Zakład Ubezpieczeń Społecznych zakończył wypłacanie trzynastej emerytury. Dodatkowe pieniądze trafiły w kwietniu do 8,5 mln emerytów. Teraz ZUS wydał pilny komunikat w sprawie trzynastki. Okazuje się, że część osób musi zwrócić świadczenie.
Polacy mogą liczyć na różne świadczenia finansowe, które wypłaca Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Jednym z nich jest dodatek dla sieroty zupełnej, przyznawany bez względu na wiek. Dodatkowe pieniądze trafią do osób, które spełnią odpowiednie warunki i złożą wniosek.
Kwestia emerytur od zawsze jest źródłem żywych dyskusji wśród Polaków. Nic więc dziwnego, że wiele osób zastanawia się, jakie świadczenia otrzymują zakonnice. Czy wypłaca je ZUS? Odpowiedzi mogą zaskakiwać.
Świadczenia niektórych emerytów są wyjątkowo niskie. Wysokość emerytury zależy od wielu czynników, takich jak chociażby ilość przepracowanych lat. Jedna z seniorek pracowała w życiu tylko przez jeden dzień. Aż trudno uwierzyć, jaką emeryturę dziś wypłaca jej ZUS.
Wielu seniorów otrzymuje niską emeryturę, która nie wystarcza na zaspokojenie podstawowych potrzeb. Jak się okazuje, wielu z nich ma możliwość podwyższenia swojego świadczenia. Wystarczy, że Zakład Ubezpieczeń Społecznych otrzyma odpowiednie dokumenty. Przedstawiamy szczegóły.
Polacy, którzy są na zwolnieniu lekarskim powinni spodziewać się wizyty urzędnika w swoim domu. Okazuje się, że Zakład Ubezpieczeń Społecznych coraz częściej przeprowadza kontrole i sprawdza pracowników na L4. Co w przypadku, gdy urzędnik wykryje nieprawidłowości?
Wyjazd do sanatorium jest sporym obciążeniem dla budżetu domowego. Jak się okazuje, pacjenci mogą starać się o specjalne dofinansowanie od Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Aby otrzymać taką dopłatę, trzeba będzie spełnić kilka warunków.
Dodatkowe emerytury wypłacane przez ZUS stanowią dla wielu seniorów niemałą pomoc. W 2024 r. pobierający świadczenia, mogą liczyć na wypłatę nie tylko trzynastej, ale i czternastej emerytury. O jakich kwotach mowa?
W najbliższych dniach emeryci i renciści powinni być czujni. Jak informuje ZUS, już wkrótce w ich ręce trafią ważne dokumenty. Listy zawierają jednak nie tylko kluczowe informacje. Część seniorów będzie musiała zrobić jedną rzecz.
Ważna informacja dla rencistów i emerytów pobierających wcześniejsze świadczenia. Już niedługo Zakład Ubezpieczeń Społecznych może zmniejszyć limity dorabiania. Kiedy i na co zwrócić uwagę?
W ubiegłym roku renty i emerytury wzrosły prawie o 15 procent, w obecnym podwyżki wyniosły 12,3 procent. W przyszłym roku emeryci najprawdopodobniej nie będą mogli liczyć na podobny poziom podwyżek. Warto jednak pamiętać, że wielu osobom, które ukończyły 65 lat (w przypadku mężczyzn oraz 60 lat (w przypadku kobiet) oprócz świadczenia emerytalnego należą się również różne dodatki.
Sejm przyjął projekt ustawy, która wprowadzi ulgę dla osób, które prowadzą małe firmy. Dzięki tak zwanym wakacjom od ZUS, przez jeden miesiąc w roku nie trzeba będzie płacić składek. Z takiej możliwości może skorzystać 1,7 mln pracujących na własny rachunek.
Jak informuje Zakład Ubezpieczeń Społecznych, czas na podjęcie ważnej decyzji jest tylko do końca lipca. Osoby urodzone po roku 1968 mogą już decydować, gdzie trafiać będzie część ich składek emerytalnych.
Wśród wielu dodatków do emerytury, ten bije absolutne rekordy wysokości. Seniorzy mogą zyskać ponad 6 tys. zł, muszą jednak spełnić jeden warunek. ZUS wypłaci pieniądze tylko jednej grupie.
1 lipca spora część seniorów otrzyma emeryturę z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, która będzie wyższa nawet o 500 złotych. Okazuje się jednak, że taki przywilej należy się tylko określonej grupie emerytów. Podpowiadamy, kto skorzysta z dodatkowych pieniędzy do emerytury.
Emerytura w naszym kraju przysługuje tylko osobom, które spełniają określone warunki. Istnieje jednak jeden przypadek, w którym ZUS może wypłacić świadczenie bez konieczności spełniania wymogów.
Emeryt z Bytomia otrzymał zaskakujące pismo z ZUS. Urząd poinformował go, że musi zwrócić świadczenie postojowe, które otrzymał w czasie niezdolności do pracy z powodu pandemii. W podobnej sytuacji znaleźli się także inni beneficjenci.
Fantastyczne informacje dla wielu Polaków. Okazuje się, że Zakład Ubezpieczeń Społecznych wypłaca jeszcze jedno świadczenie przed przejściem na emeryturę. Aby otrzymać dodatkowe pieniądze, trzeba będzie spełnić kilka warunków oraz złożyć wniosek. Przedstawiamy szczegóły.
Przejście na emeryturę w naszym kraju jest możliwe po spełnieniu kilku kluczowych warunków, a jednym z nich jest przepracowanie określonego czasu. A co w sytuacji, gdy ktoś nie posiada wymaganego stażu pracy? Okazuje się, że w jednym przypadku ZUS wypłaci świadczenie.
Z otrzymanego przez PAP raportu Zakładu Ubezpieczeń Społecznych wynika, że państwowa agencja wypłaciła ponad 100 mld zł. Na co poszły te środki?
Wraz z końcem kwietnia minął czas na składanie wniosków o świadczenia 800 plus, który gwarantował zachowanie ciągłości wypłat. Osoby, które dopiero złożą wniosek otrzymają co prawda wypłatę, ale stanie się to z opóźnieniem. ZUS informuje kiedy pieniądze trafią na konta świadczeniobiorców.
Dodatek pielęgnacyjny to świadczenie finansowe, które należy się wielu Polakom. Część seniorów otrzyma dodatkowe pieniądze z urzędu, bez konieczności składania wniosku. Wsparcie należy się jednak również osobom młodszym, choć muszą spełnić konkretne warunki. Ile wynosi dodatek pielęgnacyjny?
Od 1 stycznia bieżącego roku Zakład Ubezpieczeń Społecznych wypłaca nowe świadczenie finansowe. Polacy masowo składają wnioski o przyznanie dodatkowych pieniędzy, a ZUS wypłacił już miliony złotych w ramach tego wsparcia.
Zakład Ubezpieczeń Społecznych odbiera pieniądze lub wstrzymuje ich wypłatę. ZUS co kwartał publikuje raporty statystyczne o wynikach kontroli zwolnień lekarskich i co kwartał kontroli przybywa, a wraz z nimi przykrych konsekwencji. “Jakoś to będzie, może nikt nie sprawdzi” - to coraz mniej realna predykcja, jeżeli decydujemy się na “lewe L4”.
Legitymacja emeryta-rencisty to ważny dokument dla każdego seniora. Jego posiadanie pozwala wiele zaoszczędzić, warto jednak pamiętać, by w tej sytuacji mieć legitymację przy sobie. Aby ją otrzymać, konieczne jest jedno działanie.
Od 1 stycznia 2024 roku osoby z niepełnosprawnościami mogą korzystać z nowego rodzaju wsparcia finansowego, którego wypłaty właśnie się rozpoczęły. To świadczenie wspierające, zaprojektowane przez rząd, ma na celu poprawę jakości życia.
ZUS rozpoczyna akcję wysyłania listów z ważnymi informacjami. Dotyczyć one będą wysokości emerytur po waloryzacji oraz przyznanej trzynastki. Warto zapoznać się z tymi pismami, aby sprawdzić, czy wyliczenia są poprawne.
Jak wyliczana jest emerytura? Comiesięczne świadczenie społeczne trafia do nas pod paroma warunkami: i nie jest to tylko osiągnięty wiek, czy przepracowana liczba lat. Co składa się na emeryturę i jak ZUS nam ją wyliczy?