Polskie miasta nie były przygotowane na tak ogromny przyrost liczby samochodów osobowych, jaki miał miejscem w ciągu ostatnich trzech dekad. Chodniki stały się miejscami parkingowymi, wielkim zaskoczeniem nie jest już samochód jadący po chodniku. Dość temu zjawisku chce powiedzieć Rzecznik Praw Obywatelskich.
Rząd planuje uruchomienie programu dopłat do zakupu samochodów elektrycznych już jesienią, o ile wcześniej zgodzi się na to Komisja Europejska. Dotacje mają objąć zarówno nowe, jak i używane pojazdy, co ma na celu wsparcie ekologicznego transportu w Polsce. Program budzi jednak pewne kontrowersje dotyczące kryteriów dla używanych samochodów.
Już od 1 lipca polskich kierowców czekają duże zmiany. Z początkiem przyszłego miesiąca zacznie bowiem obowiązywać pierwsza Strefa Czystego Transportu. Brak przestrzegania nowych przepisów skutkować będzie wysokim mandatem. Co trzeba wiedzieć?
Od 1 lipca polscy kierowcy powinni być czujni. W życie wejdzie ważna zmiana, pierwsza taka w naszym kraju. Osoby, które o niej zapomną, zapłacą nawet pół tysiąca złotych kary.
Już niedługo kierowcom, którzy na co dzień mają tendencję do przekraczania prędkości, autostrada A1 da się we znaki. Nie chodzi jednak o roboty na drogach, a odcinkowe pomiary prędkości. Dwie sztuki już zostały zainstalowane i niedługo zaczną działać. Gdzie się pojawią?
Od 2027 roku kierowcy samochodów osobowych i motocykli będą mogli korzystać z autostrady A4 na odcinku Katowice-Kraków bez opłat. Ministerstwo Infrastruktury zdecydowało o nieprzedłużaniu umowy z obecnym zarządcą, co oznacza, że trasa ta przejdzie pod zarząd Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad. To ważny krok w kierunku ujednolicenia zasad korzystania z dróg w Polsce, co ma na celu zwiększenie komfortu i wygody dla kierowców.
Opłaty za parkowanie w miastach nieustannie rosną. W ten sposób samorządy próbują zmusić kierowców do porzucenia samochodów na rzecz transportu publicznego. Ten, kto woli jednak własne cztery koła, wcale nie musi być skazany na drenowanie portfela. Wszystko dzięki przyciskowi “bułka” na parkometrze, o którym wciąż wie niewielu z nas.
Ubezpieczenie OC jest obowiązkowe dla wszystkich kierowców. Mandaty za brak ciągłości OC są naprawdę wysokie, a już wkrótce trzeba będzie zapłacić jeszcze więcej. Podwyżki będą wynikały z tego, że wzrośnie płaca minimalna. Przedstawiamy szczegóły.
Jeśli prowadzisz małą lub średnią firmę, nowy Transit Courier może być propozycją dla Ciebie. Samochód marki Ford to nowość na rynku, nagrodzony wyróżnieniem Platinum 2023: Commercial Van Safety. Co Transit Courier ma do zaoferowania kierowcom?
Fotoradary stają się coraz powszechniejsze na polskich drogach, skutecznie egzekwując przepisy dotyczące prędkości. Kierowcy często zastanawiają się, przy jakiej prędkości fotoradar zrobi im zdjęcie oraz jakie sankcje mogą ich spotkać za jej przekroczenie. Warto jednak wiedzieć, że przekroczenie prędkości nie zawsze skutkuje mandatem.
Obowiązek wymiany prawa jazdy dotyczy wszystkich kierowców, nawet tych którzy swoje uprawnienia do prowadzenia pojazdów otrzymali bezterminowo. Za zaniechanie wymiany dokumentu może grozić nawet 30 000 zł kary. To efekt reformy wprowadzonej przez Unię Europejską. Niektórych wizyta w urzędzie czeka jeszcze w tym roku.
Jakiś czas temu wprowadzono przepisy umożliwiające konfiskowanie aut kierowców, którzy prowadzili w stanie nietrzeźwości. Okazuje się, że funkcjonariusze zajęli czasowo już prawie 1000 pojazdów. W międzyczasie trwają prace nad zmianą prawa w kwestii konfiskaty samochodów.
Od stycznia 2018 roku do sierpnia 2023 roku autopilot Tesli był zaangażowany w niemal tysiąc wypadków drogowych, w tym śmiertelnych. Jednak winą nie można obarczyć wyłącznie samej firmy. Kierowcy, często nieświadomi ograniczeń systemu, popełniali błędy, których skutkiem było wiele tragedii.
Klienci Biedronki w Bochotyni, Natalinie, czy Drawskim Młynie mogą być zdziwieni widokiem parkingu przed sklepami. Sieć chce jednak zaskoczyć cały kraj i rozpoczęła już działania mające pomóc to osiągnąć. Biedronka we współpracy z Powerdot stawia stacje ładowania dla samochodów elektrycznych. Zaskakuje fakt wyboru pierwszych lokalizacji.
Paragon grozy z wielkopolskiej autostrady. Pieniądze, jakie zapłacił za przejazd 90 km autostradą A2 jeden z kierowców, pozwoliłyby na zakup paliwa na 100 km jazdy. - Jak inaczej to nazwać niż złodziejstwem w biały dzień? - pyta na portalu X oburzony mężczyzna.
Wraz z rosnącym naciskiem na poprawę jakości powietrza, polskie miasta przygotowują się do wprowadzenia stref czystego transportu (SCT). Naklejki na szybę staną się kluczowym elementem identyfikacji pojazdów uprawnionych do wjazdu. Jednak, wobec zmieniających się norm emisji, lista miast objętych obowiązkiem SCT może się rozszerzyć.
Zmieniające się przepisy dotyczące przerejestrowania samochodów stawiają przed kierowcami nowe wyzwania. Ile kosztuje przerejestrowanie auta, jakie dokumenty są potrzebne i co grozi za niestosowanie się do terminów?
Główny Inspektorat Transportu Drogowego (GITD) może wkroczyć w erę rewolucji w kontroli pojazdów dzięki nowemu narzędziu, które pozwala na dynamiczny pomiar emisji spalin nawet podczas jazdy. To możliwość dokonania wstępnej analizy bez konieczności zatrzymywania pojazdu, co może znacząco ułatwić i zwiększyć skuteczność kontroli.
Ministerstwo Sprawiedliwości ogłosiło planowane zmiany w przepisach dotyczących konfiskaty pojazdów w Polsce. Dotychczasowa obligatoryjność konfiskaty aut za jazdę po pijanemu będzie rewidowana, przekazując władzę decyzyjną sądom. Zmiana ma na celu uniknięcie istotnych ograniczeń w wykonywaniu wymiaru sprawiedliwości.
Ubezpieczenie OC jest obowiązkowe dla wszystkich posiadaczy samochodów. Za brak ciągłości w polisie kierowcy płacą potężne kary finansowe. Jak się jednak okazuje, wciąż coraz więcej osób nie dopełnia tego obowiązku.
Zarządca autostrady ma niemiłą niespodziankę dla kierowców. Od 1 kwietnia — i niestety nie jest to żart na prima aprilis — opłaty za przejazd autostradą poszły w górę. Osoby wracające z wielkanocnego wyjazdu mogą być zaskoczone.
W nocy z piątku na sobotę (29.03 - 30.03) pod Iławą doszło do tragicznego wypadku. Auto osobowe marki Audi z dużą prędkością uderzyło w drzewo. Kierujący pojazdem zginął na miejscu. To 43-letni przedsiębiorca, sportowiec i prezes klubu piłkarskiego.
Czy posiadając radio w swoim samochodzie, jest się zobowiązanym do opłacania abonamentu RTV? Pomimo wielu zmian w przepisach, ten obowiązek pozostaje aktualny, a nieprzestrzeganie go może skutkować dotkliwymi konsekwencjami finansowymi. Co warto wiedzieć na ten temat, jakie są stawki oraz kto może być zwolniony z tej opłaty?
Już wkrótce wejdą w życie nowe przepisy związane z posiadaniem prawa jazdy. W związku z tym, do urzędów ustawiają się potężne kolejki. Kto ma obowiązek wymienić swój dokument uprawniający do kierowania pojazdami? Przedstawiamy szczegóły.
Już niedługo właściciele samochodów muszą przygotować się na nową opłatę? Akcyza może zostać zamieniona przez zupełnie inne rozwiązanie. Prace nad szczegółami trwają, ale już jest pewne to, że to starsze auta znajdą się na celowniku ustawodawców.
Trwa czas rozliczania się ze skarbówką za 2023 rok. W związku z tym, wiele miast, jak tylko może, stara się zachęcić do tego, by to właśnie u nich rozliczyć zeznanie podatkowe PIT. Jak się okazuje, korzyść może obopólna, a nie tylko jednostronna, bowiem metropolie kuszą podatników nie lada atrakcjami. Jedne oferują bilety do teatrów, inne rowery elektryczne, a jeszcze inne nawet samochody.
Zrobienie prawa jazdy nie należy do rzeczy łatwych i przyjemnych, a przede wszystkim tanich. Właśnie dlatego rząd jednego z europejskich krajów postanowił podać pomocną dłoń niektórym obywatelom, finansując im kursy. Aby jednak móc skorzystać z okazji, trzeba należeć do ściśle określonej grupy. Jakiej? Wyjaśniamy i zdradzamy, gdzie w ogóle politycy zdobyli się na taką hojność.
14 marca weszły w życie rewolucyjne przepisy, które umożliwiają skonfiskowanie auta, jeśli kierowca prowadził pod wpływem alkoholu. Wiadomo już, co stanie się z odebranymi samochodami. Jak się okazuje, będą one trafiały na licytacje. Przedstawiamy szczegóły.