w celu rejestracji procedury liczenia głosów i innych działań podejmowanych przez komisje. Niestety, choć na aplikacje wydano krocie, skorzystało z niej zaledwie kilka osób.