Od lipca 2022 roku Urząd Skarbowy ma możliwość prześwietlenia kont bankowych Polaków. W jakich przypadkach to robi oraz jak często do tego dochodzi.Zanim przepisy zostały znowelizowane (lipiec 2022r.) kontrole mogły mieć miejsce tylko po postawieniu osobie fizycznej zarzutów. Obecnie urzędnicy mają do tego prawo na etapie postępowania przygotowawczego ws. podejrzanej osoby.
Czasem zdarza nam się wspierać różne organizacje, projekty, inicjatywy. Na niektóre z nich przysługuje nam ulga podatkowa, na inne nie. Z braku wiedzy na temat możliwości odliczenia od podatku wielu inwestycji w dobro społeczne czy też lokalne, płacimy podatki większe niż musimy.
Usługa Twój e-PIT jest niedostępna od 3 do 14 lutego – poinformowało Ministerstwo Finansów. Problem będzie również z logowaniem danymi autoryzującymi do usługi e-Urząd Skarbowy.Jak podało MF, obecnie trwa przygotowywanie zeznań PIT za 2021 r. Będą one dostępne od 15 lutego. Twój e-PIT to automatycznie przygotowane i udostępnione przez Krajową Administrację Skarbową roczne zeznanie podatkowe osób fizycznych. Podatnik, który skorzysta z tej usługi, nie musi wypełniać wniosków, aby rozliczyć swój podatek przy jej użyciu.
Liderka Związkowej Alternatywy w Krajowej Administracji Skarbowej, Agata Jagodzińska przesłała pismo do ministra finansów, Tadeusza Kościńskiego i szefowej KAS, Magdaleny Rzeczkowskiej, w którym informuje o groźbie paraliżu skarbówki – podała Związkowa Alternatywa.Związek zawodowy obecny w polskiej skarbówce, stawia konkretne postulaty wśród nich: likwidacja dyżurów na infolinii dot. Polskiego Ładu, wypłata dodatków zadaniowych dla urzędników udzielających informacji o reformie oraz wzrost wynagrodzeń zasadniczych o 20 procent. Pracownicy grożą strajkiem. W piśmie do ministra finansów, Tadeusza Kościńskiego i szefowej KAS, Magdaleny Rzeczkowskiej związek odnosi się do dużego obciążenia pracowników skarbówki nowymi zadaniami po wejściu w życie Polskiego Ładu. To m.in. konieczność udzielania porad dot. funkcjonowania reformy podczas dyżurów telefonicznych na specjalnej infolinii powoduje, że urzędnicy nie mają czasu wykonywać swoich dotychczasowych obowiązków – wskazuje Związkowa Alternatywa. – W związku z wdrażaniem Polskiego Ładu sytuacja w Krajowej Administracji Skarbowej stała się krytyczna – alarmuje Związkowa Alternatywa w liście, wysłanym w środę do ministra finansów Tadeusza Kościńskiego oraz Magdaleny Rzeczkowskiej, jego zastępcy oraz szefowej KAS.Przedstawiciele związku zauważają, że urzędnicy skarbówki nie zostali odpowiednio przeszkoleni pod kątem udzielania informacji nt. Polskiego Ładu. Webinaria, wprowadzonych dla administracji skarbowej przez Ministerstwo Finansów, określają mianem „farsy szkoleń”.
Związkowa Alternatywa poinformowała, że pracownicy Krajowej Administracji Skarbowej upomną się o podwyżki. Chodzi o realizację uchwały modernizacyjnej z lat 2020 i 2021, pracownicy żądają też wzrostu wynagrodzeń i uposażeń od 1 stycznia 2020 r. 20 procent. Pracownicy i funkcjonariusze KAS zapowiedzieli protest 8 października (piątek) o godz. 11.00. Protestujący zgromadzą się pod Ministerstwem Finansów.
Kontrole Krajowej Administracji Skarbowej (KAS) ruszają w całej Polsce. Na celowniku urzędników znajdą się podmioty, które handlują częściami samochodowymi. Weryfikacja ma na celu wychwycenie podmiotów, które zaniżają dochody, nie są czynnymi podatnikami VAT lub nie opodatkowały działalności gospodarczej.Z tego artykułu dowiesz się:Z jakimi zjawiskami będzie walczyć KASKiedy odbędą się kontroleJakie niedopatrzenia ujawnił program pilotażowy
Mandat za przejazd autostradą bez opłaty będzie ściągała skarbówka. Projekt rozporządzenia Ministerstwa Finansów, Funduszy i Polityki Regionalnej wskazuje, że nowe zadanie ma leżeć w kompetencjach naczelników urzędów skarbowych. Poza pobraniem stosownej kwoty będą naliczali również odsetki.Z tego artykułu dowiesz się:Jak skarbówka ma ściągać mandatIle osób będzie zaangażowanych w nowe proceduryZ czego wynikają te zmiany
Fiskus rozpoczyna masowe kontrole w związku z przewinieniami w dobie pandemii koronawirusa. Nowe przepisy umożliwiają dłuższe ściganie przestępców skarbowych.
Zadłużenie zniknie z konta obywatela w ekspresowym tempie. Wszystko z powodu wdrożenia elektronicznej ścieżki wysyłania egzekucji i tytułów wykonawczych do urzędów skarbowych. Zaległy podatek od nieruchomości, PIT, a nawet abonament RTV zostanie ściągnięty w przeciągu jednego dnia.Z tego artykułu dowiesz się:Ile do tej pory trwała cała procedura ściągania zadłużeniaDlaczego rząd zdecydował się na zmianyKogo dotyczą
Od 1 lipca kasy online będą musieli wprowadzić przedsiębiorcy prowadzący m.in. usługi kosmetyczne, fryzjerskie, budowlane czy prawnicze. To czy nowe narzędzie zostało wdrożone sprawdzi skarbówka, która przeprowadzi w tym zakresie specjalne kontrole.Z tego artykułu dowiesz się:Od jutra część firm musi zainstalować kasy onlineTo czy rozwiązanie to zostało wdrożone sprawdzi skarbówka Jak wyglądają efekty kontroli firm, które już wcześniej musiały wprowadzić kasy online
Szykuje się prawdziwa pocztowa rewolucja. Najprawdopodobniej 1 lipca ruszy system e-doręczeń, który oznaczać będzie śmierć tradycyjnego papierowego listu. W pierwszej kolejności korespondencję na nowych zasadach mają prowadzić m.in. podmioty administracji rządowej. Z tego artykułu dowiesz się:1 lipca ma ruszyć system e-doręczeńNa czym będzie on w praktyce polegałKogo w pierwszej kolejności będą dotyczyć nowe zasady korespondencji
Podatek może zahamować boom na elektromobilność. Choć rząd PiS nieustannie zachęca do inwestowania w bardziej ekologiczne pojazdy to skarbówka nakłada na tego typu samochody dodatkową opłatę. Na straconej pozycji są firmy, które udostępniają swoim pracownikom auta elektryczne.Z tego artykułu dowiesz się:Jakie działania podejmuje PiS, aby ożywić popyt na elektromobilnośćKogo dotyczy podatek od ekologicznych autCo na ten temat uważają eksperci
Urzędy skarbowe zauważając nieprawidłowość związaną z naszymi rozliczeniami czy deklaracjami, mogą wezwać nas do wyjaśnienia i poprosić o złożenie korekty. Są to niektóre z działań, które nazywane są czynnościami sprawdzającymi. Nie są tak inwazyjne, a ich wszczęcie nie oznacza od razu dokonania przestępstwa podatkowego i finalnej kary, jak często jest przy kontroli podatkowej, z którą są mylone. Czym są czynności sprawdzające urzędu skarbowego i co mają na celu?
Każdy podatnik musi liczyć się z możliwością poddania jego przedsiębiorstwa kontroli skarbowej. Jest to przykry obowiązek każdego przedsiębiorcy. Działania kontrolne przeprowadzane przez urząd skarbowy mają za zadanie sprawdzenie, czy podatnik rzetelnie prowadzi księgi oraz czy prawidłowo rozlicza się ze swoich przychodów z fiskusem. Z tego artykułu dowiesz się z czym wiąże się kontrola skarbowa i jak się do niej przygotować.
Płaskie podatki są marzeniem każdego obywatela. W polskim systemie fiskalnym istnieje możliwość takiego rozliczenia się z fiskusem, lecz zarezerwowana tylko dla przedsiębiorców. Nie zawsze i nie każdemu, w dodatku, się ona opłaca. Podatek liniowy zwany także płaskim, charakteryzuje jedna stawka podatkowa. Obecnie jej wysokość wynosi 19 proc. (stabilność systemu fiskalnego jest ważnym parametrem, więc warto mieć nadzieję, że w przyszłości to się nie zmieni). To najprostszy podatek z możliwych, bo podczas rozliczenia z fiskusem nie jest brana pod uwagę wysokość przychodów. Ale z tego dobrodziejstwa systemu podatkowego mogą skorzystać jedynie osoby prowadzące pozarolniczą działalność gospodarczą. Bez względu na to, czy w ciągu roku zarobią 50 czy 150 tys. zł zawsze zapłacą podatek wynoszący 19 proc.
Puste faktury, czyli innymi słowy, faktury za fikcyjne transakcje pociągają za sobą bardzo poważne konsekwencje prawne. Kary, zarówno dla wystawiającego, jak i dla fikcyjnego nabywcy są bardzo dotkliwe. Puste faktury to dokumenty dotyczące zdarzenia gospodarczego, które nigdy nie miało miejsca. Wykorzystywane są one do różnych celów, zwykle do dokonywania oszust podatkowych. Czasem puste faktury pojawiają się w sposób niezamierzony, np. gdy najpierw sprzedawca wystawi fakturę, a transakcja z jakiejś przyczyny nie dojdzie do skutku. Wystawienie faktury, nawet jeśli nie dokumentuje ona rzeczywistego zdarzenia, powoduje, iż trzeba od niej – tak jak od każdej innej faktury – odprowadzić podatek.
Kasa fiskalna to podstawowe urządzenie w sklepach czy zakładach usługowych. Czy można skorzystać z ulgi na jej nabycie? 1 maja 2019 roku weszła w życie ustawa zobowiązująca przedsiębiorców do wymiany starych kas fiskalnych na nowe kasy mogące łączyć się z internetem. Takie urządzenia pozwalają na bezpośredni przesył danych o transakcji do Centralnego Repozytorium Kas, czyli systemu Krajowej Administracji Skarbowej. Nowe kasy z dostępem do Internetu umożliwiają organowi podatkowemu na zdecydowanie większą kontrolę w zakresie prawidłowego naliczania i odprowadzania podatków.
Czasami uregulowanie należności na rzecz fiskusa nie jest możliwe. W takich sytuacjach można starać o odroczenie płatności lub rozłożenie jej na raty, jednak trzeba liczyć się z tym, że do kwoty podatku zostanie doliczona opłata prologacyjna. Opłacanie podatków nigdy nie jest przyjemną i przynoszącą satysfakcję czynnością, jednak jest czymś, przed czym nie można się uchylić.
Skarbówka dostanie nowy oręż. Za sprawą decyzji Sejmu już wkrótce może zostać zamrożone przedawnienie m.in. w przestępstwach skarbowych. Projekt ustawy w tej sprawie trafił do podpisu prezydenta. Kiedy - po prawdopodobnym podpisie głowy państwa - zmiany wejdą w życie? To zależeć będzie od rozwoju sytuacji epidemicznej w Polsce. Z tego artykułu dowiesz się:Sejm przyjął nowelę zakładającą zamrożenie przedawienia m.in. w przestępstwach skarbowychDlaczego podpis prezydenta nie oznacza szybkiego wejścia w życie zmianDlaczego cała ta sytuacja budzi zastrzeżenia ekspertów
Przedsiębiorcy prowadzący działalność gospodarczą są zobowiązani do rozliczania podatków oraz składania deklaracji podatkowych we właściwym urzędzie skarbowym. W jaki sposób przedsiębiorca może zmienić urząd skarbowy? Czy osoba fizyczna też może to zrobić i w jakiej sytuacji?Każdy obywatel bez względu na to, czy prowadzi działalność gospodarczą, czy też jest osobą fizyczną, pozostaje zobowiązany do składania deklaracji podatkowych we właściwym urzędzie skarbowym. Jednak często zdarzają się sytuacje, gdy zmieniamy miejsce zamieszkania lub prowadzenia działalności gospodarczej. W takiej sytuacji należy dopełnić odpowiednich formalności. O czym należy pamiętać przy zmianie urzędu skarbowego i jak zmienić urząd skarbowy?
Nowe przepisy zakładają wyższe mandaty za wykroczenie skarbowe. Już od 1 maja 2021 r. skarbówka może nałożyć mandat w wysokości nawet 14 tys. złotych.Z tego artykułu dowiesz się:W jakim trybie będzie można nałożyć mandatCzego obawiają się przesiębiorcyKto jest narażony na najwyższą stawkę mandatu
Abonament RTV musi płacić każdy, kto zarejestrował radio lub telewizor. Osoby uchylające się od płatności muszą przygotować się na dotkliwe konsekwencje finansowe, ponieważ do gry może wkroczyć nawet komornik. Już niebawem walka z osobami, które omijają zasady, będzie znacznie bardziej skuteczna.Z tego artykułu dowiesz się:Ile trzeba płacić za abonament RTVKto jest zwolniony z opłatyJakie konsekwencje grożą osobom, które nie regulują należności
Podatek liniowy jest najprostszym sposobem rozliczenia się z fiskusem z dochodów uzyskiwanych z działalności gospodarczej w trakcie roku podatkowego. Ale taka metoda rozliczeń jest opłacalna tylko dla bogatych.Podatek liniowy jest jedną z form opodatkowania dochodu. Charakteryzuje go jedna stawka podatkowa w wysokości 19 proc. bez względu na wartość uzyskanego w ciągu roku dochodu. W dużym uproszczeniu można przyjąć, że to najłatwiejsza z dostępnych form odprowadzenia na konto fiskusa należności przypadającej Państwu, a więc do wspólnej kasy wszystkich obywateli Rzeczpospolitej Polskiej. Nie wymaga bowiem takiego liczenia, jak w przypadku rozliczeń na podstawie skali podatkowej, nie ma odliczeń itd.
Za wykroczenie skarbowe można od niedawna otrzymać bardzo wysoką karę. Z inicjatywy Ministerstwa Finansów maksymalna stawka została podniesiona do kwoty 14 tys. zł. Przedstawiciele resortu deklarują, że dzięki zmianom wzrośnie liczba spraw rozwiązanych w toku postępowań mandatowych, co odciąży polskie sądy.Z tego artykułu dowiesz się:Jakie są nowe stawki mandatu za wykroczenie skarboweKomu grozi najwyższa karaJakie są inne nowe przepisy zainicjowane przez Ministerstwo Finansów
Abonament RTV to archaiczna opłata, przed którą uciekają tysiące Polaków. Już od lipca skarbówka znacznie skuteczniej upomni się o zaległe należności. Urzędnicy będą mogli wysyłać wnioski w sprawie egzekucji długów drogą elektroniczną.Z tego artykułu dowiesz się:Ile osób nie reguluje opłaty za radio i telewizorJak skarbówka będzie mogła ściągać abonamentJak można uchronić się przed egzekucją
Choć termin na rozliczenie się z fiskusem minął dokładnie dwa tygodnie temu, część podatników w ciągu najbliższych dwóch tygodni może spodziewać się listu od skarbówki. Dotyczyć on będzie konieczności uregulowania niedopłaty PIT. Na zapłatę jest bardzo niewiele czasu, a przekraczając termin trzeba się liczyć z odsetkami. Z tego artykułu dowiesz się:Lada dzień skarbówka może powiadomić cię o konieczności dopłaty podatkuIle jest czasu na zapłatęW jaki sposób należy uregulować niedopłatę
Czas rozliczeń podatkowych już za nami, ale skarbówka nie śpi. Teraz rozgorzał czas ewentualnych niedopłat do PIT. Podatnik musi zwrócić różnicę skarbówce, ale ta wcześniej wyśle do niego list.Z tego artykułu dowiesz się:Czym jest niedopłata do PITW jaki sposób dokonać opłatyKiedy można uniknąć odpowiedzialności
Mandat za wykroczenie skarbowe może być wyjątkowo dotkliwy. Od maja 2021 r. obowiązują bowiem nowe, zdecydowanie wyższe stawki. Za niektóre przewinienia można otrzymać nawet 14 tys. zł. Celem zmian jest zmniejszenie liczby postępowań sądowych w sprawach skarbowych.Z tego artykułu dowiesz się:Ile do tej pory wynosił mandat za wykroczenie skarboweDlaczego stawki zostały zwiększoneZa jakie przewinienia można otrzymać wysoką karę