Podczas obchodów Dnia Weterana Mariusz Błaszczak, szef MON, zachęcał cywilnych pracowników wojska, aby zostali żołnierzami. Podkreślał, jak dużą rolę odgrywa silne wojsko.
PAP podaje, że ”Sunday Telegraph” pisze o rosnącej roli Polski na arenie międzynarodowej. Brytyjski dziennik zwrócił uwagę przede wszystkim na rozbudowę polskiej armii.
W poniedziałek 17 kwietnia rozpoczęła się kwalifikacja wojskowa, która obejmie ok. 230 tys. osób. Konstytucyjny obowiązek stawienia się przed powiatową komisją lekarską będzie dotyczył przede wszystkim mężczyzn urodzonych w 2004 roku.
Postawa Polski wobec konfliktu zbrojnego w Ukrainie jest zauważana przez zagraniczne media. Wiele dzienników komentuje działania podejmowane przez polski rząd i ocenia je bardzo pozytywnie. Na stronie rmf24.pl czytamy, że w ostatnim czasie głos w tej sprawie zabrał były dowódca wojsk lądowych USA w Europie gen. Ben Hodges.
Wojska Obrony Terytorialnej zostały utworzone w 2017 r. i są jednym z pięciu rodzajów Sił Zbrojnych RP. Ministerstwo Obrony Narodowej chce zachęcić Polaków do wstąpienia w szeregi terytorialsów, którzy mogą liczyć na spore podwyżki, podaje „Fakt”.
Od 1 marca zaczęły obowiązywać przepisy wprowadzające dodatek antyemerytalny dla funkcjonariuszy i żołnierzy, którzy mają za sobą już 15 lat służby. Nowe świadczenie będzie wypłacane co miesiąc.
Największa umowa w historii radomskiej fabryki to dobre wiadomości dla polskiej armii. Prawie 88 tys. karabinków GROT produkowanych w Fabryce Broni Łucznik trafi do naszych żołnierzy. Kontrakt jest wart miliardy złotych.
Inwazja Rosji na Ukrainę rozpoczęła się 24 lutego 2022 r. Jeszcze prawie rok temu, nikt nie mógł przewidzieć, jak wielką rolę będzie miała do odegrania Polska, a przede wszystkim, czy podoła zadaniu ochrony interesów Europy. Francuski analityk i publicysta jest zdania, że Polska daje przykład, a nasza armia wkrótce będzie największą w Europie.
Polski rząd zdecydował o przekazaniu dodatkowego kapitału fabryce w Stalowej Woli. Premier dumnie mówi o tym, że w kraju tworzony jest „nowy potężny potencjał produkcji broni”. Poinformował również o zwiększeniu zamówienia na „Kraby” dla polskiej armii.
"Dziennik Gazeta Prawna" opublikował wyniki sondażu dotyczącego opinii Polaków na temat poboru do wojska. Na razie jednak nie ma planów przywrócenia obowiązkowej służby wojskowej.
Historia marki sięga 1952 r. Przez niecałe 60 lat w fabryce Jelcza powstało około 250 tys. ciężarówek i autobusów. Obecnie przedsiębiorstwo w Jelczu-Laskowicach jest przodownikiem w produkcji sprzętu dla Wojska Polskiego. W ostatnim czasie zawarto kontrakty na zawrotne sumy.
W nadchodzącym tygodniu Agencja Mienia Wojskowego ogłosi kolejne przetargi na sprzedaż mienia. Do kupienia będą sprzęty ogrodowe i ogrodowe. Będą również rarytasy - między innymi fortepian Bechstein liczący prawie siedem dekad.Przetargi Agencji Mienia Wojskowego ruszą między środą i piątkiem. Najpierw zostanie ogłoszony przetarg w Poznaniu, następnego dnia ruszy Zielona Góra, a na końcu Szczecin i Gdynia.
MON wprowadza zmiany w tegorocznej kwalifikacji wojskowej. Komisja będzie pracowała dłużej niż zapowiadano, a osoby, które dostaną wezwanie, będą musiały się stawić na badania w innym niż zapowiadano terminie. Ujawniono także szczegóły dotyczące ćwiczeń dla rezerwy.
Polscy posłowie z reguły nie są zgodni i trudno im osiągnąć kompromis, jednak w niektórych sprawach potrafią podjąć współpracę i zagłosować jednomyślnie. Tak się stało w przypadku projektu ustawy o świadczeniu pieniężnym dla rodzin poległych mundurowych.Na posiedzeniu, które odbyło się we wtorek 7 lutego, Komisja Administracji i Spraw Wewnętrznych, a także Komisja Obrony Narodowej obradowały nad projektem ustawy mającej zagwarantować świadczenia pieniężne rodzinom poległych mundurowych - informuje „Dziennik Gazeta Prawna”.
Tegoroczna waloryzacja emerytur i rent jest na zaskakująco wysokim poziomie. Przewidywany przez rząd wskaźnik waloryzacji miał wynieść 13,8 proc. W ostatnich dniach okazało się jednak, że wyniesie on aż 14,8 proc. Oznacza to, że świadczenia wzrosną o co najmniej 250 zł.Co zaskakujące, większe pieniądze nie będą dostępne dla wszystkich, podaje „Dziennik Gazeta Prawna”.Marcin Wiącek, Rzecznik Praw Obywatelskich, zaznaczył, że niektórzy żołnierze zawodowi i funkcjonariusze służb mundurowych nie będą mogli liczyć na korzystniejsze świadczenia.Problem dotyczy tych z nich, którzy np. do końca lutego 2023 r. zdecydowali się na odejście na emeryturę.Ustawa z 1 grudnia 2022 r. o szczególnych rozwiązaniach służących realizacji ustawy budżetowej na rok 2023 przewiduje, że uposażenie m.in. żołnierzy zawodowych wypłacane w okresie od 1 marca 2023 r. do 31 grudnia 2023 r. podlega każdorazowemu zwiększeniu o jedną piątą kwoty różnicy pomiędzy uposażeniem należnym na 1 marca obliczonym na podstawie kwoty bazowej ustalonej w ustawie budżetowej na obecny rok.Takie regulacje skutkują tym, że tegoroczna rekordowa waloryzacja emerytur nie obejmie wielu mundurowych.
Polska od kilku lat, a szczególnie po inwazji Rosji na Ukrainę skupia się na zwiększeniu siły armii i wzmocnieniu obecności NATO na terenie kraju. Celem jest oczywiście zapewnienie nam bezpieczeństwa przed potencjalnymi zagrożeniami.Podczas konferencji prasowej, która miała miejsce w poniedziałek premier mówił, że wojna na Ukrainie powoduje, że musimy zbroić się jeszcze szybciej.
Ze względu na liczne nakładające się na siebie kryzysy, dla wielu firm w Polsce i na świecie ostanie miesiące nie są łatwe, Jelcz z kolei może je z pewnością zaliczyć do bardzo udanych. Firma odnosi sukcesy i bardzo szybko się rozwija.Z pewnością pomaga jej wojna na Ukrainie, która znacząco zwiększyła dynamikę inwestycji Polski w uzbrojenie i szerzej mówiąc przemysł zbrojeniowy. Posypały się kontrakty.Polska firma rozbudowuje fabrykę, ostro inwestuje oraz zwiększa zatrudnia pracowników. Za tą aktywnością stoją w dużej mierze ogromne zamówienia z polskiego wojska.
MSWiA postanowiło wypłacić policjantom i żołnierzom zawodowym dodatek finansowy, co z pewnością podyktowane jest prognozami masowych zwolnień ze służb mundurowych z powodu niskich wynagrodzeń. Dodatek za 15 lat służby będzie kumulował się z innymi benefitami. Już w marcu 2023 r. policjanci i żołnierze, którzy wysłużyli ponad 15 lat dostaną dodatek w wysokości 5 proc. aktualnego uposażenia, które będzie rosło o 1 proc. z każdym kolejnym rokiem służby do maksymalnej wysokości 15 proc., osiąganej po 25 latach służby, czytamy w dzisiejszej "DGP". Nowym dodatkiem mają być objęci pracownicy takich służb jak: policja, Straż Graniczna, Państwowa Straż Pożarna, Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Służba Więzienna, Straż Marszałkowska, Agencja Wywiadu, Krajowa Administracja Skarbowa, Służba Ochrony Państwa.
W 2023 roku Ministerstwo Obrony Narodowej (MON) zamierza wezwać na obowiązkowe ćwiczenia wojskowe nawet 200 tys. Polaków — donosi portal Money.pl. Ustawa o obronie Ojczyzny zezwala również na wezwanie osób, które nigdy nie były żołnierzami. Jeśli ktoś nie stawi się na ćwiczeniach w jednostce, może zostać ukarany grzywną, a nawet trafić więzienia.Krótkotrwałe ćwiczenia wojskowe trwają od 2 do 30 dni. Ich uczestnicy zdobywają wiedzę i umiejętności niezbędne dla potencjalnego przyszłego żołnierza i pod koniec składają przysięgę wojskową. Ćwiczenia mają charakter obowiązkowy. Za niestawienie się w jednostce w określonym czasie lub umyślne unikanie udziału grozi kara grzywny, a nawet pozbawienia wolności.
Szef MON Mariusz Błaszczak poinformował o podjęciu decyzji o budowie tymczasowej zapory na granicy z obwodem kaliningradzkim. Saperzy podejmą pracę już dziś.
Polska podpisała umowę z Koreą Południową na zakup 288 wyrzutni rakiet Chunmoo. - Analiza walk w Ukrainie wykazała, jak ważną rolę pełni artyleria. Stąd też decyzja o wzmocnieniu polskiej artylerii, szczególnie artylerii rakietowej – powiedział minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak.
Polska na broń z Korei Południowej wyda gigantyczne pieniądze. Mowa o wielu miliardach dolarów. Koreańczycy słyną z innowacyjności oraz silnej branży nowoczesnych technologii. Do tej pory jednak kojarzono ich przede wszystkim z elektroniką użytkową lub samochodami. Duże zakupy uzbrojenia to coś nowego w relacjach Polski i Korei.Wiele osób być może zastanawia się dlaczego tym razem Korea, a nie USA, które dysponuje najbardziej zaawansowaną bronią i tym samym prawdopodobnie najbardziej skuteczną. Czasy się zmieniają i to szybko. Kraje rozwijające się gonią tradycyjne kraje rozwinięte. A kraje które nie są już biedne, ale osiągnęły status krajów rozwiniętych znacznie później niż kraje europejskie czy USA, takie jak Korea Południowa dogoniły już nawet taką potęgę jak USA pod względem zaawansowanych technologii obronnych. Polskie zakupy są na to dowodem.
Polska armia nie zwalnia tempa zakupów i rozgląda się za kolejnym rodzajem broni. Tym razem do swojego arsenału wojsko chce dodać aż 96 amerykańskich śmigłowców Apache.96 śmigłowców Apache dla PolskiKolejne dobre wieści! Wystosowaliśmy zapytanie ofertowe do USA dotyczące pozyskania 96 śmigłowców AH-64E APACHE w najnowszej wersji GUARDIAN na potrzeby Lotnictwa Wojsk Lądowych. Wraz ze śmigłowcami pozyskamy również transfer technologii" – przekazał na swoim koncie na Twitterze Mariusz Błaszczak, szef MON.AH-64 Apache jest podstawowym śmigłowcem szturmowym Armii USA. Jest on przeznaczony do zwalczania broni pancernej oraz wspierania oddziałów lądowych.Niedługo po rozpoczęciu produkcji jeden AH-64A kosztował około 14,5 miliona dolarów. We wrześniu 2003 roku Grecja zamówiła 12 sztuk AH-64D wraz z uzbrojeniem za kwotę 657 milionów dolarów, co daje 56,25 miliona za sztukę – podaje wikipedia.Pierwszy egzemplarz AH-64E APACHE powstał w 1983Śmigłowce wykorzystywane były m.in. w czasie wojny w Zatoce Perskiej w 1991 roku.„Decyzja Polski o zakupie 96 śmigłowców szturmowych Apache sprawi, że stanie się ona ich drugim, po USA, największym operatorem na świecie. Ta modernizacja, wraz z nabyciem czołgów Abrams i innych zaawansowanych systemów, wzmocni interoperacyjność i gotowość wojskową Polski.” – tak na decyzję Błaszczaka, zareagował na swoim koncie Twitter Ambasador USA w Polsce Mark Brzezinski.
Premier Mateusz Morawiecki podczas konferencji prasowej, na której był omawiany budżet Polski na 2023 rok potwierdził, że w przyszłym roku państwo wyda aż 3% PKB na armię.
Minister obrony i wicepremier Mariusz Błaszczak podpisał umowy na zakup czołgów K2 oraz samobieżnych armatohaubic K9 od Korei Południowej.
Atak Rosji na Ukrainę wywołał przerażenie i nowe polskie rozporządzenia. 11 marca 2022 r. Rada Ministrów ogłosiła projekt poboru do wojska dla wszystkich mężczyzn. Czy każdy mężczyzna będzie zmuszony walczyć o terytorium RP nawet gdy nie będzie chciał? Zanalizowaliśmy przepisy.W razie ogłoszenia mobilizacji i w czasie wojny uzgodnienie nadane przez Radę Ministrów podało szczegółowy wykaz kolejnych wykonawczych kroków, które zostaną zrealizowane przez najwyższe władze w Państwie.“W razie wojny Kancelaria Sejmu i Senatu, pracodawcy, kierownicy urzędów sporządzają imienne wykazy osób, zawierające imię nazwisko, numer PESEL, adres miejsca pobytu, zajmowane stanowisko i te informacje i przesyłają do szefa wojskowego centrum rekrutacji” podaje rozporządzenie Rady Ministrów.
We wtorek w Warszawskiej Brygadzie Pancernej, Mariusz Błaszczak- szef MON w obecności ambasadora Stanów Zjednoczonych Marka Brzezińskiego podpisał umowę na zakup 250 czołgów Abrams w najnowszej wersji dla Wojska Polskiego. Mariusz Błaszczak mówił o historycznym wydarzeniu ogromnego wzmocnienia polskiej siły militarnej. “To bardzo ważny dzień w historii naszej współpracy polsko - amerykańskiej, ale to też bardzo ważny dzień w historii wojska polskiego” - mówi Mariusz Błaszczak, szef Ministerstwa Obrony Narodowej.
F-35 w liczbie 32 maszyn - tyle myśliwców bojowych amerykańskiej produkcji zdecydowała się strona Polska nabyć w Stanach Zjednoczonych. Decyzję tę chwalił bardzo amerykański prezydent, Donald Trump, który przekonywał, że F-35 to "jeden z najwspanialszych myśliwców bojowych na świecie".Polska zadeklarowała gotowość zakupu 32 samolotów F-35. To jeden z najwspanialszych myśliwców bojowych na świecie - chwalił Trump.