Już niebawem ruszy składanie zeznań podatkowych za ubiegły rok. Usługa Twój e-PIT jest ogromnym ułatwieniem dla Polaków, ale w najbliższym czasie nie będzie można z niej korzystać. Ministerstwo Finansów ogłosiło bowiem prace serwisowe, które potrwają do połowy lutego.
Zarówno złożenie deklaracji podatkowej, jak i otrzymanie zwrotu podatku za ubiegły rok, zawsze zajmuje trochę czasu, a my zawsze mamy wrażenie, że trwa zbyt długo. Jest jednak kilka sposobów, by skrócić czas oczekiwania na przelew z Urzędu Skarbowego. Kto zwrot podatku dostanie szybciej?
Historie o zajęciach przeprowadzanych przez skarbówkę nie są niczym nowym. Okazuje się jednak, że takie opowieści mogą dotknąć nawet pięcioletnich dzieci - o czym przekonała się rodzina pewnej małej aktorki.
Złożenie rocznej deklaracji podatkowej i opłacenie podatku PIT to jeden z podstawowych obowiązków każdego polskiego podatnika. Czasem zdarza się jednak, że z jakiegoś powodu nie zrobimy tego w terminie. Winowajcy grozi wysoka kara, jest jednak sposób na uniknięcie odpowiedzialności. Co zrobić, jeśli nie zdążyliśmy złożyć PIT?
Jak co roku, czas na rozliczenie PIT mamy do końca kwietnia. W Urzędzie Skarbowym obowiązują też inne terminy, o których warto pamiętać. Dzięki temu zwrot podatku możesz dostać znacznie szybciej.
Abonament RTV to opłata, którą powinien zapłacić właściwie każdy posiadacz telewizora. Wielu jednak stara się tego uniknąć. Teraz Urząd Skarbowy zamierza ściągnąć zaległą opłatę — zabierze ją z pensji, emerytury i renty.
Nieubłaganie nadchodzi czas rozliczenia z fiskusem. Wiele osób lada dzień powinno więc otrzymać od pracodawcy dokument oznaczony jako PIT-11. Zanim się to jednak stanie, wypełniony formularz musi trafić do samej skarbówki. Jak wyglądają konkretne terminy? Wyjaśniamy.
Skarbówka ma oko na Polaków. Każdemu, kto nie spełnia określonych warunków, grozi kontrola. Jest jeden sposób, by jej uniknąć. Trzeba się jednak pospieszyć.
Najnowsza unijna dyrektywa spowoduje spore problemy dla przedsiębiorców. Nie chodzi tu jednak o nowy podatek. Fiskus wraz z nowym rokiem zyskał zupełnie nowe narzędzia do weryfikacji tego, czy firmy nie uchylają się od obowiązku opłacania podatków.
Przed nami skomplikowany czas rozliczeń z fiskusem. Dla części z nas to przykry obowiązek, ale dla wielu, w tym seniorów, szansa na dodatkowy zastrzyk gotówki. Jak co roku, także i teraz, skarbówka zwróci rzeszy emerytów i rencistów nadpłacony przez nich podatek. Dziennik “Fakt” wyliczył, na jakie kwoty mogą liczyć najstarsi Polacy. Wielkich rozczarowań raczej nie będzie.
Dla wielu osób proces składania zeznania rocznego PIT jest czasochłonny i stresujący, dlatego wolą to zlecić komuś innemu. Niektórzy wciąż nie są świadomi, że w obecnych czasach mamy już do czynienia z dużą automatyzacją, a poza tym występują przypadki, w których to Urząd Skarbowy rozlicza PIT za podatnika. Od czego to zależy?
Wielu emerytów obawia się, że z jakiegoś powodu wysokość ich emerytury zostanie obniżona. Nie są to przemyślenia bezpodstawne - okazuje się bowiem, że fiskus ma pełne prawo do zabrania im części świadczenia w pewnych okolicznościach.
W lipcu w jednej z polskich lodziarni doszło do kuriozalnej sytuacji. Julia Myszalowa sprzedała klientowi dwie gałki lodów, położyła paragon na ladzie i poszła zrealizować zamówienie. Chwilę później pojawili się kontrolerzy skarbówki, którzy ukarali dziewczynę mandatem w wys. 3 tys. zł. W mojej ocenie przypadek lodziarni to przykład naruszenia zasad kontroli – mówi Piotr Juszczyk, Główny Doradca Podatkowy w firmie inFakt, w informacji nadesłanej do redakcji Biznesinfo. Jaki jest finał tej sprawy?
Coraz więcej Polaków przekazuje mediom informacje, że dostają listy od skarbówki. Ich treść jest bardzo niepokojąca - jak się okazuje, odbiorcy mogą mieć poważne kłopoty w związku z otrzymanymi przesyłkami.
Urząd Skarbowy wysyła tzw. listy behawioralne do osób, które pracują na czarno. Zachęca je do zarejestrowania firmy i płacenia podatków.
150 tys. zł - to cena wywoławcza samochodu wystawionego na licytację przez Urząd Skarbowy w Białymstoku. Okazuje się, że na licytacjach prowadzonych przez urzędy skarbowe można znaleźć prawdziwe perełki, oferowane poniżej ceny rynkowej.
Urząd Skarbowy wysyła specjalne listy. Tak zwane “listy behawioralne” otrzymują osoby, które pracują na czarno. Urząd zaznacza, że zdaje sobie sprawę, że nie odprowadzają podatków i ostrzega przed możliwą kontrolą, informuje “Rzeczpospolita”.
Podwyżka płacy minimalnej niesie ze sobą jeszcze jedną zmianę. Wzrośnie bowiem wysokość mandatów oraz grzywien przyznawanych za popełnienie wykroczeń bądź przestępstw skarbowych - i lepiej uważać, aby nie popełnić błędu.
Serwis Prawo.pl podaje, że Urząd Skarbowy sprawdza podatników na popularnych platformach społecznościowych i handlowych. Publikowane w sieci zdjęcia, posty i ogłoszenia pomagają urzędnikom sprawdzić, czy podatnik wywiązuje się z obowiązków podatkowych.
Skarbówka w zeszłym roku zajęła ponad 3,1 mln kont bankowych. Eksperci mówią o “ponurym rekordzie” i radzą odkładać część pieniędzy poza rachunkiem bankowym.
Dziś mija termin na złożenie zeznania podatkowego PIT za 2022 r. Można to zrobić korzystając z usługi Twój e-PIT, systemu e-Deklaracje lub złożyć zeznanie w formie papierowej.
Ministerstwo Finansów przypomina, że mija termin złożenia ważnej deklaracji. PIT można złożyć do 2 maja do północy.
Zeznanie podatnika zostanie automatycznie złożone 2 maja, ale może się okazać, że będzie w nim niedopłata podatku, którą trzeba uregulować w tym samym terminie. Opóźnienia będą skutkować odsetkami wynoszącymi aż 16,5 proc. Wskutek tego należność może znacznie wzrosnąć.
Z danych resortu finansów wynika, że w minionym roku wszczęto o prawie 10% więcej kontroli podatkowych niż w 2021 roku.. Ponadto o blisko 15% wzrosła rdr. liczba takich działań, które zostały zakończone.
Mimo postępującej cyfryzacji wielu Polaków składa papierową wersję deklaracji PIT. Drukowanie deklaracji przyczynia się jedynie do marnowania papieru.
- Zlikwidujemy urzędy skarbowe, a w ich miejsce powołamy centra obsługi podatnika. Każdy przedsiębiorca będzie miał swojego opiekuna podatkowego, nie po to żeby ścigał twoje błędy, ale po to, aby cię wspierał i pomagał - powiedziała wiceprzewodnicząca PO Izabela Leszczyna podczas posiedzenia klubu Koalicji Obywatelskiej w Poznaniu.
Trwają rozliczenia podatkowe. Część osób otrzyma na swoje konta zwroty podatku, inne z kolei będą musiały dopłacić niemałe kwoty. Jedna z sytuacji, która spowoduje, że skarbówka przeleje na nasze konto pieniądze, jest tzw. ulga na dziecko. Dzięki niej, na konta wielu Polaków wpłynie większy zwrot niż osobom które nie posiadają dzieci.
Urząd skarbowy chce wiedzieć więcej na temat transakcji, których dokonują Polacy w Internecie. Skarbówka skontroluje czym, i za ile handlujemy, informuje serwis wyborcza.biz.