Abonament RTV, czyli opłata za użytkowanie radia i telewizji, od dawna budzi spore kontrowersje. Choć dla wielu Polaków to tylko drobny wydatek, nieuregulowanie tego obowiązku przez lata może prowadzić do drastycznych konsekwencji. Przykład? Rekordowy dług z Dolnego Śląska, gdzie skarbówka ściągnęła aż 391 tys. zł zaległości.
Obecnie z internetowych kont bankowych i szybkich przelewów korzysta prawie każdy. Nie wszyscy zastanawiali się jednak, kiedy historia transakcji na koncie może przyciągnąć uwagę skarbówki. Zdarza się, że o potrzebie kontroli informują urzędników pracownicy banków. Bywają też przypadki, kiedy przesłanie pieniędzy rodzicom lub bratu może wpędzić nas w kłopoty. Podpowiadamy, jak uniknąć takich sytuacji.
Dostępny w internecie e-Urząd Skarbowy zyskuje popularność, stając się platformą załatwiania formalności ze skarbówką dla coraz większej liczby użytkowników. Jeszcze większe ułatwienie miała stanowić zapowiadana na grudzień aplikacja mobilna. Już jednak wiadomo, że trzeba będzie na nią jeszcze trochę zaczekać.
Posiadanie mieszkania to nie tylko inwestycja, ale również odpowiedzialność podatkowa. Nieznajomość przepisów może prowadzić do kosztownych konsekwencji. Jakich obowiązków podatkowych należy przestrzegać i jakie ulgi można wykorzystać?
Zbliża się okres rozliczeń podatkowych, a wielu Polaków z niecierpliwością czeka na zwroty od skarbówki. Kwoty mogą być naprawdę znaczące. Komu przysługuje najwięcej i na co warto zwrócić uwagę, by maksymalnie skorzystać z dostępnych ulg?
Wraz z początkiem 2025 roku, wielkimi krokami zbliżają się także nowe przepisy. Wśród nich znajdzie się kilka nowości dla kierowców, w tym szansa na niższy podatek. Kto zechce skorzystać z tej możliwości powinien się jednak pospieszyć. Konieczne będzie złożenie deklaracji, bez której podatek wzrośnie będzie aż dziesięciokrotnie wyższy!
Przejazd taksówką na koszt pracodawcy stał się punktem sporu między firmami a fiskusem. Co to oznacza dla tysięcy pracowników korzystających z tej formy transportu w ramach obowiązków zawodowych?
Darowizny między członkami rodziny są popularnym sposobem wsparcia finansowego bliskich. Na mocy przepisów prawa mogą być one zwolnione z podatku, ale wymaga to przestrzegania szczegółowych zasad. Niedopełnienie tych obowiązków może skutkować problemami z Urzędem Skarbowym, a w skrajnych przypadkach - koniecznością uiszczenia podatku.
Utrzymanie zwierząt domowych wiąże się nie tylko obowiązek karmienia i dbania o pupila, ale także liczne koszty. Poza wydatkami na karmę, zabawki, czy regularne wizyty u weterynarza, trzeba liczyć się także obowiązkami podatkowymi, które mogą zaskoczyć wielu właścicieli. W Polsce, w niektórych regionach, obowiązuje lokalna opłata za posiadanie psa. Mało znany jest jednak fakt, że w pewnych przypadkach podatek dotyczy także kotów.
Krajowa Administracja Skarbowa za pieniądze podatników zatrudnia na etatach ośmiu duchownych. Jak się okazuje, płaci im też pokaźne wynagrodzenia. Dzięki interpelacji poselskiej wyszły na jaw zarobki kapelanów oraz roczne koszty ich posługi. Chodzi o miliony złotych, które mogłyby zostać przeznaczone na inny cel, np. ułatwienie życia przedsiębiorcom.
Wszyscy, którzy nie wyobrażają sobie gorszego sposobu spędzania czasu, niż załatwianie jakichkolwiek formalności związanych z Urzędem Skarbowym, mogą odetchnąć z ulgą. Lada chwila zostanie im bowiem udostępnione narzędzie, dzięki któremu wszystko, w łatwy i szybki sposób, będą mogli załatwić w jednym miejscu. Bez wychodzenia z domu, ani nawet bez konieczności wstania z kanapy.
W lipcu 2022 roku weszły w życie nowe przepisy, które umożliwiają Urzędowi Skarbowemu przeprowadzanie kontroli osobistych finansów obywateli, w tym także analizy dokonywanych i otrzymywanych przez nich przelewów bankowych. Zmiany te wynikają z ustaw o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu. Na co należy uważać?
Przedsiębiorcy, którzy spóźnili się i nie wysłali na czas oświadczenia o wyborze formy rozliczeń do urzędu skarbowego, mogą odetchnąć z ulgą. Fiskus zmienia zdanie w sprawie interpretacji przepisów. Fiskus pokazał przedsiębiorcom ludzką twarz i dał rozwiązanie, które może uratować sytuację tych, którzy zapomnieli o dopełnieniu formalności.
Zbliżający się koniec roku to okres intensywnych działań skarbówki, która mobilizuje wszystkie dostępne środki, aby zapobiec przedawnieniu zaległych zobowiązań podatkowych. Fiskus podejmuje coraz bardziej inwazyjne działania, aby ściągnąć należności od podatników, zanim straci na to możliwość. Jakie metody stosuje i co to oznacza dla podatników?
Urzędnicy Krajowej Administracji Skarbowej niedawno skarżyli się, że kierownictwo chce zabrać im nagrody. W piśmie przesłanym do mediów informowali także, że szef KAS Marcin Łoboda nie rozmawia że związkowcami i zamyka się w swoim gabinecie. Teraz ministerstwo finansów tłumaczy się z zamieszania związanego z nagrodami. Podano także kwoty, które wypłacono urzędnikom.
Członkowie najbliższej rodziny często oferują sobie nawzajem bezzwrotną pomoc finansową. Nawet pieniądze otrzymane od rodziców w niektórych przypadkach mogą oznaczać konieczność zapłacenia podatku od darowizny. Kiedy darowizna podlega opodatkowaniu i ile wynosi podatek? Co zrobić, żeby zostać z niego zwolnionym?
Urzędnicy skarbówki domagali się interwencji Donalda Tuska, po tym, jak kierownictwo chciało odebrać im nagrody kwartalne (od ok. 1 tys. do 2,5 tys. zł na rękę). Do naszej redakcji wpłynęło pismo związkowców w tej sprawie. - Dla ludzi to była tragedia. Wybuchła ogromna panika - mówi nam szefowa związków zawodowych. Kilka dni później sprawy przybrały zaskakujący obrót. Kto stoi za tymi decyzjami?
Lekarze, pozostający w kontakcie z warszawską Kancelarią Adwokacko-Radcowską “Podsiadły-Gęsikowska, Powierża”, raportują swoim prawnikom o pismach ze skarbówki, w których urzędnicy pytają o szczegóły wizyt poszczególnych pacjentów. Lekarze nie odpowiadają, w konsekwencji Fiskus trafia do… samych pacjentów. I pyta o to samo. Jak trafia, dlaczego pyta i czy powinien? Radczyni Aleksandra Powierża podnosi alarm. Co zrobić z pismem z urzędu skarbowego?
Najbliższe miesiące przyniosą wielką zmianę dla wynajmujących domy lub mieszkania. To efekt przepisów, które weszły w życie już jakiś czas temu, ale Polacy dopiero teraz odczują ich skutki. Wynajmujący mają powody do obaw? Krajowa Administracja Skarbowa wskazała termin, kiedy sprawdzi, czy zapłaciliśmy podatek.
Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) zadecydowała. Będą zmiany w systemie podatkowym dla polskich streamerów ws. donate'ów. Urząd Skarbowy poinformował, że zmiany wynikają z problemów z weryfikacją tożsamości darczyńców. Nowy sposób rozliczania podatkowego ma umożliwić skuteczniejszą kontrolę fiskusowi.
Kwestie związane z fiskusem nie rzadko budzą wątpliwości — zwłaszcza, kiedy trzeba zapłacić podatek. Często jednak trudno jest uzyskać odpowiedzi na pytania, jeśli nasza sprawa jest bardziej skomplikowana. Teraz jednak Urząd Skarbowy wychodzi na przeciw oczekiwań Polaków. Już jutro ruszy specjalna infolinia. Co dzięki niej załatwimy?
Urzędnicy coraz częściej zaglądają na konta bankowe Polaków - informuje “Fakt”. Nie trzeba nawet podejrzeń, że doszło do oszustwa, żeby bank udostępnił urzędowi skarbowemu np. informacje o saldach i przelewach. Wystarczy, że skarbówka poprosi o wgląd na konto i może dostać najbardziej wrażliwe dane. Uprawnienia do takich działań dał urzędnikom. Polski Ład. Szef Krajowej Administracji Skarbowej podał, ile postępowań przeprowadzono.
Dotyczy to osób, które wynajmują domy i mieszkania za pośrednictwem stron jak Booking czy Airbnb. Ich dane niebawem znajdą się w urzędzie skarbowym. Jeśli nie wykonali rozliczeń podatkowych poprawnie, skarbówka może wnieść o uregulowanie zaległych zobowiązań. I to nawet do 5 lat wstecz... z odsetkami.
Jak dotąd osoby, które posiadają odbiornik radiowy bądź telewizyjny, który odbiera kanały publiczne, są zobowiązane do uiszczania opłat za abonament RTV. Istnieje również wąska grupa osób, których ten abonament nie obowiązuje. Jednak według najnowszych doniesień Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji rozważa zmianę — nową, uniwersalną opłatę audiowizualną. Jak inicjatorzy argumentują projekt? Będzie miał zarówno swoich zwolenników, jak i przeciwników.
Polskie przepisy podatkowe skrywają pewne niespodzianki, które mogą zaskoczyć wielu podatników. Jak wynika z informacji podanych przez "Gazetę Wyborczą", Urząd Skarbowy może sięgnąć po zaległy podatek nawet sprzed kilku lat. Co więcej, dotyczy to nie tylko firm, ale również osób prywatnych, które wynajmują nieruchomości.
Nikogo nie dziwi, że w Polsce darowizny od osób najbliższych są zwolnione z podatku. Wiele osób może jednak zdziwić fakt, że by rzeczywiście nie musieć go opłacać, trzeba zadbać o prawidłowe udokumentowanie przelewu. Jeśli nie wpiszesz tytuły przelewu, lub popełnisz błąd wpisując nie taki, jaki powinien być, w najlepszym razie narażasz się na kontrolę skarbówki. W gorszym – za nieuwagę słono zapłacisz.
Nadchodzą ważne dla przedsiębiorców zmiany w ustawie o udostępnianiu i wymianie informacji gospodarczych. Zaledwie kilka dni po tym, jak jasne stało się, że usuwania treści z internetu będzie możliwe bez udziału sądu, nowy projekt wprowadza możliwość przeprowadzania tajnych kontroli służb. Przedsiębiorcy nie będą informowaniu o podejmowanych wobec nich działaniach.
Ministerstwo Finansów poinformowało o zmianach w skarbówce, które wejdą w życie już 1 października. Zostaną wprowadzone nowości dla osób, które będą chciały skontaktować się telefonicznie z Urzędem Skarbowym. Wkrótce nie dodzwonisz się do swojego urzędu. O co dokładnie chodzi? Przedstawiamy szczegóły.