Już za kilka miesięcy w życie wejdzie nowelizacja Kodeksu karnego. Zawiera ona m.in. zapisy dotyczące konfiskaty pojazdów, wprost określane “postrachem kierowców”. Nowe zasady są przełomem w Polsce.
Mało który kierowca samochodu spodziewa się, że po zatrzymaniu do kontroli policjanci będą mu zadawać nietypowe pytania. Tym gorzej, gdy faktycznie takie coś się stanie - za nieudzielenie odpowiedzi grozi bowiem mandat w sporej wysokości.
Nowe środki w rękach policjantów z drogówki nie są niczym nowym. Zaskoczenie budzi jednak sposób wykorzystania wyposażenia policji, które do tej pory służyło do czegoś innego. Co więcej, sami funkcjonariusze potwierdzają taki sposób wykorzystywania dostępnych urządzeń.
Zima nie ma zamiaru odpuszczać. Nad Polskę zmierza ogromna śnieżyca, która może nawet sparaliżować ruch na drogach. Intensywne opady śniegu z pewnością nie ucieszą zwłaszcza tych, zmuszonych, by pozbyć się grubych warstw białego puchu ze swoich samochodów czy podwórek. I choć nie jawi się to jako atrakcyjna forma spędzania wolnego czasu, warto poświęcić choćby chwilę. W przeciwnym razie lenistwo może nas słono kosztować.
Choć polski Fiat 126p to już zdecydowanie relikt, auto wciąż ma wielu fanów i u niezliczonej liczby osób budzi sentyment. W PRL-u było ono przecież marzeniem każdego zmotoryzowanego Polaka, który dziś z łezką w oku może wspominać podróże popularnym “Maluchem”. Jeden z czytelników portalu o2.pl przeżył właśnie taką pełną wzruszeń podróż w czasie, gdy w swoich starych dokumentach znalazł umowę zakupu pojazdu z 1994 r. Niewiarygodne wprost, ile musiał zapłacić za ukochanego klasyka.
Z danych Eurostatu wynika, że Polacy są unijnymi liderami pod względem liczby posiadanych samochodów. W 2021 roku w naszym kraju było najwięcej zarejestrowanych aut osobowych w całej UE (687) w przeliczeniu na 1000 mieszkańców. Trudno się dziwić tym statystykom: wiele osób nie wyobraża sobie życia bez auta. Są wśród nich też seniorzy, którzy samochodem chętnie wybierają się do lekarza, na zakupy czy jadą odwiedzić swoich bliskich. Dobrze, że są aktywni, jednak czasem to właśnie najstarsi kierowcy powodują problemy na drogach. Właśnie dlatego chce się nimi zająć Komisja Europejska – informuje portal o2.pl.
W 2021 roku radio gromadziło dziennie 20 mln słuchaczy. Wiele osób wybiera właśnie ten środek masowego przekazu podczas jazdy samochodem. Tymczasem przyjemność kosztuje, bo za posiadanie radioodbiornika, również tego zamontowanego w aucie, niektórzy muszą zapłacić abonament. Jaka stawka zacznie obowiązywać od 1 stycznia?
Rozdawanie przez Ministerstwo Finansów rekompensat jest czymś niezwykle rzadkim. O ile wielu może uznać to za mit, tak faktycznie wystarczy spełnić jeden warunek, aby zakwalifikować się do otrzymania pieniędzy. Bardzo może w tym pomóc przeszukanie szuflad w swoim domu.
Po roku przerwy wróciły kursy kasujące punkty karne – za ich sprawą kierowcy mogą “pozbyć się” aż sześciu punktów. W niektórych lokalizacjach szkolenie kosztuje nawet 1000 zł, ale wysokie ceny w żaden sposób nie odstraszają Polaków. Krzysztof Burdak, egzaminator z Małopolskiego Ośrodka Ruchu Drogowego, przekazał na łamach portalu TVN24.pl, że u nich "do końca roku nie ma już miejsc".
Niemiecka sieć sklepów spożywczych Lidl cieszy się dużym zainteresowaniem wśród polskich klientów. Ze względu na wygodny i szybki transport wielu z nich wybiera się na zakupy samochodem. Okazuje się, że stopniowo coraz więcej kierowców będzie bardzo mile zaskoczonych zmianami, które Lidl wprowadza na kolejnych swoich parkingach. O co dokładnie chodzi?
Kierowcy korzystający z autostrady A1 muszą się przygotować na kilka lat poważnych utrudnień. Do remontu idzie bowiem ponad 150 kilometrów tej trasy. Eksperci już teraz zapowiadają, że okres robót będzie “udręką” dla kierowców.
Dla wielu kolekcjonerów rzeczy wyprodukowane przed 1989 rokiem są obiektem pożądania. Okazuje się jednak, że podobną wartość dla wielu osób mają książeczki powstałe 3 i 4 dekady temu. Teoretycznie są bezwartościowe, lecz w rzeczywistości jest zupełnie inaczej.
Przyszły rok nie zapowiada się pozytywnie dla kierowców. Będą oni musieli płacić specjalny podatek. Danina ma być jednorazowa - ale tylko przez pewien okres.
Jest to w zasadzie nieuniknione: od przyszłego roku w Polsce zacznie obowiązywać nowy podatek. Do jej uiszczania zobowiązanych będzie wielu mieszkańców kraju; co więcej, nie wszyscy zapłacą tyle samo, ponieważ stawki będą zależne od kilku czynników. Może to spowodować bardzo nieprzyjemną niespodziankę.
W nocy z soboty na niedzielę nastąpi zmiana czasu z letniego na zimowy. Jesienna pogoda skłania również do przemyśleń na temat innej, ale podobnej zmiany - kiedy konkretnie wymienić opony letnie na zimowe? Część osób woli jeździć na tych pierwszych przez cały rok, jednak rzecznik Instytutu Transportu Samochodowego zdecydowanie odradza taką praktykę.
Sytuacja z garażami w Polsce pogarsza się z miesiąca na miesiąc. Ofert sprzedaży jest co prawda więcej, jednak ceny są zdecydowanie wyższe niż na początku zeszłego roku. Wszystko przez to, że liczba dostępnych garaży nie rośnie tak szybko, jak liczba samochodów pojawiających się na ulicach polskich miast.
Nadchodzą spore zmiany dla kierowców w zakresie dokumentów. Nowelizacje ustaw wprowadzone w ostatnich latach nie pozostawiają kierującym pojazdami jakiegokolwiek wyboru. Padł również ostateczny termin, który obowiązuje kierowców.
Jak donosi “Rzeczpospolita”, już za kilka miesięcy Polscy kierowcy będą musieli dopełnić ważnego obowiązku. Chodzi o nowe przepisy dotyczące obowiązku rejestracji pojazdów, które wejdą w życie 1 stycznia 2024 r. Zaniechanie powinności jest usankcjonowane wysokimi karami finansowymi. Poniżej wyjaśniamy, kto musi się przygotować na zmiany.
Wielu kierowców musi przygotować się na sporą zmianę. Już niedługo bowiem czeka ich wycieczka do lokalnego urzędu, aby załatwić formalności. Padła również konkretna data w tej sprawie.
Co jakiś czas w mediach pojawiają się przypomnienia o przedmiotach z PRL-u, na których sprzedaży można całkiem dobrze zarobić. Niedawno pisaliśmy np. o książeczkach mieszkaniowych, których posiadacze wciąż mogą ubiegać się o wypłatę premii gwarancyjnej (oczywiście po dokonaniu niezbędnych formalności). Teraz również cofniemy się kilkadziesiąt lat do tyłu, do lat 80., gdy zakup wymarzonego samochodu wiązał się z gromadzeniem funduszy na specjalnej książeczce. W Polsce wciąż istnieją osoby, które aut nie otrzymały, a teraz mogą liczyć na finansową rekompensatę.
Ministerstwo Infrastruktury pracuje nad wprowadzeniem nowego koloru tablic rejestracyjnych. Przepisy miałyby wejść w życie 1 czerwca 2024 r.
Nie ma dobrych wiadomości dla sporej grupy Polaków. Już niebawem w gronie obowiązkowych podatków pojawi się kolejna danina - a wszystko przez wymagania postawione przed Polską. Jedynym plusem jest fakt, iż będzie ona uiszczana jeden raz - ale tylko do 2026 roku.
Od 1 października obowiązują nowe przepisy Kodeksu karnego. Reforma wprowadziła wiele zmian obejmujących m.in. kierowców łamiących prawo. W reformie określanej mianem “przełomowej” znalazły się również zapisy dotyczące innych przestępstw i kar.
Na celowniku kolekcjonerów antyków z PRL znajduje się wiele przedmiotów. Mało kto się jednak spodziewał, że z pozoru bezwartościowe od lat książki staną się bezcennymi pozycjami - i to nie tylko dla koneserów.
Niedawno na łamach naszego serwisu informowaliśmy o tym, że polskie samochody elektryczne marki Izera mają powstawać w fabryce na Śląsku. Jeszcze wtedy nic nie było pewne, bo teren pod fabrykę nie był własnością spółki odpowiedzialnej za budowę auta. Media donoszą, że ElectroMobility Poland wygrała przetarg i została właścicielem działki w Jaworznie. To ogromny zwrot akcji w pracach nad budową polskiego auta.
W dzisiejszych czasach wiele międzynarodowych przedsiębiorstw otwiera fabryki w Europie. Nie inaczej jest w przypadku amerykańskiej firmy z branży motoryzacyjnej, która do niedawno otwartego zakładu produkcyjnego chce rekrutować Polaków. Media donoszą, że można sporo zarobić.
Wiele złodziejskich trików działa od lat, policja wciąż przed nimi ostrzega, a mimo to ludzie się na nie nabierają. Tym razem jednak Polska Agencja Prasowa informuje, że oszuści znaleźli nowy sposób, aby wyłudzić pieniądze. Kierowcy powinni mieć się na baczności, bo na pierwszy rzut oka nie widać, że coś jest nie tak.
W dzisiejszych czasach mieszkańcy miast coraz częściej postanawiają przesiąść się z samochodów do środków komunikacji publicznej. Wynika to przede wszystkim z chęci zaoszczędzenia czasu, bo w taki sposób nie stoimy w korkach i nie musimy szukać miejsca parkingowego. Jednak coraz więcej osób zdaje sobie również sprawę z tego, jak bardzo zła jest jakość powietrza w polskich miastach. Okazuje się, że już jutro wielu Polaków będzie mogło całkowicie za darmo podróżować komunikacją miejską.