Szykuje się wielka rewolucja w rozwoju sztucznej inteligencji. Badacze wezmą pod lupę komunikację międzygatunkową, teraz mają do tego dużą motywację. Oferowane są duże nagrody za każdy przełom. Modele językowe już zaczynają być wykorzystywane, cena pozyskania danych nie odstrasza.
Czy wiesz, że w 2025 roku możesz uzyskać wsparcie finansowe na zabiegi weterynaryjne dla swojego psa lub kota? Program "500 plus na psa i kota" to inicjatywa, która zdobyła popularność w wielu gminach. Na czym polega i jak z niego skorzystać? Sprawdźmy szczegóły!
Emerytura przysługuje nie tylko ludziom, ale i ich zwierzęcym przyjaciołom. Mało kto wie, że opiekunowie zwierząt mogą liczyć na specjalne świadczenia — w tym dodatku w wysokości nawet 868 zł miesięcznie. Jakie są zasady jego przyznawania?
Ta choroba zakaźna może dziesiątkować zwierzęta dzikie, jak i domowe. Pierwsze doniesienia na temat jej ognisk w Polsce pojawiły się pod koniec września 2024 roku. Wtedy Główny Inspektorat Weterynarii dementował te doniesienia. Teraz złe informacje się potwierdziły. W Polsce wykryto kolejne ognisko tej niebezpiecznej dla zwierząt choroby.
Jeszcze w grudniu rząd ma przyjąć ustawę o KROPiK - centralnym rejestrze kotów i psów nakładającym na ich właścicieli obowiązek ich czipowania. Pomoże to zapanować nad populacją bezdomnych zwierząt, ale budzi też zastrzeżenia. System w planowanym kształcie może być wykorzystywany do daleko idących nadużyć.
Rządowy projekt ustawy o ochronie ludności i obronie cywilnej przyznaje nieoczekiwane przywileje grupie, która i tak w opinii wielu jest już nadto uprzywilejowana. Rząd chce sprezentować bezpłatne ubezpieczenia, a nawet badania lekarskie, ale nie bezwarunkowo.
Wielu właścicieli psów i kotów traktuje swoje zwierzęta jak członków rodziny, dlatego moment ich śmierci jest niezwykle bolesny. Nic dziwnego, że opiekunowie często pragną pochować go na własnych zasadach. Okazuje się jednak, że polskie prawo stawia w tej kwestii wyraźne ograniczenia. Pewnych działań nie wolno podejmować bez zgody organów państwowych.
Program dofinansowania zabiegów dla zwierząt, popularnie zwany "500 plus na psa i kota", cieszy się coraz większą popularnością wśród właścicieli psów i kotów w Polsce. Dotacja obejmuje pełne pokrycie kosztów zabiegów u wybranych weterynarzy, a koszty te mogą sięgać od kilkudziesięciu do kilkuset złotych w zależności od rodzaju zwierzęcia i regionu.
Podkarpacie wprowadza dodatkową akcję szczepień lisów po wykryciu nowych ognisk wścieklizny. Jakie działania podjęły władze i dlaczego mieszkańcy nie powinni dotykać pewnych przedmiotów? Sprawdź, jakie zasady bezpieczeństwa obowiązują podczas tej akcji.
Na terenach leśnych i górskich można natknąć się na ciekawe znalezisko, jakim jest poroże jelenia. To okaz, który nie tylko wygląda pięknie jako element kolekcji, czy wystroju mieszkania, ale też może może stać się dla niektórych źródłem dodatkowego dochodu. W sieci roi się od ofert zakupu takiego poroża. Jeśli chcemy zbierać je legalnie, musimy jednak trzymać się pewnych zasad.
Dodatek emerytalny na psa otrzymują właściciele, którzy opiekują się konkretnym pupilem. Jakim? Są warunki, kiedy można się o takie świadczenie ubiegać. Ile wynosi wysokość dodatku emerytalnego? To zależy od pory roku i wielkości zwierzęcia. Zimą ten dodatek jest większy. O ile?