Według polskiego prawa, darowizny pieniężne od żony i od męża nie są objęte podatkiem. By jednak faktycznie nie musieć oddawać części pieniędzy skarbówce, o kilku rzeczach trzeba pamiętać. W przeciwnym razie może się okazać, że podatek trzeba będzie zapłacić. Inaczej może skończyć się kontrolą fiskusa.
Nowe przepisy już obowiązują, a wraz z nimi zaczęły się kolejne kontrole. Urząd Skarbowy odwiedzi właścicieli domów. To ważna wiadomość przede wszystkim dla tych, którzy oferują lokale na wynajem krótkoterminowy. Co będzie sprawdzać skarbówka? Czy wynajmujący musi założyć firmę? Sprawdzamy szczegóły.
Ten podatek dotyczy każdego Polaka, a mimo to wielu o nim zapomina. Teraz warto sobie o nim przypomnieć. Od 1 lipca kara wzrosła do nawet 86 tysięcy złotych. Kiedy musimy złożyć deklarację do Urzędu Skarbowego? W jednym przypadku na uniknięcie grzywny będzie za późno.
Złożenie tzw. donosu do skarbówki to powszechnie znana możliwość zgłoszenia wykroczenia. Lub uprzykrzenia komuś życia. Mogłoby się wydawać, że niewiele osób z niej korzysta, liczby jednak zaskakują. Izby Administracji Skarbowej podzieliły się interesującymi danymi w tej kwestii. Kto, na kogo i kiedy składa najwięcej donosów?
Popularny youtuber Wojek odwiedził w ostatnim czasie restaurację Belvedere, która wysoko pozycjonuje się w kulinarnym krajobrazie Warszawy. Po wizycie zaprezentował rachunek opiewający na ponad 1,4 tys. zł. Zwrócił on uwagę Agaty Jagodzińskiej z Krajowej Administracji Skarbowej, która w działaniu luksusowej restauracji dopatrzyła się działania niezgodnego z prawem.
Po ponad dwóch latach od inwazji Rosji na Ukrainę i mimo szerokiej listy unijnych sankcji, jak dotąd polskie firmy nie musiały obawiać się zbyt dotkliwych konsekwencji utrzymania relacji biznesowych z Rosją i Białorusią. W ostatnich miesiącach doszło jednak do zauważalnej zmiany - Krajowa Administracja Skarbowa wzięła się za przedsiębiorców, którzy nie przestrzegają unijnych sankcji. Od początku roku wydano kilkadziesiąt decyzji, posypały się też wysokie kary. Niektóre firmy trafiły również na listę sankcyjną.
Zgodnie z prawem darowizny od najbliższych są zwolnione z podatku. By jednak zostać zwolnionym z jego płacenia, należy właściwie udokumentować przelew. Jeśli wpisując tytuł popełni się błąd, może się to skończyć kontrolą fiskusa. Lub jeszcze gorzej.
Ministerstwo Finansów nie wycofa się z uprawnień nadanych Urzędowi Skarbowemu przez PiS. To oznacza, że fiskus może sprawdzić informacje bankowe zarówno przedsiębiorców, jak i osób prywatnych, nawet jeśli te nie są podejrzane. Wystarczy, że zażąda od banku dostępu do informacji.
Z początkiem lipca weszły w życie nowe przepisy, które dają fiskusowi narzędzia do walki z szarą strefą najmu krótkoterminowego. Okazuje się bowiem, że ok. 60 procent tego typu obiektów noclegowych oferowanych na popularnych portalach działa nielegalnie.
W ciągu pierwszych pięciu miesięcy bieżącego roku, Ministerstwo Finansów (MF) oraz Krajowa Administracja Skarbowa (KAS) przeprowadziły intensywne działania kontrolne mające na celu zwalczanie nieuczciwych praktyk związanych z wydawaniem paragonów fiskalnych przez przedsiębiorców. Jakie były jej efekty? Posypały się kary.
Wśród prezentów ślubnych często znajdujemy zastawy, tostery, ekspresy do kawy, czy zestawy sztućców. Wielką popularnością cieszą się też jednak wyjątkowo praktyczne koperty z gotówką. Nie wszyscy jednak wiedzą, że są to darowizny, które należy zgłosić… Urzędowi Skarbowemu.
Z początkiem lipca w życie wchodzą przepisy, które nakładają nowe obowiązki na handlujących w internecie. Regulacje są konsekwencją unijnej dyrektywy, która skupia się na walce z szarą strefą. Zmiany dotyczą zarówno dużych, jak i małych przedsiębiorstw. Co z osobami handlującymi prywatnie?
Już w lipcu wchodzi w życie nowa unijna dyrektywa. Przepisy nakładać będą na platformy cyfrowe obowiązek dostarczania skarbówce informacji o sprzedawcach. Za brak informacji grozić będą kary. Co trzeba wiedzieć?
Skarbówka nasila swoje kontrole. Szczególnym zainteresowanie urządów skupia się na źródłach dochodów obywateli. Urzędnicy często opierają swoje dochodzenia o anonimowe zgłoszenia. Drogie zakupy, jak nowy samochód mogą być powodem kontroli skarbówki i pytań o źródło ich finansowania.
Sezon komunijny trwa w najlepsze, a wraz z nim pojawia się coroczne pytanie – co sprezentować z tej okazji dziecku? Upominki są często kosztowne, co może wiązać się z nie lada problemem dla rodziców. Okazuje się, że po przekroczeniu pewnej kwoty, możemy nabawić się problemów z fiskusem.
Ile osób chce dać znać o swojej uczciwości i donosi do skarbówki? Jak się okazuję, całkiem sporo, a "uczciwych zawiadomień" napływa szczególnie dużo w pewnym konkretnym okresie. Mowa o czasie I Komunii Świętych, czy wesel. Polacy często decydują się na anonimowy donos nawet w przypadku swojej najbliższej rodziny. Co ciekawe, wiele z nich okazuje się nieprawdą.
W przypadku osób najbliższych, darowizny są z reguły zwolnione z podatku, zatem nie ma powodu do obaw, że zwrócimy na siebie uwagę urzędników. Tylko czy na pewno? Jest bowiem taka forma darowizny, która wciąż może wzbudzać wątpliwości. Chodzi o przekazy gotówkowe, z którymi spotykamy się najczęściej przy okazji rodzinnych uroczystości. Czy fiskus może się zainteresować kopertą?
Zdaniem ekspertów szczególna uwaga skarbówki, skupiona dotychczas na kontrolach podatku dochodowego, ponownie ma zostać przekierowana na podatek VAT. Urzędy skarbowe mają w najbliższym czasie skupić swoją uwagę na płatnikach VAT. W całej Polsce szykują się kontrole.
Na złożenie PIT-u został już tylko jeden dzień. Mimo to wiele osób wciąż nie zajrzało do swojego rozliczenia podatkowego. Ile będzie ich kosztować zapominalstwo? Termin mija 30 kwietnia, a mandaty są ogromne.
Widmo nowych ograniczeń w płatnościach gotówkowych wciąż budzi niepokój wśród Polaków. Również eksperci nie są zgodni co do tego, czy większy nacisk na korzystanie z karty to dobry pomysł. Czego się obawiają?
Wielkimi krokami zbliża się ostateczny termin na rozliczenie ze skarbówką za ubiegły rok. Tymczasem w piątek 19 kwietnia od rana Polacy mieli problemy z logowaniem się do e-Urzędu Skarbowego. Oznacza to, że nie mogli złożyć też deklaracji PIT. Ministerstwo Finansów wydało w tej sprawie komunikat.
Ministerstwo Finansów przekazało dobre wieści. Wejdą w życie ważne zmiany w podatkach, które będą sporym ułatwieniem dla wielu Polaków. Modyfikacje dotyczą e-Urzędu Skarbowego i składania deklaracji podatkowych drogą elektroniczną. Co konkretnie się zmieni?
W sieci pojawiły się informacje na temat rzekomego narzędzia, jakie otrzyma Urząd Skarbowy i które będzie służyć mu do inwigilacji ludzi w Internecie. Wszystko z powodu zmian w polityce firmy Vinted. Od 1 lipca wszystkie platformy będą musiały raportować działania swoich klientów.
Sezon na przyjęcia komunijne coraz bliżej. To jednak nie tylko ważny czas dla dziecka, ale również całej rodziny. Z tej okazji wiele osób zadaje sobie pytanie: ile pieniędzy włożyć do koperty? Warto pamiętać o jednym przepisie dotyczącym darowizny.
Czas na złożenie zeznania podatkowego mija 30 kwietnia. Proces ten znacznie ułatwia usługa Twój e-PIT, która stała się najpopularniejszą formą rozliczenia z Urzędem Skarbowym. W zeszłym roku skorzystało z niego niemal 12 mln osób. Jak zalogować się na Twój e-PIT i skorzystać z usługi?
Jeśli znalazłeś w skrzynce list z Opola, chociaż mieszkasz daleko od tego miejsca, to pamiętaj, że nie jest to próba oszustwa. Tak naprawdę przesyłka zawiera zaległy mandat, który, musisz opłacić w ciągu tygodnia.
W ubiegłym roku fiskus przeprowadził aż o 30% kontroli mniej niż w roku 2022. To samo w sobie nie jest jeszcze alarmujący — taki właśnie trend był już wcześniej zapowiadany. Eksperci są jednak zaniepokojeni. Problemem jest utrzymująca się od lat niska skuteczność egzekucji.
Ministerstwo Finansów ponownie zapowiada ”rekordowe zwroty PIT”. Przelewy z urzędu skarbowego mają być szybkie, a kwoty wysokie. Kluczem jest właściwe złożenie deklaracji. Jak to zrobić?