Przyszłość programu „Laptop dla ucznia” stanęła pod znakiem zapytania. Negatywnie opinie ekspertów to jedno, jednak teraz rząd musi zmierzyć się ze znacznie poważniejszym problemem – Komisja Europejska po zmianie władzy w Polsce podtrzymuje swoje zastrzeżenia co do finansowania programu.
Jednym z problemów transformacji energetycznej polskich gospodarstw domowych jest niska jakość pomp ciepła, które zalały rodzimy rynek. Niskie ceny przełożyły się na masowy import chińskich pomp, awaryjnych i pozbawionych profesjonalnego serwisu. Jest nadzieja, że już od kwietnia zaczniemy rozwiązywać część tego problemu.
Thinktank Forum Prawo dla Rozwoju #Law4Growth opublikował dokument „Polityka cyfryzacji. Raport otwarcia”, gdzie sporządzono analizę stanu polskiej cyfryzacji oraz wydano rekomendacje, które maja przyczynić się do jej rozwoju. Eksperci chwalą część rzadowych inicjatyw, jednak inne uznają jednoznacznie za błędy. Wśród nich znalazł się program „Laptop dla ucznia”.
Przydatna i dobrze zrealizowana nowość trafiła do aplikacji mObywatel. Tym razem nie chodzi o konkretną funkcją powiązaną z usługą publiczną, załatwianiem spraw urzędowych, lecz o zmiany w samej aplikacji.
Inicjatywa wprowadzenia Krajowego System e-Faktur nie ma szczęścia – choć zobowiązane do tego podmioty miały ją stosować jeszcze jesienią zeszłego roku, to kolejne utrudnienia sprawiły, że termin przenoszono już dwukrotnie. O przyszłości KSeF-u wiemy już więcej.
Dostawca usług telekomunikacyjnych Vectra poinformował o podwyżce swoich cen, czego powodem ma być „obecna sytuacja gospodarcza”. Proces odbywa się w ramach waloryzacji, co budzi pytania o to, czy podwyżka cen może być dla odbiorców usług Vectry podstawą do wypowiadania umów.
Start polskiego oddziału Warner Bros. Discovery może solidnie wstrząsnąć rynkiem usług opartych o strumieniowaniu. Wcześniej informowaliśmy, że zmiany zajdą w przypadku HBO, lecz to dopiero początek – grupa planuje także zamknięcie przynajmniej jednej innej usługi.
Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów ogłosił nałożenie kary na jedną z firm montujących panele fotowoltaiczne. Ze względu na utrudnienia w odstępowaniu od umowy nie tylko będzie ona musiała zapłacić 5,6 mln złotych, ale też zwrócić pieniądze poszkodowanym klientom.
Ministerstwo Cyfryzacji ogłosiło uruchomienie nowego systemu, który ma szansę realnie przełożyć się na bezpieczeństwo polskich internautów. Dzięki niemu niebezpieczne wiadomości tekstowe wykorzystywane do oszustw będą blokowane jeszcze zanim dotrą na telefony potencjalnych ofiar.
Ważna nowość zawitała do aplikacji mObywatel. Po pierwszych i ograniczonych w zasięgu testach znacznie rozszerzono dostępność modułu ePłatności. Dzięki temu można bezpośrednio w aplikacji opłacić część podatków i innych zobowiązań finansowych wobec urzędów.
Ransomoware pozostaje jednym z największych zagrożeń dla cyberbezpieczeństwa, przede wszystkim za sprawą profilu obieranych przez atakujących celów. Administracja państwowa, samorządowa, instytucje i przedsiębiorstwa zaszyfrowane przez ransowmare skutkują paraliżem ogromnych odcinków infrastruktury. Właśnie borykamy się z kolejną dużą kampanią z użyciem ranosmware Akira.
Nie trzeba być branżowym ekspertem, by zdawać sobie sprawę, że Poczta Polska – zwłaszcza na tle prężnie rozwijających się firm kurierskich – nie jest w najlepszej kondycji. Nie chodzi jedynie o wyniki finansowe, ale też o jakość świadczenia usług. Taki stan rzeczy miał być impulsem do przygotowania planu ratunkowego.
Rozpoczyna się okres ferii, w którym wielu Polaków przemieszcza się tam, gdzie nie zawsze infrastruktura jest przygotowana na ich przybycie. Dlatego w szczególnie obleganych miejscowościach atrakcyjnych dla turystów staną nowe bankomaty. Warto jednak wiedzieć coś o nich przed skorzystaniem.
Na początku tygodnia informowaliśmy, że zaatakowana została sieć komputerowa Uniwersytetu Zielonogórskiego. Napastnikom udało się skutecznie sparaliżować część systemów. Zgodnie z zapowiedziami administratorów, dziś w dużej części są one już sprawne, a o samym incydencie wiadomo więcej.
Parlamentarny Zespół ds. Praw Zwierząt podjął dziś kwestię uruchomienia systemu PiESEL, odpowiednika Powszechnego Elektronicznego Systemu Ewidencji Ludności, w którym jednak rejestrowane byłyby psy i koty. Celem inicjatywy jest uruchomienie centralnej bazy danych tych zwierząt oraz nałożenie nowych obowiązków na ich właścicieli.
Uwaga klienci IKEA! Sieć poinformowała właśnie, że wycofuje z rynku serię wadliwych ładowarek USB. Urządzenia są groźne dla posiadaczy – może dojść do poparzeń oraz porażenia prądem. Zaleca się natychmiastowe zaprzestania korzystania z urządzenia.
Prezes UOKiK, Tomasz Chróstny, poinformował o zakończeniu postępowania w sprawie praktyk stosowanych przez producentów sprzętu służącego do monitoringu elektronicznego. Ukarane zostały spółki i osoby fizyczne. W wyniku wykrycia niedozwolonego porozumienia nałożono ponad 37 mln złotych kar.
Według wstępnych danych wczorajsze przedpołudnie przejdzie do historii jako rekordowe pod względem zapotrzebowana na moc w Polsce. 9 grudnia 2024 r. około godziny 10:45 sięgnęło ono nawet 28 416 MW. W najbliższych dniach sytuacja może być dla operatorów równie dużym wyzwaniem.
Jeden z największych polskich operatorów podjął decyzję o wyłączeniu dużej części usług oraz o podwyżce cennych niektórych z nich. Dotyczyć to będzie zarówno wszystkich abonentów, jednak zamknięcie usług może być odczuwalne zwłaszcza dla użytkowników oferty na kartę i MIX. Pierwsze zmiany nadejdą już za nieco ponad miesiąc.
Do użytkowników trafia aktualizacja aplikacji firmy kurierskiej DPD. Już wcześniej miała ona dość bogatą funkcjonalność pozwalającą na zarządzanie paczkami, jednak jeszcze łatwiejszy będzie ich odbiór i nadawanie.
Jedna z polskich uczelni wyższych została zaatakowana przez hakerów. Do incydentu doszło w nocy z 5 na 6 stycznia. Choć uniwersytet zapowiada, że nie będzie miał on wpływu na przebieg zajęć, to zagrożenia należy bagatelizować – sparaliżowana została znaczna część infrastruktury.
Coraz więcej wiemy o przyczynach anomalii w działaniu GPS, jaki został dostrzeżony pod koniec grudnia. Wówczas zakłócenia zaobserwowano w wielu państwach rejonu południowego Bałtyku, w tym w północnej części Polski. Potwierdzają się wcześniejsze domysły, według których awarie były spowodowane celowym działaniem ludzkim.
6 stycznia około 1 w nocy czasu polskiego pasażerowie podróżujący do Kanady usłyszeli wybuch. W czasie lotu w samolocie wytworzyła się wielka wyrwa. Znamy stanowisko polskiego Urzędu Lotnictwa Cywilnego.
Od 1 stycznia w kolejnych województwach w życie wszedł zakaz ogrzewania niektórymi piecami. Jest to impuls, by dokonywać jak najszybszych modernizacji, co jednak nie zawsze przebiega bezproblemowo. Przekonał się o tym suwałczanin, który nie otrzymał zgody na pełną termomodernizację, mimo że korzysta już z pompy ciepła.
Nowi ministrowie na dobre zabrali się za zmiany w swoich resortach. Nie ominęły one także inicjatyw związanych z cyfryzacją. Minister nauki i szkolnictwa wyższego Dariusz Wieczorek podjął decyzję, aby postawić w stan likwidacji Centrum GovTech.
Do aplikacji mObywatel zawitała długo wyczekiwana nowość. Choć miała się pojawić już w połowie grudnia, przez co wielu zainteresowanych było zmuszonych korzystać z rządowych witryn lub po prostu udać się do urzędu, to w najważniejszej aplikacji rządowej można już zastrzegać PESEL.
Operatorzy telekomunikacyjni niestety przyzwyczaili nas do tego, że na oferty, w których przekonują, że coś jest dane „za darmo”, trzeba szczególnie uważać. Po raz kolejny dowodzi tego decyzja Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumenta, który właśnie ukarał jednego z operatorów za praktyki, według których aż 1200 GB danych można uzyskać bez żadnych opłat.
Chociaż wydaje się, że wybory dopiero co za nami, w 2024 roku czekają nas kolejne. Znamy najbardziej prawdopodobne terminy. Oba w pierwszej połowie roku.