Wyszukaj w serwisie
biznes finanse technologie praca handel Eko Energetyka polska i świat
BiznesINFO.pl > Spadek

Spadek

kasa
08.11.2022 20:01 Duże pieniądze do zgarnięcia z ZUS. Mało kto o tym wie. Dowiedz się jak je zdobyć

Pieniądze z OFE podlegają dziedziczeniu. Jeżeli sam nie zadbasz o swoje interesy, możesz ich nie dostać. Nie licz na to, że ZUS sam się do ciebie zgłosi.ZUS może nas o tym nie poinformować, gdyż zgodnie z prawem, nie musi tego robić.

Podatek od spadku do zmiany?
20.06.2021 02:00 Prawo od spadków i darowizn do zmiany? Eksperci wieszczą, że tak

Będzie reforma w zakresie podatku od spadków i darowizn? Takie rozwiązania spodziewają się specjaliści z Polskiego Instytutu Ekonomicznego. Okazuje się, że wpływy do budżetu z tej daniny są znikome.Z tego artykułu dowiesz się:Polski Instytut Ekonomiczny spodziewa się reformy w zakresie podatku od spadku i darowiznW ilu państwach taki podatek funkcjonujeJakie przynosi on w Polsce wpływy do budżetu

Spadek może przynieść spore problemy
07.06.2021 02:00 Spadek i darowizna z zagranicy może okazać się problemem. Niektórzy muszą płacić podwójny podatek

Bywają takie sytuacje, gdy gorycz zamienia się w radość, a następnie znów w gorycz. Dzieje się tak w przypadku otrzymania spadku czy darowizny z zagranicy. Z powodu braku odpowiednich przepisów trzeba liczyć się z koniecznością dwukrotnego zapłacenia podatku. Z tego artykułu dowiesz się:Dlaczego przyjęcie spadku z zagranicy może być problematyczneZ jakimi krajami Polska podpisała umowy regulujące te kwestie

quarrel-2450680 1920
04.06.2021 02:00 Szczodrość nie zawsze popłaca. Rażąca niewdzięczność może być powodem cofnięcia darowizny

Darowizna jest szlachetnym gestem szczodrości. Ale istnieją sytuacje, gdy konieczne wydaje się jej odwołanie, co nie jest to łatwe, ale możliwe. Darowizna, czyli nieodpłatne przeniesienie własności rzeczy lub praw na drugą osobę, jest stosowana powszechnie. Do takiej czynności dochodzi najczęściej pomiędzy spokrewnionymi, bliskimi sobie osobami (gdy, na przykład, rodzice przekazują swojemu dziecku własność nieruchomości). Zdarzają się jednak sytuacje, gdy darczyńca żałuje swojej decyzji i chciałby odzyskać podarowany przedmiot. To stosunkowo trudna do przeprowadzenia czynność, zależąca od wielu czynników. Możliwości przeprowadzenia takiej operacji zależą między innymi od tego, czy darowizna została wykonana, czy jeszcze nie.

hands-4344711 1920
31.05.2021 02:00 Majątek w testamencie można zapisać każdemu. Najbliższa rodzina ma prawo do zachowku

Właściciel majątku poszczególne jego składniki może zapisać w swoim testamencie każdemu. Pominięci członkowie rodziny zmarłego mogą domagać się natomiast tzw. zachowku, choć bywa, że nie jest to procedura ani łatwa, ani przyjemna. Zgodnie z zapisami ustawy Kodeks cywilny dziedziczenie w Polsce może odbywać się zarówno ustawowo, jak i testamentowo, czyli na podstawie dokumentu sporządzonego przed śmiercią przez właściciela majątku.

safe-913452 1920
31.05.2021 02:00 Nabycie praw do spadku bywa bardzo korzystne. Ale najpierw trzeba ustalić krąg spadkobierców

Często się zdarza, że porządek dziedziczenia przypomina węzeł gordyjski, którego rozwiązanie wymaga wsparcia prawnika. Ale najważniejsze zasady warto poznać wcześniej. Dziedziczenie ustawowe odbywa się, gdy osoba zmarła nie pozostawiła po sobie ważnego, sporządzonego i potwierdzonego przez notariusza, testamentu. O tym, kto zostanie spadkobiercą należącego do niej za życia majątku, rozstrzygają wówczas zapisy ustawy Kodeks cywilny. Decydujące znaczenie w procesie dziedziczenia ma testament, pod warunkiem, rzecz jasna, że osoba zmarła przed śmiercią sporządziła taki dokument i wskazała w nim swoich spadkobierców (takie dziedziczenie określane jest wtedy jako testamentowe). W treści testamentu zmarły za życia może pominąć nawet najbliższą rodzinę i cały majątek przekazać komuś obcemu lub konkretnej organizacji (w takiej sytuacji rodzina ma prawo do tzw. zachowku, dziedziczenie na podstawie testamentu określane jest jako testamentowe).

old-age-360714 1920
31.05.2021 02:00 Prawo reguluje kolejność dziedziczenia. W spornych przypadkach warto poprosić o pomoc prawnika

Porządek dziedziczenia czasem przypomina węzeł gordyjski, którego rozplątanie wydaje się niemożliwe, na pewno trudne. Jeżeli wartość spadku to uzasadnia warto rozważyć włączenie do sprawy prawnika, który pomoże rozwikłać te kwestie, a w spornych przypadkach skieruje sprawę na drogę sądową. Dziedziczenie tzw. ustawowe (nazwa od regulującej te kwestie ustawy Kodeks cywilny) oznacza usankcjonowaną prawnie kolejność nabywania spadku po osobie zmarłej. Taka droga przenoszenia wartości z osoby zmarłej na jego rodzinę ma miejsce wtedy, gdy zmarły nie pozostawił testamentu, który w Polsce ma pierwszeństwo przed drogą ustawową.

Photo courtesy of pixabay user delphinmedia
29.05.2021 02:00 Stwierdzenie nabycia spadku a dział spadku

Postępowanie w sprawie spadku otwiera się już w chwili stwierdzenia śmierci spadkodawcy. Cała droga dotycząca uporządkowania spraw majątkowych po zmarłym może być nieraz żmudna i czasochłonna. Składa się z kilku etapów. Na początku na pewno zastanowisz się, co dzieli stwierdzenie nabycia spadku a dział spadku?

love-1520472 1920
26.05.2021 02:00 Warto dbać o relacje w rodzinie. Nawet osoba najbliższa może zostać wydziedziczona

Spadek po osobie zmarłej z reguły nabywa jego najbliższa rodzina. Czasami jednak stosunki między jej członkami są na tyle skomplikowane, że właściciel majątku sobie tego nie życzy – może wydziedziczyć swoją rodzinę.W polskim prawie spadkowym obowiązuje zasada, że spadkodawca, spisując testament, może zdecydować, kto odziedziczy po nim należący do niego majątek, najczęściej nieruchomość. W jego gestii leży nawet całkowite pominięcie własnej rodziny i wskazanie, jako spadkobiercy, obcej osoby. Interesy najbliższej rodziny w takiej sytuacji ma chronić prawo do tzw. zachowku.

  • 1
  • 2