Zbliża się czas rozliczeń z fiskusem, a to dobra okazja, by przypomnieć o uldze mieszkaniowej, z której mogą skorzystać osoby, które sprzedały nieruchomość i w ten sposób pozyskały środki na zakup kolejnej. Nie każdy wie, że dzięki niej można także odliczyć od podatku liczne artykuły gospodarstwa domowego.
Speedtest.pl zaprezentował nowe wyniki prędkości polskiego internetu mobilnego. W tym miesiącu jest ono szczególnie ważne. W styczniu po raz pierwszy pojawiły się odczyty z 5G uruchomionego przez operatorów na docelowych częstotliwościach. Zmiany są diametralne.
W ostatnich dniach światło dzienne ujrzała informacja, według której opóźni się budowa Zakładu Integracji i Testowania Półprzewodnik, jaką pod Wrocławiem ma wybudować Intel. Rząd nadal nie złożył przed Komisją Europejską wniosku o zgodę na udzielenie wsparcia ze środków publicznych. Do sprawy ustosunkowało się już Ministerstwo Cyfryzacji.
Minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski poinformował podczas dzisiejszej konferencji prasowej, że program „Laptop dla ucznia” w obecnym kształcie zostaje zawieszony. Już wcześniej sygnalizowano wątpliwości co do jego finansowania, ale teraz pojawiły się zastrzeżenia co do uczciwości procesów przetargowych. Resort chce przestawić nową propozycję – program „Cyfrowy uczeń”.
Trwają ferie, a to świetna okazja do wykorzystania aplikacji mobilnych w celu poczynienia oszczędności na usługach i uzyskania dzięki nim zniżek. Umożliwiają to oczywiście aplikacje samych sklepów, ale też mObywatel, z czego nie zawsze zdajemy sobie sprawę.
Wielka inwestycja Intela w podwrocławskiej lokalizacji Kadłub/Miękinia będzie opóźniona. Winnym za ten stan rzeczy jest jednak nie sam producent, który pod Wrocławiem chce testować procesory, lecz rząd. Ten chce renegocjować umowę zawartą w czerwcu zeszłego roku.
Sprawa zmiany czasu od kilku lat budzi ożywione dyskusje. Okazuje się, że chęci zmiany obecnej sytuacji nie kończą się na rozmowach - projekt ustawy znoszącej zmianę czasu między zimowym oraz letnim ma wrócić do Sejmu.
Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumenta poinformował w ostatnim czasie, że toczy się postępowanie w sprawie praktyk stosowanych przez dostawcę telewizji i internetu Vectra. Firma zawarła w umowach klauzule pozwalające według niej na jednostronne podwyższanie cen, co według klientów narusza ich prawa. Teraz Vectra ustosunkowała się do zastrzeżeń.
Ministerstwo Cyfryzacji poinformowało o inauguracji prac nad Krajowym Centrum Przetwarzania Danych. W praktyce mają to być centra danych zlokalizowane w Polsce i budowane przez polskie instytucje, tak aby zapewnić administracji niezależność od czynników zewnętrznych i bezpieczeństwo. Budżet przeznaczony na inwestycję wyniósł 830 mln złotych.
Od 29 stycznia do 11 lutego ferie będą trwały w następujących województwach: lubelskie, łódzkie, podkarpackie, pomorskie i śląskie. W ostatnim z nich tamtejsza regionalna spółka kolejowa przygotowała dla pasażerów atrakcyjne propozycje, znaczne zmniejszające ceny biletów.
Duży polski zakład produkcyjny notowany na giełdzie stał się ofiarą cyberataku. Do informacji publicznej podano niewiele szczegółów, lecz wiele wskazuje na to, że mamy do czynienia z bardzo poważnym incydentem. To kolejny atak po dwóch polskich uczelniach wymierzony w polski podmiot w tym roku.
Jednym z bieżących projektów dotyczących serii Wiedźmin jest remake pierwszej części. Obok Project Solaris, czyli otwarcia nowej trylogii osadzonej w wiedźmińskim uniwersum jest to jedna z najbardziej wyczekiwanych polskich produkcji. Właśnie poznaliśmy nowe informacje o tym, jak będzie wyglądał nowy-stary Wiedźmin.
Ministerstwo Cyfryzacji przypomina na swoich stronach, że dostęp do cyfrowej administracji publicznej mogą uzyskać nie tylko pełnoletni obywatele Polski, ale też osoby, które ukończyły 13. rok życia. Przy tej okazji przypomniano także procedurę, dzięki której dostęp do część usług publicznej mogą także młodsi.
Coraz częściej także poza youtube’owym światkiem słyszymy o Buddzie – youtuberze, który zaczął naśladować nietypowy sposób na zdobycie popularności. Budda zaczął bowiem rozdawać ludziom pieniądze czy samochody. Teraz znów zrobiło się o nim głośno.
Tomasz Chróstny, prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumenta, podjął decyzję zobowiązujące wobec spółki ENEA. Dochodzenie w jej sprawie wykazało, że dokonywano niesłusznych pobrań opłat, naruszając tym samym prawa klientów. Teraz ENEA będzie musiała zwrócić niesłusznie pobrane pieniądze.
Zaskakująca sytuacja miała miejsce na krakowskim rynku podczas 32. Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Dwie puszki, do których dwie wolontariuszki zbierały pieniądze, wypełniły się niebagatelną kwotą pieniędzy. Co więcej - darowizna pochodziła od jednej osoby.
Przez całą niedzielę 28 stycznia trwa 32. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Cały czas pojawiają się kolejne dane dotyczące zebranej przez WOŚP kwoty pieniędzy.
Politechnika Gdańska ogłosiła prace nad niewielkim ekranoplanem, który ma być pierwszą tego typu konstrukcją na świecie. Statek powstaje w ramach współpracy z Wojskową Akademią Techniczną oraz Instytutem Technicznym Wojsk Lotniczych i jego docelowym zastosowaniem będzie wsparcie morskich działań wojska na morzu.
Nie skończył się styczeń, a już możemy odnotować drugi ujawniony w 2024 roku atak na cyberbezpieczeństwo polskiej uczelni. Tym razem ofiarą padła Wyższa Szkoła Gospodarki w Bydgoszczy. Niestety mamy do czynienia z atakiem ransomware i naruszeniem ochrony danych.
Zakończyły się negocjacje pomiędzy związkami zawodowymi działającymi w bielskiej fabryce FCA Powertrain a przedstawicielstwem jej właściciela, konglomeratu Stellantis. Oznacza to, że spełnione zostały już wszystkie warunki niezbędnie do zakończenia produkcji i zamknięcia zakładu w Bielsku-Białej.
Prezes Urzędu Regulacji Energetyki Rafał Gawin zapowiedział zmiany na polskim rynku energii, jakie mogą nastąpić jeszcze w tym roku. Ich nadrzędnym celem ma być zwiększenie konkurencyjności rynku w taki sposób, aby korzystali na tym końcowi odbiorcy energii elektrycznej.
Marszałek Sejmu Szymon Hołownia zapowiedział podczas konferencji prasowej kolejne plany wydawnicze swojej kancelarii. Wśród nich znajdzie się aplikacja mobilna. Niewykluczone, że zostanie ona opublikowana jeszcze w lutym.
Jedną z najbardziej uciążliwych do załatwienia spraw urzędowych, a jednocześnie jedną z najbardziej wyczekiwanych funkcji aplikacji mObywatel jest możliwość zarejestrowania pojazdu. Minister cyfryzacji ma w tej sprawie dobre wieści.
Kradzież danych nawet 200 tys. pacjentów z serwerów ALAB laboratoria zwróciła naszą uwagę na bezpieczeństwo danych medycznych. Właśnie otrzymaliśmy kolejny przykład implementacji systemu zarządzania dokumentacją pacjentów, która dowodzi, że w tej kwestii jest jeszcze sporo do zrobienia.
Potwierdziły się wcześniej krążące w serwisie X doniesienia – w Polsce doszło do kolejnego ataku ransomware. Tym razem, po raz pierwszy w historii, ofiarą padł bank.
Minister Gawkowski rozpoczął swoje rządy w ministerstwie cyfryzacji nakreśleniem ambitnych planów. Obejmują one między innymi wypełnienie białych plam na mapie dostępu do internetu światłowodowego czy ścisłą współpracę z MON-em w zakresie zapewniania Polsce cyberbezpieczeństwa. Szef resortu zapowiedział także powstanie funduszu na rzecz rozwój sztucznej inteligencji.
Najpoważniejszym ujawnionym incydentem w zakresie bezpieczeństwa danych pod koniec zeszłego roku w Polsce był atak na ALAB laboratoria. Skradziono ok 200 tys. rekordów pacjentów, łącznie z ich dokumentacją medyczną, część z nich została opublikowana. Co dalej z bezpieczeństwem informacji pozostałych osób?
Nikogo nie dziwi, że coraz częściej floty tradycyjnych autobusów zastępowane są pojazdami napędzanymi elektrycznie, a niektóre miasta zdołały już dokonać całkowitej transpozycji. Trwają jednak testy jeszcze nowszych rozwiązań – po warszawskich ulicach kursuje już autobus napędzany wodorem.