Wielkimi krokami zbliża się ostateczny termin na rozliczenie ze skarbówką za ubiegły rok. Tymczasem w piątek 19 kwietnia od rana Polacy mieli problemy z logowaniem się do e-Urzędu Skarbowego. Oznacza to, że nie mogli złożyć też deklaracji PIT. Ministerstwo Finansów wydało w tej sprawie komunikat.
Ministerstwo Finansów przekazało dobre wieści. Wejdą w życie ważne zmiany w podatkach, które będą sporym ułatwieniem dla wielu Polaków. Modyfikacje dotyczą e-Urzędu Skarbowego i składania deklaracji podatkowych drogą elektroniczną. Co konkretnie się zmieni?
W sieci pojawiły się informacje na temat rzekomego narzędzia, jakie otrzyma Urząd Skarbowy i które będzie służyć mu do inwigilacji ludzi w Internecie. Wszystko z powodu zmian w polityce firmy Vinted. Od 1 lipca wszystkie platformy będą musiały raportować działania swoich klientów.
Sezon na przyjęcia komunijne coraz bliżej. To jednak nie tylko ważny czas dla dziecka, ale również całej rodziny. Z tej okazji wiele osób zadaje sobie pytanie: ile pieniędzy włożyć do koperty? Warto pamiętać o jednym przepisie dotyczącym darowizny.
Czas na złożenie zeznania podatkowego mija 30 kwietnia. Proces ten znacznie ułatwia usługa Twój e-PIT, która stała się najpopularniejszą formą rozliczenia z Urzędem Skarbowym. W zeszłym roku skorzystało z niego niemal 12 mln osób. Jak zalogować się na Twój e-PIT i skorzystać z usługi?
Jeśli znalazłeś w skrzynce list z Opola, chociaż mieszkasz daleko od tego miejsca, to pamiętaj, że nie jest to próba oszustwa. Tak naprawdę przesyłka zawiera zaległy mandat, który, musisz opłacić w ciągu tygodnia.
W ubiegłym roku fiskus przeprowadził aż o 30% kontroli mniej niż w roku 2022. To samo w sobie nie jest jeszcze alarmujący — taki właśnie trend był już wcześniej zapowiadany. Eksperci są jednak zaniepokojeni. Problemem jest utrzymująca się od lat niska skuteczność egzekucji.
Ministerstwo Finansów ponownie zapowiada ”rekordowe zwroty PIT”. Przelewy z urzędu skarbowego mają być szybkie, a kwoty wysokie. Kluczem jest właściwe złożenie deklaracji. Jak to zrobić?
W 2023 roku uczniowie klas czwartych dostali od rządu laptopy o łącznej wartości 1,2 mld zł. Jak się jednak okazało, prace nad przepisami w tej sprawie szły zbyt szybko, bowiem zapomniano przy tym o zwolnieniu rodziców z podatku od laptopa. Podobnie wygląda sytuacja z bonami dla nauczycieli na zakup komputerów.
Pan Rafał ma za sobą niestandardową wizytę w urzędzie skarbowym. Mężczyzna został tam wezwany tylko dlatego, że sprzedał kilka ubrań na popularnej platformie zakupowej Vinted. Jak się okazało, przekazała ona skarbówce dane o transakcjach swoich użytkowników, a urzędnicy zaczęli się im dokładnie przyglądać. Czy mogli? Mogli. Co więcej, niedługo takie praktyki będą już na porządku dziennym.
Od kilku tygodni wszyscy podatnicy mogą śmiało rozliczać się z dochodów za rok ubiegły. 15 lutego uruchomiono usługę Twój e-PIT, która cieszy się wielkim zainteresowaniem wśród Polaków. Mimo iż zwroty podatku są obecnie nieco skromniejsze niż przed rokiem, to skarbówka i tak oddaje spore kwoty. Wielu Polaków już otrzymało swoje zwroty, a jak wylicza "Fakt", przeciętny przelew to całkiem wysoka kwota.
Podatniczka przez pomyłkę złożyła zeznanie PIT-36L. Zaledwie 14 sekund później poprawiła swój błąd, przesyłając PIT-36. Błąd kosztował ją 10 tysięcy złotych.
Jeszcze tylko do piątku podatnicy mają czas na uiszczenie opłaty z tytułu ważnego podatku. Wiele osób jest z niego zwolnionych, ale pamiętać o nim powinni szczególnie rolnicy. Termin mija już 15 marca.
Jakiś czas temu rozpoczął się okres składania deklaracji podatkowych. Przy okazji rozliczania się ze skarbówką, Polacy mogą skorzystać z różnych ulg podatkowych. Jedną z nich jest ulga na dziecko, dzięki której można naprawdę sporo zyskać. Należy jednak być uważnym, bo ujawnione nieprawidłowości mogą prowadzić do konieczności zapłacenia kary finansowej.
W ostatnich miesiącach tysiące Polaków otrzymało od Urzędu Skarbowego listy o zaskakującej treści. Korespondencja nie była wysyłana w kontekście przeprowadzanych kontroli czy innych działań wobec podatników, a mimo to wywołała mnóstwo nerwów. Tzw. “listy behawioralne” zaskoczyły wiele osób. Czy rzeczywiście jest się czego bać?
Na złożenie deklaracji podatkowej PIT zostało coraz mniej czasu. Na zapominalskich czekają olbrzymie kary. Jest jednak sposób na uniknięcie konsekwencji. Czym jest czynny żal? Lepiej sprawdzić zawczasu.
Już niebawem znaczna część obywateli podczas rozliczania podatkowego zanotuje niedopłatę w PIT. W związku z tym będą oni zobligowani do dopłacenia zaległości. Warto jednak być ostrożnym w ostatecznych terminach.
20 lutego czterech pracowników Urzędu Skarbowego w Nowym Targu zostało zatrzymanych przez funkcjonariuszy Biura Inspekcji Wewnętrznej Ministerstwa Finansów. Dzisiaj nareszcie postanowiono zarzuty. Powodem zatrzymania miała być korupcja.
We wtorek, 20 lutego, do Urzędu Skarbowego w Nowym Targu weszli funkcjonariusze Biura Inspekcji Wewnętrznej Ministerstwa Finansów. Zatrzymanych zostało aż czterech urzędników. Co było powodem interwencji?
Jedną z najczęściej stosowanych ulg podatkowych jest ta dla samotnych rodziców. Część potencjalnych beneficjentów jej jednak nie dostanie. Dlaczego? Decyzja ma zależeć od interpretacji urzędników, a nie przepisów. Sytuacja wygląda absurdalnie.
Od dzisiaj można już składać zeznania podatkowe za 2023 rok. Ułatwić ma to usługa ”Twój e-PIT”. Ta jednak na samym starcie mierzy się z potężnymi problemami technicznymi. Wielu Polaków nie miało możliwości, by zalogować się do systemu udostępnionego przez fiskusa.
Od dzisiaj można już składać roczne zeznanie podatkowe PIT. Wiele osób z pewnością będzie czekać aż do końca kwietnia, kiedy upływa ostateczny termin rozliczenia. W efekcie możemy tę datę przegapić — a na zapominalskich czekają kary. I to bardzo wysokie, bo nawet 21 tysięcy złotych.
Pojawiły się doniesienia o kolejnych, intensywnie przeprowadzanych kontrolach mieszkań. Tym razem kontrolerzy nie sprawdzają jednak szczegółów technicznych nieruchomości, a dokumenty. Wykrycie uchybień może oznaczać sporą karę pieniężną dla właściciela.
System STIR cieszy się coraz większą popularnością wśród urzędników kontroli skarbowej. Zablokowano już 5 tysięcy kont bankowych. Eksperci nie mają wątpliwości, że ta liczba będzie wzrastać.
Co roku jak bumerang wraz z rocznym rozliczeniem PIT powraca możliwość przekazania 1,5% podatku na wybraną organizację pożytku publicznego, czyli OPP. Równocześnie pojawiają się również pytania, jak to zrobić. A cały proces jest bardzo prosty. Wyjaśniamy, jak przekazać 1,5% podatku przy rozliczeniu PIT!
Jeśli niedawno kupiłeś mieszkanie, lepiej przygotuj się na kontrolę. Urzędy Skarbowe już pukają do drzwi osób, które mieszkania kupiły… zbyt tanio. Dla tych, którzy zaniżyli wartość transakcji, przewidziano wysokie kary.
Wielkimi krokami zbliża się składanie deklaracji podatkowych PIT. Rozliczenia możemy dokonać tradycyjnie lub za pośrednictwem usługi Twój e-PIT. Okazuje się, że po złożeniu deklaracji niektórzy podatnicy mogą spodziewać się telefonu od skarbówki. Z kim konkretnie się skontaktują?
Termin płatności abonamentu RTV już za nami, a kontrolerzy Poczty Polskiej i Urzędu Skarbowego wyruszyli wlepiać kary. Co zrobić, kiedy kontroler zapuka do drzwi? Czy za niewpuszczenie kontroli grozi nam dodatkowa kara?