Centralny Rejestr Beneficjentów Rzeczywistych to najnowszy spis przedsiębiorców, którzy sprawują kontrolę nad spółkami. Czas na wpis do rejestru trwa do końca dzisiejszego dnia. Osoby, które tego nie zrobią muszą liczyć się z olbrzymimi karami. Sprawdzamy kto ma obowiązek podać swoje dane do nowego rejestru. Zadaniem nowego spisu jest gromadzenie danych o osobach, które bezpośrednio oraz pośrednio zarządzają spółkami. Ministerstwo finansów w taki sposób zbudowało definicję "beneficjenta rzeczywistego"
Koronawirus dał się we znaki wszystkim. Pandemia mocno ograniczyła naszą mobilność na długo zamykając Polaków w 4 ścianach. Wielu z nas do tej pory wykonuje swoją pracę zdalnie, z zacisza domu. Ograniczyło to bardzo mocno potrzebę poruszania się po miastach. Jak podaje Rzeczpospolita, aż 6 tysięcy taksówkarzy zawiesiło działalność.
Sukcesja w firmach rodzinnych to nie tylko władza i własność. W jej ramach przejmujemy nie tylko przywileje, ale i odpowiedzialność. Warto też podkreślić, że w dynastiach średniowiecznych w zasadzie niemożliwe było obsadzanie tronu kimś spoza rodziny. To natomiast możliwe jest dzisiaj. Osoby, które wyraźnie nie mają chęci przebywania niełatwej drogi i wykonywania mozolnej pracy polegającej na poznawaniu swojej firmy, udzielaniu się w niej i dbaniu o nią, mogą i powinny zostać zastąpione kimś innym.Primogenitura działała tylko w teorii, w praktyce decydowała opinia ówczesnego władcy, kto jest największym faworytem do tronu. W centrum do dziś jest tron – czyli władza. I niestety, wciąż zdarzają się firmy, które ulegają takiemu spłaszczeniu idei i myśląc o sukcesji, myślą o niej jedynie w kwestii przekazywania fotela prezesa, własności firmy, władzy w niej. Takie spłaszczenie szkodzi wszystkim, którzy ulegają takiej konotacji.Może pracownikiem, a może kimś z zewnątrz. Mam nawet definicję sukcesji, która jest jednak dedykowana czasom współczesnym – definicja 4W. Najpierw jest wiedza. Sukcesor musi najpierw się nauczyć, jak działa firma – z jakimi klientami mamy do czynienia, w jakim otoczeniu działamy, kto jest naszym partnerem, a kto konkurentem. Kolejna jest władza, czyli stanie na czele firmy i odpowiadanie za kierunek, który ona obejmuje. Trzecia jest własność – firma należy do sukcesora.Dr Adrianna Lewandowska: Gdybyśmy wyobrazili sobie czasy średniowieczne i dynastię, która chce kontynuować swoje trwanie przez kolejne pokolenia, to centralnym punktem wokół którego toczy się dyskusja, ale również i intrygi, knowania jest problem obsadzenia tronu nestora. Kolejni królowie, władcy, możni, za wszelką cenę starali się zadbać o ciągłość dynastii i posiadanie dziedzica, któremu mogliby przekazać liczne ziemie, pałace, wioski czy ruchomości. Państwo było niejako własnością panującego, a tron dziedziczył „naznaczony” przez poprzednika sukcesor, najczęściej najstarszy.Przemysław Terlecki: Czytając o firmach rodzinnych i widząc nomenklaturę, która dotyczy tego zagadnienia – sukcesja, sukcesor, nestor – zacząłem się zastanawiać, czy można porównywać i szukać z powodzeniem punktów wspólnych w działaniu, funkcjonowaniu dynastii średniowiecznych, od których to przecież wyżej wymienione słowa pochodzą? Czy więc obecne firmy rodzinne mają coś wspólnego z działaniem Jagiellonów, Hochenzollernów czy Habsburgów?
Pozytywna decyzja KIS była związana z pytaniem jakie zadała para farmaceutów, którzy zdecydowali się na otworzenie przewodów doktorskich w zakresie nauk farmaceutycznych.
Piotr Woźniak-Starak, zmarły niedawno producent filmowy, był synem Jerzego Staraka i Anny Woźniak-Starak. Rodzina Staraków należy do najbogatszych w Polsce. Ich majątek jest wyceniany na 6 miliarda złotych. Są właścicielami rozległych posiadłości w Zakopanem, Konstancinie i na Mazurach. Piotr Woźniak-Starak to syn z pierwszego małżeństwa Anny Woźniak-Starak. Jerzy Starak usynowił Piotra kilka lat temu.
Małgorzata Rozenek-Majdan stawia na własną firmę. Słynna gwiazda programów TVN poszła w ślady innych sław, jak Krystyna Janda, Maja Bohosiewicz, czy nawet sam mąż Rozenek - były bramkarz, Radosław Majdan, który od lat prowadzi firmę kosmetyczną. Jego żona w przeciwieństwie do niego zdecydowała się jednak na całkiem inną branżę.MRM Food, bo tak właśnie nazywa się firma, którą założyła Małgorzata Rozenek-Majdan, oferuje usługi cateringowe. Co zainspirowało gwiazdę do wejścia do branży? Jak oświadczyła, sama często korzysta z usług cateringowych, jednakże problemem dla niej był zawsze plastik, który w cateringu wciąż, niestety, jest wszechobecny. To natomiast, jak powszechnie wiadomo, nie jest dobre rozwiązanie dla naszej planety, co podkreśla Małogrzata Rozenek-Majdan.
Długi polskich firm sięgają już astronomicznej kwoty 31 mld złotych. Okazuje się, że spłacanie zaległości wobec banków i kontrahentów idzie polskim przedsiębiorstwom jak krew z nosa. Najgorzej jest szczególnie w trzech branżach. Mowa o handlu, przemyśle oraz budownictwie.Z tej trójki najgorzej jednak wygląda handel. Ten zalega z oddaniem 7,2 mld złotych. Na drugim miejscu natomiast znajduje się przemysł, który zalega ze spłatą 5,4 mld złotych. Budownictwo natomiast ma do oddania wierzycielom 5 mld złotych. Zadłużenie ogółu przedsiębiorstw jednak cały czas rośnie. Puls Biznesu donosi o tym, że wzrosło w drugim kwartale tego roku o 849 mln złotych.
Przedsiębiorca dyspozycyjny od 9 do 17, z prawem do urlopu i pensją w czasie choroby? To możliwe - pisze "Rzeczpospolita". Skarbówka wydała interpelację, według której nie ma problemu, żeby samozatrudniony zawierał umowę, która ewidentnie ma znamiona umowy o pracę. Bez wątpienia ucieszy to wszystkich przedsiębiorców, którzy związani są tylko z jednym kontrahentem.
Jaki biznes w Warszawie warto otworzyć? Duże miasta żyją wielkimi pomysłami, a niektóre z nich mogą dotyczyć założenia małej firmy. Warszawa, czy inne miasta wojewódzkie mogą być świetnym środowiskiem dla początkujących firm.
Biznesplan - kto napisze? Ogłoszenia tego typu pojawiają się ciągle na różnego rodzaju portalach. Czy warto zlecić komuś napisanie swojego biznesplanu?
Czym jest konstytucja biznesu? Każdy, ale zwłaszcza młody przedsiębiorca musi znać Konstytucję biznesu i uchwały, które wchodzą w jej skład. Konstytucja Biznesu to zestaw pięciu ustaw uchwalonych przez Sejm 6 marca 2018 r. Swój podpis pod powyższym pakietem Prezydent złożył 23 marca 2018 r., a zasadnicza część Konstytucji Biznesu weszła w życie 30 kwietnia 2018 r. Zawarte są w niej m.in. zasada “co nie jest prawem zabronione, jest dozwolone”; ulgę na start dla początkujących przedsiębiorców; działalność nierejestrową czy powołanie Rzecznika MŚP.
Czym jest model biznesowy? Takie pytanie zadaje sobie wielu początkujących biznesmenów, którzy dopiero zaczynają swoją przygodę z własną działalnością. Krótko mówiąc, model biznesowy może przełożyć się na sukces firmy.
O czym powinien pomyśleć przyszły biznesmen? O jakich rzeczach pamiętać przed rozpoczęciem własnej działalności? Zakładanie własnej firmy może być stresujące i przytłaczające. Jednak o tych sprawach nie można zapomnieć.
Kiedy otwierać biznes? Czy jest na to pytanie jedna dobra odpowiedź? Zadaje je sobie z pewnością wielu, którzy chcą wejść na rynek z własnym pomysłem i przedsiębiorstwem. Jednak odpowiedź na to pytanie nie jest taka, jakiej życzyliby sobie zieloni na rynku firm. A jeśli już posiłkują się danymi z internetu, mogą się nieźle zdziwić.Problem w tym, że nie ma jednej dobrej odpowiedzi na to pytanie. Dowodem na to jest chociażby fakt, że naprzeciw z odpowiedzią pytającym próbują wyjść w sieci artykuły, w których możemy przeczytać o tym, że nie należy otwierać biznesu podczas pustego biegu Księżyca, bo wówczas firma nam padnie. Inna perełka z o podobnym zabarwieniu mówi natomiast, że "planety opiekują się swoimi sferami biznesu" i dobrze otworzyć daną firmę w dzień, kiedy Ziemia leży na jednej linii z nią i Słońcem. Oczywiście takie porady możemy włożyć między bajki.
Czy biznesmen to zawód? Najpierw powinniśmy odpowiedzieć sobie na pytanie, jaka jest definicja tego słowa. Jak podaje Słownik Języka Polskiego, zawód to "zajęcie, którego ktoś się wyuczył, wykonywane w celach zarobkowych". Nie ma jednak szkół czy studiów, po których zostajemy dyplomowanymi biznesmenami.Nie można jednak z tego względu wyrzucać biznesmena z puli zawodów. Choć nie podchodzi on pod tę definicję, to nic nie stoi na przeszkodzie, by uznać go za zawód. Musimy bowiem pamiętać, że biznesmen to nietypowe zajęcie, które wymaga jednak różnych kompetencji w zależności od profilu biznesu, jakiego dana osoba się podejmuje. Przykładowo - biznesmen prowadzacy firmę informatyczną, posiadający wykształcenie informatyczne, pracuje w zawodzie. W końcu także biznesmen spełnia warunek "wykonywania zajęcia w celach zarobkowych".
Po co piszemy biznesplan? Powodów jest kilka i niewątpliwie są one znaczące dla przyszłego szefa firmy i jego ekipy, która skupia się na pisaniu biznesplanu. Przede wszystkim należy pamiętać o korzyściach finansowych, które mogą płynąć z napisania biznesplanu. Bez jego przedłożenia w Urzędzie Pracy czy w banku, nie mamy co liczyć na pieniądze na rozwój, które często są zbawienne dla młodych firm.Jednakże to tylko jedna z zalet napisania biznesplanu. Dobrze, czyli rzetelnie i wiarygodnie napisany biznesplan jest niewątpliwie przyjacielem przedsiębiorcy. Pozwala bowiem na symulację przyszłości firmy, jej możliwości, mocne i słabe strony, a także zagrożenia i sposoby radzenia sobie z nimi. To także szczegółowy opis przedsiębiorstwa w jego wymiarze finansowym i gospodarczym. Zawiera także stanowiska wymagane do działania firmy, ale również narzędzia potrzebne do pracy i inne szczegóły na temat działania firmy.
Biznes - jak zacząć prowadzenie własnej działalności? Założenie własnej firmy to duży i często przerażający krok w nieznane. Zanim porwiesz się na te wyzwanie, dowiedz się, od czego zacząć.
O czym rozmawiać na kolacji biznesowej? Tego typu spotkania są dla wielu osób stresujące i krępujące. Na szczęście istnieje kilka zasad, które ułatwią rozmowę podczas kolacji biznesowej.
Jakie funkcje pełni biznesplan? Biznesplan to pisemny dokument, który jest w zasadzie planem dla rozwijającego się przedsiębiorstwa. Właściwe jego wykonanie biznesplanu zmusza przedsiębiorcę do dokładnego przyjrzenia się swojemu pomysłowi na biznes i jasno wskazuje, czego naprawdę potrzeba, aby odnieść sukces.
Pomysł na biznes w małym mieście - wcale nie tak trudno znaleźć zyskowny pomysł na własną działalność nawet jak się nie mieszka w metropolii. W małym mieście są inne wyzwania czy trendy niż w dużych miastach, jednak są tam też niższe koszty i mniejsza konkurencja.